Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrzymałość zasilacza komputerowego

Oximon 22 Sie 2012 22:56 1092 5
  • #1 22 Sie 2012 22:56
    Oximon
    Poziom 27  

Witam!

Posiadam zasilacz komputerowy przerobiony na warsztatowy. Na linii 12v (według naklejki) można pobrać maksymalnie 10A. Jako, że zasilacz czasami zostaje włączony "bez opieki" na np. 30min. (zasila jakieś urządzenie) poddałem go szeregowi testów, aby nie puścić domu z dymem, bądź nie szukać po ciemku bezpiecznika do włączenia (w skrzynce jest ponad 30 :D ). Liczne celowe zwarcia, w czasie różnego obciążenia zdał wyśmienicie (do 50W). Wyłącza się natychmiast, a po chwili można go znowu używać. Nadszedł czas na obciążalność. Krokodylki podłączone, miernik włączony (można nim mierzyć max 10A,więc w sam raz). Dotykając sondą miernika w różnych miejscach grzałki od suszarki obserwowałem zasilacz. Wbrew wszelkim opiniom i moim obawom, co do jakości zasilacza EC 8-9A przez pewien czas wszystko jak należy. Ostatnia sprawa-zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe. Podjeżdżam sondą co raz bliżej do punktu podłączenia masy, a zasilacz nic. Pobór 10A, a zasilacz nic. Zastanawiając się czy się cieszyć, czy martwić przez nieuwag przesunąłem ciut za daleko sondę, a przez ułamek sekundy na mierniku ujrzałem pobór ponad 12A!

Zwracam się więc z pytaniem - Czy zabezpieczeni nie powinno zadziałać? Fakt, był to ułamek sekundy, ale jednak.

Co sądzicie o jego jakości po moich testach?

Czy mogę bezpiecznie podłączyć do niego kompresorek samochodowy na kilka minut pobierający 10A, bez obawy o pożar?

Pozdrawiam, Oximon

0 5
  • #2 22 Sie 2012 23:13
    Gik
    Poziom 13  

Podaj może model i firmę zasilacza jeśli to jakiś "no name" z czarnej listy to ja bym uważał :|

0
  • #3 22 Sie 2012 23:18
    bulek01
    Poziom 15  

Jeśli to no-name to nie ma ograniczenia prądowego. Zasilacz się wyłącza gdy napięcie spadnie poniżej pewnego progu.

0
  • #4 23 Sie 2012 08:10
    Oximon
    Poziom 27  

Na zasilaczu piszę tak:
    Enlight Corporation
    EN-8254944
    MODEL: HPC-250-102 REV:C
    S/N: 0 0 5 2 3 7 9 2

0
  • Pomocny post
    #5 23 Sie 2012 11:17
    bulek01
    Poziom 15  

To ten zasilacz, nie ma zabezpieczenia. Podłącz pod niego kompresorek samochodowy i testuj, jeżeli nic nie będzie się w środku za bardzo grzało to może chodzić.

0
  • #6 23 Sie 2012 11:23
    Oximon
    Poziom 27  

W takim wypadku dziękuję za odpowiedź. Tematu nie zamykam, może ktoś coś jeszcze wie o tym zasilaczu.

0
  Szukaj w 5mln produktów