Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC 414 za mały zasięg pilotów

09 Sie 2012 23:10 6110 12
 • Poziom 2  
  Czytałem na forum, że zasięg pilota 5 m to za mało, a ja mam zasięg zaledwie kilka centymetrów tzn pilot działa tylko jak praktycznie dotkne nim centralki. Co może być tego powodem? Próbowałem z dwoma pilotami. Może ten kabelek który ma być anteną jest nieodpowiedni? Czy może brak uziemienia ma wpływ?
 • Użytkownik obserwowany
  Zakłócenia elektryczne powodują to lub padło radio w centrali.A dołóż zewnętrzną antenę.
 • Poziom 2  
  Zrobiłem antene zewnętrzną tak jak opisali na forum z kabla koncentrycznego, ale to nic nie daje. I tak musze zbliżyć pilot na odległość kilku centymetrów od anteny żeby zaczęło działać. Chyba trzeba udać się do sprzedawcy napędu żeby sprawdzić odbiornik w centralce? Czy może ktoś ma jakiś inny pomysł?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Czytaj forum ze zroumieniem : Jeśli użyłeś jako anteny koncentryka to sam sobie zaekranowałeś antenę i jest jakbyś jej w ogóle nie podłączył!!!

  To nie antena ma być z kabla koncentrycznego tylko antena MA BYĆ PODŁACZONA kablem koncentrycznym. Antena to MA BYĆ chociażby kawał druta o długośći koniecznie 16,6 cm (dokładnie 16,59 cm) podłączony do żyły wewntrznej kabla koncentrycznego. Ekran koncentryka łączysz do odbiornika ze specjalnym zaciskiem masowym przy zacisku antenowym (przeważnie jest taki). Jeśli antena jest fabryczna - są takie specjalnie do bram, powiadomień itp (np na a...o) od 30 zł noname do 70 za firmówki FAAC, Nice i in. - to kabel razem z ekranem jest do antenki już podłączony jak trzeba.

  Firmowy kabelek zastępujący antenkę też ma mieć ok. 16.5 cm.

  Tak dla pewności - żyłę środkową koncentryka (w przypadku anteny zewnętrznej) albo kabelek zastępujący fabrycznie antenę podłączasz do zacisku ANT odbiornika, a ekran kabla antenowego podpinasz do zacisku GND (obok ANT) - oznaczenia odbiornika FAAC FIX

  Z drugiej strony jak z fabrycznym kabelkiem łapie z 5 cm na każdym pilocie to chyba jednak zwalony odbiornik - jak nie minęłą gwarancja (2 albo 3 lata - albo ustalona przez montera) to wymieniaj.
 • Poziom 2  
  Ja zrobiłem tak że zdjąłem ekran z końcówki tzn z ok 16 cm z końca koncentryka.
  A napęd jest nowy dopiero go zamontowałem.
 • Poziom 17  
  Kolego 'kotbury' skąd takie informację dot. anteny zewnętrznej ?
  Sprzedawca, i zarazem serwisant, od którego kupuje napędy twierdzi że wystarczy że do koguta puszczę kabel 3 żyłowy i jedną żyłę zaadoptuję podłączając do zacisku ANT a w lampie tylko kawałkiem ją wypuszczę. W ten sposób osiągam zasięg nawet 150 metrów w otwartej przestrzeni.
 • Poziom 21  
  Fajny ten Twój "serwisant". 150m? Może w polu, nigdy w terenie zabudowanym. Tylko ciekawe ile z tego szyfrowanego sygnału doleci do odbiornika pomiędzy wszystkimi innymi zakłóceniami?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Kolego dominik24 a propos cytatu:

  Cytat:
  Kolego 'kotbury' skąd takie informację dot. anteny zewnętrznej ?

  Informacja jest z PODSTAW techniki radiowej - każda fala radiowa potrzebuje anteny jak najdokładniej dopasowanej do jej długość (dla tego nie ma anten uniwersalnych na każdą dugość fal - znaczy niby są ale tylko w marketingu - inna jest do fal długich, inna krótkich a UKF jest nawet podzielony na podzakresy w celu jak najdokładniejszego przybliżenia dopasowania anteny do długości fali)

  Tak się składa że dla fal o częstotliwość 433,92 MHZ długość anteny prętowej 16,59 cm jest prawie dokładną ćwiartką długości fali (prawie bo dochodzą współczynniki korekcyjne - poprawki na prędkość rozchodzenia się fal radiowych w powietrzu i inne) i taka antenka nazywa się dipol ćwierćfalowy - używa ich się z racji rozsądnych wymiarów w stosunku do zysku energetycznego. Oczywiście lepiej jak antena dłuższa ale ta długość powinna być wielokrotnośćią tych 16,6 cm (czyli dipol półfalowy albo całofalowy) tylko nikt przy bramie takiego bata nie montuje - może twój serwisant przypadkiem wstrzeliwuje się tym swoim kabelkiem do lampy w taką wielokrotność długości.

  Ale coś takiego z metalowym słupkiem bramy tworzy układ raczej ciężko policzalny i przypadkowy a poza tym zbierający wszystkie zakłócenia z okolicy - coś jak podłączanie telewizora do "anteny" z metalowego karnisza kawakiem kabla - odbierać będzie ale jak......
 • Poziom 17  
  Marteen_G napisał:
  Fajny ten Twój "serwisant". 150m? Może w polu, nigdy w terenie zabudowanym.

  No chyba napisałem że w otwartej przestrzeni...
 • Użytkownik obserwowany
  Ja montuję najtańsze anteny z Alle... i zawsze jest duża poprawa zasięgu.
 • Poziom 2  
  Pomogła wymiana karty radiowej. Teraz mam zasięg około 40m na kablu dołączonym do płytki.
 • Użytkownik obserwowany
  To ja na takim mam 150m zasięgu.