logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

IBM 560x - błąd 161 i 163 przy uruchamianiu, co robić?

tadolek 13 Sty 2005 01:26 6943 33
Najlepsze odpowiedzi

Jak naprawić IBM ThinkPad 560x, który po starcie pokazuje błędy 161 i 163 oraz blokuje wejście do BIOS-u?

Wymień baterię CMOS/RTC i spróbuj wejść do BIOS-u, trzymając F1 przed włączeniem komputera, bo 161 oznacza padniętą baterię, a 163 nieustawiony zegar [#1133630][#1133639][#1133903][#1136423] Jeśli po tym nadal pojawia się kłódka i prośba o hasło, trzeba odzyskać hasło supervisor z EEPROM 24xxx, np. przez odczyt PonyProgiem i użycie cmospwd [#1137059]
REKLAMA
  • #1 1133615
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    WITAM
    Mam problem z laptkiem ibm model 560x.Po wlaczeniu go przelicza pamięc i pokazuje bląd 161 i 163 zaraz potym pokazuje sie kłudka i migający kursor przy niej.Po wcisnięciu enter wyskakuje okienko z napisem ERROR 161 163 i tak zostaje i nic nieda sie zrobic dalej.
    P-O-M-O-C-Y
    pozdrawiam
    Nie używaj dużych liter w tytule - REGULAMIN.[h]
  • REKLAMA
  • #2 1133622
    holuan
    Poziom 16  
    Posty: 229
    Pomógł: 11
    Ocena: 6
    a czy mozesz dostac sie w miedzy czasie do biosu?
  • #3 1133625
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    holuan napisał:
    a czy mozesz dostac się w miedzy czasie do biosu?

    niestety nie, laptek nie reaguje na F1 ani na Delete odrazu wywala blędy
  • #4 1133630
    Kolobos
    Spec od komputerów
    Posty: 85165
    Pomógł: 17165
    Ocena: 10443
    Te bledy oznaczaja chyba martwa baterie (chyba od CMOS'u), zobacz tutaj:
    http://www.google.pl/search?sourceid=navclient&hl=pl&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=ERROR+161+163+IBM

    Jest pelno stron z opisem tych bledow :-)

    Cytat:
    360, 355 series
    380, 385 series
    560 series
    600 series
    701C/CS
    75x series
    76x series
    770 series - With the unit powered off, hold the F1 key and power the unit on. Keep F1 held down until Easy setup appears.


    A wiec musisz wcisnac F1 przed wlaczeniem laptopa :-)
  • REKLAMA
  • #5 1133639
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Kolobos napisał:
    Te bledy oznaczaja chyba martwa baterie, zobacz tutaj:
    http://www.google.pl/search?sourceid=navclient&hl=pl&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=ERROR+161+163+IBM

    Jest pelno stron z opisem tych bledow :-)

    wczesniej znalazlem opisy tych blędow
    161 ze padnieta bateryjka
    a 163 ze nie ustawiony zegar
    bateryjke sprawdzalem miernikiem i wygląda ze jest ok a do biosu dalej niemoge wejscMoze opisze jak to mi sie dokladnie stalo.postanowilem dodac sobie pamiec wsadzilem ją i laptek sam wszedl w biosa i zaczol ją testowac,wtedy przez przypadek wylączylem kompa z sieci i po ponownym wlączeniu zaczol wywalac mi te blędy.
  • #6 1133647
    Kolobos
    Spec od komputerów
    Posty: 85165
    Pomógł: 17165
    Ocena: 10443
    Moze bios sie uszkodzil albo CMOS, nie znam sie na laptopach ale jezeli jest taka mozliwosc to zresetuj CMOS, moze to cos da.
  • #7 1133649
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Kolobos napisał:
    Moze bios się uszkodzil albo CMOS, nie znam się na laptopach ale jezeli jest taka mozliwosc to zresetuj CMOS, moze to cos da.

    a jak to zrobic?
  • #8 1133650
    pndemon
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 35
    Ocena: 18
    próbowałeś wyciągnąć dodany modół pamięci?? może coś z ramem jest nie tak....
  • #9 1133654
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    pndemon napisał:
    próbowałeś wyciągnąć dodany modół pamięci?? może coś z ramem jest nie tak....

