Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zbudować sieć WiFi (nadawca-odbiorca) na odległości 5km

08 Lut 2012 12:25 3095 15
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich
    Mam takie pytanie?
    Czy wie ktoś jak zbudować sieć WiFi na odległość ok 5km w Lini prostej. Łączyć
    chce sieć z internetem (coś na przykład dostawca-odbiorca internetu).
    Jakie urządzenia należało by zakupić i jaki był by minimalny koszt takiej
    sieci. (Środki finansowe ograniczone) Dodam że jeden budynek stoi na wzniesieniu na obrzeżu miasta a drugi na wiosce odległość jest ok 5km w lini prostej
    Niemal na otwartej przestrzeni być może są 2-3 budynki i może jakieś niewielkie
    drzewo na drodze no i słup wysokiego napięcia jakieś 20m od jednego z budynków
    być może jest widoczność wzrokowa ale tego dokładnie nie sprawdzałem ale można określić położenie do +-20m od punktu odniesienia

Chce założyć taką sieć ze względu na to że chociaż mieszkam w mieście to na mojej ulicy nie ma pociągniętej lini telefonicznej i nie będzie a internet bezprzewodowy mnie nie zadowala.

ZA podpowiedz z góry Dziękuje

POZDRAWIAM
  • Poziom 43  
    Cytat:
    być może jest widoczność wzrokowa ale tego dokładnie nie sprawdzałem ale można określić położenie do +-20m od punktu odniesienia

To trzeba sprawdzić, inaczej się nie da.
  • Moderator Projektowanie
    Dokładnie, jakby była widoczność wzrokowa, to nie ma nawet problemu na 10 km - miałem kiedyś ustawiony taki link na dwóch offsetowych talerzach i antenkach na 2,4 GHz. Niestety drzewa i budynki stanowią duży problem. Jakbyś miał większy budżet, to może WiMax ?
  • Poziom 43  
    WiMax wymaga pozwolenia na nadawanie, które kosztuje mnóstwo pieniędzy, z resztą nie jest wydawane osobom prywatnym. I urządzenia też do najtańszych nie należą.
  • Poziom 11  
    a o jakim budżecie mowa bo zalazłem takie Urządzenie (TP-LINK TL-WA5210G Zewnętrzny AP Indoor Outdoor) niby ma zasięg do 15km w opisach twierdzą że jeżeli dwa takie urządzenia się skieruje na siebie to odległość można podwoić
  • Moderator Projektowanie
    piterus99 napisał:
    WiMax wymaga pozwolenia na nadawanie, które kosztuje mnóstwo pieniędzy, z resztą nie jest wydawane osobom prywatnym. I urządzenia też do najtańszych nie należą.

Ach, faktycznie, zapomniałem o tym. Raz miałem przyjemność montować WiMax, ale to było "urzędowe".
  • Poziom 15  
    Zbudowałem takie łącze, które działa od kilku lat. Szczegóły już raz opisywałem na forum: Link
    Jak będziesz miał konkretne pytania to służę pomocą.

Ustal bezpośrednią widoczność obiektów. Lornetka, lusterko i słoneczny dzień, to wszystko co do tego potrzebujesz. Jeśli gdzieś jest ślisko, bądź ryzykownie, albo nie będzie bezpośredniej widoczności budynków, to niezłym pomysłem jest wykorzystanie niewielkiej kamerki internetowej na szczycie niewielkiego masztu, celem ustalenia ile brakuje do bezpośredniej widoczności.
  • Poziom 21  
    Swoją drogą takie urządzenie jak TP-LINK TL-WA5210G jest super dla osiedli domków i bloków. Można kupić 1 szybkie łącze i rozgałęziać je dla wszystkich chętnych osób.
  • Poziom 2  
    jak na moje oko wystarczyły by dwie anteny kierunkowe 17dBi , moc wyjsciowa toru radiowego do 25dBm ( Link ), jedna do nadawania , druga do odbioru. zasięg takiej anteny to ok 10km na wolnej przestrzeni wiec na odcinku 5 km powinna poradzić sobie z niewielkimi przeszkodami :)
  • Poziom 11  
    w domu mam taką antenę YAGI 19dBi czy można ją wykorzystać i co do tego było by jeszcze potrzebne. Tam gdzie jest internet podłączony to jest modem stacjonarny neostrady czyli jak się domyślam to jakiś modem ADSL z wifi był by potrzebny?
  • Poziom 43  
    Router z modemem ADSL (2w1) i odłączaną antenką.
  • Poziom 11  
    izm6 napisał:
    jak na moje oko wystarczyły by dwie anteny kierunkowe 17dBi , moc wyjsciowa toru radiowego do 25dBm , jedna do nadawania , druga do odbioru. zasięg takiej anteny to ok 10km na wolnej przestrzeni wiec na odcinku 5 km powinna poradzić sobie z niewielkimi przeszkodami :)

czyli bym musiał zamontować 4 anteny? u nadawcy2 i odbiorcy2 czy dobrze to rozumiem
  • Poziom 43  
    izm6 napisał:
    jak na moje oko wystarczyły by dwie anteny kierunkowe 17dBi , moc wyjsciowa toru radiowego do 25dBm ( Link ), jedna do nadawania , druga do odbioru. zasięg takiej anteny to ok 10km na wolnej przestrzeni wiec na odcinku 5 km powinna poradzić sobie z niewielkimi przeszkodami :)

Gorszego wynalazku nie ma.
    Pałki 12dB może i widzą się na odcinku 12km, ale tylko widzą - sygnały rzędu -95 to nie sygnał, to po prostu widzenie ssid(i to tylko w nocy). A ta antena więcej niż 12dB to nie ma. Może na kilometr te klepane w garażu na kolanie wynalazki się sprawdzą. Dodatkowo kilometr kabla USB na 100% zmniejsza moc karty.
    Ale co ja tam wiem.
  • Poziom 43  
    2x NanoBridge M5 lub 2x Airgrid M5 i po problemie.
  • Poziom 11  
    a co sądzicie o tym urządzeniu TP-LINK TL-WA5210G czy by to mogło funkcjonować i co do tego jeszcze trzeba zakupić

Dodano po 3 [minuty]:

NO może po problemie tylko to jest ponad 700zł

Dodano po 15 [minuty]:

A co do widoczności budynków to nie sprawdzałem na (oko)czy widać drugi budynek bo pogoda nie pozwala ostatnio ale patrzyłem na google earth i z tego co wywnioskowałem że widoczność powinna być bo akurat jest mała luka a jak nie to można zastosować krótki maszt i powinno być dobrze widoczne
  • Poziom 43  
    Sam wybierasz - jakość i bezproblemowość co za tym idzie cena lub metoda kombinowania i nieprzewidziana funkcjonalność.