Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Kemppi MinArc Evo 150 - zachowanie wentylatora

archog 01 Oct 2012 10:32 9678 16
 • #1
  archog
  Level 10  
  Od niedawne zacząłem używać spawarki inwertorowej Kemppi MinArc Evo 150 i mam kilka pytań/wątpliwości. Dlatego proszę o podpowiedź/wyjaśnienie

  1.Nie mogę znaleźć informacji czy te inwertery mają funkcję "AntiStick".
  Czy rzeczywiście mają czy nie koniecznie ?

  2.Jak w tym modelu powinie zachowywać się wentylator:
  - pracować ciągle (zapobiegawczo nawet jeśli spawarka nie jest jeszcze wyraźnie przegrzana)
  - czy może powinien uruchamiać się dopiero po wyraźnym przegrzaniu spawarki ?
  Z moich pierwszych testów wynika, że wentylator milczy do pierwszego "spawu". A tuż po nim (nawet jeśli to było 10A) startuje i pracuje praktycznie non-stop i jeśli w tym czasie dalej nie spawam to wyłączy się dopiero po kilkunastu minutach. Czy to normalny objaw w tym modelu ?

  Proszę napisać typ, model, właściwie, z użyciem wielkich liter. Tytuł też. [retrofood]
 • #2
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Anti stick ma napewno. Wszystkie inwertery go mają. W innym przypadku przylepienie elektrody kończyło by się przepływem max prądu i uszkodzeniem elementów mocy. Co do wentylatora, to w zwykłym minarc 150 (bez evo) pracuje cały czas. Nie wiem jak jest w tym modelu.
 • #3
  kaz
  Welding machines specialist
  Nie wszystkie inwertery mają anti stick.
 • #4
  archog
  Level 10  
  może i nie wszystkie mają AntiStick; w każdym bądź razie zadzwoniłem do jednego serwisu i uzyskałem odpowiedź, że obecnie ta funkcja to standard (?) - domyślam się, że to standard w modelach z wyższej półki a... jeśli się nie mylę, Minarc kemppi do takich modeli należy - czyli chyba ma AntiSticka.
 • #5
  noopS
  Level 17  
  archog wrote:
  czyli chyba ma AntiSticka.


  Jeżeli chodzi o MinArc'a to nie posiada on typowej funkcji AntiStick'a. Jest to model przeznaczony do spawania wszystkimi rodzajami elektrod otulonych i do TIG Lift. Z tego względu skupiono się w nim bardziej na dynamice łuku i napięciu spawania. Jak wiadomo różnymi elektrodami się różnie spawa. Urządzenie to posiada automatyczną regulację dynamiki łuku z tego względu aby łatwiej spawało się "trudnymi elektrodami". Urządzenie podbija sobie napięcie wtedy kiedy elektroda nie chce zajażyć (dobrze to widać przy zasadówkach).

  Czyli jest to tak jakby automatyczne połączenie HotStartu z AntiStickiem
 • #6
  archog
  Level 10  
  no niestety kompletny laik ze mnie - to oczywiste, jeśli nie liczyć 2 tyg. posiadania spawarki :D ;
  na razie "katowałem" (i spawarkę, i łączone kątowniki etc) elektrodami z marketu (Bester 6013), no i... prawie co chwilę raz za razem kleiłem elektrodę... Stąd moje wątpliwości co do AntiSticka.
  OK, wiem, wiem, że to brak elementarnych podstaw (umiejętności/wprawy itd) ale jednocześnie właśnie to mnie zastanawiało, co mi daje (lub nie daje) AntiStick (jest czy go nie ma);
  OK, niebawem spróbuję na innych elektrodach (np EB OK 46) - może zauważę różnicę ?
  Aczkolwiek zaczynam myśleć o... poTIGowaniu tym moim Minarciem (czytam, szukam wiedzy i może rzeczywiście spróbuję). Interesuje mnie zgrabne łączenie zdecydowanie drobnych rzeczy (a choćby nakrętek :D ) i w związku z tym, żeby nie wychodziły z tego monstra oblane ...glutami :|
  Ba! Mam cały karton blaszek tych które dociążają ...przesyłki listowe. I na nich ćwiczę to nieuniknione jak sądzę podczas nauki spawania "dziurawienie".
 • #7
  Michelson
  Level 25  
  Witam.
  Kiedyś, gdzieś widziałem takie blaszki, i z tego co pamiętam, były one ocynkowane. Z tego względu radzę uważać przy spawaniu tych blaszek. Opary cynku powstające podczas spawania są bardzo szkodliwe. Szkoda zdrowia. I ocynk też się trudniej spawa. Najlepiej ćwiczyć na jakiś odpadach ze stali czarnej.

