Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring wsi przez Wi-Fi

revdev 01 Sep 2012 19:13 3900 21
Optex
 • #1
  revdev
  Level 9  
  Witam
  Plagą w mojej wsi stały się kradzieże z działek. Wpadliśmy więc na pomysł założenia monitoringu. Chciałbym wykonać WSTĘPNY plan i kosztorys wykonania takiego monitoringu żeby wiedzieć od czego zacząć.
  Myślę o 8 kamerach (pierwotnie miało być 9, ale większość rejestratorów z tego co zauważyłem obsługuje 8/16 itd). Obszar działania ma średnicę około kilometra. Rozmieszczenie kamer nie jest jeszcze ustalone. W grę wchodzi przesyłanie sygnału przez sieć WI-FI żeby uniknąć kładzenia setek metrów kabli. We wsi mamy 2 bloki które byłyby centrum działania, jakieś 20 metrów od nich zaczynają się działki. Mój pomysł był taki żeby na dachu bloku postawić antenę dookólną żeby objąć teren zasięgiem wi-fi. Zbierałaby ona sygnał z kamer położonych w różnych miejscach i przesyłała sygnał do rejestratora który byłby w budynku.
  Ważne jest żeby kamery dobrze działały w nocy i żeby można było zidentyfikować potencjalnego złodzieja (nie ma tu za dużo oświetlenia)
  Prosiłbym o pomoc w wykonaniu takiego wstępnego planu - porady dotyczące rodzaju/modelu kamer, rejestratora.
  Czy w ogóle jest to możliwe przez WI-FI?
  Jakie urządzenia są jeszcze potrzebne?
  Jakie problemy możemy napotkać przy realizacji takiego planu?
  Jak rozwiązać problem niskich temperatur w zimę? Żeby szlag nie trafił kamerki gdy przyjdzie mróz.
  Budżet - myślę że około 10k zł.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  revdev wrote:
  Ważne jest żeby kamery dobrze działały w nocy i żeby można było zidentyfikować potencjalnego złodzieja (nie ma tu za dużo oświetlenia)


  revdev wrote:
  Budżet - myślę że około 10k zł.


  To są dwie rzeczy które się wykluczają przy braku oświetlenia i wymogach rozpoznania twarzy.

  Druga sprawa wybór technologi IP czy analog.
 • #3
  revdev
  Level 9  
  Skuteczne promienniki podczerwieni żeby można było rozpoznać złodzieja w nocy są takie drogie?
  Quote:
  Druga sprawa wybór technologi IP czy analog.

  Jakie są zalety i wady wyboru pierwszej i drugiej technologii?
 • Optex
 • #4
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Nie podałeś podstawowych informacji o terenie gdzie te kamery mają być zainstalowane oprócz tego że to ogródki działkowe. Jaki to obszar (wymiary), na czym i jak mają być zamontowane te kamery, jak chcesz je zasilić, no i oświetlenie piszesz że "nie ma tu za dużo oświetlenia". Trudno coś doradzić nie wiedząc nic o terenie.
 • #5
  revdev
  Level 9  
  Przesyłam zrzut z Google Maps z naniesionym ogólnym planem osiedla, legendą i skalą. Jedynymi wysokimi punktami w których można by umieścić kamery by w 100% uchronić się przed wandalami są bloki (zaznaczone na czerwono) i latarnie. Bo chyba na słupach sieci energetycznej kamer montować nie można?
  Interesuje mnie głównie monitoring parkingów (komuś ostatnio spalili samochód) i ogródków działkowych (może nie tyle określonych działek, co granic terenu i dróg wewnętrznych).

  Monitoring wsi przez Wi-Fi

  Panie revdev: Jak wklejamy zdjęcia? No jak?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html - proszę to zmienić.
  Nie kasować wpisów moderatorskich. [s]


