Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie końcówek kabla antenowego

grax 10 Kwi 2012 19:22 25327 11
  • #1 10 Kwi 2012 19:22
    grax
    Poziom 9  

Witam.
    Mam problem z podłączeniem kabla antenowego.
    W telewizorze mam wtyk z końcówką męską a przy gniazdku z końcówką żenską.
    Główny kabel bolec po jednej i po drugiej stronie wtykam w srodek końcówki a tzw. włoski po jednej i po drugiej stronie kabla dotykają zacisku.
    Jeżeli w taki sposób jest połączone nie ma w ogóle obrazu. Jak przy gniazdku odkręce końcówkę i te włoski wyciągne, że nie dotykają zakręconego wtyku to jest obraz ale snieży.
    Jak to prawidłowo podłączyć, aby był ładny obraz. Męczę się i nie wiem.

2 11
  • Katalog Megger
  • #2 10 Kwi 2012 19:46
    kreslarz
    Poziom 35  

Zakupić gotowy kabelek za kilka zł i cieszyć się dobrym obrazem. Są dostępne w każdym sklepie branżowym

2
  • #3 10 Kwi 2012 20:56
    wieswas
    Poziom 33  

Obejrzyj wtyczki czy jakiś nawet pojedyńczy drucik oplotu nie dotyka do żyły przewodu. Kabel możesz także sprawdzić omomierzem lub bateryjką z żaróweczką jeżeli nie masz miernika. Między obudowami wtyczek musi być przejście, między bolcami przewodu musi być przejście, między obudową a bolcem wtyczki ma być przerwa. Sprawdź także, czy rurki środkowe gniazdka i wtyczki żeńskiej nie są za bardzo rozgięte. Zmierz także ,czy nie ma napięcia między masą telewizora, a uziemieniem gniazdka. Zbyt duża różnica potencjałów między nimi może zatykać głowicę w telewizorze.

2
  • Katalog Megger
  • #4 10 Kwi 2012 23:01
    seba65310
    Poziom 21  

Kup najlepiej :

Podłączenie końcówek kabla antenowego + odpowiednia "F-ka"- w zależności od grubości kabla.(ef-ka musi się z niewielkim oporem nakręcać)

Będzie najbezpieczniej oraz najsolidniej.

6
  • #5 13 Kwi 2012 12:01
    mateusz81
    Poziom 9  

Czy któryś z użytkowników byłby tak miły żeby napisać chociaż jedno zdanie na temat kabla antenowego RG6 i TC6.Posiadam kabel na którym są oznakowania TC 6 CSS Trishield 80% czy to także jest kabel RG6? Po prostu nie wiem czy mogę go użyć do nowej instalacji w domu.Pozdrawiam

0
  • #7 13 Kwi 2012 13:00
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

mateusz81 napisał:
    Czy któryś z użytkowników byłby tak miły żeby napisać chociaż jedno zdanie na temat kabla antenowego RG6 i TC6.

Kabel TC-6 nadaje się do podłączenia w instalacji RTV.

O kablu TC-6 masz tutaj :
    http://www.speckable.pl/?action=shop&tw_id=3199&kod=TC6

Cytat:
    Po prostu nie wiem czy mogę go użyć do nowej instalacji w domu.

Oczywiście, że możesz - chociaż zastanowiłbym się (jeżeli instalacja będzie kładziona od nowa) nad użyciem kabla TRISET.

Triset :
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny...m_triset-113_1_13-4_8-6_8_100m__E1015_100.htm

Pozdrawiam.

0
  • #8 13 Kwi 2012 13:03
    _cheetah_
    Poziom 37  

mateusz81 napisał:
    Posiadam kabel na którym są oznakowania TC 6 CSS Trishield 80% czy to także jest kabel RG6? Po prostu nie wiem czy mogę go użyć do nowej instalacji w domu.
    bardzo dobry kabel, możesz jak najbardziej uzywać, tylko potrzebujesz do niego odpowiednich złącz F, bo ma trochę większą średnicę zewnętrzną niż typowy RG-6. Jeśli jest w kolorze białym to do wewnątrz, jeśli w czarnym i ma żel, to na zewnątrz również.

