Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy termometr na 1-wire z pamięcią EEPROM

ghost666 14 Maj 2012 14:16 3333 15
  • Cyfrowy termometr na 1-wire z pamięcią EEPROMUkład MAX31826 to nowy cyfrowy termometr firmy Maxim. Wyposażony jest on w interfejs 1-Wire do komunikacji. Zapewnia on 12 bitową rozdzielczość pomiaru temperatury w szerokim zakresie temperatur od -55°C do +125°C. Dokładność pomiaru, przez prawie cały zakres, wynosi ±0,5°C. Co więcej układ może być zasilany w szyny danych - tzw. zasilanie pasożytnicze - co eliminuje konieczność wykorzystywania zasilaczy dla zewnętrznych sensorów korzystających z magistrali 1-Wire.

Każdy z układów MAX31826 posiada unikatowy 64 bitowy kod, co pozwala na wykorzystanie wielu urządzeń na jednej szynie 1-Wire. Pozwala to na wykorzystanie jednego mikrokontrolera do kontroli nad wieloma układami korzystającymi z tej magistrali. Układ posiada 1Kb pamięci EEPROM do przechowywania danych. Możliwym jest zablokowanie zapisu danych z tej pamięci, aby uniknąć nadpisania pamięci.

Układ produkowany jest w obudowie µMAX® z ośmioma pinami. Producent wycenił go na $1,40/szt przy zakupie 1000 sztuk.
    Źródła:
    http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/7400

• #2 14 Maj 2012 14:44
    FastProject
    Poziom 28  

Jak dla mnie żadna nowość. Dokładność pomiaru temperatury praktycznie taka jak popularny DS18B20.

A wiec jest to DS18B20 z EEPROM. Nie wierzę, że będzie bardzo popularny, gdyż większość uP posiada na pokładzie EEPROM.

• #3 14 Maj 2012 14:49
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Tak, ale EEPROM wbudowany w termometr może pozwolić go 'po ludzku' opisać, a nie korzystać z 64 bitowych kodów.

• #5 15 Maj 2012 04:26
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

oskar777 napisał:
    Tak tylko czy ktoś to weźmie pod uwagę jak w detalu będzie kosztował pewnie z 6-8zł. Już lepiej programowo się bawić w identyfikacje.

DS18B20 kosztuje $1,85 @1k natomiast MAX31826 $1,40 @1k. I wszyscy twierdzicie nadal że ludzie stosować będą DS18B20?

• #6 15 Maj 2012 09:39
    encore
    Poziom 17  

Wszystko fajnie , tylko że obudowa jest paskudna. Zdatna praktycznie tylko dla przemysłu. W domowych warunkach to wielkie wyzwanie takie maleństwo polutować.

• #7 15 Maj 2012 12:38
    FastProject
    Poziom 28  

Cytat:
    DS18B20 kosztuje $1,85 @1k natomiast MAX31826 $1,40 @1k. I wszyscy twierdzicie nadal że ludzie stosować będą DS18B20?

To weź wsadź i polutuj takiego MAX31826 do tulejki o średnicy wewnętrznej 4-5mm. Dasz rade bez dodatkowej płytki? Pewnie, że się da, ale dodatkowa płyta to dodatkowy koszt i niepotrzebna komplikacja. A tak lutujesz 3 przewody do DS18b20 i gotowe.

Dodano po 2 [minuty]:

ghost666 napisał:
    Tak, ale EEPROM wbudowany w termometr może pozwolić go 'po ludzku' opisać, a nie korzystać z 64 bitowych kodów.

A co to ma do rzeczy, jeśli DS18B20 posługuje się tego samego typu kodem. A przecież żeby odczytać/zapisac z/do EEPROM, to chyba też trzeba wysłać do MAX taki kod prawda?

• #8 15 Maj 2012 19:12
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

encore napisał:
    Wszystko fajnie , tylko że obudowa jest paskudna. Zdatna praktycznie tylko dla przemysłu. W domowych warunkach to wielkie wyzwanie takie maleństwo polutować.

Obudowa jest paskudna, jak 80% obudów w dzisiejszych układach. Niestety większość z nich projektowana jest pod kątem zastosowań w profesjonalnych, a nie amatorskich konstrukcjach.

• #9 15 Maj 2012 22:16
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

A dla mnie ta obudowa jest super i myli sie ten kto twierdzi że będzie więcej zabawy z polutowaiem. Przerobiłem kupe dallasów w TO i µmax. W TO trzeba się bawic w odcinanie, odginanie i izolowanie nóg, a µmax rach ciach kilka kabelków do padów w pcb i wsio.

Od razu wspomnę że scalaki już są przylutowane na maszynie, koszt nie wielki. Samo lutowanie scalaka też nie jest jakąś tragedią, tak jak w innych przypadkach wystarczy dobry topnik i odpowiedni grot.
    Jak są malkontenci to mam pcb z czujnikiem w wersji i2c.

Nie wszystkie procki mają eeproma, no chyba że "nie profesjonalne" AVR do których te czujniki się nie nadają bo po co dwa eep ;)

• #10 18 Maj 2012 16:56
    457
    Poziom 10  

Teoretyzowanie. Weź pod uwagę wysokość obudowy, zsumuj ją z grubością pcb, połączeń, średnicę przewodów i od razu otrzymujesz wymiary przekraczające swobodną aplikację DS18B20 w taki sposób jak to Daro_Elektronik opisał. A co do Twojego "rach ciach", to kto Tobie zabrania też zrobić przelotkę na PCB do TO-92? :) A swobodna aplikacja to już inna bajka, tyle że równie łatwa dla każdej obudowy, oczywiście dla tego co umie lutować :D Wtedy głównym kryterium będzie najbardziej odpowiadająca aplikacja.

• #11 18 Maj 2012 21:18
    bolek

Scalak ma maksymalnie 1.1mm, kable raczej nie będą ponad niego wystawać. 0,5mm pcb też możesz spokojnie zamówić więc gdzie ten horror?.
    Właśnie dzięki temu scalakowi masz swobode aplikacji.

I nie jest to teoretyzowanie tylko przerobione w praktyce liczenie czasu pracy i kosztów w montowaniu czujnika do takich rurek jak właśnie DARO wspomniał.

• #12 18 Maj 2012 23:37
    457
    Poziom 10  

Taaak? :D Chciałbym zobaczyć jak po tej samej stronie płytki trafiasz w pady z przewodami, a potem upychasz toto w rurce :D Kabli nie zastosujesz grubości włosa, no chyba że chcąc coś tu udowodnić uprzesz się na kenarku :D A biorąc pod uwagę pcb, przelotkami na niej i faktyczną grubością przewodu w izolacji to spokojnie wychodzi na to samo co poziomy motaż pinów DS na kawałku płytki na niej, jak nie gorzej, dużo gorzej... To tylko kwestia podejścia. Tyle na temat wyższości świąt wielkiej nocy. Reszta - pełna zgoda.

• #13 19 Maj 2012 08:59
    bolek

Czytaj ze zrozumieniem, gdzie pisze że lutuje się w nogi scalaka?. Chyba na siłę chcesz pokazać że ten czujnik jest zły i już. Ciężko sobie wyobrazić pcb, czujnik i kable przylutowane do nie przelotowych padów? (czyli na płasko). Na co w tak prostym układzie dwie warstwy laminatu i przelotki?.

• #14 19 Maj 2012 10:38
    457
    Poziom 10  

Przepraszam, ale jak chcesz odpisać to bardzo proszę chociaż nawiąż do mojej wypowiedzi, a nie swojego wyobrażenia do niej - to naprawdę znacząca różnica. Dlatego proszę zacznij od siebie, dobrze? A koniecznie chcesz udowodnić że koło jest kwadratowe.
    Po pierwsze nigdzie nie napisałem, ani nawet nie sugerowałem, że układ jest zły! Nigdzie też nie napisałem że lutujesz w nogi scalaka. Odniosłem się tylko do aplikacji czujnika i jego sposobu montażu. A pracochłonność montażu obu IC może być porównywalna, tyle że biorąc pod uwagę koszt IC, płytki, lutowania czujnika to dla przeciętnego użytkownika koszt takiej aplikacji będzie 2x wyższy. Do tego dochodzi problem z serwisowaniem "wynalazków" przez osoby trzecie, ale to już tak poza nawiasem.
    Obaj nawiązaliśmy do hipotetycznego montażu w rurce fi4,0. Montaż TO-92 z płytką pośredniczącą na której są tylko 2-3 placki to dosłownie dwa ruchy lutownicą. Podobna pracochłonność może być dla z uMAX=3mm już osadzonego na płytce, którą jednak trzeba przygotować, jeśli masz laminat jednostronny to oczywiście przelotek nie będzie, z tym że ciekawi mnie jak niby chcesz na jednostronnym laminacie zmieniać adresowanie czujnika przy szerokość obudowy uMAX=3mm.
    Ponawiam stwierdzenie że dyskusja zeszła na wyższość świąt Wielkiej Nocy itp itd. i jako taka zupełnie mnie już nie interesuje. Szkoda mojego czasu, dlatego z mojej strony EOT. Pozdrawiam.

