Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik aluminiowy - Dziwne szumienie

02 Paź 2012 11:43 12756 14
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam dziwny problem a raczej pytanie bo nie wiem gdzie szukać rozwiązania.
    Po kupnie mieszkania wraz z małżonką wymieniliśmy grzejniki na nowe aluminiowe. W poniedziałek w tym tygodniu spółdzielnia zaczęła grzać (narazie trochę dziwnie bo rano jak wychodzę do pracy to grzejniki są ciepłe i słychać wodę a po południu jak wracam z pracy grzejniki są zimne).
    Problem polega na tym że jeden z grzejników w salonie szumi. Obecnie wszystkie mam rozkręcone na maksa bo tak kazała spółdzielnia (w celu uzupełnienia pionów ?). Niby na maksie we wszystkich słychać szum wody (cichy) ale po skręceniu na powiedzmy 4 grzejniki milkną. Ten jeden jednak wyraźnie na maksie jest o wiele głośniejszy a po skręceniu go na "4" i niżej nadal szumi(choć trochę mniej). W sumie idzie z tym żyć ale wiem że wieczorami będzie mnie to denerwowało.
    Co dziwne dziś rano wyłączyłem go termostatem (firmy IDMAR) i zakręciłem na dole ten zawór odpływowy, jednak mimo tego szum nie ustał. Zastanawiam się czy może takie oznaki działania kaloryfera mogą być spowodowane przez jakieś pracę Spółdzielni.
    Grzejnik jest odpowietrzony bo wczoraj to zrobiłem.

Jakieś sugestie czego może być to wina ?
    Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Niestety z tymi szumami nic nie zrobisz, jak się domyślam nie jest to mieszkanie nowe tylko używka. Ja też na początku nie mogłem się do tego przyzwyczaić ale w końcu mi to zobojętniało. Ewentualnie możesz poprosić w spółdzielni o skryzowanie przepływu wody przez grzejnik.
  • Poziom 9  
    Mieszkanie oczywiście Używka - Wieżowiec na Grunwaldzie w Poznaniu.
    Czyli będziemy się musieli z żoną przyzwyczaić. Zastanawia mnie tylko co jest przyczyną takiego działania. Dlaczego po zamknięciu całkiem dopływu i odpływu nadal słychać szum.

A w sumie co to oznacza skryzowanie grzejników ?
    Sam raczej nie próbuj kryzować, a jest to ustawienie przepływu w grzejnikach. Szum tak samo jest w rurach i to że zakręcisz grzejnik to on nie będzie szumiał ale reszta instalacji dalej będzie szumieć.
  • Poziom 9  
    Czyli ogólnie szumią rury, tak myślałem, bo dziwne było dla mnie że mój grzejnik szumi skoro jest zamknięty.

A możliwe jest że to tak szumi bo wciąż trwają jakieś prace w Spółdzielni ? (np napuszczanie wody do pionów czy ustawianie ciśnienia ?).
  • Poziom 15  
    Grzejnik aluminiowy przenosi odgłosy z instalacji. Jeśli ktoś z Twoich sąsiadów ma odkręcony zawór na grzejniku, to może się zdarzyć iż najbliżej znajdujący się grzejnik u Ciebie będzie wydawał głosy jakby woda przepływała przez niego.

A jeśli chodzi o szumy przy odkręconym zaworze, to można je zmniejszyć poprzez kryzowanie grzejnika. Najprawdopodobniej masz zawory z nastawą wstępną. Zmniejszenie nastawy zmniejszy ilość maksymalnego przepływu a co za tym idzie ilość odczuwalnego szumu.