  Poprawione, pozdrawiam
 • #6
  rokycky
  Level 23  
  Nierealne...
  Te osiem kamer to może na parking starczy aby w miarę coś było w nocy widac...
 • #7
  revdev
  Level 9  
  Na każdym parkingu stoi ledwie kilka aut. Parking nie jest aż tak duży.
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  revdev
  Level 9  
  Uff przepraszam za kłopot, poprawione
 • #10
  bonanza
  Power inverters specialist
  Osiem kamer to może być w małym sklepie. A jak będą zamaskowani? Rejestrator na nic - udostępnij te kamery po IP i niech cała wioska ma podgląd w czasie rzeczywistym. Jak coś się poruszy w krzakach - widły w dłoń i na wueski! Jak wieść się rozniesie, to może złodziej uzna, że nie warto ryzykować. Inny sposób to zaminować grządki, nawet zrobić próbną detonację, i ustawić tabliczki "Achtung minen".
 • Helpful post
  #11
  jpl
  Level 34  
  A ja bym to zrobił przy pomocy obrotówek PTZ. 3 obrotówki z modułami x27 zoom do tego z diodami IR + rejestrator.
  Do tego zrobić żeby parę zaufanych osób miało dostęp do systemu przez internet - wtedy np jeżeli coś się dzieje, mogą obrotówkami sterować i identyfikować osoby.

  Jeżeli muszą być wifi - no to można jeszcze pokombinować z videoserwerami z wifi.
  Ale raczej bym został przy kablach.

  Kamery PTZ - poszukaj na google, jest tego pelno.
  Dla przykładu kamera taka: CSS-7127IR lub BCS-SD6930-H

  Rejestrator na 8 kamer, znajdziesz w cenie do 1000 PLN spokojnie + dysk 500PLN.

  Zaletą jest to że masz duży zasięg kamer, możesz zoomować, obracać, obserować parę miejsc.

  Polecam tą kamerę BCS, jeżeli dopasujesz do niej rejestrator też bcs'a będziesz miał pozycjonowanie 3D, tzn zaznaczasz na obrazie obszar myszką, i do tego obszaru kamera PTZ ci zoomuje i przybliża. Ciekawe i szybkie rozwiązanie.
 • #12
  bonanza
  Power inverters specialist
  No tak, gdyby chodziło o ochronę bazy wojskowej. Ale o marchewki? A może chodzi w temacie o monitoring WSI? Wojskowych Służb Informacyjnych ;)
 • Helpful post
  #13
  jpl
  Level 34  
  Dlaczego od razu baza wojskowa.... obrotowki teraz są w bardzo dobrych cenach.
  Jak widać taki BCS kosztuje około 3000PLN. A obrotówka spełnia wiele funkcji, w tym identyfikacyjne jeżeli trzeba.

  Oczywiście ktoś musi nimi sterować, ale tutaj pare osób załatwi sprawę.
 • Helpful post
  #14
  misiulek
  Level 14  
  Też polecam kamery obrotowe, tylko właśnie musielibyście wyznaczyć sobie "dyżury" tzn. normalnie zaprogramowalibyście kamerze jakąś ścieżkę (tak że sama obracała by się cyklicznie w zaprogramowane pozycje) i ten kto będzie miał akurat dyżur będzie patrzył w monitor i jeżeli zauważy coś podejrzanego, to kieruje kamerę na to miejsce i ewentualnie próbuje uchwycić twarz intruza no i oczywiście dzwonie do kogoś (np właściciela danej działki) aby zareagował na zdarzenie. Jeżeli byście tak zrobili i odpowiednio się dogadali, to według mnie to bez problemu zda egzamin. Polecał bym bardziej technologię analogową a nie IP (co najwyżej obraz z kamer wpuścić w internet poprzez rejestrator i dać hasło zainteresowanym osobą tak, żeby ci wandale nie mieli podglądu). A tak w ogóle to czasami wystarczy tylko postawić atrapy i rozpuścić odpowiednio plotkę że jest monitoring, to na pewno zaczną się bać.
 • Helpful post
  #15
  jpl
  Level 34  
  Jak trzeba videoserwer wifi, to polecam yws-h01SW, videoserwer 1 kanałowy z wifi... chyba jako jedyny na rynku obsluguje wifi, i sterowanie wiekszosci glowic ptz. Spokojnie kupisz w nizszej cenie.
 • #16
  revdev
  Level 9  
  Monitoring wsi przez Wi-Fi

  Niebieskimi kółkami zaznaczyłem potencjalne umiejscowienie kamer. Myślę że te obrotowe będą dobrym rozwiązaniem. Po jednej na każdym bloku i jedna z północnej strony działek. Myślę że sygnał z kamer na blokach można by pociągnąć kablowo (IP czy analog?). Do kamery na działkach trzeba by postawić maszt bo nie ma na czym jej tam umieścić. Jaki sprzęt jest potrzebny do przesłania sygnału z bloku do kamery na działkach? Np coś takiego "CDS-5IP - Moduł cyfrowej transmisji do kamer IP HD na 5.6 GHz"?

