Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik trójfazowy zasilany z jednej fazy rożne kierunki obrotu

raf1x90 02 Feb 2012 21:58 6616 5
 • #1
  raf1x90
  Level 9  
  Posiadam schładzalnik do mleka 1 fazowy w którym mieszadło jest napędzane silnikiem trójfazowym zasilanym z 1 fazy z sztuczną fazą robioną przez kondensator.

  Mój problem polega na tym że ostatnio silnik obraca się w drugą stronę, raz przy załączeniu obraca się w lewo a raz w prawo.

  Jaka jest tego przyczyna? Czy jest to wina kondensatora?

  Tak lekko odbiegając od tematu próbowałem zrozumieć jak działa ta sztuczna faza.
  Próbowałem narysować wykres wskazowy lub wektorowy dla napięć dla tego silnika ale jakoś mi nie wychodzi nie potrafię uwzględnić trzeciej fazy która jest punktem 0, czyli tak jakby silnik pracował na 2 fazach.
  Wychodzi mi taki trójkąt równoboczny a przeciwprostokątna to napięcie między fazowe
  Czy taką prace silnika można traktować jak prace w normalnym układzie trójfazowym z przerwą w jednej fazie uwzględniając to że kąt między fazami wynosi nie 120 a 90 stopni
 • #2
  andy127
  Level 30  
  Witam.
  raf1x90 wrote:
  Wychodzi mi taki trójkąt równoboczny a przeciwprostokątna to napięcie między fazowe

  Trójkąt równoboczny nie może mieć przeciwprostokątnej.
  Silnik z uszkodzonym kondensatorem nie powinien startować, a gdy się go wytrąci z równowagi to startuje w tę stronę w którą nadasz mu ruch. Silnik ze sprawnym kondensatorem powinien startować jedną stronę zależną od sposobu jego włączenia.
  Andrzej
 • #3
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Nigdy na silniku 3 fazowym zasilany z 1 fazy (chodzi o układy z kondensatorami) nie dostaniemy mocy znamionowej na wale. Jeżeli silnik jest dobrze dobrany do obciążenia to mogło się zdarzyć , że zasilany jedną fazą mógł ulec uszkodzeniu. Proponuję zdemontować silnik, zanieś do sąsiada , podłączyć na 3-fazy i sprawdzić symetrię prądu na każdej fazie. Jeżeli silnik będzie o.k. to proponuję zastosować falownik. Są dostępne b.tanie z China.
 • #4
  marcin55246
  Level 25  
  Muszę powiedzieć, że nie spotkałem się z takim czymś jeszcze. Spróbuj wymienić kondensator może pomoże, choć gdyby był walnięty to silnik by stał i buczał. Pracy w normalnym układzie trójfazowym z przerwą w jednej fazie raczej nie można nazwać pracą.
 • #5
  wola
  Level 26  
  Witam.
  Quote:
  Mój problem polega na tym że ostatnio silnik obraca się w drugą stronę, raz przy załączeniu obraca się w lewo a raz w prawo.

  Masz silnik połączony w trójkąt i przerwę na jednej z faz; przerwany przewód od tablicy przyłączeniowej do silnika, przerwany kondensator itp. Przynajmniej tak to "widzę".
 • #6
  dioraserwis
  Level 10  
  jaruśjaruś wrote:
  Jeżeli silnik będzie o.k. to proponuję zastosować falownik. Są dostępne b.tanie z China.

  Mógłbyś podać przykład takiego falownika? Akurat jestem w potrzebie i poszukuję jak najprostszego falownika do silnika trójfazowego 2,2kW. Nie musi mieć żadnych funkcji - chodzi mi o to żeby zasilić z jednej fazy silnik trójfazowy. Nie potrzebuję zmiany kierunku obrotów ani regulacji obrotów.