Macie podzielniki na grzejnikach?
    Ja mam podzielniki na grzejnikach, zmiana kryzowania coś zmienia?
  • Poziom 15  
    Poprzez kryzowanie reguluje się instalacje. Inaczej woda popłynęłaby tam gdzie miałaby najłatwiej np do lokali położonych niżej. Zwiększenie nastawy zaworu zwiększa przepływ, zmniejszenie zmniejsza. Zrób zdjęcie głowicy zaworu, lub samego zaworu bez głowicy.
    Tak dokładnie jak napisałeś. Ja mam mieszkanie na parterze i kryzowałem sobie grzejniki na 12, 13, głowice mam Danfosa. Ale moje pytanie jest takie: jak zachowa się podzielnik gdy mam ustawione na głowicy np. 16 a jak gdy zmniejsze na 12??
  • Poziom 15  
    Dla podzielnika powinno być to bez znaczenia. Aczkolwiek gdyby zdławić mocno przepływ, tak aby grzejnik nie nagrzewał się cały, być może podzielnik nie naliczyłby prawidłowej ilości jednostek. Z drugiej strony podzielnik wykrywa różnicę temp większą od 0,06stC, więc... Być może para w gwizdek.
  • Poziom 1  
    U mie sytuacja była podobna z jednym aluminiowym grzejnikiem. Szum o którym piszesz to szum przenoszony przez instalację i rezonowany przez grzejnik. Jedyna rada to zmniejszenie biegu pompy c.o. w budynku (administracja). U mie na drugim biegu szumiało a po przestawieniu pompu na pierwszy bieg nastała błoga cisza a ogrzewanie działało nadal dobrze (mały budeynek cztero pietrowy).

Ciekawi mnie czy stalowe grzejniki płytowe również w takiej sytuacji by szumiały?
  • Poziom 15  
    Na stalowych płytowych jak są blisko pompy to też słychać szum, aczkolwiek mniej niż na aluminiowych.
  • Poziom 9  
    Dziś mam umówioną wizytę fachowców ze spółdzielni.
    Ale skoro jest to szum przenoszony z instalacji to słabo widzę poprawienie problemu.

Zastanawia mnie jednak jeszcze jedna rzecz związana z grzejnikami (odbiegając od tego jednego szumiącego w salonie).
    Otóż nie wiem czemu ale mam tak że jak na zaworze ustawie 1,2 lub 3 to nie słyszę żadnych ale też za bardzo nie odczuwam zmiany temperatury na grzejniku natomiast od 3 do 4,5 nagle słychać dość spory szum i grzejnik zaczyna się znacznie rozgrzewać. Natomiast przy ustawieniu MAX czyli 5 szum jakby się zmniejsza (jest jednak słyszalny) za to kaloryfer super grzeje. Czy takie działanie grzejnika oznacza założony słabej jakości zawór regulacyjny ? Mam zawory firmy IDMAR, zawsze wydawało mi się że to dobre zawory. A może słabe grzejniki aluminiowe ? Czy słyszalność szumu rozwiązuje się w takich samych kaloryferach ale z górnej półki cenowej ?

P.S. w sumie nie wiem tez czy dobrze zrobiłem ale dolne zawory odcinające / odpływowe mam rozkręcone na maksa. A może powinny być tylko np do połowy.
  • Poziom 10  
    i jak po wizycie fachowców ze spółdzielni ?
  • Poziom 9  
    Phate25 napisał:

Otóż nie wiem czemu ale mam tak że jak na zaworze ustawie 1,2 lub 3 to nie słyszę żadnych ale też za bardzo nie odczuwam zmiany temperatury na grzejniku natomiast od 3 do 4,5 nagle słychać dość spory szum i grzejnik zaczyna się znacznie rozgrzewać. Natomiast przy ustawieniu MAX czyli 5 szum jakby się zmniejsza (jest jednak słyszalny) za to kaloryfer super grzeje. Czy takie działanie grzejnika oznacza założony słabej jakości zawór regulacyjny ?

Nie, zawory są OK

musisz wiedzieć że te liczby oznaczają temperaturę w okolicy termostatu np.:

Termostat Giacomini R470F / Danfoss RAW 5115

1- 10 st.C / 12 st.C
    2- 15 st.C / 16 st.C
    3- 20 st.C / 20 st.C
    4- 25 st.C / 24 st.C
    5- 30 st.C / 28 st.C

Nie podejrzewam abyś miał w domu temp. poniżej 16 st.C więc na 1 i 2 zawór jest zamknięty a więc nie przepływa przez niego gorąca woda, dlatego się nie nagrzewa.

Jeśli zaś ustawisz na 4,5 lub 5 to ci współczuję chyba że hodujesz konopie :)

Phate25 napisał:

P.S. w sumie nie wiem tez czy dobrze zrobiłem ale dolne zawory odcinające / odpływowe mam rozkręcone na maksa. A może powinny być tylko np do połowy.

Byle był rozkręcony bardziej niż kryza - bo zrobisz z niego kryzę. Może być na max ale może i do połowy.