Będzie trochę sztywny przy układaniu, bo ma żyłę środkową z pomiedziowanej stali.

0
  • #9 13 Kwi 2012 16:55
    mateusz81
    Poziom 9  

Super,dziękuje za odpowiedzi.Teraz tylko pytanie o "efki",mam na ten kabel trateca zaciskane.Link niżej..

http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_zaciskane_6_5_mm_tratec_E80273.htm

Faktycznie jest grubszy i zwykle zakręcane za bardzo zrywają druciki.

Czy faktycznie warto zainwestować w kabel triset? Jeżeli tak to nie będę się zastanawiał.

No i ostatnie pytanie co do mojego kabla czy ten przewód w środku nie powinien być cały miedziany? Napisaliście ze jest "pomiedziowany".Chcę mieć kabel z najwyższej półki.

0
  • #10 13 Kwi 2012 22:17
    jur1
    Specjalista techniki DVD

Z punktu widzenia teorii to czy kabel jest cały miedziany czy pokryty miedzią (pomiedziowany) dla tak dużych częstotliwości nie ma znaczenia ( prawie). Prądy wysokiej częstotliwości płyną po powierzchni przewodu i ważniejszy jest duży obwód żyły środkowej co i tak skutkuje grubością tej żyły . W sumie stal w jest tylko wypełniaczem, który ma zadanie raczej mechaniczne niż elektryczne.

0
  • #11 13 Kwi 2012 23:05
    _cheetah_
    Poziom 37  

mateusz81 napisał:
    Teraz tylko pytanie o "efki",mam na ten kabel trateca zaciskane.Link niżej.
    to uniwersalna F-ka, ale to Trishield. Gdyby był zbyt duży opór przy wciskaniu jej na kabel, trzeba rozejrzeć się za większą.

mateusz81 napisał:
    Czy faktycznie warto zainwestować w kabel triset? Jeżeli tak to nie będę się zastanawiał.
    są porównywalne, choć dla różnych pasm będą różniły się współczynnikiem ekranowania. Jeśli do typowych zastosowań SAT / DVB-T to, moim zdaniem, są już takich klas, że bez różnicy, który użyjesz. Trishieldy używa się głównie w kablówkach z uwagi na bardzo dobre ekranowania kanału zwrotnego.

mateusz81 napisał:
    No i ostatnie pytanie co do mojego kabla czy ten przewód w środku nie powinien być cały miedziany? Napisaliście ze jest "pomiedziowany".Chcę mieć kabel z najwyższej półki.
    Jak kolega w poście wyżej napisał - w zasadzie bez znaczenia przy typowych instalacjach.

Ale, jeżeli chcesz mieć faktycznie najwyższą półkę, powinieneś poszukać kabla o bardzo wysokim współczynniku ekranowania, wykonanego w całości z miedzi. Ale, nie będzie prosto znaleźć taki kabel.

0
  • #12 13 Kwi 2012 23:06
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

jur1 napisał:
    Z punktu widzenia teorii to czy kabel jest cały miedziany czy pokryty miedzią (pomiedziowany) dla tak dużych częstotliwości nie ma znaczenia ( prawie).

(prawie) tak właśnie jest z radiotechniką w.cz. .
    Cytat:
    Prądy wysokiej częstotliwości płyną po powierzchni przewodu i ważniejszy jest duży obwód żyły środkowej co i tak skutkuje grubością tej żyły .

Kolega jur1 uzasadnił to Bardzo Fajnie i chwała Mu za to. :D

Innym słowy to jest właśnie dla w.cz. na UHF-ie pojęcie "naskórkowości" [tłum. własne] (nadprzewodnictwa pola w.cz.) nie mylić z nadprzewodzeniem w niskich temperaturach.

Cytat:
    W sumie stal jest tylko wypełniaczem, który ma zadanie raczej mechaniczne niż elektryczne.

Oczywista - oczywistość dla w.cz. w temacie mechaniki tego przewodu. :spoko:

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów