Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

nie moge zainstalowac windowsa xp

02 Aug 2007 17:19 16015 28
  • Level 10  
    Mam laptopa fujitsu siemens. Mój antywir pokazał mi ze ma wirusa. Nieopatrznie kazałem mu go usunąć. Razem z nim usunął również pliki systemowe. Chciałem zainstalować jeszcze raz xp, ale wyskoczył mi błąd, którego dane techniczne podaje:
    stop: 0x0000007E (0xC0000005, 0xF756B0BF, 0xF79B7208, 0xF79B6F08)
    pci.sys - address F756B0BF base at F7564000, DateStamp 3b7d855c

Gdy uruchamiam jeszcze raz komputer mam do wyboru dwie rzeczy:
    albo uruchomienie instalatora, ale pojawia sie właśnie ten błąd, albo uruchomienie windowsa, ale pojawia sie komunikat, że "nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: katalog główny windows\system32\hal.dll. zainstaluj ponownie kopie tego pliku."

Nie wiem, co mam robić, bo nie mogę uruchomić kompa nawet w trybie awaryjnym. Mam płytę dołączona do kompa z linuxem, który ląduję sie do ramu, ale jestem zielony. Pomocy.

Ps. przepraszam za brak polskich czcionek ale jestem za granica.

- czy ten laptop ma partycje ukryta do odzysku (z przywracaniem systemu)?
    - co ze sterownikami do dysku sata?
    pozdrawiam wszystkich odważnych.

Poprawiłam post.
    Proszę pisać zgodnie z zasadami ortografii i interpunkcji języka polskiego.
    Zdanie rozpoczynamy z dużej litery i kończymy kropką.
    Dziękuję.
    charm_spider
  • SterControlSterControl
  • Helpful post
    Level 39  
    W konsoli odzyskiwania systemu:

BOOTCFG /REBUILD

EXPAND X:\i386\HAL.DL_ C:\WINDOWS\SYSTEM32\HAL.DLL

.
  • Level 10  
    W jakiej konsoli. Ja nie mogę nic zrobić. Prosze opisać dokładnie.

Poprawiłam post.
    charm_spider
  • SterControlSterControl
  • Level 10  
    Ja nie mogę tej konsoli nawet uruchomić, bo nie ma ekranu "Zapraszamy do instalacji". Mam do wyboru: -uruchom windows xp (który i tak sie nie uruchamia), lub instalator windows (gdzie wyskakuje błąd stop). Ta konsola wcale nie wchodzi w rachubę.

Poprawiłam post.
    charm_spider
  • Helpful post
    Level 39  
    Skopiuj plik hal.dll do katalogu system32 np. przy pomocy płytki z Linuxem lub innej bootowalnej płytki obsługującej system plików NTFS.

Usuwasz partycję, zakładasz nową i instalujesz system od nowa - wtedy jednak tracisz wszystkie dane.

Trochę mącisz, piszesz, że masz płytkę z Linuxem od komputera, a chcesz zainstalować XP - mógłbyś jaśniej? Na płycie "Recovery system" są wszystkie niezbędne narzędzia do odzyskiwania systemu.
  • Level 10  
    Pod linuxem nie mam dostępu do dysku twardego.

Poprawiłam post.
    charm_spider
  • Helpful post
    Level 39  
    Na podstawie informacji jakie podajesz trudno więcej powiedzieć. Dzwoniłem do wróżek - wszystkie zajęte.

Podałem Ci wszystkie możliwe rozwiązania, reszta należy do Ciebie. Masz wsparcie Microsoft, powinieneś mieć wsparcie producenta notebooka, niezbędne narzędzia (płyta system recovery), przerasta Cię problem - do serwisu.

