Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 6720s - Brak obrazu na matrycy i na monitorze zewnętrznym

waldi1995 17 Lip 2012 19:48 3174 14
  • #1 17 Lip 2012 19:48
    waldi1995
    Poziom 19  

Witam mam Hp 6720s brak obrazu na matrycy i na monitorze zewnętrznym dodam że laptop był z zbitą matrycą i została podjęta próba wymiany jednak nie ma ani podświetlania wg to zawsze laptopy wyświetlały od biosu na monitorze zewnętrznym lub od startu systemu jak nie miały matrycy podłączonej. Dodam ze dysk został włożony z innego laptopa z zainstalowanym systemem win XP powinien wystartować ewentualnie enter nacisnąć (ostatnio działająca konfiguracja lub po 30s. i jedno co jeszcze jest dziwne to że wentylatory pracują cały czas czyli tak jak by nie startował systemu. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

• Pomocny post
    #2 17 Lip 2012 21:51
    boro1234567
    Spec od komputerów

Jakimi możliwościami dysponujesz aby wykonać pomiary, czynności diagnostyczne tej płyty?

• #3 17 Lip 2012 22:32
    waldi1995
    Poziom 19  

Mam mulitimetr uniwersalny zasilacz uniwersalny monitor zewnętrzny matryca sprawna dysk z systemem

Dodano po 1 [minuty]:

Jedno co mnie dziwi to ze nie ma nawet nie ma podświetlania matrycy

Dodano po 2 [minuty]:

boro1234567
    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie hp g5000 który podczas ładowania sytemu wyłącza się co może z nim być

• #5 17 Lip 2012 23:17
    waldi1995
    Poziom 19  

Ma kuzyn HOT AIR .Proszę o schemat płyty głównej i dalsze instrukcje

Dodano po 1 [minuty]:

Zasilacz uniwersalny w zakresie napięć od 12(V),16,18,19,20,22,do 24(V)

Dodano po 1 [minuty]:

Laptop był bo uderzeniu klapa wygięta matryca pęknięta świetlówki nawet świecą w po podłączeniu do innego laptopa

Dodano po 5 [minuty]:

Słyszałem o sposobie z opalarką czy opalarka powoduje więcej szkody niż pożytku czy działa na krótką chwilę

• Pomocny post
    #6 17 Lip 2012 23:21
    misiupan
    Poziom 35  

Jeżeli masz zamiar używać opalarek to zmień profil z elektroniki na np. malowanie okien z opalaniem do gołego drewna z farby.

Jak twój ,,uniwersalny" zasilacz nie wskazuje pobieranego prądu to nie przyda się w diagnozie.

• #7 18 Lip 2012 10:36
    waldi1995
    Poziom 19  

Do stacji Hot air mam dostęp tylko co mam zrobić proszę o schemat który układ podgrzać i jaką temperaturą z jakim nadmuchem. Również mam Toshibe l30 z takimi samymi objawami na grafice ATI X200

Dodano po 22 [sekundy]:

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie hp g5000 który podczas ładowania sytemu wyłącza się co może z nim być

Dodano po 4 [minuty]:

Czy trzeba zakładać nowe kulki czy wystarczy podgrzać, Czy trzeba mieć podgrzewacz

• #8 18 Lip 2012 11:22
    misiupan
    Poziom 35  

Jak chcesz się zabierać za układy bga, a pytasz o podstawowe rzeczy to lepiej potrenuj sobie na jakimś złomie.

W twoim przypadku raczej wymiana układu usunie usterkę niż grzanie czy wymiana kulek, bo to nie w tym problem, a w samym układzie.
    Potrzebny podgrzewacz, kulki, irda lub hot air, pasta, plecionka, sitko pod dany układ jeżeli nadal chcesz reballować.
    Potrzebny podgrzewacz i hot air lub irda, pasta do lutowania jeżeli masz zamiar robić reflow.
    Potrzebny podgrzewacz, hot air lub irda i pasta by wymienić układ na nowy. temperatura od spodu 200-220 stopni, od góry na układzie podobnie.
    O takich sprawach jak pęseta, lupa czy mikroskop nie wspominam.
    Nie muszę dodawać że dokładny pomiar temperatury jest wskazany by nie spalić układu czy płyty.

Póki co uważam że masz zbyt małą wiedzę by brać się za układy bga, zacznij od czegoś łatwiejszego.

• Pomocny post
    #9 18 Lip 2012 11:38
    boro1234567
    Spec od komputerów

W zupełności zgadzam się z Kolegą misiupan.
    Szkoda tych laptopów, można je jeszcze naprawić.

• #10 18 Lip 2012 13:30
    waldi1995
    Poziom 19  

Gdzie można załatwić podgrzewacz
    Gdzie jest jakiś sklep ze sitami oprócz www.kochambasie.pl

Dodano po 1 [minuty]:

• #12 18 Lip 2012 21:43
    waldi1995
    Poziom 19  

Czy zamiast podgrzewacza można użyć płyty ceramicznej grzewczej z płynna regulacją temperatury.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1461877.html
    To dobry poradnik

Dodano po 4 [minuty]:

Czy najtańszy pirometr za 50zł na allegro może być użyty
    I czy dobre są siat uniwersalne za 70zł za komplet i jak zaślepić niepotrzebne otwory

• #13 20 Lip 2012 00:08
    misiupan
    Poziom 35  

Nie wiem co chcesz uczynić ale raczej taką płytą ceramiczną skrzywdzisz naprawianą płytę.

To co jest na filmiku to stare czasy i sprzęt za około 1000zł.
    Teraz można kupić niedrogie porządne podgrzewacze z solidnymi mocowaniami dla płyty. Płyta prawidłowo podgrzana i dobrze zamocowana nie będzie się wyginać.

