Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie?

-=Joint=- 26 Jan 2012 16:36 24381 25
e-mierniki
    -=Joint=-
    Level 10  
    Witam,
    mam audi A3 8P 3D, gdy je kupiłem nie było w nim radia dla tego zamontowałem na razie oryginalne radio z VW Golf IV. Od początku nie działało w nim podświetlenie (jak jeszcze było w golfie to działało), podejrzewam że to wina złego podłączenia kabli. Prosił bym o radę jak podłączyć kable, żeby działało podświetlenie. Najlepiej, żeby włączało się po włączeniu świateł (jeśli się da).

Zdjęcia:
    Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie?
  • e-mierniki
  • Helpful post
    Elektron1234
    Level 20  
    Witam
    Z zdjec wynika że nie ma i nstalacji samochodu wogóle przewodu do podswietlenia radia. Poszukaj moze jest zawiniety izolacja i go nie widac i nie jest podłączony do kostki wogółe.Kolor przewodu szary z niebieskim paskiem
    Powodzenia
    -=Joint=-
    Level 10  
    A nie można zmostkować normalnego zasilania +12 pod wejście na podświetlenie? czy wtedy radio będzie cały czas świeciło?
  • e-mierniki
  • Helpful post
    milejow
    Level 43  
    Informacja o włączeniu świateł leci po CANie w tym aucie a radio trochę przystare na taką komunikację . Chcesz podświetlenie, to musisz sobie go doprowadzić
    -=Joint=-
    Level 10  
    Aż tak mi nie zależy na tym podświetleniu, i tak mam zamiar zmienić radio jak będzie więcej funduszy. Tylko na teraz chciałem to jakoś podłączyć, ale jeśli nie ma sposobu bez większych komplikacji to jakoś przeżyję.
  • Helpful post
    Witold5
    Level 32  
    Według pierwszego i trzeciego zdjęcia wnioskuję, że to drugi pin od prawej na samym dole. Tam doprowadź plus.
    -=Joint=-
    Level 10  
    Czyli rozumiem, że mogę zmostkować plus który zasila radio? wtedy po włączeniu radia będzie ono się podświetlało?
  • Helpful post
    milejow
    Level 43  
    Będzie świecić cały czas
    -=Joint=-
    Level 10  
    milejow wrote:
    Informacja o włączeniu świateł leci po CANie w tym aucie a radio trochę przystare na taką komunikację . Chcesz podświetlenie, to musisz sobie go doprowadzić

Jeszcze raz wracam do tematu, ponieważ mam jeszcze pytanko....
    Jeśli informacja o włączeniu świateł leci po CANie to czy każde radio będzie to obsługiwało (chodzi oczywiście o nowsze radia, np. SONY CDX-GT740UI)??
  • Helpful post
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie. Najlepszym sposobem jest zlecenie montażu takiego radia w warsztacie. Ty nie zapłacisz dużo i nie uszkodzisz auta a warsztat zamontuje radio zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
    -=Joint=-
    Level 10  
    Witam ponownie,
    sory, że odświeżam znów ten temat, ale nie chce zakładać nowego ponieważ dotyczy on tego samego - do rzeczy:

ostatnio próbowałem dojść do tego czemu głośniki z tyłu mi nie działają, dlatego rozebrałem tylną, boczną część samochodu, aby zobaczyć czy zamontowane tam głośniki to nie przypadkiem atrapy, tak jak to mój brat ma w golfie IV, jednak okazało się, że są tam głośniczki i lecą od nich kabelki. Szukając przy radiu, nie znalazłem tych kabelków wpiętych w kostkę z kabelkami od głośników, więc włożyłem rękę przez kieszeń i szukałem ich po omacku. No i pierwsze co wyciągnąłem to ta czarna skrzynka z żółtymi kabelkami (patrz na zdjęciach) - możecie mi powiedzieć do czego to może być, ponieważ pierwszy raz takie coś widzę :?: Szukając dalej znalazłem trzecią kostkę i tu bardzo się ucieszyłem, ponieważ mój problem z podświetleniem i z niegrającymi tylnymi głośnikami prawdopodobnie się rozwiąże (była bardzo głęboko schowana, dlatego wcześniej jej nie znalazłem). Prosiłbym jednak o pomoc w rozszyfrowaniu tych kabelków, tzn. który do czego :?: to wtedy będę mogł to jakoś spiąć w 2 kostki i podłączyć pod radio. Zdjęcie kostki oczywiście także dorzucam, zdjęcia dwóch pozostałych kostek są w pierwszym poście, jednak tam jest wszystko zrozumiałe (jedna kostka to zasilanie i masa, druga głośniki).

Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie?
  • Helpful post
    Elektron1234
    Level 20  
    Witam
    Kostke znalazłeś ok,tylko z radia nie ma wyjścia pod tą kostke (radio jest od VW na 2 głośniki) W audi tylne glosniki sa aktywne i potrzebuja sygnał z radia,ktory jest ale z orginalnego radia (te kostki z żółtym kablem to pozostalość z innego radia-tzw filtr przeciw zakłóceniowy)
    -=Joint=-
    Level 10  
    A możesz mi napisać który kabelek w tej kostce jest od czego?? Żółty to podświetlenie?? i co daje ten filtr przeciw zakłóceniowy??

Dodano po 15 [minuty]:

Znalazłem zdjęcie tylnej części oryginalnego radia do mojego autka, są tam 4 wejścia na kostkę. To czwarte jest do podłączenia zmieniarki??

• Helpful post
    milejow
    Level 43  
    Kostka, którą znalazłeś to MINI ISO(złącze nad wejściami zasilania i głośników w radiu na ostatnim zdjęciu, jest tam m.inn. złącze do sieci CAN, remote dla zmieniacza i wzmacniacza tylnych głośników/systemu BOSE) Powtarzam jeszcze raz-nie ma u Ciebie kabla podświetlenia, jest to realizowane poprzez komunikację cyfrową-CAN. Witold5 podał Ci link strony naszego kolegi z forum, który opisał dokładnie kablownię radiową m.inn. w Twoim aucie, wystarczy poświęcić trochę czasu i poszukać
    -=Joint=-
    Level 10  
    ok, już wszystko rozumiem. Mam jeszcze pytanie, gdybym chciał podłączyć podświetlenie radia np pod wł/wył ESP są tam następujące kolory kabelków:
    - żółto-czarny
    -fioletowo-żółty
    - brązowy
    - brązowo-zielny lub niebieski (nie widać dokładnie)

to czy jest możliwość podłączenia pod któryś z tych kabelków :?:
    Jeśli nie to pod co jest najprościej się podpiąć :?:
  • Helpful post
    milejow
    Level 43  
    Kontrolka w dłoń i wszystko będzie jasne
    -=Joint=-
    Level 10  
    Sprawdziłem miernikiem napięcia (specjalnie do tego celu zakupiłem xD), kabelek brązowo-zielny ma napięcie 12V podczas włączonych świateł, a na wyłączonych nie ma napięcia - po prowizorycznym podłączeniu kabelka podświetlenie śmiga ^^

Mam jeszcze pytanko, ponieważ kol. milejow przesłał mi schematy wejść na kostki w oryginalnym radiu. Jak działają tylne głośniki w tym samochodzie. Jest tam gdzieś wbudowany wzmacniacz?? Ponieważ są tam takie kabelki jak: sterowanie wzmacniacza +12V.
    Wyjścia liniowe to są kabelki pod tylne głośniki?? Lecą one do jakiegoś wzmacniacza, czy bezpośrednio do głośników??

Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie? Audi A3 8P, Jak podłączyć kable w radiu, aby działało podświetlenie?
    Karaczan
    Level 41  
    Wyjscia liniowe sa niskonapieciowe i zeby z nich zasilac glosniki potrzeba wzmacniacza.
    Czy twoje auto ma to nie wiem.
    Jak Audi byla z Bose to ma wzmacniacz, zwykle chyba nie mialy, ale moge sie mylic.
    -=Joint=-
    Level 10  
    Ale jeśli głośniki z tyłu są zamontowane, tzn że po podłączeniu oryginalnego radia powinny grać - czyli wzmacniacz też powinien być ponieważ w kostce z kabelkami głośników - są tylko kabelki do głośników z przodu. Czy da się jakoś sprawdzić czy to wersja z Bose czy nie??
    -=Joint=-
    Level 10  
    Dobrze - już wiem że mój samochód niestety nie jest wyposażony w bose ;(
    Wiem także, że głośniki z tyłu lecą pod wzmacniacz, a kabelki z wzmacniacza do kostki mini-ISO. Mam nowe radyjko: Sony CDX-GT828U i chciałbym to teraz jakoś skleić.

