Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wygłuszenie hałasu emitowanego przez frezarkę CNC

06 Cze 2012 21:44 5010 9
 • Poziom 13  
  Witam, przeleciałem całe forum i wydaje mi się ze tu temu tematowi będzie dobrze :) jak coś to proszę o przeniesienie.

  Panowie mam dosyć poważny problem chodzi o wygłuszenie pomieszczenia o powierzchni 3 m2 Zrobiłem sobie tam pomieszczenie, w którym robie sobie jakieś pierdoły po godzinach. Mam tam frezarkę CNC do grawerowania płytek PCB niby drobnostka, ale słychać hałas nawet 10 metrów od drzwi, wrzeciono mam tzw. Mokrego chińczyka, które jak podają ma 70dB ono w porównaniu do innych wrzecion jest i tak bardzo ciche, bo jest chłodzone wodą.
  W pomieszczeniu są normalne drzwi z futryną były puste w środku, ale wypełniłem je pianką. Przykleiłem nowe uszczelki. Trochę to pomogło aż tak nie słychać ze się coś tam robi, ale wrzeciono ma taka częstotliwość ze przechodzi chyba przez wszystko. Do wewnętrznej strony przymocowałem dwie warstwy podkładu pod panele, który dostałem za darmo od znajomego zrobiłem deskowanie i zostawiłem sobie jeszcze jedną warstwę tego
  podkładu tylko ten mój ma 5mm. (Chodzi o stworzenie takich jak by podwójnych drzwi)

  Co zastosować miedzy tą warstwą? Gąbkę? Piankę ? Styropian ? a Mozę watę szklaną ? Nie wiem co tam wsadzić żeby zatrzymać to irytujące bzyczenie. Jeżeli chodzi o zewnętrzną warstwę czyli tą ostatnią od wewnątrz to chciałem zainwestować w profesjonalne pianki do wygłuszania ale one są raczej stworzone dla muzyki a nie automatyki więc już nie wiem.

  Dodaje plik z nagranym wrzecionem może ktoś by wiedział jaka to częstotliwość ? Próbowałem to zidentyfikować na podstawie różnych programów na komputerze ale akustyka to jest kompletnie nie moja dziedzina tak że proszę o pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Tak na zdrowy rozsądek:
  najlepiej chyba kilka materiałów o różnej gęstości.

  Np.: podłoga: - XPS 400 (około) 3-4cm, na to pilśnia pod panele, no i oczywiście panele.
  Sciany: EPS 200 2-3cm, na to pianka tapicerska i obicie. Mocowanie kołkami.
  Sufit podwieszany (regips) w środku wata szklana.
  Drzwi?Typowa tapicerka, czyli gąbka i skay. Podwójne to dobry pomysł.
  Oczywiście obowiązkowo uszczelki.

  Miałem kiedyś podobną "zagwozdkę"...
  Potrzebowałem w drukarni jedno wyciszone pomieszczenie. Pomogło.
  Tyle,że drugie drzwi założyłem w korytarzu, również z tapicerką.
  Może jednak ktoś zna lepsze rozwiązanie.

  Pozdro.
 • Poziom 13  
  Chce jeszcze wytłumić samo źródło dźwięku, czyli samą frezarkę, Myślę ze jak by nakryć ją grubą pierzyną to powinno pomóc, ale silniki krokowe mi się zagotują 3Nm chciałbym to rozwiązać w miarę prostym sposobem, zastanawiam się nad zrobieniem tak zwanego boxa są profesjonalne firmy, które wykonują wygłuszenia maszyn nie wie ktoś, z jakich materiałów korzystają?

  Bardzo dobre wygłuszenie dają okna tzw. Plastiki i to nie tylko dźwiękowe 2 pary okien zatrzymuje falę 1.3 GHz przekonałem się o tym osobiście instalując transmiter video o mocy 1wata.

  Co do samego wrzeciona to chciałbym dowiedzieć się, jaka to częstotliwość wtedy chyba łatwiej będzie dobrać materiał do wytłumienia?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Raczej kilka dźwięków o różnych częstotliwościach.
  Ściągnij trochę "wav"-ów i porównaj. Są np. tu:
  http://www.freesound.org/people/klangfabrik/sounds/28636/#

  Potem złóż wizytę w "Świątyni Akustyki" czyli Hurtowni z Materiałów i Obić Tapicerskich.
  Zobacz, co mają na stanie i dopasuj. XPS i EPS dorwiesz w Hurtowni Budowlanej".
  Komory bezechowej jednak z tego pomieszczenia raczej nie zrobisz :).
  http://www.youtube.com/watch?v=fR-kAjTpmI8

  Poza tym w Mach-u możesz przecież zmienić prędkości wrzecion.
  Jeśli hałas jest priorytetem, spróbuj ustalić optymalne.

