Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kit AVT1007 brak płynnej regulacji

02 Paź 2012 00:10 1926 7
  • Poziom 18  
    Witam,
    poskładałem kit AVT1007 "REGULATOR OBROTÓW SILNIKA ELEKTRYCZNEGO"
    AVT1007
    Pracował prawidłowo przez kilka godzin, można było ładnie płynnie regulować moc.
    W pewnej chwili coś się stało i teraz kręcąc potencjometrem P1 mam jedynie trzy stopniową regulację, czyli kręce nic się nie dzieje, pstyk i już mam 50% zamiast 100% mocy.
    Co może być przyczyną takiego zachowania w takim prostym układzie?
    Triaka nie przegrzałem na pewno, jest na wielkim radiatorze.
    Regulator zasila jednocześnie grzałkę 1,5kW i żarówkę 40W.
    Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam!
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam!

Być może odpowiedzialny jest za to sam potencjometr. Mam taką samą sytuację w głośnikach, otóż jak kręcę tym potencjometrem zero podgłoszenia, a nagle jest 100% głośności. Spróbuj jakoś go wyczyścić lub wymienić.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    elektronikq napisał:
    Witam!

Być może odpowiedzialny jest za to sam potencjometr. Mam taką samą sytuację w głośnikach, otóż jak kręcę tym potencjometrem zero podgłoszenia, a nagle jest 100% głośności. Spróbuj jakoś go wyczyścić lub wymienić.

Nie wiadomo czy potencjometr nie jest nowy,by wykluczyć jego uszkodzenie lub potwierdzić je(musiał przez niego płynąć za duży prąd i w tej jego ścieżce została wypalona dziura by był uszkodzony) należy wylutować go. Następnie zwierasz jedno z dwu wyprowadzeń na końcach potencjometru z tym na środku i mierzysz zmianę rezystancji, powinna sie zmieniać od 0 do 47k, nie skokami lecz przy każdej zmianie położenia gałki inna.
  • Poziom 24  
    Witam!

Mam pytanko: jak stwierdziłeś, że potencjometr jest sprawny? Tę metodą co opisał wyżej kolega mati211p?

Co do mojego przypadku wystarczyło, że potencjometr został możliwie rozebrany na ile się dało i małym wacikiem nasączonym płynem do czyszczenia płytek drukowanych (na bazie alkoholu, około 20 zł) wyczyszczony. Efekt: 90% poprawa działania potencjometru.
  • Poziom 24  
    Witam!

Możesz jeszcze raz wlutować ten potencjometr i sprawdzić napięcia na nim przy działającym układzie, jeżeli napięcie będzie się płynie zmieniać to potencjometr jest w porządku. Być może jest to ten scalak uszkodzony.
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam dokładnie taki sam przypadek. Po 2 godzinach brak regulacji. Potencjometr sprawny. Czy ktoś znalazł uszkodzenie?