Według schematów przesłanych przez kolegów, którzy już bardzo mi pomogli w tym temacie (za co bardzo dziękuję) doszedłem do pewnego porządku. Poniżej podaję schemacik oraz opisy kabelków które posiadam w mojej audicy:

Opis kabelków:
    A - Zasilanie
    7. Zasilanie +12V (czerwono-biały)
    8. Masa zasilania (brązowy)

B - Głośniki
    3. głośnik RF+ (czerwony)
    4. głośnik RF- (czerwono-brązowy)
    5. głośnik LF+ (szary)
    6. głośnik LF- (szaro-brązowy)

C1 - wzmacniacz (głośniki tył)
    1. wyjście liniowe LR (żółty)
    2. wyjście liniowe RR (zielony)
    3. masa wyjść liniowych (szary)
    6. sterowanie wzmacniacza +12V (biały)

C2 - pilot, wyświetlacz
    8. zegar (pomarańczowo-fioletowy)
    12. ??????? (pomarańczowo-brązowy)

Jeśli ktoś wie do czego jest kabelek nr. 12 to proszę napisać. Co do kabelka nr. 8 też jakoś nie jestem pewien - ale nie są one mi do niczego potrzebne aktualnie.

Do rzeczy:
    1. W nowym radyjku mam kabelek niebiesko-biały, jest na nim napis: "AMP REM MAX 0.3A". Wyczytałem w instrukcji, że jest to kabelek do zasilania wzmacniacza. Czy mogę spokojnie podłączyć go do białego kabelka nr. 6 w mojej kostce C1??

2. Kolejna sprawa to wyjścia liniowe. W radiu wyjścia są na złącze męskie cinch, rozumiem że masy wyjść liniowych mogę "zmostkować" i podpiąć pod kabelek szary nr.3 w kostce C1, a kabelki dodatnie odpowiednio pod nr. 1 i 2 (żółty i zielony kabelek)??
    erfix
    Level 9  
    Witam;
    mam podobny problem. Posiadam radio jd-180 i ono nie ma kostki, sa w nim 4 kabelki: plus, minus i glosniki plus prawy i lewy. Powie mi ktos pod jakie kabelki mam podlaczyc minusy klosnikow, zasilanie anteny, podswietlenie i pamiec??
    Z gory dyiekuje :)

Przepraszam za pisownie ale uyzwam niemieckiego linuxa z niemiecka klawiatura :(
    Karaczan
    Level 41  
    Nie podłączysz pamięci, zasilania anteny ani podświetlenia. Bo i gdzie?
    Plus radia pod stały plus w aucie, robi jednocześnie za zasilanie i pamięć.
    Minus to wiadomo, do minusa też minusy głośników.

Większego chłamu się już kupić nie dało?
    milejow
    Level 43  
    Karaczan wrote:
    Większego chłamu się już kupić nie dało?

Oj weź się nie znęcaj, wygląda jak oldtimer :D
    Do autora-radio nie wymaga podtrzymania pamięci bo ma strojenie ,,sznurkowe, kwestię USB i SD pomińmy lepiej.
    erfix
    Level 9  
    Kupiłem te radio dziadkowi no bo jest proste w obsłudze: 2 pokrętła.
    To jeszcze raz może mi ktoś dokładnie opisać co i jak??
    Mam radyjko i na obudowie jest minus i do tego jakas listwa (nie wiem co to znaczy), czerwony kabelek switch i czarny ground i plusy glłosników.
    Z kostki wystają: czerwony switch, czarny ground, niebieski power antena, żółty pamięć i pomarańczowy podświetlenie. Na drugiej kostce są plusy i minusy głośników.

Wytłumaczy mi to ktoś łopatologicznie ??
    Karaczan
    Level 41  
    Podłączasz tak jak napisałem.
    Czerwony z radia możesz połączyć z czerwonym auta, to radio będzie można włączyć tylko jak jest kluczyk przekręcony w stacyjce.
    Jak podłączysz czerwony z radia z żółtym to można będzie włączyć radio bez kluczyka.

Jeśli auto ma elektryczną antenę to musisz połączyć jeszcze czerwony z niebieskim w kostce wychodzącej z auta. Inaczej nie wysunie anteny. Antena wysunie się zawsze po przekręceniu kluczyka, a nie jak powinna dopiero po włączeniu radia, ale innego sposobu przy tym radiu nie ma.

Chyba nie lubisz dziadka, to gra gorzej niż jego stare Safari.