Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie twarde palnikami na propan

01 Mar 2012 00:41 19059 13
  • Poziom 13  
    Witam.
    Na rynku mamy całą masę palników do lutowania twardego. Proszę o odpowiedź dla czego nie powinno lutować się instalacji chłodniczych palnikami np. CFN na kartusze jednorazowe czy też propanowymi.
  • Poziom 13  
    Większość lutuje propanem i tlenem. U mnie w firmie monterzy mówią, że w spoinach zachodzą "jakieś" reakcje co powoduje wycieki po pewnym czasie.
  • Poziom 20  
    Nie wiem czy coś zachodzi ale na pewno trudniej dogrzać rurki, miedź bardzo mocno odbiera ciepło, większe odcinki nagrzewają się. Przy palnikach tlenowo/propanowych jest większa temperatura płomienia, szybciej i bardziej punktowo można zagrzać (poz tym większa kontrola płomienia). Lutowaniem zajmuję się od jakiegoś czasu, w zależności co ma być lutowane to takiego palnika używam. Alu palnik cyklonowy, żelazo tlen/propan, miedź zależy czym ma być polutowana.
  • Poziom 10  
    Palniki na tlen/propan butan działają bardziej punktowo i podgrzewają szybciej i do wyższej temperatury, natomiast przy pozostałych palnikach mogą pozostać niewyżarzone pozostałości topnika stąd być może powstawania jakichś nieszczelności.
  • Poziom 26  
    Nie zgodze się ,że palnik propan-butan dogrzewa bardziej punktowo i do wyższej temperatury niż tlen-acetylen wręcz odwrotnie,myśle ,ze problemem może być fakt ,ze produktem ubocznym spalenia propanu-butanu jest woda,natomiast tlen-acetylen mozna tak regulować ,ze wręcz bedzie reduktorem. Czy ma ktoś doświadczenie z lutowaniem wodór -tlen
  • Poziom 10  
    zgadzam się z kolegą że palnik propan/tlen i jak kolega twierdzi acetylen/tlen są wytworzyć podobną temperaturę topnienia ale mój post dotyczył palnika cyklnowego gdzie średnica płomienia mieści się w granicach 14-20mm i nie jest on w stanie podgrzać lutowanego elementu równomiernie i do wymaganej temperatury
  • Poziom 20  
    Mam pytanie: czy ktoś z was lutował palnikiem propan/tlen? wie do jakiej temperatury można ni nagrzać? Produkt uboczny woda, tak ale nie powyżej temperatury 500-600 *C a lutowie do rur miedzianych (zależności od typu) od tych temperatur się zaczyna. Zalety tego palnika to wysoka temperatura (acetylen/tlen oczywiście wyższa) i punktowe nagrzewanie co przekłada się na dokładne dogrzanie elementu (co w praktyce przekłada się na równomierne rozprowadzenie lutowia). Palnik cyklonowy jest w stanie dogrzać rurki miedziane i to RÓWNO (to jest jego główną zaletą, nie równo nagrzewa zwykły palnik propanowy) trwa to o wiele dłużej i większe odcinki rur nagrzewają się (większy rozproszony płomień, przewodnictwo cieplne miedzi). Palnikami cyklonowymi rurki miedziane lutuje się cyną (instalacje wodne/CO) bo temperatura topienia lutowia to około 350*C.
  • Poziom 26  
    No więc jeśli silne utlenianie (woda) nie stanowi problemu to dlaczewgo nie da się spawać ,bo ciąć stal jak najbardziej.
  • Poziom 20  
    Ja piszę o LUTOWANIU spawanie to inna bajka.
  • Poziom 14  
    Panowie, jako że lutuje od dawna podsumuje to dla was. Z moich OSOBISTYCH doświadczeń :) :

Palnik na propan-butan zwykły - lutowanie miękkie, lutowanie twarde rurek miedzianych do 8mm (o ile są to proste rurki, nie zakończone elementem, który to ciepło pochłonie np kompresorem)

Palnik na propan-butan z płomieniem wirowym - lutowanie miękkie, lutowanie twarde do 12mm rurek (znów pod warunkiem że są długie i proste)

Palnik na propan butan / tlen - idealny do lutowania twardego i chyba najczęściej stosowany. Trzeba jednak uważać - bardzo łatwo topi miedź.

Palnik na acetylen/tlen - przerost formy nad treścią jak dla mnie.

Osobiście lutuje twardymi lutami palnikiem na propan-butan z płomieniem wirowym głównie instalacje chłodnicze i nie widzę w tym żadnego problemu. Fakt nie polutuje się wszystkiego bo nie wszystko da rade nagrzać ale sporo miejsc daje rade, a koszty nieporównywalnie mniejsze do palników tlenowych.

Co do tajemniczych reakcji przy użyciu propanu - nie zachodzą takowe, a jeśli nawet to niema to wpływu na szczelność (lutowałem elementy pracujące później nawet w -120C więc naprężeń było sporo)
  • Poziom 10  
    Lutowanie miedzi np przy klimatyzacji powinno odbywać się w osłonie azotu a topnik fosforowy powinien mieć większą zawartość srebra bez tych warunków lut jest nieczysty w czasie lutowania bez osłony azotu w miejscu lutu pojawia się zendra można ją wyczyścić z wierzchu ale od środka raczej nie, lut oczywiście jest szczelny ale co ze środkiem rury? czynnik chłodniczy oderwie drobinki zendry które dostana się do oleju w sprężarce lub do kapilary. Takie działanie może uszkodzić urządzenie i palnik czy na propan tlen czy acetylen tlen nie ma tu znaczenia
  • Poziom 9  
    popieram przedmówcę jak porządne lutowanie to tylko w azocie, zaś tlen/acetylen jak dla mnie odpada kompletnie nie jest potrzebna taka wysoka temp. i strasznie dymi co przy małych umiejętnościach może dać niepewne luty, no i oczywiście koszta acetylen nie jest tani
  • Poziom 11  
    kolego lukash,palnik acetylenowo - tlenowy dymi? chyba jak nieumiejętnie ustawisz płomień.
    Przy złym ustawieniu możesz za bardzo nawęglić lub utlenić spoinę ale nie będzie sam palnik dymił