  bonanza wrote:
  No tak, gdyby chodziło o ochronę bazy wojskowej. Ale o marchewki? A może chodzi w temacie o monitoring WSI? Wojskowych Służb Informacyjnych ;)

  Nie chodzi o marchewki. Plagą są podpalenia. Ostatnio sąsiad postawił sobie altankę i poszła z dymem. Parę kamerek mogłoby położyć temu kres.
 • #17
  bonanza
  Power inverters specialist
  No to obawiam się, że kamerki zostaną zniszczone jako pierwsze... Nie podajesz miejscowości, ale chyba jedynym rozwiązaniem byłaby nieformalna godzina policyjna - jakieś patrole obywatelskie - i lać każdego, kto łazi poza główną drogą po 22:00 i nie potrafi wskazać przyczyny szwędania się (idę do roboty, do dziewczyny, na pociąg). Lech K. ułaskawił "szeryfów" z Włodowa.. Chyba nie dacie się sterroryzować jak w Hłudnie:
  http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spolecz...waczy-do-plebani-teraz-zyja-w-strachu/6416575
  Jeśli napisałem coś niezgodnego z zasadami współżycia społecznego, to pan mod zapewne poprawi...
 • #18
  revdev
  Level 9  
  Twoje rozwiązanie może i jest dobre ale np. na przedmieściach większego miasta. W naszym przypadku skończyłoby się zapewne regularną wojną. Poza tym co ludzie tutaj mają robić jak nie wałęsać się? :D Ogólnie panuje pokojowa atmosfera na codzień.
  --
  Jak zabezpieczyć kamery przed wandalami?
 • #19
  jpl
  Level 34  
  kamery obrotowe są dobrze zabezpieczone, kable idą w uchwytach, metalowe obudowy, i mocne klosze.. a w wiekszości przypadków takie kamery wiesza się wysoko :)
 • Helpful post
  #20
  dipol_wlan
  Level 24  
  Jeżeli chodzi o transmisję po WiFi proponuję punkty dostępowe ULTIAIR 323KC na 5GHz(5.15 - 5.75). Jest to antena z płytą MikroTik RouterBoard 411A 1x LAN, 1x miniPCI, level 4, urządzenie ma klasę szczelności IP 66 więc jest całkowicie odporne na warunki atmosferyczne.
  Ultiaira łączysz z kamerą za pomocą skrętki z wtyczką RJ45 i sygnał nadajesz do kolejnej anteny np. odbiorczej podłączonej do rejestratora gdzie zapisywany jest obraz. Jeżeli jest więcej kamer w niedużej od siebie odległości (do 100m) w łączymy je w sieć za pomocą switcha, do którego wpinamy ulitiair'a.
 • #21
  KacSper
  Level 11  
  Tylko kamery IP, dodatkowe oświetlacze podczerwieni np. z dipola read beam, sygnal bezprzewodowo na urzadzenach ubiquity i dobry serwer. Następna sprawa 10k zl nie wstarczy.

  DObra kamera z obudowa zasilaczem i obudowa to ok. 2500zl netto
  rejestrator 4500zl
  anteny na calosc to np. loco m5 za np. 10szt bo pewnie bedzie kamer kilka kolo siebie to ok. 3000zl z okablowaniem jakims prostym
  montaz musisz przyjac ok 20-30%sprzetu bo takie ceny sa mniej wiecej na rynku.

  Jakby co to my takie monitoringi w calej polsce wykonujemy mamy kilkanascie tkaich obiektow juz zrobionych wiec mozna konkretnie wycenic. Dzwon w razie pytan jak bedziecie zainteresowani. monitoring(malpa)grazzo.pl
 • #22
  bonanza
  Power inverters specialist
  No to jak wydacie 10k na sprzęt i fuksem zarejestrujecie facjatę zbira, to przygotujcie 25k na adwokatów, bo przecież znikoma szkodliwość, pomroczność, niepełnoletność... Niestety takie realia. Wiem, że to forum techniczne, ale wg mnie jedyne sensowne rozwiązanie to maszyna prosta w postaci dźwigni, czyli grubego kija o dwóch końcach, a że na razie nie macie monitoringu, to wykrycie sprawców pobicia tych mętów będzie niemożliwe. ;)