Poczytaj też forum, co tydzień piszemy po kilka razy jak zainstalować system, a mimo to ciągle ktoś zakłada identyczne tematy.
  • Level 10  
    Cala dobe probowalem rozwiazac ten problem z Nirvanovcem. Uzywalismy juz roznych narzedzi i nic. On poprostu widzi dysk w biosie ale nie widzi go nigdzie indziej. Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Może to nowy laptop i ma dysk na SATA? Niestety nie podałeś modelu laptopa więc nie wiadomo z czym mam y do czynienia. Na pewno warto sprawdzić dysk (MHDD) i RAM (MemTest86+).
  • Level 10  
    podalem typ laptopa na poczatku. to jest dysk sata i sprawdzilem go juz memtestem i mhdd. memtest nie wykryl zadnych bledow, a mhdd nie widzi dysku.
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    fredsdb wrote:
    podalem typ laptopa na poczatku. to jest dysk sata i sprawdzilem go juz memtestem i mhdd. memtest nie wykryl zadnych bledow, a mhdd nie widzi dysku.
    Gdzie podałeś ten typ? Napisałeś tylko, że to FJ czy uważasz, że FJ wyprodukował tylko jeden model laptopa?

Oczywiście, że jeśli jest dysk SATA to MHDD ani instalator Windowsa go nie zobaczy, masz 2 opcje:
    - zdobądź płytkę Recovery od tego laptopa
    - ustal model, ściągnij właściwe sterowniki kontrolera SATA i na drugim komputerze przygotuj płytkę instalacyjną XP zawierającą zintegrowany sterownik kontrolera (np. przy pomocy programu nLite). Jeśli sobie nie poradzisz... daj zarobić jakiemuś fachowcowi.
  • Helpful post
    Level 39  
    Instalator Windowsa XP ze zintegrowanym SP2 powinien sobie poradzić. Problem opisywany co jakiś czas na forum - dotyczy tego, że instalator nie potrafi obsługiwać kontrolera dysku twardego. Nowe Windowsy XP już bez problemów instalują się na takim sprzęcie
    ------------------------------------------------------------
    Poczytaj tutaj: http://www.amilo-forum.com/topic,26,-Installation-of-Windows-XP-Home-Pro-PE-FAQs.html
    Masz tam wszystko co potrzeba do rozwiązania Twojego problemu.
  • Helpful post
    Level 21  
    Dlaczego nie spróbujesz podłączyć go do innego laptopa czy do PCta i nie zainstalujesz systemu normalnie z mastera na drugi dysk? ;] O ile mi wiadomo, jest możliwe coś takiego. Przejściówka do PC kosztuje 20 złotych chyba, więc jak nie da się problemu inaczej rozwiązać, zawsze można się pobawić w małe przenosiny ;]
  • Helpful post
    Level 20  
    Zdecydowanie SATA nie jest żadną przeszkodą, aby instalator Windows zobaczył dysk bez jakichkolwiek dodatkowych sterowników.
    Ostatnio nawet stawiałem system XP Pro na laptopie FujitsuSiemens (modelu dokładnie nie pamiętam) na nowiuśkim dysku SATA 120 GB.

W tym przypadku mozliwe jest, oprócz jakichś błędów na dysku także fizyczne uszkodzenie dysku.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    radek68 wrote:
    Zdecydowanie SATA nie jest żadną przeszkodą, aby instalator Windows zobaczył dysk bez jakichkolwiek dodatkowych sterowników.
    Ostatnio nawet stawiałem system XP Pro na laptopie FujitsuSiemens (modelu dokładnie nie pamiętam) na nowiuśkim dysku SATA 120 GB.

