Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy zasilany z jednej fazy rożne kierunki obrotu

02 Lut 2012 21:58 5707 5
  • Poziom 9  
    Posiadam schładzalnik do mleka 1 fazowy w którym mieszadło jest napędzane silnikiem trójfazowym zasilanym z 1 fazy z sztuczną fazą robioną przez kondensator.

Mój problem polega na tym że ostatnio silnik obraca się w drugą stronę, raz przy załączeniu obraca się w lewo a raz w prawo.

Jaka jest tego przyczyna? Czy jest to wina kondensatora?

Tak lekko odbiegając od tematu próbowałem zrozumieć jak działa ta sztuczna faza.
    Próbowałem narysować wykres wskazowy lub wektorowy dla napięć dla tego silnika ale jakoś mi nie wychodzi nie potrafię uwzględnić trzeciej fazy która jest punktem 0, czyli tak jakby silnik pracował na 2 fazach.
    Wychodzi mi taki trójkąt równoboczny a przeciwprostokątna to napięcie między fazowe
    Czy taką prace silnika można traktować jak prace w normalnym układzie trójfazowym z przerwą w jednej fazie uwzględniając to że kąt między fazami wynosi nie 120 a 90 stopni
  • Poziom 30  
    Witam.
    raf1x90 napisał:
    Wychodzi mi taki trójkąt równoboczny a przeciwprostokątna to napięcie między fazowe

Trójkąt równoboczny nie może mieć przeciwprostokątnej.
    Silnik z uszkodzonym kondensatorem nie powinien startować, a gdy się go wytrąci z równowagi to startuje w tę stronę w którą nadasz mu ruch. Silnik ze sprawnym kondensatorem powinien startować jedną stronę zależną od sposobu jego włączenia.
    Andrzej
  • Poziom 18  
    Nigdy na silniku 3 fazowym zasilany z 1 fazy (chodzi o układy z kondensatorami) nie dostaniemy mocy znamionowej na wale. Jeżeli silnik jest dobrze dobrany do obciążenia to mogło się zdarzyć , że zasilany jedną fazą mógł ulec uszkodzeniu. Proponuję zdemontować silnik, zanieś do sąsiada , podłączyć na 3-fazy i sprawdzić symetrię prądu na każdej fazie. Jeżeli silnik będzie o.k. to proponuję zastosować falownik. Są dostępne b.tanie z China.
  • Poziom 25  
    Muszę powiedzieć, że nie spotkałem się z takim czymś jeszcze. Spróbuj wymienić kondensator może pomoże, choć gdyby był walnięty to silnik by stał i buczał. Pracy w normalnym układzie trójfazowym z przerwą w jednej fazie raczej nie można nazwać pracą.
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    Mój problem polega na tym że ostatnio silnik obraca się w drugą stronę, raz przy załączeniu obraca się w lewo a raz w prawo.

Masz silnik połączony w trójkąt i przerwę na jednej z faz; przerwany przewód od tablicy przyłączeniowej do silnika, przerwany kondensator itp. Przynajmniej tak to "widzę".
  • Poziom 9  
    jaruśjaruś napisał:
    Jeżeli silnik będzie o.k. to proponuję zastosować falownik. Są dostępne b.tanie z China.

Mógłbyś podać przykład takiego falownika? Akurat jestem w potrzebie i poszukuję jak najprostszego falownika do silnika trójfazowego 2,2kW. Nie musi mieć żadnych funkcji - chodzi mi o to żeby zasilić z jednej fazy silnik trójfazowy. Nie potrzebuję zmiany kierunku obrotów ani regulacji obrotów.