Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja cyfrowa delikatnie ponad pasmem słyszalnym

07 Lip 2012 01:08 1360 12
  • Poziom 21  
    Witam,
    Mam problem z doborem modulacji jaką chciałbym zastosować w transmisji cyfrowej na częstotliwości około 20kHz. Na początku miałem pomysł że 20kHz to "0" a 21kHz to "1" i będę to sobie wysyłał głośniczkiem i interpretował mikrofonem. Jednak zmiany z 0 na 1 i odwrotnie skutkują harmonicznymi które wchodzą na pasmo słyszalne, a tak już być nie może. Proszę o pomoc w doborze typu modulacji.
  • Poziom 23  
    Transmisja danych za pomocą fali akustycznej? A nie lepiej zrobić tor radiowy?
  • Poziom 36  
    AVE...

Generujesz sinusa 20kHz, i albo go modulujesz za pomocą czterobitowego DAC'a i tranzystora (ASK/AM), albo kluczujesz (OOK) jak z alfabetem Morse'a. Dalej możesz użyć generatora impulsów i stosować modulację PAM lub PCM. Ostatecznie jakaś wariacja na punkcie PWM. Wszelkie modulacje typu FSK/PSK odpadają, bo będą Ci generować za dużo harmonicznych i bez filtrów się nie obejdzie...
  • Poziom 21  
    Witam,
    Tor radiowy nie wchodzi w grę z uwagi na zastosowanie. Musi być to akustycznie ale na pograniczu słyszalności.
    Co do modulacji AM odpada z uwagi na późniejszą trudność w interpretacji za pomocą mikrofonu i jakiejś analizy matematycznej (FFT). Co do alfabetu morsa to muszę spróbować czy to nie powoduje częstotliwości harmonicznych.
    Właśnie przetestowałem Morse'a na Audacity i słychać każde załączenie dźwięku. Ech.
  • Poziom 30  
    Nie podałeś kluczowego parametru. Czyli jaką chcesz uzyskać prędkość transmisji danych.
  • Poziom 21  
    Generalnie myślałem o 600 bodach ale jeśli będzie musiało być wolniej to trudno. Analizując w audiacity różne warianty, doszedłem do wniosku że chyba trzeba będzie wygenerować PWMem obie częstotliwości i po prostu obciąć wszystko poniżej 20kHz filtrem górnoprzepustowym.
  • Poziom 30  
    Przy 600 bodach będzie dużo harmonicznych, które zapewne będą słyszalne. Wszystko można jednak dokładnie policzyć. Załóż,że częstotliwość nośna zmienia się w granicach 20-21kHz. Jest ona modulowana sygnałem sinusoidalnym 600Hz.
  • Poziom 21  
    Właśnie wiem i stąd moje pytanie na forum. Zrobiłem test w audiacity i na analizie FFT wyszło że to sieje po całym paśmie. Już samo wykorzystanie PWM (sygnał prostokątny) powoduje dużo harmonicznych a w połączeniu z modulacją 20-21khz to masakra. Dlatego szukam alternatywy.
  • Poziom 30  
    W przypadku sygnału prostokątnego będzie bardzo szerokie widmo. Zastosuj jako sygnał modulujący sinusoidę.
  • Poziom 16  
    Witam
    Temat b. ciekawy. Pierwszy listek kończy się dla fm+-1/T, gdzie T jest szerokością impulsu, a fm częstotliwością nośną. Sygnał będzie zawierał sporo energii w paśmie fm+-5/T.
    1) Można obciąć filtrem górno przepustowym - zobacz filtry aktywne, np. Kauera
    2) Można odpowiednio kształtować implus - ciągłość pierwszej pochodnej sygnału - płynna zmiana częstotliwości z f1 do f2 - zobacz GFSK
    3) Jako demodulator można wykorzystać liczbę przejść przez sygnału przez 0

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Dlaczego to musi być "delikatnie", ponad pasmem akustycznym?
    Układy audio maja pasma rzędu 200khz, owszem przycięte filtrami ale nawet -20db to nie jest jakiś problem.
    Można wykorzystać wiele aplikacji i układów;
    poczynając od podnośnej stereo 38kHz, filtrów pcm 44,1kHz, DTMF telefoni, komunikacji drogowej itp.
    Zasada jest taka że wykorzystujemy częstotliwość możliwie najwyższą i nieduży sygnał,
    oczywiście z dostatecznym odstępem od szumów i zakłóceń.
  • Poziom 36  
    AVE...

Sygnał nośny sinus 21khz i modulacja amplitudy odpowiednio:
    - 1/3 to zero
    - 2/3 to jeden
    - pełny sygnał to brak transmisji.
    Na podstawie pełnego sygnału możesz kalibrować czułość wzmacniacza wejściowego. VCA się przyda, 8-10bitowy DAC i jakiś prosty, 2-4bitowy ADC do dekodowania, i 8-10bitowy ADC do kalibracji...
  • Poziom 21  
    Ale jeśli odbiornikiem jest telefon komórkowy to tak nie dam rady. Na nim tylko nagrywam i analizuję np za pomocą FFT.