W tym przypadku mozliwe jest, oprócz jakichś błędów na dysku także fizyczne uszkodzenie dysku.
    Zależy od płyty głównej a raczej chipsetu. Zapewne to laptop z okresu przejściowego, z chipsetem nieobsługującym SATA i dołożonym kontrolerem SATA na magistrali PCI - wtedy jest konieczny sterownik. W nowszych konstrukcjach, gdzie kontroler SATA jest w systemie, zazwyczaj pracuje on w trybie emulacji PATA i wtedy nie potrzeba dodatkowych sterowników.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Helpful post
    Level 39  
    radek68 wrote:

Zdecydowanie nie, ale ostatnio bywa problemem, nie SATA ale kontroler dysków. Starsze instalatory Windows XP nie potrafią obsługiwać kontrolerów, stąd przy starcie instalatora wciskamy F6 i wybieramy sterownik, w przeciwnym razie nici z instalacji.
    radek68 wrote:

Czego to dowodzi? Kompletnie niczego, tylko tego, że na płycie zintegrowano typowy kontroler dysków twardych lub instalowałeś z niezbyt starej partii dysków instalacyjnych Windows XP + SP2
    radek68 wrote:

Byłby to niesamowity zbieg okoliczności, autor tematu wyraźnie napisał, że uszkodził system usuwając zawirusowane pliki systemowe, wiemy nawet jaki jest jeden z usuniętych plików, więc wystarczy go skopiować lub rozpakować z płyty instalatora Windows. Oczywiście, nie można wykluczyć fizycznych wad dysku, ale to łatwo można sprawdzić, te 2,5 calowe dyski SATA można bez problemu wpiąć do jakiegokolwiek komputera z kontrolerem SATA i przetestować na obecność bad sektorów.
    -------------------------------------------------------------------
    Potrzebny jest dokładnie ten pakiet sterowników i wszystko powinno działać. http://www.majorgeeks.com/VIA_V-RAID_Software_Package__d5466.html
    Jeszcze jedna dość istotna uwaga, w BIOSie trzeba zmienić ustawienia AHCI.
  • Helpful post
    Level 20  
    No więc po kolei:

W tym laptopie FujitsuSiemens, którym ja się zajmowałem padł HDD i nawet bios go nie widział.
    Po (gwarancyjnej) wymianie na nowy (większy!) od razu włożyłem płytę XP pro OEM (moją), aby zobaczyć, czy wszystko jest OK.
    Instalator XPka zobaczył dysk, powgrywał sobie swoje pliki i zaproponował obszar nie podzielony na partycje do partycjonowania.
    Wtedy go wyłączyłem i po uzyskaniu od użytkownika laptopa oryginalnej płyty z systemem WinXP FujitsuSiemens, zainstalowałem go.

Czego to dowodzi, jak pisze md?
    No tylko tego, że laptop jest FS i w tym konkretnym przypadku nie potrzeba było dodatkowych sterowników.
    Czy jest tak samo w przypadku fredsdb nie wiem, ale piszę to po to, bo być może będzie to pomocne.

Oglądałem drugi laptop z tej samej serii - na HDD nie ma obrazu, do laptopa dołączona była płytka z XPkiem FS.
    I znów - nie wiem oczywiście czy tak samo było z laptopem kolegi fredsdb, ale może...
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Niepokoi mnie tylko ten bluescreen - powinien być komunikat nie odnaleziono dysków stałych a nie BSOD...

Jeśli kontroler SATA jest w chipsecie i nie pracuje w trybie RAID to nawet 2000 można zainstalować, bez dodatkowych sterowników, a jeśli kontroler jest na oddzielnym układzie to i XP SP2a nie pomoże i trzeba F6 + dyskietka ze sterownikami lub integrować sterownik z płytą instalacyjną.

W/g tego co jest na przytoczonym anglojęzycznym forum - trzeba albo zintegrować sterownik z płytą instalacyjną albo wyłączyć AHCI (czyli przełączyć kontroler w "tryb zgodności z ATA") w BIOSie, opis jest tu -> http://www2.fujitsu-siemens.se/file/?7193.pdf
  • Helpful post
    Level 39  
    Generalnie - nie ma problemów ze sprzętem na chipsecie Intela, ale VIA od samego początku płata figle, ten konkretny notebook ma kontroler SATA na chipsecie VIA i stąd problemy, których w zasadzie nie powinno być, bo producent dodaje do każdego sprzętu płyę CD "System recovery" - wkładasz do napędu, uruchamiasz i instalator przywraca preinstalowany system.