Do podgrzania płyty potrzeba jednak troszkę precyzji, jak będziesz miał zamiar używać piekarnika czy jakiś płyt grzejnych to wytłumacz mi jak masz zamiar zapanować nad czasem grzania i temperaturą? - chodzi o przyrost temperatury w określonym czasie, nie wspomnę już o tym że niektóre z takich urządzeń długo stygną i zanim płyta wystygnie do takiego stopnia że będzie można ją zdjąć to będzie brązowa jak chleb razowy :D
    Nie kupuj co popadnie bo nie tędy droga, nie proponuj na forum takich opcji jak nie chcesz być wyśmiewany.
    Pirometr za 50 zł nie ma możliwości ustawienia błędu pomiaru.
    Od różnych powierzchni inaczej odbija się podczerwień przez co pomiar jest niedokładny, w droższych pirometrach błąd ten można ,,wyregulować" znając z tabelki parametry różnych metali czy tworzyw.
    Dokładniejszy pomiar jest za pomocą termopary.
    Tak z grubsza obliczyłem i żeby skompletować skromne stanowisko na początek to potrzeba kwoty 2 tyś.
    Na podgrzewacz, stację hot air, dysze, sita, kulki, chemię, narzędzia.

Co by nie było odbiegamy od tematu, proponuję złożyć komputer zanim zrobisz z niego sieczkę i dać fachowcowi do naprawy. Wymieni układ i będziesz miał sprawnego laptopa.
    Udowodniłeś że nie masz zaplecza technicznego by wykonać najprostszą diagnozę.

• #14 24 Lip 2012 22:52
    waldi1995
    Poziom 19  

Plecionkę również posiadam a topik to nie wielki wydatek. Jednak na czym najlepiej po trenować wyciągać i wkładać układ na jednej starej nawet popsutej płycie czy co nie wspomniałem że dysponuje 2 płytami które się nie włączają tylko delikatnie piszczą po podłączeniu zasilania.Przecież kulki nie są drogie jak już się ma sprzęt to wy lutowanie i wlutowanie to niewielki koszt jedynie kulki plecionka i topik i prąd zużyty przez urządzenia.Możesz mi coś jeszcze podpowiedzieć sądząc po odległości w przyszłości nie zrobię ci konkuręncji . Dzięki za Porady.

Dodano po 13 [minuty]:

JESZCZE JEDNO CZY SITA UNIWERSALNE SĄ DOBRE chyba najtaniej wychodzą i można użyć do większości układów

Dodano po 4 [godziny] 18 [minuty]:

Dobry mulitimetr Co masz na myśli wystarczy uniwersalny czy jakiś wypasiony.
    Po co mi oscyloskop.I skąd wziąć kable do zasilacza serwisowego na wejścia 8 końcówek laptopów. Wszędzie są za 7zł ale na telefony i SE nie ma gniazda na końcówki od zasilacza uniwersalnego

Dodano po 4 [minuty]:

Dobry mulitimetr Co masz na myśli wystarczy uniwersalny czy jakiś wypasiony.
    Po co mi oscyloskop.I skąd wziąć kable do zasilacza serwisowego na wejścia 8 końcówek laptopów. Wszędzie są za 7zł ale na telefony i SE nie ma gniazda na końcówki od zasilacza uniwersalnego

Dodano po 1 [minuty]:

Jak zdobyć tą praktykę Na czym się najlepiej uczyć na jakich płytach

• Pomocny post
    #15 25 Lip 2012 14:52
    misiupan
    Poziom 35  

Sita uniwersalne nie zawsze się nadają bo rozstaw pomiędzy kulkami nieraz nie pasuje, dużo układów nie ma ustawionych kul w rzędach i sitem uniwersalnym takiego układu nie zakulkujesz. Zapewne zauważyłeś że sita uniwersalne mają układ w szachownicę. Kolejny problem to taki że marnujesz więcej kulek niż potrzeba, a takich brudnych od topnika drugi raz nie da się użyć.
    Większy komplet sit na ebay to wydatek 350zł i masz wówczas sita do większości układów.
    Multimetr za 12zł, a multimetr za 200zł to zasadnicza różnica w dokładności pomiaru. Jak będziesz miał zamiar mierzyć małe rezystancje czy pojemność kondensatorów to zauważysz zasadniczą różnicę.
    Oscyloskop przydaje się przy sprawdzaniu poprawności działania przetwornic i przy pomiarze oscylatorów na płycie.
    --------------------------------------------------------
    Potrenuj na starych płytach od pc stacjonarnych gdzie technologia lutowania była jeszcze ołowiowa. Najlepsza była by płyta która działa, demontujesz z niej most południowy, stawiasz nowe kulki i wstawiasz do płyty, sprawdzasz czy działa. Kolejnym krokiem jest most północny gdzie kulki są mniejsze i wymagana jest większa precyzja.
    Na takiej zasadzie możesz ocenić swoje umiejętności.
    Jak będziesz chciał naprawiać tanimi środkami to będzie ci trudniej i będziesz niszczył płyty. Aukcje są pełne ogłoszeń z komputerami po ,,doświadczeniach" jeżeli masz zamiar to powielać,a nie robić to chociaż w miarę ze sztuką to ja wypadam z tego tematu.
    Widziałeś filmik z elektrody, na nim wszystko ładnie i pięknie idzie, lecz jest to poprzedzone dużym doświadczeniem i nie była to pierwsza płyta jaka była robiona.

Skompletuj sobie sprzęt na którym praca będzie przyjemnością,a nie robotą za karę jak coś się nie uda... bo źle zmierzyłeś temperaturę i rozwarstwił się laminat lub płyta wypadła z uchwytu i spadło połowę elementów.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo