Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta Asus P5VD2-MX nie widzi dysku

smoku84 03 Kwi 2012 16:10 5254 17
  • #1 03 Kwi 2012 16:10
    smoku84
    Poziom 9  

Witam,

Przejrzałem już setki stron i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem proszę więc o pomoc.
    Moja płyta główna Asus P5VD2-MX nie wykrywa w BIOSie dysku Maxtor Diamond Max 9 o złączu SATA.
    Dysk jest w 100 sprawny gdyż inny komputer go wykrywa i działa na nim prawidłowo. Dysk został sformatowany i obecnie nic na nim nie ma.
    Co może powodować ten problem i jak go rozwiązać.
    Wszelkie podłączenia są prawidłowo wykonane (kable dobrze wpięte zasilanie prawidłowe).
    Co do zworek to nie ma żadnej na dysku gdyż z tego co czytałem w instrukcji złącze SATA nie wymaga ustawiania zworek.

Bardzo proszę o pomoc!!!
    Mnie już skończyły się pomysły co zrobić by BIOS go widział.

0 17
  • #3 03 Kwi 2012 16:32
    Kasek21
    Poziom 43  

krzychupar napisał:
    Sprawdzałeś ten dysk w innym komputerze ?.

smoku84 napisał:
    Dysk jest w 100 sprawny gdyż inny komputer go wykrywa i działa na nim prawidłowo

Podaj dokładny model dysku.
    Do którego złącza podpinasz dysk?
    Inne dyski SATA działają?

0
  • #4 03 Kwi 2012 19:59
    smoku84
    Poziom 9  

Serdeczne dzięki za zainteresowanie i pomoc

dysk jest sprawny sprawdzałem na moim drugim PCecie, tam działał bez problemów.
    Model dysku jaki chce podłączyć do tej płyty to Maxtor DiamondMax Plus 9 120GB SATA/150 HDD
    Do tej płyty podłączałem też inne dyski pod SATA (pod różne porty) i żadnego nie wykrywał BIOS.
    Podłączyłem też uszkodzony dysk ATA i w BIOSie pokazał się.

0
  • #5 03 Kwi 2012 20:06
    damix181
    Poziom 14  

zacznijmy od najprostszych rzeczy
    1.Czy sprawdzałeś taśmy połączeniowe dysk z płytą główną a także przewody zasilające.
    2.Czy słychać jakąkolwiek reakcje na włączenie komputera (czy słychać że dysk zaczyna pracować)
    3.Nie napisałeś czy to dysk który cały czas był w komputerze czy wstawiłeś go jako nowy.Napisałeś że dysk jest sformatowany. Nasuwa się pytanie czy dysk został niewidoczny po formacie czy wcześniej.
    4. Sprawdź czy w biosie jest przełączone ata/sata w zakładce Integrated Peripherals.
    5.Czy podłączałeś dysk do innych złącz sata (trzeba wykluczyć uszkodzenie portu sata podłączając np pod nie dvd ze złączem sata)

0
  • #6 03 Kwi 2012 20:09
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk podepnij do czarnych wejść SATA.

Ustaw w bios'ie:
    SATA Controller -> Enabled
    SATA Controler Mode -> IDE

0
  • #8 03 Kwi 2012 20:26
    smoku84
    Poziom 9  

Dysk był wypięty ze starego PCta w którym cały czas bezawaryjnie pracował. Zarówno przed formatem jak i po ten stary kom wykrywa go bezprobelmowo.
    W BIOS SATA Controler ustawiony mam na enabled a SATA controler Mode na IDE.

Dodano po 4 [minuty]:

Damix181 a gdzie znajdę Integratet Pheriperial w moim BIOSie nigdzie nie widzę takiej opcji?
    Wszystkie połączenia są ok.
    Mi wydaje się że może kontrolery SATA są uszkodzone na płycie ale nie wiem jak to sprawdzić.

0
  • #9 03 Kwi 2012 20:31
    Kasek21
    Poziom 43  

Masz tak ustawione i po podłączeniu dysku w zakładce MAIN co się wyświetla?

Można także JMicron RAID Controller ustawić na IDE i dysk podłączyć do czerwonego wejścia SATA.

Co się dzieje jak uruchomisz instalacje Windows'a?
    Dysk jest widziany (sprawdź dla obydwu możliwych podłączeń).

0
  • #10 03 Kwi 2012 20:36
    smoku84
    Poziom 9  

Instalator Windowsa nie wykrywa dysku.

Po podłączeniu do czerwonego SATA dysk jest wykrywany tzn. na ekranie po załadowaniu BIOS pokazuje się nazwa dysku ale instalator Windows nie chce ruszyć.
    Pojawia się komunikat brak BOOTMGR

0
  • #12 03 Kwi 2012 20:42
    smoku84
    Poziom 9  

W MAIN mam coś takiego:
    płyta Asus P5VD2-MX nie widzi dysku

2
  • #13 03 Kwi 2012 20:44
    Kasek21
    Poziom 43  

smoku84 napisał:
    BIOS pokazuje się nazwa dysku ale instalator Windows nie chce ruszyć. Pojawia się komunikat brak BOOTMGR

Rozumiem, że ustawione jest bootowanie z płyty CD (z Windowsem) i ta płyta jest płyta bootowalną? Tak?
    Coś pojawia się na ekranie prócz braku BOOTMGR?
    Jak uruchomisz instalację Windowsa bez podpiętego dysku to co się dzieje? Do którego momentu dochodzi instalacja?

Sprawdź tak:

Ustaw na AHCI, zintegruj sterowniki ze strony Asusa: http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5VD2MX/#download z instalacja Windows XP za pomocą programu nLite.

0
  • #15 03 Kwi 2012 21:40
    smoku84
    Poziom 9  

Kasek21 instalator ładuje pliki i dochodzi do opcji instalacji, po wybraniu opcji instalacji systemu pokazuje informację iż instalator nie wykrył pamięci.
    Po komunikacie brak BOOTMGR pojawia się komunikat w celu restartu systemu wciśnij CTRL+ ALT+DEL.
    Spróbuje zgrać stery do płyty razem z windowsem i zbootować.
    Czy podczas takiej instalacji muszę w trakcie instalacji wybrać opcje F6 i zainstalować inne sterowniki niż te dołączone do windowsa?

0
  • #16 03 Kwi 2012 21:44
    Kasek21
    Poziom 43  

Jeżeli zintegrujesz sterowniki z instalacją Windowsa to już nic nie musisz wybierać.

0
  • #17 05 Kwi 2012 21:52
    smoku84
    Poziom 9  

po wykonaniu wszystkich czynności o których pisał Kasek21 podczas instalacji systemu pojawia się błąd "viamrx64.sys jest uszkodzony" i przerywa całą instalację o co może chodzić?
    Oczywiście płyta główna nadal nie wykrywa dysku.

0
  • #18 08 Kwi 2012 22:37
    damix181
    Poziom 14  

Proponuje zajrzeć pod ten link https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic807275.html i pod ten gdzie znajduje się instrukcja tworzenia bootowalnej płyty z możliwością dodawania sterowników.
    Tu masz str. ze sterownikami pobierz sobie sterowniki dodaj na płytkę z systemem i powinno pójść.
    http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5VD2MX_SE/#download

Sprawdź jeszcze w biosie ustawienia advanced->configure sata

0