Dodano po 3 [minuty]:

tzok wrote:

W/g tego co jest na przytoczonym anglojęzycznym forum - trzeba albo zintegrować sterownik z płytą instalacyjną albo wyłączyć AHCI (czyli przełączyć kontroler w "tryb zgodności z ATA") w BIOSie, opis jest tu -> http://www2.fujitsu-siemens.se/file/?7193.pdf

Tamten opis dotyczy chipsetu Intela, ale na tej stronie powinien znaeźć pomoc, wpisuje numer seryjny notebooka, wybiera dokładny symbol i pobiera co potrzeba. Zawsze uważałem, że pomocy najpierw należy szukać u źródeł - czytaj producenta.
  • Level 10  
    narazie zrobilem tak. za pomoca nlite; polaczylem xp z service pack 2, dodalem stery od "md" i wypalilem. instalacja ruszyla bardzo pieknie. ale w pewnym momencie wyskoczyl blad ze jest uszkodzony plik viamrx64.sys. jak dodawale stery za pomoca nlite to dodalem wszystkie. nlite ostrzegal ze moga byc bledy. wiec moze sprobuje bez tego stera? jak myslicie?

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

zostawilem tylko ster od xp. bardzo ladnie szlo. spodziewalem sie konca. czarny obraz przez ok. 10 sek. i nowy stop. tego jeszcze nie bylo. podaje tresc:
    "sprawdz czy na komputerze nie ma wirusow. usun wszelkie nowozainstalowane dyski twarde i kontrolery dyskow twardych. sprawdz dysk twardy, aby upewnic sie, ze jest on poprawnie zainstalowany i skonfigurowany. uruchom program chkdsk /F, aby sprawdzic, czy dysk twardy nie jest uszkodzony, a nastepnie ponownie uruchom komputer."
    informacje techniczne:
    STOP: 0x0000007B (0xF7B2F524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)
    co myslicie?
  • Level 21  
    Szybciej byłoby format zrobić niż się męczyc, bawić i tyle czasu tracić na zabawę. Pozdrawiam :morning:
  • Level 13  
    Ja mianowicie mam taki problem ze własnie nie widzi mi dysku podczas instalacji i dogrywałem sterowniki i nic dalej nie widzi niewiem z kad ściagnąć poprawne sterowniki do kontrolera SATA w noteboku amilo li1818 bo na stronie producenta jest uszkodzone archiwum. a wogóle to jest instalacja a nie sterownik prosze pomóżcie mi w tym z kad ściągnąc sterownik SATA do tego modelu ?
  • Level 10  
    Alchemik2600 wrote:
    Szybciej byłoby format zrobić niż się męczyc, bawić i tyle czasu tracić na zabawę. Pozdrawiam :morning:

czytaj co jest napisane wyzej. komp nie widzi dysku twardego. nara

Dodano po 7 [minuty]:

Komputer juz naprawiony. Wielka zasuga w tym wszystkim nalezy do Nirvanowca, ktoremu serdecznie dziekuje. Ale kazdy cos tam wniosl i tygodniwa batalia wygrana hehe.
    A teraz jak zostalo naprawione:
    Znalezlismy w koncu sterowniki sata do mijego dysku twardego. Za pomoca programu "Nlite" do mojej plyty windows dogralismy "Service Pack 2" oraz te wlasnie sterowniki (a tak a propos ten Nlite to cudo). Wszystko to wypalilem na jedna plyte, z ktorej zbootowalem kompa. Ten zobaczyl dysk i przeprowadzil instalacje od nowa. Dzisiaj dziala hehe. Pozdawiam wszystkich i jeszcze raz dzieki za pomoc.