Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7, zniknęła partycja recovery

06 Sie 2012 20:48 7536 27
  • Poziom 9  
    Próbowałem sam naprawić czytając opisy na forum, ale nie daję rady. Nie chcę też bardziej namieszać, więc bardzo prosiłbym o podpowiedź.

Opis sytuacji: Komputer ma preinstalowany Win7. Podzieliłem partycję z danymi na dwie mniejsze, potem chciałem wrócić do stanu poprzedniego i skleiłem te dwie partycje w jedną za pomocą programu Partition Master 9.1.1. Po ponownym uruchomieniu straciłem dostęp do partycji recovery.

Problem:
    Komp jest nowy, nie zdążyłem nagrać płytek recovery. Miałem to zrobić po zainstalowaniu wszystkich programów. Jeśli teraz OS padnie nie będę miał z czego go ponownie zainstalować. Bardzo prosiłbym o pomoc w odzyskaniu dostępu do partycji receovery tak, abym mógł nagrać te płytki i w razie awarii zainstalować system.
  • Poziom 21  
    Napisz przyjacielu jaki to lapek, jakie partycje miałeś i czym się bawiłeś w partycjach.

Szczegóły, szczegóły, szczegóły...

Nazwa, model...
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za post.

Laptop Asus R500V
    Dysk 750GB
    fabrycznie były dwie partycje: C (system) i D (pusta).
    Obecnie ich pojemność wynosi C (280GB) D (418GB) i nie mam pojęcia co się stało z 50GB.

Partycję D podzieliłem na dwie mniejsze za pomocą Partition Master 9.1.1. Potem za pomocą tego samego programu połączyłem je z powrotem w jedną partycję D.
  • Poziom 21  
    Spróbój kolego, przy starcie systemu trzymać włączony chyba klawisz F9 ew. F10 lub F11
    Powinno ruszyć, rozruchowej partycji tak łatwo nie wywalisz, a jeśli nawet, to do lapka powinny być dołączone płyty OEM lub można je zamówić u Dystrybutora / Producenta.

Najlepiej działa system, który był pierwotnie na partycji Recovery.
  • Poziom 9  
    Już próbowałem przy starcie systemu tak zrobić - nie da się. Potem próbowałem z poziomu OS wykonać kopie płyt - pojawił się komunikat, że dane recovery zostały skasowane i nie można wykonać takich płyt.
    Nie kasowałem niczego, więc dane receovery tam na pewno są i podejrzewam że problem dotyczy tabeli partycji. Jakieś pomysły jak można to naprawić?
  • Poziom 21  
    ...a lapek normalnie się uruchamia?
  • Poziom 9  
    tak, przyjacielu, normalnie wszystko działa. Ale jak padnie, to nie będę miał z czego zainstalować systemu.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Masz ten Asusowy program All Recovery Burner? On właśnie służy do tworzenia kopi recovery.

Jeśli plików nie nadpisałeś to spróbować może sz Paragonem odzyskać recovery, bo dopiero teraz wnikliwie sie przyglądnąłem na screena i widzę, że Ty serio usunąłeś recowery...

Próbuj stary, bo serwis bierze za to 160-230 - albo tańsza alternatywa, zamów recovery DVD od asusa - ok 100 PLN

Jeszcze jedno ważne info:

W Asusie przywracanie systemu z partycji recovery należy uruchomić poprzez wciśnięcie klawisza F9. Przed tym jednak należy sprawdzić, czy w BIOS-ie funkcja Boot Booster jest wyłączona. Następnie instalator poprowadzi nas przez cały proces. W BIOS-ie funkcja Boot Booster powinna być wyłączona.
  • Poziom 9  
    już próbowałem, AI Recovery Burner nie działa a Paragonem nie mam pojęcia jak to zrobić. Spróbuję jeszcze z Biosem. Dzięki za podpowiedź, nie wiedziałem o tym.
  • Poziom 21  
    Miałem taki problem w HP nx7300 - jak zostawiłem bracholowi na 1 noc - ten to zrobił mistrzostwo - usunął wszystko z kompa - rozwalił tablicę partycji i jeszcze podeptał w popłochu dvd z recovery :/

Ale HP za free przysyła OEM

Dodano po 58 [sekundy]:

Nie obiecuję, że zadziała, staram się tylko pomóc wszystkimi znanymi mi sposobami.
    Pozdrówka
  • Specjalista HDD Recovery