    tak zaraz go wyciągnolem ale to nic nie dalo
  • #10 1133660
    holuan
    Poziom 16  
    Posty: 229
    Pomógł: 11
    Ocena: 6
    skoro wywala blad z bateria wymien ja, to nie jest duzy koszt.
  • #11 1133664
    pndemon
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 35
    Ocena: 18
    jak chcesz resetować bios to poszukaj w manualu do laptoka, najczesciej polega to na przestawieniu zworki na plycie, co prawda nie sądze żeby to pomogło
  • #12 1133669
    holuan
    Poziom 16  
    Posty: 229
    Pomógł: 11
    Ocena: 6
    ludzie k... w laptopach nie ma zworek!!!!!!!!!!!
  • REKLAMA
  • #13 1133673
    pndemon
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 35
    Ocena: 18
    fakt faktem, że wzorawałem się na PC-tach (najczęśiej nie znaczy zawsze :)), jednak zajrzenie do manuala nie zaszkodzi
  • #14 1133903
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    -> tadolek
    Idź do sklepu i kup nową baterię. Nie kombinuj jak koń pod górę, skoro laptop zgłasza Ci problem z baterią i zegarem. Baterii tej nie mierz tylko ją po prostu wymień.
  • #15 1133966
    holuan
    Poziom 16  
    Posty: 229
    Pomógł: 11
    Ocena: 6
    jak juz wczesniej wpsominalem wymiana baterii nie pochlonie duzej czesci twojego budzetu :) koszt to ok 5zl a bedziemy mieli w tedy pewnosc czy bateria jest przyczyna. Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #16 1134125
    _DooM
    Poziom 17  
    Posty: 229
    Pomógł: 10
    Ocena: 15
    uu nie tedy droga bateria moze byc ok ale musiala byc odlaczona od plyty i dlatego tak jest dopoki sie nie wpisze hasla supervisora to laptop pozostanie roslinka.
  • #17 1136293
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    _DooM napisał:
    uu nie tedy droga bateria moze byc ok ale musiala byc odlaczona od plyty i dlatego tak jest dopoki się nie wpisze hasla supervisora to laptop pozostanie roslinka.

    ano odlonczyla sie:),a zkąd wziąsc te haslo supervisiora?
  • #18 1136423
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38731
    Pomógł: 3168
    Ocena: 6482
    Jakie hasło supervisor'a? Skąd miało by się wziąć... tam jest kilka baterii (pod klawiaturą). Do BIOSu wchodzi się trzymając F1 *przed* włączeniem komputera.
  • #19 1136483
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    mysle ze urzytkownik DooM ma racje,bo po wywaleniu tych blędow wyskakuje jakby monitorek a przynim kludka i miga kursor wtedy gdy sie wcisnie litere czy cyfre na monitorze pokazuje sie kropka,więc wygląda to jakby prosil o haslo

    Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

    czy ktos zna hasla na ibm lub wie jak je zlamac?
  • #20 1136739
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Lapotpa masz chyba legalnie - no nie? Jak nie masz tego hasła to poproś poprzedniego właściciela o to hasło. Swoją drogą to bardzo dziwne, że po padzie baterii woła o jakiekolwiek hasło. Sam mam IBM ThinkPada (kolejnego) i jeszcze ani razu nie bylo tak, aby nie chciał wstać. Nawet bez baterii. Coś kręcisz.
  • Pomocny post
    #21 1137059
    _DooM
    Poziom 17  
    Posty: 229
    Pomógł: 10
    Ocena: 15
    Connor MacLeod napisał:
    Swoją drogą to bardzo dziwne, że po padzie baterii woła o jakiekolwiek hasło. Sam mam IBM ThinkPada (kolejnego) i jeszcze ani razu nie bylo tak, aby nie chciał wstać. Nawet bez baterii. Coś kręcisz.

    mylisz sie sam mam tp 600e i jest tak samo

    tadolek poszukaj na plycie eeproma 24xxx u mnie jest 24rf08c i zczytaj go tym ukladem w ponyprogu do sciagniecia z : http://www.lancos.com/ppwin95.html
    tylko jeszcze od strony kompa zewrzyj 6z7 nozke po odczytaniu i zapisaniu na dysku wsadu do pliku
    haslo odczytasz cmospwd (w dosie wpisujesz: cmospwd /d /l [nazwa pliku.bin] <enter> haslo zaczyna sie od offsetu 330h
    Załączniki:
    • cmospwd.rar (68.14 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Pony_i2c.gif (5.04 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #22 1138188
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    dzięki DooM,juttro zabieram sie do roboty,tylko jeszcze musze uzbierac
    punkty zeby sciągnąc te pliki:)
  • #23 1140471
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    problem udalo mi sie rozwiązac,haslo zdobylem od poprzedniego wlasciciela:)do biosu juz moge wejsc,lecz teraz po wyliczeniu pamieci pokazuje zebym wsadzil dyskietke i wcisnol F1?po wcisnieciu wychodzi numer I9990305 sprawdzilem ten numer i oznacza on:no bootable device:
    ze niema z czego botowac,w testach niewidzi wogule dysku.co robic w takiej sytuacji?
    ps.jak zrobic zebym niemusial ciągle wpisywac hasla jak chce wejsc do biosu?
  • #24 1140527
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38731
    Pomógł: 3168
    Ocena: 6482
    Powinienem napisać RTFM...

    Najzwyczajniej w świecie włączamy komputer a gdy zapyta o HDD Password wpisujemy je, dodając jedną spację na końcu, następnie potwierdzamy naciskając Enter, jeśli chcemy tylko zmienić hasło nie naciskamy entera tylko wpisujemy nowe hasło, również na końcu naciskamy spację i znów wpisujemy nowe hasło, dopiero teraz potwierdzając enterem.

    Czyli:
    usunięcie hasła: <hasło><spacja><enter>
    zmiana hasła: <hasło><spacja><nowe hasło><spacja><nowe hasło><enter>

    Z poziomu BIOSu można tylko założyć hasło ale nie da się go zmienić ani usunąć (po założeniu hasła opcja staje się niedostępna) 8O
  • #25 1140602
    tadolek
    Poziom 11  
    Posty: 10
    tzok napisał:
    Powinienem napisać RTFM...

    Najzwyczajniej w świecie włączamy komputer a gdy zapyta o HDD Password wpisujemy je, dodając jedną spację na końcu, następnie potwierdzamy naciskając Enter, jeśli chcemy tylko zmienić hasło nie naciskamy entera tylko wpisujemy nowe hasło, również na końcu naciskamy spację i znów wpisujemy nowe hasło, dopiero teraz potwierdzając enterem.

    Czyli:
    usunięcie hasła: <hasło><spacja><enter>
    zmiana hasła: <hasło><spacja><nowe hasło><spacja><nowe hasło><enter>

    Z poziomu BIOSu można tylko założyć hasło ale nie da się go zmienić ani usunąć (po założeniu hasła opcja staje się niedostępna) 8O

    ale umnie nie pyta sie o: password hdd:, tylko go bios niewidzi?
  • #26 1140639
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38731
    Pomógł: 3168
    Ocena: 6482
    tadolek napisał:
    ale umnie nie pyta się o: password hdd:, tylko go bios niewidzi?

    tadolek napisał:
    jak zrobic zebym niemusial ciągle wpisywac hasla jak chce wejsc do biosu?


    Tak samo zdejmuje się inne hasła (tyle, że te inne można już chyba w BIOSie zdejmować, tyle że procedura (ze spacją) pozostaje taka sama...
  • #27 1141042
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Ten I9990305 błąd oznacza, że na dysku nie ma informacji o zainstalowanym systemie operacyjnym. Albo inaczej mówiąc - dysk jest nie "bootowalny" lub nie ma aktywnej partycji. Aktywną partycję robisz fdiskiem, a bootowanie załatwiasz przez fdisk /mbr.
  • #28 1188053
    nacko
    Poziom 16  
    Posty: 258
    Pomógł: 3
    Ocena: 30
    Z wszystkich postów zrozumiałem,że po zamontowaniu nowej bateri jeśli nie można wejść do bios trzymając F1 (tp600e) oraz po naciśnięciu ENTER ,gdy pojawi się ikonka dyskietki z kłódką ,przejdzie do następnego kroku gdzie wyświetla planszę ERROR 161 163,mimo wszystko jest jakieś hasło,które trzeba odczytać z pamięci i2c i rozszyfrować !Po kolejnym restarcie i pojawieniu się ikonki z hasłem trzeba wpisać te hasło i uruchomi się bios !
    Czy dobrze rozumiem - mimo wszystko jest hasłó?
  • #29 1189722
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    U mnie nie było żadnego hasła przy padzie baterii. Nawet żonglowałem płytami głównymi od wersji TP600 jaki TP600e i wszystkie chodziły bez problemu nawet bez baterii. Nie wiem skąd u innych taki problem z tym hasłem. Zatem moim zdaniem mimo wszystko nie powinno być żadnego hasła.
  • #30 1265096
    caberg
    Poziom 12  
    Posty: 76
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Bo mozliwe ze miales poprostu POP czyli power on password a takie po wyjeciu baterii znika samo.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy laptopa IBM model 560x, który po włączeniu wyświetla błędy 161 i 163, wskazujące na problem z baterią CMOS oraz nieustawionym zegarem systemowym. Laptop nie reaguje na próby wejścia do BIOS-u (klawisze F1 lub Delete). Przyczyną może być uszkodzona bateria CMOS lub jej odłączenie, co powoduje pojawienie się monitora z kłódką i migającym kursorem, sugerującego konieczność wpisania hasła supervisor. Hasło to często jest wymagane po utracie zasilania baterii i może być odczytane z pamięci EEPROM układem programatora i narzędziem cmospwd. Po uzyskaniu hasła możliwe jest wejście do BIOS-u. Dalszy problem to komunikat o braku bootowalnego urządzenia (błąd I9990305), co oznacza brak systemu operacyjnego lub aktywnej partycji na dysku. Rozwiązaniem jest przygotowanie dysku z systemem lub użycie zewnętrznego napędu startowego. Wymiana baterii CMOS jest zalecana, mimo że pomiary mogą wskazywać na jej poprawne działanie. Resetowanie BIOS-u w laptopach IBM nie odbywa się przez zworki, a manuale mogą zawierać szczegóły dotyczące procedur. W przypadku hasła supervisor konieczne jest jego odczytanie lub uzyskanie od poprzedniego właściciela.
REKLAMA