Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Efektowna lampka na WS2812

Dawid90u 05 May 2019 23:01 6840 17
Altium Designer Computer Controls
 • Efektowna lampka na WS2812

  Cześć wszystkim,

  Zainspirowany niedawno zaprezentowaną lampką kolegi hetm4n ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3568075.html ) postanowiłem że spróbuję zrobić własną.

  Konstrukcja lampki została od podstaw zaprojektowana i wydrukowana na drukarce 3D co może trochę psuć stylistykę lampki ale mi osobiście to nie przeszkadza. Głównym założeniem było to by lampka była w wersji budżetowej.

  Wykorzystano 3 metry taśmy led z diodami WS2812 60 led/m. Starczyło to na stworzenie matrycy o wysokości 18 pasków każdy po 10 diód. Idealnie do takiej wysokości pasował podobny klosz który wykorzystał kolega hetm4n tyle że ten ma wysokość 18 cm.
  Rdzeń, na którym są umieszczone diody, również został wydrukowany. Pierwotnie miał być zrobiony z kawałka rury kanalizacyjnej ale po wycięciu kanału pod przewody rura się zdeformowała.
  Wykorzystałem tu ESP8266 który jak się okazało bez problemu radzi sobie z płynnym wyświetlaniem efektów. Płytka pod ESP8266 zaprojektowana w Eagle i wytrawiona metodą termotransferu. Na płytce zostały wyprowadzone piny zasilające jak i RX/TX do programowania, piny do przycisków i diody IR VS1838B. Program wykorzystałem gotowy z własnymi małymi przeróbkami https://github.com/evilgeniuslabs/torch
  Jako że projekt jest open-source, pozwoliłem sobie edytować zachowanie przycisków których u mnie jest sztuk dwa i pierwszy umożliwia zmianę efektu a drugi ma sześciostopniową regulacje jasności włącznie z całkowitym wyłączeniem. W pierwszej wersji wyrzuciłem kod służący za sterowanie lampką pilotem IR, ale później go dodałem bo znalazłem w promocji pilot który idealnie pasuje do tego projektu.
  Zasilanie to używany firmowy zasilacz impulsowy 5V o natężeniu 4A. Zrobiłem pomiary i wszystkie efekty na pełnej jasności nie pobierają więcej jak 3A. Lampka po włączeniu domyślnie świeci białym światłem. Tutaj zrobiłem programowe ograniczenie gdzie automatycznie jest obniżana jasność na taką by zasilacz nie został przeciążony.

  Kosztorys:
  ESP8266 - 15zł
  Taśma led 3m WS2812 - 40zł
  Zasilacz 5V 4A - 10zł
  Klosz - 29zł
  Pilot - 7zł
  Elementy elektroniczne (IR, stabilizator, złącza, gniazdo, przewody, laminat) - około 12zł

  Schemat oraz płytka:
  Efektowna lampka na WS2812Efektowna lampka na WS2812

  W projekcie jest jeszcze płytka z dwoma przyciskami i rezystorami.
  Projekt podstawy zaprojektowany w programie Fusion 360
  Efektowna lampka na WS2812

  Rdzeń lampki przed i przyklejeniu pasków ledowych.
  Efektowna lampka na WS2812Efektowna lampka na WS2812

  Wnętrze podstawy w której umieściłem płytkę płytki PCB - główną z ESP8266 oraz mniejszą z dwoma przyciskami
  Efektowna lampka na WS2812Efektowna lampka na WS2812

  Po złożeniu lampka tworzy jedną bryłę. Do klosza zostały przymocowane wydrukowane mocowania które łączą klosz z podstawą poprzez śrubki i nakrętki.
  Efektowna lampka na WS2812Efektowna lampka na WS2812 Efektowna lampka na WS2812

  Pilota którym można wybierać kolejne efekty bądź wybierać jeden z motywów oraz regulować jasność. Odbiornik IR został umieszczony w górnej zaślepce klosza.
  Efektowna lampka na WS2812

  Z lampki jestem w pełni zadowolony. W przyszłości zapewne zmieni się kolor podstawy bo akurat taki filament miałem, choć ten chyba nie wygląda aż tak źle :) Również może coś naskrobię i wykorzystam moduł WiFi do sterowania jak już jest na pokładzie układu ESP8266. Poniżej film prezentujący działanie lampki ale nie w pełni pokazuje jej możliwości. Na żywo kolory są o wiele lepsze, żywsze.
  Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to mogę udostępnić płytkę lub projekt obudowy. Choć nie ukrywam że obie to wersje które zapewne można by było trochę poprawić.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Dawid90u
  Level 23  
  Offline 
  Dawid90u wrote 747 posts with rating 74, helped 38 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Tumiwisizm
  Level 28  
  Nie no, fajny pomysł! Pochwalam. Długo zajęło Koledze zaprojektowanie i złożenie całości?
 • #3
  VAblog
  Level 8  
  Efekt świetny!! Chciałbym mieć taka lampkę u siebie.

