Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

29 Cze 2012 11:31 4440 33
  • Poziom 9  
    Witam,

chciałbym prosic o pomoc w analizie wyników smart z mojego starszego dysku ata 160 gb / w załączniku xls

objawy były takie, że dysk często praktycznie stawał i miał mega zawiechy

dane szczegółowe dysku z mhdd:
    SAMSUNG SP1604M, LBA:312,581,808, BIOS: 80H
    SN: S013J20Y601611, FW: TM100-30, CACHE: 2048 KB
    Supports: LBA48 HPA AAM DLMC LBA MS16 DMA (UDMA5, MWDMA2)
    SMART: Enabled, SelfTest: Supported ErrorLog: Supported
    Security: high, OFF. Size=152627 MB

ogólnie, zastanawiam się czy czegoś nie spieprzyłem przy tych analizach.
    poza tym trwały dość krótko, średnio po około 1h 20 m.

wykonany był remap - tu dysk poznajdywał kilka sektorów <500ms i jeden >500ms + chyba z 9 unc

po zerowaniu nie było >500ms, nie było badów o dziwo.

po kolejnym remapie - czy dobrze zrobiłem robiąc remap jeszcze raz? - znowu dysk wykrył bady

jaka w ogóle jest procedura postepowania, i czy coś z tych wyników smarta załączonych można wywnioskować. nie znam się profesjonalnie na tych zabawach z dyskami.

dzięki za wszelką pomoc

PS: jeśli w zły dział to wrzuciłem, prosze o przerzucenie, bez konsekwencji kasowania posta...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Widzę, że za bardzo nikt nie umie / nie chce pomóc.
    Zbyt trywialny problem jak sądzę, ale naprawdę nie wiem co mam zrobić.

Zrobiłem jeszcze spod Windy(XP) skan HD Tune'em. Screeny w załączniku.
    Bady wystepują dość na początku. Nie zależy mi na tych kilku GB. Można by je w cholerę wyciąć, albo założyć na początku małą partycję, przerwać na bada i potem założyć partycje na resztę obszaru - zdrową.

Pytanie - czym i jak to najlepiej zrobić. Co w ogóle zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Po pierwsze - cierpliwości, nie siedzimy na elektrodzie 24h/doba.
    Po drugie - spróbuj Vivardem.
    Po trzecie - wstaw wszystko - wyniki skanowania, remapowania (czy próbował jakieś sektory remapować itp, najlepiej zdjęcia).
    Scenariuszy jest kilka ale narazie nie będę sugerował.
  • Poziom 9  
    w sumie, to wyniki smarta z przed i po pierwszego remapu i po zerowaniu i remapie, załączone w pliku excela w pierwszym poście (przepisałem)

bardziej mnie interesuje jaka jest właściwa kolejność (co po kolei, remap/zerowanie itd), nie chciałbym czegoś może jeszcze bardziej spieprzyć, o ile tego nie zrobiłem już

zaraz odpalam vivarda
  • Poziom 43  
    Wstawiaj fotki z każdego etapu (ekrany, skany, smart), nie opsuj, nie rób arkuszy xls.
  • Poziom 43  
    artaa napisał:
    Wstawiaj fotki z każdego etapu (ekrany, skany, smart), nie opsuj, nie rób arkuszy xls.

A ja napisałem - zrób to Vivardem.

Jak zrobisz najpierw remapowanie wielkiego się nie stanie, ale wtedy opóźnienia (nie błędy odczytu), stanowiące logiczne uszkodzenie zapisu, nie będą naprawione a jeśli dysk natrafi na błędy to może zwiększyć się pula prób remapowania. Oczywiście, z racji faktu, że remapowanie to weryfikacja zarówno zapisu jak i odczytu - sektory z logicznymi uszkodzeniami powodującymi błąd odczytu nie zostaną remapowane.
    Dlatego najpierw powinno się przeprowadzić zerowanie (naprawi wszystkie błędy i opóźnienia wynikające z logicznych uszkodzeń danych) a potem remapowanie (przesunie sektory z błędami odczytu, spowodowanymi uszkodzeniem fizycznym, do listy defektów).
  • Poziom 9  
    okej. zrobiłem skany vivardem.

wyniki w zalaczniku.

zakladam za kolegą powyżej, że najpierw mam zerowanie trzasnac potem remap.

ok

a druga kwestia. vivard nie podaje czasow odczytow sektorow.
    w mhdd mialem 1 bodajze powyzej 500ms i kilka (okolo 7-9) z czasem <500ms

czy je da się jakoś outnąć również?

---

pliki na tinyimg:
    http://www.tinyimg.pl/2d1qfx7r8evj.html
    http://www.tinyimg.pl/9xojrr35g2q2.html
    http://www.tinyimg.pl/0fz2qnef2mrs.html
    http://www.tinyimg.pl/9s0v7p9t9jyb.html
    http://www.tinyimg.pl/v79xsm23b7dm.html

mam nadzieję że nie łamię jakiegoś punktu regulaminu wrzucając tu pliki img na hostingu
    Załączniki:
  • Poziom 43  
    Łamiesz niestety, obrazki umieszcza się na serwerze elektrody, czytaj instrukcję. Co do tematu - ciekawe, że po skanowaniu wartość w parametrze liczby niestabilnych sektorów nie zmieniła się, mimo, że są UNC. Vivard nie podaje czasów odczytu ale pozwala na remapowanie na dyskach, na których ta procedura w MHDD się nie udaje. Jak już robiłeś zerowanie to kolejnego nie ma sensu robić tylko zrób remapowanie Vivardem, podaj wynik i SMART po.
  • Poziom 9  
    ok, po remapie.

screeny sprzed, w trakcie, i po remapie. by vivard.

SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

edit:

tam gdzie 26 st C - to oczywiście sprzed remapu
  • Poziom 43  
    Wymiękam. Realokacja się nie udała, przywrócenie sprawności też... Nie ma niestabilnych sektorów. Zapytaj specjalistę od HDD z forum - to przerasta moją wiedzę.
  • Poziom 9  
    ok. czyli mam do czynienia z cudem ;)

pytanie. czy można pominąć ten fragment

SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

w sensie czy można ominąć ten fragment na czerwono a utworzyć partycje tylko od tego jak ten obszar "zielony" zaznaczyłem

2. Do kogo 'specjalisty' się zgłosić? o którym wspomniałeś?
  • Poziom 9  
    Ok.
    Ale. Mi jednak bardziej chodzi o to, by tenże dysk jeszcze używać (to ma być komp stojący, bez jakichś większych zastosowań - przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, internet, nic więcej, bez gier, i bez jakichś super zastosowań).

Więc zależy mi na tym, by
    - zlokalizować sektory które są nie do użytku (bady, bliskie badów - te z wysokimi czasami odczytów)
    - zablokować te w/w sektory, tak by nic na nich nie było zapisywane
    - nie ma większego problemu, jeśli miałoby się to odbyć kosztem kilku-kilkunastu GB

Czy DA się i CZYM to zrobić?
  • Spec od pamięci masowych
    migol21 napisał:
    Parametr 5 dysk uszkodzony 11 BAD sektorów . Do wymiany.

Tu pozwolę sobie poprawić Kolegę - wpis o badach jest w:
    "Atrybut 196 ( C4 )
    Reallocation Event Count
    Ilość operacji remapowania (przenoszenia danych z uszkodzonego sektora do specjalnego zarezerwowanego obszaru - obszaru rezerwowego). Wartość RAW tego atrybutu określa łączną ilość prób transferu danych z relokowanego sektora do obszaru rezerwowego. Liczone są zarówno próby udane jak i nieudane.
    Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)"

Czy w programie Vivard da się wyzerować pojedynczo te "UNC"?
  • Poziom 9  
    chyba tak, w ViVardzie można ustawić dokładnie co ma skanować/remapować/zerować, wybiera się początkowy sektor i końcowy.

kolega mi napisał, że jest 11 badów, czemu ViVa wskazał 6?

pzdr
  • Poziom 43  
    migol21 napisał:

Ale to jest wartość progowa a nie surowa, przeliczone (100) również są nietknięte... Czy ja coś źle czytam?
  • Poziom 9  
    z tego co coś tam wyczytałęm, "Reallocated Sector Count" określa liczbę realokowanych sektorów, mam 11 czyli mam bady ale chyba zostały zastąpione sektorami z puli zapasowej.
    znaczy że jakby jest pseudo ok? bo widzę tu sprzeczność z opinią "dysk do wyrzucenia"
  • Poziom 43  
    Z dyskiem jest coś na pewno nie tak, tylko nie wiem jaka jest natura usterki. Liczbę 11 masz w kolumnie Treshold a ta kolumna to tak zwana wartość graniczna, ustalona przez producenta dysku, z którą przyrównujemy wartość z kolumny Value (wartość przeliczona). Gdybyś miał 11 uszkodzonych sektorów, ukrytych na poziomie sprzętowym dysku, to liczba 11 byłaby w kolumnie RAW a liczba Value byłaby mniejsza niż 100. Coś jest nie tak bo:
    1. Są problemy z odczytem.
    2. Firmware nie rejestruje ich prawidłowo.
    Dlatego napisałem, że to przekracza moją wiedzę. Ten dysk na pewno nie nadaje się do użytku (przynajmniej w obecnym stanie - gdyby okazało się że to w wyniku naprawianego błędu firmware to możliwe, że udałoby się przywrócić go do służby, szansa jest mała a być może nie ma, ale skoro nie jestem pewny co jest nie tak to nie przekreślam). Nie wiem tylko co dokładnie jest nie tak. I to dlatego pisałem żebyś poprosił o zdanie specjalistę (migol21 to chyba najbardziej zasłużony na tym forum jeśli chodzi o tę działkę, więc specjalistę już masz). Temat można zakończyć i wymienić dysk albo wyjaśnić (jeśli się da) i opisać na forum w celach edukacyjnych.
  • Poziom 9  
    okej, to pytanko do @migola21 - czy mogę czymś jeszcze przejechać / przetestować dysk, żeby mieć pewność i zrobić absolutnie wszystko co się da, by zreanimować dysk?

