Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter UKF 88-108MHz i Tosca 303

WesołyKostek 21 Lut 2012 11:51 5827 8
  • #1 21 Lut 2012 11:51
    WesołyKostek
    Poziom 9  

Witam, jeśli zły dział to z góry przepraszam :)
    Ostatnio w jakimś starym radiu samochodowym znalazłem dołożony taki konwerter UKF jak na zdjęciu. Moje pytanie brzmi czy można go jakoś wykorzystać do przestrojenia Unitry Tosci 303 ? Jeśli tak to czy radio będzie chodzić gorzej niż by przestroić przez wycięcie kilku kondensatorów itp. ?

Konwerter UKF 88-108MHz i Tosca 303 Konwerter UKF 88-108MHz i Tosca 303
    Pozdrawiam :)

0 8
  • #2 21 Lut 2012 15:09
    kreslarz
    Poziom 35  

Po zastosowaniu konwertera uzyskasz odbiór tylko fragmentu pasma radiowego CCIR, ze względu na różną szerokość pasma OIRT (65-74MHz) czyli poniżej 10 MHz ma cały zakres, a CCIR (87-108 MHz) czyli ponad 20 MHz w całym zakresie. Przestrojenie pozwoli na uzyskanie odbioru w całym zakresie CCIR UKF FM.

0
  • #3 21 Lut 2012 15:40
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

WesołyKostek napisał:
    Witam, jeśli zły dział to z góry przepraszam :)
    Ostatnio w jakimś starym radiu samochodowym znalazłem dołożony taki konwerter UKF jak na zdjęciu. Moje pytanie brzmi czy można go jakoś wykorzystać do przestrojenia Unitry Tosci 303 ? Jeśli tak to czy radio będzie chodzić gorzej niż by przestroić przez wycięcie kilku kondensatorów itp. ?

Konwerter UKF 88-108MHz i Tosca 303 Konwerter UKF 88-108MHz i Tosca 303

Lepiej przestroić. Tu masz w załączniku opis jak przestroić głowicę w tosce.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143770.html

0
  • #4 21 Lut 2012 23:37
    WesołyKostek
    Poziom 9  

Ok, dzięki wielkie :)
    Mam jeszcze takie pytanko, mógłby ktoś mi objaśnić od czego są te przyciski na zdjęciu ? A i jeszcze na czym polega ten programator (te przyciski od 1-4 i U) ?

0
  • #5 22 Lut 2012 00:58
    kriss51

Wycisz to taka blokada szumu gdy nie ma żadnej stacji nie słychać szumu. FM to wiadomo że UKF. ARC- automatyczna regulacja częstotliwości działa w ten sposób jak tuner z różnych względów np. zmiana temperatury odpłynie od odbieranej stacji wtedy sam się skoryguje i stacja jest nadal odbierana. K2, K1 to fale krótkie podzielone na 2 zakresy. S i D odpowiednio fale średnie i długie.

0
  • #6 22 Lut 2012 09:45
    dj_volt
    Poziom 22  

WesołyKostek napisał:
    A i jeszcze na czym polega ten programator (te przyciski od 1-4 i U) ?

Programator jest banalnie prosty. Obok przycisku "1" masz otwór. Wciskasz przycisk, wkładasz tam specjalny plastikowy śrubokręt i stroisz tuner na daną stację. Tak samo i innymi kanałami. Przycisk "U" to strojenie ręczne - gałką po prawej stronie tunera. Programator działa tylko w zakresie UKF. Do strojenia możesz użyć małego śrubokręta, uważaj! nie "przekręć" potencjometrów - są delikatne :)

0
  • #7 22 Lut 2012 14:04
    WesołyKostek
    Poziom 9  

Dzięki, wszystko już rozumiem :)
    Jeszcze ostatnie pytanie kiedy powinny się palić te diody "zero" i "sygnał" ?
    Sory za tyle pytań ale chce mieć pewność, że przed przestajaniem wszystko działa bo później bedzie trudniej dojść co jest skopane ;)

0
  • #8 22 Lut 2012 15:37
    kriss51

WesołyKostek napisał:
    Dzięki, wszystko już rozumiem :)
    Jeszcze ostatnie pytanie kiedy powinny się palić te diody "zero" i "sygnał" ?
    Sory za tyle pytań ale chce mieć pewność, że przed przestajaniem wszystko działa bo później bedzie trudniej dojść co jest skopane ;)

Jeśli dobrze dostroisz się do stacji powinne świecić wszystkie trzy diody, jak będziesz odstrojony w lewo lub prawo będzie świecić się lawa albo prawa czerwona dioda wraz z zieloną wtedy trzeba skorygować dostrojenie do stacji.

0
  • #9 22 Lut 2012 16:39
    WesołyKostek
    Poziom 9  

Faktycznie, jak lepiej stacje łapie to zielona się zapala :)
    Właśnie zmierzyłem napięcie na kołku 4 i wynosi od:3,17V do 27V myślę że w miare dobrze bo w opisie przestrajania napisane jest 3-25 :)

Wygląda na to że potencjometry od programowania są przekręcone bo się tak bardzo leciutko na około kręcą a napięcie na danym kanale mierzone na 4 się nie zmienia. Spróbuję naprawić te potencjaki.

Ok, programator naprawiony :)
    Mam tylko mały problem, z opisu przestrajania w "Serwisie Elektroniki" rozumiem że cewką L5 ustawiam dolną częstotliwość a trymerem C14 górną. Otóż gdy ustawię sobie dolną częstotliwość (w Poznaniu są złote przeboje 88,4) i chcę ustawić górną, i kręcę trymerem(bardzo cięzko chodzi, nie da się precycyjnie ustawić) to największa częstotliwość jaką osiągam to 94,6 RMF ... nie mogę wyższej ustawić bo jak kręce dalej to mi wskakuje 88,4...

Poradziłem sobie jakoś :D Mam już przestrojoną starą dobrą Tosce :D
    Dzięki wszystkim za pomoc :)

0