Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik 0-99 na 7490 oraz 7475

22 Mar 2012 22:19 5839 20
  • Poziom 9  
    Witam mam układ licznika zliczającego impulsy z Transoptora szczelinowego, nie wiem jak w nim podłaczyć zasilanie do transoptora oraz sterowanie wyświetlaczami, byłbym wdzięczny za jakiekolwiek nakierowanie mnie na właściwą drogę dalszego projektowania.

• PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    ma to być zwykły licznik obrotów silnika 0-99 a po 99 ma się z powrotem zerować, 7447, 7446, 74247 nie ma w eaglu, 74132 zastosowałem, zamieniłem również nandy na te właśnie bramki, by mieć wszstko w jednym scalaku
  • PCBway
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    ja korzystam z eagle 5.10.0 i w bibliotekach tych układów nie ma, 74247 równiez nie mam.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    znalazłem i podłączyłem, teraz nie wiem co zrobić z resztą wyprowadzeń od tych układów i od wyświetlaczy, i nie wiem jak rozwiązać zasilanie transoptora, załączam obrazek
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Jeżeli ma to być licznik w jakimś tam czasie (odpowiednio długim) zatrzasków "latch" nie potrzeba, jeżeli są to przebiegi szybkozmienne, trzeba się zdecydować, czy ma to być bramkowane przebiegiem np 1 sec.
    Wtedy ten licznik przekształci się w częstościomierz.
  • Poziom 9  
    jaknapisałem wyrzej, licznik ma zliczac od 0 do 99, a po 99 ma sie spowrotem zerować.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Więc jeśli chce używać, wygaszania zbędnych zer to wyprowadzenia BI/RB0 oraz RBI mam podłączyć do masy ? czy do zasilania +5V, oraz gdzie w eaglu znajdę stabilizator 7805, czy wogole jest.
  • Poziom 26  
    Stabilizator 7805 możesz znaleźć pod TO-220 (typ obudowy).
    Układ wejściowy dalej nie jest rozwiązany.
    Po włączeniu zasilania (+5V) transoptor pójdzie z "dymem".
  • Poziom 9  
    licznik ma być zwykły, zliczaj po prostu impulsy, bez jednostkowania czasu. w takim razie db i LT odłączyc i zostawić "wiszące" tak? oraz jak załatwic to zasilanie transoptora
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    transoptor szczelinowy. więc moze od początku bo się trochę bogubiłem, co podłączyć i gdzie a co zostawić, najlepiej by było jakby test wyświetlaczy był i wygaszanie zbędnych zer też, transoptor ma być szczelinowy, najlepiej trtanzystorowy bo nie wymaga dodatkowego wzmacniacza jak przy foto diodzie
  • Poziom 9  
    czy coś takiego może być? :
  • Poziom 9  
    Trochę posiedziałem i mam nadzieję, ze teraz będzie dobrze.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie za pomoc, wszelkie wątpliwości rozwiązane, płytka skończona, zostało wytrawić i polutować.