Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar częstotliwości, jak?

slodkikaziu 01 Sep 2012 11:09 2004 3
Tespol
    slodkikaziu
    Level 12  
    Witam,
    Potrzebuję, wyznaczyć częstotliwość generatora, nie korzystając z miernika częstotliwości. Dokładność jaka potrzebuję to 10MHz, już było by rewelacją. Problem w tym, że nie posiadam miernika o takim paśmie pomiarowym 15GHz. A potrzebuje wyskalować, choć w przybliżeniu generator o zakresie 10-15.5GHz. Ma ktoś jakiś pomysł, jak to zrobić bez miernika częstotliwości elektronicznego, wnękowego, czy linii szczelinowej? Czy jednak nie obejdzie się bez inwestycji? Może ktoś zna, jakiś miernik o podobnym zakresie, ale w ludzkich pieniądzach?
  • Tespol
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to układ z mieszaczem i heterodyną. Musisz obniżyć częstotliwość do dającego się mierzyć normalnie poziomu. Zacząłbym od taniego gotowego tunera satelitarnego. Wprawdzie zakres to 9.6GHz...12.2GHz nie mniej to już coś. Da się to zrobić nawet za pomocą odbiornika satelitarnego i telewizora :-D . Ustawisz źródło na przeciw wlotu falowodu konwertera i stroisz odbiornik satelitarny. Powinien "złapać" częstotliwość Twojego generatora. Zapewne lepszym byłby odbiornik telewizji satelitarnej analogowej. Zapewne do dostania za parę złotych na portalu aukcyjnym. Podobnie konwertor.
    Oczywiście możesz zrobić sobie urządzenie autonomiczne z samego konwertera satelitarnego, który będzie sterowany za pomocą mikroprocesora, głowicy satelitarnej i źródła zasilania. Będziesz mógł wyznaczyć polaryzację fali z Twojego generatora.
    Bez mikrofalowego źródła wzorcowego niestety nie przestroisz konwertera satelitarnego. Powinno dać się "przesunąć" heterodyny za pomocą śrub regulacyjnych. Na obudowie wykonanej ze stopu aluminiowo magnezowego konwertera po odarciu go z plastikowej osłonki są dwie śruby, prócz scalających mechanicznie, wkręcane w metalowy korpus. Służą one do strojenia heterodyn, tak mi się wydaje po oględzinach, zakresu górnego jak i dolnego konwertera.
    Jest także kłopotliwsze rozwiązanie czyli budowa samodzielnie generatora z pętlą PLL np. na TSA5521 a potem powielacz do żądanej częstotliwości. Nie mniej będziesz miał sporo problemów ze zrobieniem płytki i zestrojeniem go. Tranzystory do 25GHz są dostępne na znanym portalu aukcyjnym np. BFP405,... . No i jeszcze będzie problem dosyć szerokiego pasma 10...15GHz. Dlatego raczej odradzam taką konstrukcję "na pierwszy raz".
  • Tespol
  • Helpful post
    cyclone4
    Level 16  
    slodkikaziu wrote:
    Witam,
    Potrzebuję, wyznaczyć częstotliwość generatora, nie korzystając z miernika częstotliwości. Dokładność jaka potrzebuję to 10Mhz, już było by rewelacją. Problem w tym, że nie posiadam miernika o takim paśmie pomiarowym 15GHz. A potrzebuje wyskalować, choć w przybliżeniu generator o zakresie 10-15.5GHz. Ma ktoś jakiś pomysł, jak to zrobić bez miernika częstotliwości elektronicznego, wnękowego, czy linii szczelinowej? Czy jednak nie obejdzie się bez inwestycji? Może ktoś zna, jakiś miernik o podobnym zakresie, ale w ludzkich pieniądzach?

Jeśli jesteś z Warszawy to mogę Ci zmierzyć częstość do 26 GHz pod warunkiem małej mocy wyjściowej z generatora (bo nie mam dobrych tłumików).
    slodkikaziu
    Level 12  
    RitterX, bardzo dobry pomysł, wystarczy mi zakres konwertera, bo potrzebuję wyznaczyć ile mm na skali to będzie przestrojenie o 1GHz, to jest dokładnie HP 86260B, mam wkładkę, ale nie mam skali, a coś mi nie wychodzi zrobienie skali na zasadzie linijki i podzielenie przez zakres, bo druga skala, to przestrajanie od markera o Δf, a tu mi metoda z linijką, nie wyjdzie, bo nie wiem jak długa jest skala i o ile się przestraja.
    Teraz trzeba dojść jak sterować konwerterem i zdobyć przejście falowodowe, choć w sumie, może zadziała bez, na wyjściu mam prawie +10dBm, a mam ładny konwerter w układem wejściowym od dużej anteny.

cyclone4, trochę daleko do Wawy, a to ciężkie urządzenie.

Choć z czasem pewnie kupię taki miernik. Ale 2000zł tanio nie jest.