jeśli nie, to ok - temat do zamknięcia, zrobię sobie tam z nim cokolwiek co uznam za warte zachodu, jeśli tak - proszę o odp.

jeśli chodzi o podmianę firmware, to skąd wziąc namiar na najnowszy o ile jest, + jakaś instrukcja na elektrodzie - link, sam już zaczynam szukać

Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

naszło mnie jeszcze jedno pytanie.

wg odczytu smart dysk pracuje juz ponad milion godzin = ponad 100 lat

czy mozna wobec tego w ogole ufac odczytowi smart?
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    about_gg napisał:
    wg odczytu smart dysk pracuje juz ponad milion godzin = ponad 100 lat

czy mozna wobec tego w ogole ufac odczytowi smart?

To w przypadku Twojego dysku (HDD Samsung) nie jest podawane w godzinach!

Zrób "erase" całego dysku przy użyciu programu Vivard i następnie dla odmiany przedstaw wynik skanu z tej Victorii:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=430712
    I przeczytaj pw, bo to co tam zasugerowałem (o ile to będzie możliwe dla tego modelu dysku) wypróbuj przed zerowaniem.
  • Specjalista HDD Recovery
    pidar napisał:
    migol21 napisał:

Tu pozwolę sobie poprawić Kolegę - wpis o badach jest w:
    "Atrybut 196 ( C4 )
    Reallocation Event Count
    Ilość operacji remapowania (przenoszenia danych z uszkodzonego sektora do specjalnego zarezerwowanego obszaru - obszaru rezerwowego). Wartość RAW tego atrybutu określa łączną ilość prób transferu danych z relokowanego sektora do obszaru rezerwowego. Liczone są zarówno próby udane jak i nieudane.
    Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)"

Czy w programie Vivard da się wyzerować pojedynczo te "UNC"?

Fakt przepraszam pomyliły mi się kolumny.
  • Poziom 9  
    porobiłem najpierw zerowanie w mhdd
    potem low level format w hutilu
    i skan i wyniki z victorii

1- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

2- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

3- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

4- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

5- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

6- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

7- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

8- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

9- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

10- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

11- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

12- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

13- SAMSUNG SP1604M - analiza dysku w oparciu o wynik z mhdd

screeny są ponumerowane po kolei
    Tak jak zamierzałeś można spróbować pozostawić obszar >13200000 - 13300000< jako nieprzydzielony, na reszcie utworzyć partycje oraz "AAM" dać do połowy.
    Tylko ciekawe dlaczego wyniku skanu z MHDD odbiegają tak bardzo od pozostałych dwóch programów (Vivard, Victoria)?
    https://obrazki.elektroda.pl/3413308100_1341301231.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4297363700_1341214678.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/5409415900_1341301334.jpg
  • Poziom 9  
    AAM to? i co mam z tym zrobić?

bo chyba nie chodzi o Automatic Acoustic Management, bo nie wiem ocb
    about_gg napisał:
    AAM to? i co mam z tym zrobić?

bo chyba nie chodzi o Automatic Acoustic Management, bo nie wiem ocb

http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_acoustic_management
    Ustaw w połowie dla wypróbowania, bo chyba aktualnie jest na "maksa".
  • Poziom 9  
    ok Panowie, jaki tool powie mi które sektory jaki mają czas odczytu - chciałbym zlokalizować te z najdłuższym czasem, żeby je też ominąć przy tworzeniu partycji
  • Poziom 43  
    MHDD, Victoria (uruchomiona pod Windows może przekłamywać w dół, czyli dawać wynik gorszy niż prawdziwy, jeśli podczas testów system lub inny program będzie odwoływał się do testowanego dysku).
  • Poziom 9  
    okej, wiem już jak rozlokuję sobie partycje.

teraz pytanie, ktorym programem najlepiej to zrobic?

mam jakiegos part magica - nie ma on opcji by utworzyc od okreslonego sektora do okreslonego, przerwe i potem dalej od-do

probowalem ranish partition czy jakos tak - progs chyba w ogole nie zczytal calego dysku

jakies sugestie? tu lub na PM - obojetne, chcialbym miec to z glowy juz
  • Poziom 43  
    Zobacz czy Easeus nie będzie miał. Ewentualnie przelicz to na cylindry lub bajty - wtedy możesz użyć czegokolwiek.