Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wiedzieć? Żeby konstruować. Własny pomysł gps serwo.

Modelka22 10 Cze 2012 15:42 871 2
  • #1 10 Cze 2012 15:42
    Modelka22
    Poziom 1  

Witam panowie. :D
    Jak w temacie, posiadam nieco wiedzy z c++ potrafię na mikrokontlorerze zaświecić diodę po podaniu stanów wysokich i niskich w odpowiedniej kombinacji na wejściach, albo napisać taki algorytm który będzie nimi mrugał.
    Postanowiłam więc zrobić krok na przód, chcę teraz nauczyć się obsługiwać serwa (dowiedzieć się jak sterować/zasilać silnik prądu stałego z mikrokontrolera) , i różne czujniki np moduły gps cz. temperatury ale nie takie których sygnałem wejściowym jest 0 albo 1 chodzi mi bardziej o obsługę czujników po spi albo i2c.
    Druga sprawa to taka jaki dobrać mikrokontroler (słyszałam że nie wszystkie obsługują np i2c) żebym mogła sobie na nim ćwiczyć podłączać do niego kilka na raz tych elementów.
    Proszę również o polecenie mi literatury, do tematu jeżeli takowe istnieją to po polsku, jak również bibliotek. Jestem świadoma ogromu wiedzy jaki chcę zdobyć.

Pozdrawiam wszystkich. Modella ;)

0 2
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 10 Cze 2012 15:48
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Zacznij od tego: http://mikrokontrolery.blogspot.com .
    Generalnie poruszyłaś całą gamę tematów. Czy procesor ma I2C czy nie to kwestia drugorzędna, bo to się łatwo implementuje softwarowo, zresztą obecnie znakomita większość I2C obsługuje.
    Co do sterowania silnikami prądu stałego, poczytaj o mostkach H, przy serwach o sterowaniu PPM. Generalnie każdy z wymienionych przez ciebie tematów to co najmniej kilkanaście stron opisu.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 10 Cze 2012 15:57
    leonow32

Poziom 30  

Co wiedzieć? Szukać w internecie i dowiadywać się na bieżąco co jest w danej chwili potrzebne :) Kup sobie książkę Mirka (recenzje) a jak ją przerobisz to Tomasza Francuza.

Co do sterowania serwa - jest to bardzo proste, ale trzeba zwrócić uwagę na filtrację zakłóceń jakie serwo wytwarza. Steruje się bardzo łatwo przez PWM - dajesz przebieg prostokątny o okresie 20ms, a wypełnieniem regulujesz pozycję wału. Jak dasz 1ms to wał przesunie się maksymalnie w jedną stronę, jak 2ms to max w drugą. Można proporcjonalnie sobie to ustawić.

Kup sobie np ATmega16-16PU. Nie jest to już szczyt nowoczesności, ale przynajmniej tanie i na początek wystarczy. I nawet ma I2C ;)

0