• #15 19 Maj 2012 11:27
    bolek

No w końcu.
    Każdy sobie oceni czy chce dallasa takiego czy siakiego, nie mniej jednak hipoteteczne podejście do sprawy masz tylko Ty, cały czas wyszukujesz problemów z tą obudową, a zapewne nawet nie miałeś jej w rękach.

A jak zmienić adresowanie czujnika?. np poprzez podłączenie lini adresowej do GND lub Vcc a na etapie montażu ciachnięcia jej od jednego z potencjałów. To pewnie też jest problem bo widzisz zapewne potrzebę korzystania z wszystkich adresów. Uwierz mi na to też jest sposób... jaki? zastanów się sam. Tylko czy jest sens?. Niech sobie każdy konstruktor odpowie na to pytanie. Jest jeszcze kupa innych czujników w tej obudowie i to nie tylko maxim'a, są nawet zwykłe 18b20 w takim pudle.

Koszt PCB z posadzeniem scalaka to sprawa kilkunastu, kilkudziesięciu groszy.

A tak wygląda inny czujnik w tej obudowie- (sory ale mam zdjęcie tylko uszkodzonego), dla jasności wisi na pięciu kablach i ma wybór jednego z dwóch adresów. Mieści się w rurki w które nie wchodzi TO92- i tutaj mi się przypomniała jeszcze jedna rzecz, TO92 wypadało by jeszcze wsadzić w koszulkę termokurczliwą aby nogi nie zwierały do obudowy, w tedy wystarczy jedna mała koszulka na środkową nogę i jest mniej zabawy niż z koszulkami na każdą nogę.

Cyfrowy termometr na 1-wire z pamięcią EEPROM

Pokaż mi zdjęcie twojego czujnika umax i problemów jakie napotkałeś praktycznie.

• #16 19 Maj 2012 14:09
    457
    Poziom 10  

>No w końcu.
    Ale co - w końcu?

>są nawet zwykłe 18b20 w takim pudle.
    Nareszcie dotarło...

>Koszt PCB z posadzeniem scalaka to sprawa kilkunastu, kilkudziesięciu groszy.
    - w jakiej serii?

>i tutaj mi się przypomniała jeszcze jedna rzecz, TO92 wypadało by jeszcze wsadzić w koszulkę termokurczliwą
    - ALE PO CO? Przecież opisałem sposób montażu, wystarczy tylko pomyśleć.

>Mieści się w rurki w które nie wchodzi TO92-
    Litości... przecież co innego widać jak byk, przypominam, że szerokość uMAX=3mm..

Miałem okazję używać tego czujnika, nie miałem z nim problemów. Wszystko co chciałem zawrzeć napisałem powyżej. Rozsądne opinie o nim zawarli już przedmówcy. Pozwól każdemu na wyciąganie własnych wniosków, w oparciu o własne potrzeby.

Co do naszej wymiany zdań, to KOLEJNY RAZ powtarzam: nie chcę mieć patentu na jedyną rację. Niespecjalnie mam też czas (i ochotę) na udowadnianie tak naprawdę niczego. Wystarczy pomyśleć. Tym bardziej nie interesuje mnie też status wirtualnego guru od czujników czy też innych dupereli. Masz taką potrzebę to proszę bardzo - Twój świat, ale pozwolisz że beze mnie.
    EOT - to też już pisałem.. :( pzdr.