  A co do samego schematu to chyba wdarł ci się błąd, albo nie zwracasz na to uwagi i przy projektowaniu płytki pilnujesz się jak podłączasz zasilanie. Na wejściu i na wyjściu stabilizatora napięcia masz tą samą etykietę VCC, a tak naprawdę na wejściu pewnie masz 5V a na wyjściu 3,3V, ta sama etykieta przy gnieździe gdzie podłączasz paski LED(Ja wiem że te paski zazwyczaj podłącza się do 5 V, ale nie każdy musi to wiedzieć)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #7
  c2ar3k
  Level 9  
  Lampa bardzo starannie wykonana, efekty świetlne bardzo przyjemne. Dla mnie jest jasne, że taka lampa to nastrojowy dodatek, musi mieć jasność i szybkość zmiany efektów ustawione tak, by nie denerwowały.

  Bardzo mi się ten projekt podoba, bardzo bym chciał podobny kiedyś w przyszłości dla siebie wykonać. W związku z tym pytanie - jak jest z odprowadzaniem ciepła? Te diody podobno mocno się grzeją, tutaj są gęsto upakowane i nie na podłożu metalowym. Nie ma ryzyka, że przy wyższych poziomach jasności się przegrzeją?
 • #8
  yvv
  Level 20  
  Bardzo fajne wykonanie.
  Czy mógłbyś napisać coś więcej o sterowaniu IR. Czego użyłeś do odbioru?
 • #9
  hetm4n
  Level 20  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Lampka ładnie wykonana i wszystko OK. Tylko jest jedna wada takich projektów. Kto będzie siedział przy takiej lampce mieniącej się kolorami? Toż to szału można dostać. Co najwyżej jako gadżet na imprezę. :-)


  ja ciągle korzystam w swojej lampce w salonie z efektu ognia wieczorami, odczucie jak bym miał zapalony kominek :)

  Pytanie do autora, jak rozwiązałeś kwestie poboru prądu przy efektach w których praktycznie wszystkie diody świecą różnymi mieszankami kolorów? Ograniczyłeś jasność tylko czy coś jeszcze? Możesz się pochwalić co zmieniałeś w programie do uzyskania zmiany jasności ?
 • #10
  Dawid90u
  Level 23  
  Dziękuje bardzo za miłe komentarze jak i uwagi! :)

  VAblog wrote:
  A co do samego schematu to chyba wdarł ci się błąd, albo nie zwracasz na to uwagi i przy projektowaniu płytki pilnujesz się jak podłączasz zasilanie.

  Faktycznie na schemacie wszystkie połączenia zasilające mają etykietę VCC ale nazwy samych połączeń już mają odpowiednio nazwy 5V i 3.3V dzięki czemu wejście stabilizatora nie jest połączone z wyjściem przy układaniu ścieżek. No tak się nauczyłem obsługiwać program i przyznać muszę że jest to do poprawienia.

  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Lampka ładnie wykonana i wszystko OK. Tylko jest jedna wada takich projektów. Kto będzie siedział przy takiej lampce mieniącej się kolorami? Toż to szału można dostać. Co najwyżej jako gadżet na imprezę. :-)

  Dlatego można ustawić jasność lampki. W łatwy sposób można w kodzie dodać ilość poziomów jasności w zakresie 0-255. Ale przyznać muszę że duża część efektów nadaje się tylko na imprezę, ale są też takie które mogłyby nawet świecić koło TV.

  c2ar3k wrote:
  jak jest z odprowadzaniem ciepła?

  Co do wydzielanego ciepła. Ledy się grzeją na najwyższym poziomie jasności przy efektach ale nie jakoś ekstremalnie. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji że wydrukowana tuba nie wytrzyma i zacznie się odkształcać to pomyślę o innym rozwiązaniu.

  Odbiornik IR to czujnik VS1838B i obsługuje go biblioteką IRremoteESP8266
 • #12
  khoam
  Level 41  
  Ode mnie plusik już dostałeś, ale teraz pojawiła mi się propozycja rozbudowy tej lampki: skoro użyłeś ESP8266, to może co jakiś czas moduł ściągałby wzorce efektów wyświetlania w zależności od pogody na zewnątrz (temperatura, wilgotność etc.)? ;)
 • #13
  Dawid90u
  Level 23  
  longer95 wrote:
  Pomysł bardzo fajny, gdzie autor zakupił taki klosz?

  Ten konkretny klosz można kupić na aukcji pod nazwą "Klosz E27 walec tuba długi 18cm średnica 10cm"

  khoam wrote:
  Ode mnie plusik już dostałeś, ale teraz pojawiła mi się propozycja rozbudowy tej lampki

  Pewnie że tak, w głowie rodzą się same fajne pomysły. Jak będzie więcej czasu to mam w planach wykorzystać Wifi do sterowania poprzez np aplikacje na telefonie. Bądź jak mówisz sygnalizowanie lampką stan pogody na dworze :)
 • #14
  myrcin
  Level 16  
  Projekt bardzo ciekawy a co najważniejsze efektowny :)
  Prośba o zamieszczenie kodu źródłowego arduino na moduł z ESP8266
  Kod z githuba jest na płytki z procesorem avr. Z góry dziękuję i pozdrawiam
 • #15
  Dawid90u
  Level 23  
  Cześć,
  W weekend postaram się wrzucić mały update projektu i wrzucę też o kod arduino.
  Pozdrawiam
 • #16
  pacraf
  Level 16  
  cześć,
  zaraziełeś mnie ;) ładne i efektowne.

  ale poradź mi w takiej kwestii.
  mam oprawę na taką lampę w postaci rury 800mm fi 100 z plexi. czyli będzie sporo tych diod wewnątrz.

  chciałbym taki efekt tam wstawić, ale tak myślę czy nie lepiej (na pewno prościej) byłoby zamiast:
  montować to z paska diodowego po obwodzie kółko , odcinać i łączyć z kolejnym kółkiem nad nim , itd (a mam dośc długą tą rurę , więc sporo tych obręczy byłoby), to jednak zrobić to z jednej (lub najwyżej 3) ciągłej taśmy, ale przyklejonej po spirali ?

  zdaję sobie sprawę że mało prawdopodobne jest aby wyszło wtedy idealnie dioda nad diodą w jednej linii... ale czy to byłby problem dostrzegalny przy efekcie typu płomień?

  co sądzisz?
 • #17
  Dawid90u
  Level 23  
  Cześć,
  Dziękuje za opinie :)
  Ten mój klosz ma średnice 100mm a średnica rurki na której są przyklejone ledy to 55mm. Wychodzi wtedy 10 diód na jeden poziom. Pytanie teraz jak ta twoja plexi rozprasza światło. Zbyt blisko diody led względem klosza to będą widoczne "piksele". U siebie dobrałem to eksperymentalnie.

  We wczesnym etapie budowy, miałem cały pasek ledowy nawinięty na puszkę o podobnej średnicy ale ledy na wyższej pozycji były lekko przesunięte względem poziomu niżej. Powiem ci że efekt był również super. Tylko dla efektu ognia to będzie efekt lecących płomieni w bok :) Kwestia tylko tego jak rzędy będą przesunięte. Tylko od razu uprzedzam przed jednym problemem. Gdy zasilałem pasek z jednej strony i ustawiłem biały kolor to dla wysokich wartości jasności, od połowy paska ledy zamieniały się w kolor żółty. Po prostu za duża odległość i spadki napięć. Na samym końcu napięcie wynosiło wtedy około 3V. Więc musisz uwzględnić zasilanie paska z obu stron lub porobić odczepy na osobne zasilanie. U mnie sygnał idzie przez cały pasek szeregowo ale zrobiłem 4 sekcje zasilające.
 • #18
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Dawid90u wrote:
  W weekend postaram się wrzucić mały update projektu i wrzucę też o kod arduino.


  Jeżeli można prosić o wrzut.

  Coś nie kompiluje się kod pod ESP