  pozdrawiam.
 • #8
  Stasia
  Level 12  
  opary z cynku to śmiertelna trucizna -działa tak : nie ma objawów jej wchłaniania do organizmu i nie wiesz ile jej masz w sobie ale po przekroczeniu krytycznego punktu umierasz!!! UWAGA to co już masz w sobie to tam pozostanie i będzie czekało, znowu sobie powdychasz i się dołoży i za pare lat może 20 jeszcze trochę aż miarka sie przebierze i wtedy wędrujesz do krainy wiecznych łowów...

  Opary cynku wchłaniasz jak gąbka ale ich nie wydalasz...
 • #9
  kaz
  Welding machines specialist
  Antistick nie zabezpiecza przed przyklejeniem elektrody.Antistick dziala po przyklejeniu elektrody.Powoduje zmniejszenie prądu spawania do kilku -kilkunastu amper ,co pozwala na schlodzenie elektrody i łatwe jej ułamanie, lub wyrwanie z uchwytu bez powstania łuku.
 • #10
  kataniak1994
  Level 15  
  Witam
  Potrzebuje schemat spawarki KEMPPI MINARC 150 EVO, przetwornica startuje na sekunde i się wyłącza. Miał ktoś taki problem ? Na wyjściu gdzie powinno być ok390V mam go przez 1 sekunde i pozniej nic. Co może być przyczyną z góry dziekuje za pomoc.
  Pozdrawiam
 • #11
  SQ5AZP
  Level 29  
  Schemat ideowy tego źródła - nie do zdobycia.
  Te usterki naprawia się przez wymianę płyty.
 • #13
  SQ5AZP
  Level 29  
  Jest jeszcze dostępna. (źródło minarc evo150 zostało zastąpione przez model minarc evo180) zostało wycofane z produkcji.
  Cena katalogowa 2100 zł netto
 • #14
  stasiekb100
  Level 26  
  Właśnie uruchomiłem minarc 150 (nie Evo) . Podłączona szeregowo przez żarówkę 60 W. Napięcie na jednym elektrolicie 187 V , reszta wymontowana, na wyjściu 63. W tej spawarce w stopniu mocy zastoswano diody MUR 460 oraz RURG 3060 które połączono rownolegle po co tak nie wiem. Wymontowałem te piewsze ponieważ robiły zwarcie przy około 200 V, podczas spawdzania miernikiem pokazywało że dobre. Przez nie uszkodzeniu uległ również jeden tranzystor z klucza dolnego. Podczas uruchamiania z uszkodzonymi elementami przetwornica startowała co sekundę na chwilę. Dało sie również zauważyć mrugnięcia zielonej diody.
 • #15
  SQ5AZP
  Level 29  
  Podłączenie przez żarówkę na wejściu - pomaga tyle co umarłemu kadzidło. Aby tego typu ochrona byłą skuteczna żarówkę należy włączyć szeregowo w kolektory górnej grupy kluczy (minimum 200W). Uzupełnij brakujące elementy (MUR460) choć nie wiesz ,,dlaczego''.
 • #16
  stasiekb100
  Level 26  
  Dzięki za poradę. Przeprosiłem sie z nimi (MUR 460) chociaż bez nich też działa. Mostek Gretza był winny bo dziś zepsuł się na dobre. Spawa jak wszystkie może lepiej od chińczyka zajarza łuk.
 • #17
  SQ5AZP
  Level 29  
  Przekonasz się o zaletach tego malucha gdy przyjdzie spawać ogrodzenia na deszczu.