Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutowanie twarde palnikami na propan

grochowa 01 Mar 2012 00:41 22218 13
 • #1
  grochowa
  Level 13  
  Witam.
  Na rynku mamy całą masę palników do lutowania twardego. Proszę o odpowiedź dla czego nie powinno lutować się instalacji chłodniczych palnikami np. CFN na kartusze jednorazowe czy też propanowymi.
 • #3
  grochowa
  Level 13  
  Większość lutuje propanem i tlenem. U mnie w firmie monterzy mówią, że w spoinach zachodzą "jakieś" reakcje co powoduje wycieki po pewnym czasie.
 • #4
  Miand
  Level 21  
  Nie wiem czy coś zachodzi ale na pewno trudniej dogrzać rurki, miedź bardzo mocno odbiera ciepło, większe odcinki nagrzewają się. Przy palnikach tlenowo/propanowych jest większa temperatura płomienia, szybciej i bardziej punktowo można zagrzać (poz tym większa kontrola płomienia). Lutowaniem zajmuję się od jakiegoś czasu, w zależności co ma być lutowane to takiego palnika używam. Alu palnik cyklonowy, żelazo tlen/propan, miedź zależy czym ma być polutowana.
 • #5
  MirekL1958
  Level 11  
  Palniki na tlen/propan butan działają bardziej punktowo i podgrzewają szybciej i do wyższej temperatury, natomiast przy pozostałych palnikach mogą pozostać niewyżarzone pozostałości topnika stąd być może powstawania jakichś nieszczelności.
 • #6
  Awdeg
  Level 26  
  Nie zgodze się ,że palnik propan-butan dogrzewa bardziej punktowo i do wyższej temperatury niż tlen-acetylen wręcz odwrotnie,myśle ,ze problemem może być fakt ,ze produktem ubocznym spalenia propanu-butanu jest woda,natomiast tlen-acetylen mozna tak regulować ,ze wręcz bedzie reduktorem. Czy ma ktoś doświadczenie z lutowaniem wodór -tlen
 • #7
  MirekL1958
  Level 11  
  zgadzam się z kolegą że palnik propan/tlen i jak kolega twierdzi acetylen/tlen są wytworzyć podobną temperaturę topnienia ale mój post dotyczył palnika cyklnowego gdzie średnica płomienia mieści się w granicach 14-20mm i nie jest on w stanie podgrzać lutowanego elementu równomiernie i do wymaganej temperatury
 • #8
  Miand
  Level 21  
  Mam pytanie: czy ktoś z was lutował palnikiem propan/tlen? wie do jakiej temperatury można ni nagrzać? Produkt uboczny woda, tak ale nie powyżej temperatury 500-600 *C a lutowie do rur miedzianych (zależności od typu) od tych temperatur się zaczyna. Zalety tego palnika to wysoka temperatura (acetylen/tlen oczywiście wyższa) i punktowe nagrzewanie co przekłada się na dokładne dogrzanie elementu (co w praktyce przekłada się na równomierne rozprowadzenie lutowia). Palnik cyklonowy jest w stanie dogrzać rurki miedziane i to RÓWNO (to jest jego główną zaletą, nie równo nagrzewa zwykły palnik propanowy) trwa to o wiele dłużej i większe odcinki rur nagrzewają się (większy rozproszony płomień, przewodnictwo cieplne miedzi). Palnikami cyklonowymi rurki miedziane lutuje się cyną (instalacje wodne/CO) bo temperatura topienia lutowia to około 350*C.
 • #9
  Awdeg
  Level 26  
  No więc jeśli silne utlenianie (woda) nie stanowi problemu to dlaczewgo nie da się spawać ,bo ciąć stal jak najbardziej.
 • #10
  Miand
  Level 21  
  Ja piszę o LUTOWANIU spawanie to inna bajka.
 • #11
  raven155
  Level 14  
  Panowie, jako że lutuje od dawna podsumuje to dla was. Z moich OSOBISTYCH doświadczeń :) :

  Palnik na propan-butan zwykły - lutowanie miękkie, lutowanie twarde rurek miedzianych do 8mm (o ile są to proste rurki, nie zakończone elementem, który to ciepło pochłonie np kompresorem)

  Palnik na propan-butan z płomieniem wirowym - lutowanie miękkie, lutowanie twarde do 12mm rurek (znów pod warunkiem że są długie i proste)

  Palnik na propan butan / tlen - idealny do lutowania twardego i chyba najczęściej stosowany. Trzeba jednak uważać - bardzo łatwo topi miedź.

  Palnik na acetylen/tlen - przerost formy nad treścią jak dla mnie.

  Osobiście lutuje twardymi lutami palnikiem na propan-butan z płomieniem wirowym głównie instalacje chłodnicze i nie widzę w tym żadnego problemu. Fakt nie polutuje się wszystkiego bo nie wszystko da rade nagrzać ale sporo miejsc daje rade, a koszty nieporównywalnie mniejsze do palników tlenowych.

  Co do tajemniczych reakcji przy użyciu propanu - nie zachodzą takowe, a jeśli nawet to niema to wpływu na szczelność (lutowałem elementy pracujące później nawet w -120C więc naprężeń było sporo)
 • #12
  Instalatorkonserwato
  Level 11  
  Lutowanie miedzi np przy klimatyzacji powinno odbywać się w osłonie azotu a topnik fosforowy powinien mieć większą zawartość srebra bez tych warunków lut jest nieczysty w czasie lutowania bez osłony azotu w miejscu lutu pojawia się zendra można ją wyczyścić z wierzchu ale od środka raczej nie, lut oczywiście jest szczelny ale co ze środkiem rury? czynnik chłodniczy oderwie drobinki zendry które dostana się do oleju w sprężarce lub do kapilary. Takie działanie może uszkodzić urządzenie i palnik czy na propan tlen czy acetylen tlen nie ma tu znaczenia
 • #13
  lukash0
  Level 10  
  popieram przedmówcę jak porządne lutowanie to tylko w azocie, zaś tlen/acetylen jak dla mnie odpada kompletnie nie jest potrzebna taka wysoka temp. i strasznie dymi co przy małych umiejętnościach może dać niepewne luty, no i oczywiście koszta acetylen nie jest tani
 • #14
  bahus1509
  Level 11  
  kolego lukash,palnik acetylenowo - tlenowy dymi? chyba jak nieumiejętnie ustawisz płomień.
  Przy złym ustawieniu możesz za bardzo nawęglić lub utlenić spoinę ale nie będzie sam palnik dymił