Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urwany układ przez nieumiejętne lutowanie

08 Lut 2012 21:34 2294 6
  • Poziom 30  
    Witam,
    Dostałem do naprawy pilot z samochodu Rover 75 w którym właściciel w czasie lutowania urwał jeden z układów.
    Urwany układ przez nieumiejętne lutowanie Urwany układ przez nieumiejętne lutowanie
    Na pierwszym zdjęciu zaznaczyłem o który chodzi.
    Starałem się wzorować na poniższym schemacie który pasuje do Rover200 i Rover25:
    Urwany układ przez nieumiejętne lutowanie
    I jest bardzo dużo podobieństw. W okół tranzystora (jest to BFR182) niemal wszystkie elementy są identyczne. Dlatego zastanawiam się czy przypadkiem urwana nie została cewka L2, ale są produkowane w tak małych obudowach?
    Pasek na układzie nieco sugeruje mi diodę, ale nie mam pewności i jakoś mi tam nie pasuje.

A jak już mogła by być to cewka, to o jakich parametrach?
  • Poziom 16  
    Lepiej by było mieć to w ręce ale tak po zdjęciach to mi wychodzi że to będzie C8 bo później jest ścieżka przewleczona przez płytę i z drugiej strony leci już jako ścieżka/antena. Jak możesz daj zdjęcie bez tego czerwonego znacznika żeby było widać do czego leci ścieżka z drugiej strony elementu
  • Poziom 30  
    Urwany układ przez nieumiejętne lutowanie Urwany układ przez nieumiejętne lutowanie
    Na drugim zdjęciu narysowałem jak idą ścieżki.
  • Poziom 16  
    Jeśli miało by to być L2 to z tego przepustu pod wyrwanym elementem musiało by być przejście do plusa baterii. Jest? Mi jakoś dalej najbardziej odpowiada ten c8
  • Poziom 30  
    Z tego przepustu idzie dalej do tego zółtego elementu po prawej stronie. Dalej już wędruje gdzieś pod układem scalonym więc nie wiem.
    Ale sprawdzając miernikiem na ciągłość obwodu pokazuje że jest połączony z + baterii.

Orientuje się ktoś jakiej wartości może być to cewka lub kondensator?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    To jest cewka, L3 wg mnie. Właśnie robiłem takiego pilota (być może tego samego ;) ) i wstawiłem cewkę 68nH. Pilot działa :)
  • Poziom 30  
    Ja kupiłem inny zepsuty pilot za 10zł i po prostu przelutowałem.
    Dobrze wiedzieć na przyszłość, dzięki :)