Jeśli tę partycje nadpisałeś to trudno oczekiwać, że nagle się ja znajdzie.
    Mamy tu partycje 450 GB 300 GB 134 MB i 210 MB Ostatnia to serwisowa. Recovery nie widzę powinna chyba mieć więcej niż ileś MB a bliżej GB.
  • Spec od komputerów
    Zrób kopię systemu w tym stanie w jakim jest teraz zewnętrznym narzędziem (fsarchiver lub partimage z liveCD partedmagic polecam) i zrób CD naprawy systemu( panel sterowania/system i zabezpieczenia/kopia zapasowa/przywracanie - tworzenie dysku naprawy systemu ) bo możesz całkowicie namieszać i zostać z niczym a gwarancja nie obejmuje systemu operacyjnego. Bez partycji recovery nie zrobisz DVD recovery.
    Pozdrawiam
    DVD recovery z fabrycznym systemem robi się najszybciej jak można bo i tak zawiera system fabryczny i zainstalowane programy i własne ustawienia nie będą na DVD recovery nagrane.
  • Poziom 9  
    zgoda, recovery nie widac. Jednej rzeczy nie rozumiem - system i programy do tworzenia partycji podaja mi, ze C ma 280GB, D 418GB, czyli w sumie okolo 700GB. Na screenie wyzej sa inne pojemnosci C i D podane. Skad takie rozbieznosci? Dysk ma pojemnosc 750GB.
  • Specjalista HDD Recovery
    Można też wykonać SCAN NTFS i może uda się znaleźć ta partycje a czy są na niej dane od razu podglądnąć otwierając wolumin. Ale po takich przejściach trudno wyrokować czy się uda.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, bardzo dziękuję za wskazówkę. Po czym poznać partycję recovery? Jaki ma system plików (NTFS?), atrybuty (hidden, itp.).

Tak wyglada to w zarzadzaniu dyskami. Nie wiem po co jest to 200MB? Windows 7, zniknęła partycja recovery
  • Spec od komputerów
    Po zawartości poznasz. Chodzi o duże pliki z obrazem systemu.Rozszerzenie najprawdopodobniej .swm . Komputer jest nowy to nie będzie dużego zamieszania. Gorzej się szuka jak kilkanaście razy były partycje zmieniane.
  • Poziom 9  
    Jakie rozszerzenia beda mialy te duze pliki z obrazem systemu?
    W jakim programie moge zrobic scan NTFS?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    200MB to rozruch win7. Gdzie była partycja recovery przed grzebaniem w partycjach ? Z tego co widzę miałeś 4 partycje podstawowe: rozruch ,recovery ,C i D i chciałeś utworzyć piątą partycję a to się nie da. Musiałeś którąś partycję usunąć. Najprawdopodobniej recovery i na jej miejscu i części partycji D utworzyć nową partycję. Popraw mnie jeżeli się mylę.
  • Poziom 9  
    Była przed C, ale dokladnie sie nie przygladalem, bo nie mialem zamiaru nic z nia robic. Do tej pory nie wiem jak mi udalo sie usunac partycje recovery
  • Spec od komputerów
    Chciałeś utworzyć piątą partycję podstawową i przeoczyłeś komunikat.
    To po herbacie. Recovery została nadpisana przez system a po tylu uruchomieniach windowsa nie ma szans na odzyskanie recovery. Pozostaje tworzenie kopi systemu i MBR zewnętrznym programem i poszukiwanie takiego samego laptopa żeby recovery skopiować lub płyt DVD recovery.
    Pozdrawiam
    Na pocieszenie to i tak fabryczne narzędzia do kopi zapasowych są zawodne i niewielki z nich pożytek. Praktycznie są potrzebne przy sprzedaży laptopa a na bieżąco lepiej używać partimage lub innego programu. Od lat używam partimage i nigdy się nie zawiodłem.
  • Poziom 11  
    Podaj dokładny model laptopa.
    Po R500V powinno być jeszcze dokładniejsze oznaczenie modelu.
    Może znajdzie się tanio płyty recovery.
  • Poziom 9  
    Nizej wynik skanowania NTFS: czy komus uda sie wyczytac z tej listy czy partycja recovery gdzies moze sie ukrywa czy definitywnie jej nie ma?

Model laptopa to: Asus R500VM-SX070v-8 z dodatkowym RAMem (w sumie 8GB). Ma to ponoc znaczenie, bo zmiana konfiguracji np. RAMu rzekomo uniemozliwia aktywacje tej samej kopii OS.

Przymierzam sie do zakupu WIN8, wiec w sumie nie wiem czy jest sens walczyc o ta partycje.

Jesli OS w miedzyczasie padnie i zainstaluje ta sama wersje (WIN 7 HP) z pozyczonej plytki podajac klucz mojej wersji (z naklejki) - czy to jest legalne czy to jest juz piractwo?
  • Spec od komputerów
    Partycji recovery nie ma na fotce. Jak dokładnie ten sam system i na twoim kluczu to legalne.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem.
  • Poziom 2  
    pirania36 napisał:
    Podaj dokładny model laptopa.
    Po R500V powinno być jeszcze dokładniejsze oznaczenie modelu.
    Może znajdzie się tanio płyty recovery.

cześć podał byś mi do modelu Asus R500VM-SX070V płyty z Windows 7 i gdzie można je dostać ?