  Pozdro.
 • Poziom 13  
  http://www.freesound.org/people/oskaeg/sounds/157577/

  tak to wygląda na tym wykresie. Tam na stronie można zobaczyć wykres i wynika ze są to dźwięki z przedziału 100.00 hz do 5000.00 hz a sam ten irytujący dźwięk to chyba 250 hz i 500 hz

  To jest genialne http://pclab.pl/news42355.html Ludzie wydają kupę kasy na chłodzenie wodne, miedziane rureczki radiatory pompy a wystarczy wiaderko i zalać je na przykład olejem mineralnym, czy ciekła parafina efekty są o wiele lepszy i tańszy dlatego szukam takich oto prostych rozwiązań i czasami takie na prawdę są najlepsze.

  Dźwięk to energia. Jeżeli wsadzili byś my grający telefon do pudełka próżniowego jakie będą rezultaty ? Wiadomo ze nie uzyskamy próżni absolutnej ale usunięcie przewodnika fali w tym przypadku powietrza powinno dać bardzo dobre rezultaty. Widziałem ze dzięki podaje się wraz z ciśnieniem atmosferycznym także musi mieć to bardzo duże znaczenie. Jak zachowują się urządzenia elektryczne/mechaniczne w próżni ?

  Nie jestem fizykiem, ale bardzo ciekawi mnie ten temat, w encyklopedii fizyki znalazłem taką oto tabele. (załącznik)

  Z Wikipedii "Temperatura wrzenia zależy silnie od ciśnienia, rosnąc wraz ze wzrostem ciśnienia"

  Wynika z tego o ile się nie mylę ze jeżelibyś my hipotetycznie zbudowali takiego niewielkiego boxa i zrobili znaczny spadek ciśnienia (próżnia niska) to dźwięki powinny się nie rozchodzić albo mieć niewielkie ciśnienie akustyczne ale powodowałoby to szybsze nagrzewanie się wrzeciona i silników krokowych ? Co wymagałoby większej energii niż normalnie, chodzi tu o samo chłodzenie chociażby...

  Wygląda na to ze sytuacja jest podobna do przemian jakie zachodzą
  przy wytwarzaniu zimna tzn nie da się bezpośrednio wytworzyć ujemnej temperatury tylko tak jak w przypadku klimatyzatorów żeby otrzymać zimno trzeba wytworzyć o wiele więcej ciepła które odprowadzone na zewnątrz w dużych ilościach odprowadza też ciepło z pokoju tworząc zimno. A to kosztuje kupę energii.

  http://fizyka.iss.com.pl/?s=3&d=16

  To jest bardzo ciekawe woda w tej pompie wrze przy temperaturze zewnętrznej powietrza (sądząc po analizie tabeli) w 17.5 stopnia ale jaką temperaturę ma sama ta woda ? Wydaje się to niby oczywiste ale po oglądaniu serii programów fizycznych na discovery nie jestem taki pewny.

  http://mieszkaj_lepiej.republika.pl/po_drugiej_stronie.htm

  "Materiały porowate lekkie z otwartymi porami lepiej pochłaniają dźwięki wysokie, a przepuszczają niskie, natomiast z materiałów szczelnych, sprężystych lepiej powstrzymują dźwięki niskie, a przepuszczają wysokie."

  Proszę wstawić poprawnie obrazki: Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum
  (adambyw)
 • Poziom 28  
  Niezłe!
  Ale można też zwrócić uwagę np. na Pochłaniacze Rezonatorowe,
  w kształcie plastra miodu. Zależnie od wielkości można je "stroić"
  na zadaną częstotliwość i łączyć rozszerzając pasmo tłumienia.
  http://www.ciop.pl/1723.html

  Pozdro.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 28  
  Masz rację opaluch... Chyba trochę nas poniosło... :sm7:
  Ale to były po prostu "ciekawostki". Chyba nic w tym złego?

  Proponuję przemyśleć zamknięcie tematu.

  Pozdro.
 • Poziom 13  
  Drzwi obłożyłem różnymi materiałami, zaklejonymi dobrze taśmą klejącą szybami, drewnem i kilkoma warstwami podkładu panelowego stały się ciężkie i w miarę dobrze izolują od hałasu, ale dźwięk emitowany przez wrzeciono znalazł inne ujście. W końcu frezarkę zabrałem do domu i mimo 4 zamkniętych drzwi, jedne od pokoju, 2 podwójne od mieszkania i od korytarza to i tak słychać odrobinę na klatce, ale myślę ze ten poziom nie narusza prawa lokatorskiego, więc nie ma tematu.