Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YTKSY 7x2x0,5 czy można na nim stworzyć LAN?

speed700 25 Wrz 2012 16:37 846 4
  • #1 25 Wrz 2012 16:37
    speed700
    Poziom 9  

Witam. Jak w tytule,nie wiedzieć dlaczego elektryk podczas budowy domu położył mi taki kabel, mówiąc że będzie dobry do internetowej sieci LAN.Ściany mam już otynkowane a teraz nie wiem czy nie odkuwać bo to na pewno nie jest kabel kat.5. Czy jak je podłącze do wtyku JR45 przesył danych będzie odpowiedni?

0 4
  • #2 25 Wrz 2012 16:46
    piterus99
    Poziom 43  

Generalnie kabel norm nie spełnia dla kategorii 5, jednak na krótkie odcinki potrafi działać normalnie. Jak długie masz odcinki tego kabla?

Elektrycy(głównie starej daty) myślą "po elektrycznemu" - osiem żył to osiem żył...

0
  • #3 25 Wrz 2012 18:23
    speed700
    Poziom 9  

Odległości nie przekraczają 10m a co do ośmiu żył to przecież w tym kablu jest ich 14. Taki opis znalazłem o tym przewodzie: "Przewody YTKSY stosowane są do łączenia między sobą urządzeń stacyjnych telefonicznych, telegraficznych i teletransmisyjnych, urządzeń do przetwarzania informacji i innych podobnych urządzeń.
    Przewody wielożyłowe o żyłach miedzianych w izolacji i powłoce polwinitowej, żyły izolowane skręcone w pary" Mam nadzieje że nie będzie strat a jak nie to pozostaje wi-fi.

0
  • #4 25 Wrz 2012 19:49
    puszak
    Poziom 28  

Nie bardzo można.
    Mam lan około 15mb kablem YTKSY 2x2x0,5 . Działa bez zarzutu, 100Mb/s, ping 1ms. Przy zarabianiu wtyczek, gniazdek, trzeba zwrócić uwagę aby RX i TX szły oddzielnymi parami np. biała niebieska, biała pomarańczowa.
    Co do elektryków, to faktycznie duża ich liczba stosuje nie wiadomo jakie kable, i wychodzą po wykończeniu kwiatki. Żeby być na 100% pewnym że to zadziała najlepiej sprawdź zawczasu jakiś najdłuższy

0
  • #5 25 Wrz 2012 19:59
    VooVoo
    Poziom 33  

speed700 napisał:
    Witam. Jak w tytule,nie wiedzieć dlaczego elektryk podczas budowy domu położył mi taki kabel, mówiąc że będzie dobry do internetowej sieci LAN.Ściany mam już otynkowane a teraz nie wiem czy nie odkuwać bo to na pewno nie jest kabel kat.5. Czy jak je podłącze do wtyku JR45 przesył danych będzie odpowiedni?
    Wszelkie kategorie pojawiły się na bazie skrętek telefonicznych w USA. Tam na początku korzystano z kabli telefonicznych i tam wymyślono spec skrętkę a potem już poszło. Zasadniczo skrętka telefoniczna spokojnie nadaje się do sieci komputerowych, choć nikt nie będzie gwarantował 100 Mbps, choć to jest możliwe. Napisałeś , że masz 7 par więc możesz puścić trzy tory i zostanie Ci para w zapasie. Tak jak kolega napisał - trzymaj się par a nie zginiesz :)

0