Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP300E5A-S02PL - awaria partycji (systemu, odzyskiwania systemu)

02 Paź 2012 14:30 4476 7
  • Poziom 10  

Dane notebooka:
    Rodzina procesora Intel Core i3
    Procesor Intel Core i3-2330M
    CPU: 2.20 GHz
    HDD: WDC WD5000BPVT - 35HXZT1 ~500 GB
    BIOS: o1QA
    OS: Windows 7 HP x64 OEM, preinstalowany, z systemem recovery.

Na zdjęciu screen z Gparted. Poczynając od końca, bardzo proszę o poradę, co sformatować, co usunąć, co utworzyć na nowo, jakie 'flagi' przypisać, abym mógł z powrotem postawić system windows 7 po awarii, z zachowaniem działającej partycji sda4 samsung recovery.... Normalnie, po kupnie kompa, z pomocą win7 stworzyłem partycje c na system (113 Gb) i partycję d (330 Gb), plus wiedziałem o istnieniu partycji recovery. Teraz, nie wiem np., czemu mam dwie partycje po 330Gb (sda3 i sda5), z której jedna jest 'extended, a przy drugiej wykrzyknik. I nie wiem właśnie, co usunąć. Obecnie podczas próby instalacji OS na dysku C (partycja 113 GiB) wywala błąd 0x8007045D. Wcześniej jeszcze, podczas próby instalacji win7 wywalało błąd 0x80070057 (brak możliwości sformatowania partycji). Dlatego odpaliłem wczoraj Gparted, któy pokazywał to, co na zdjęciu , tylko że do partycji sda2 (normalnie mój "dysk c" z OS) nie był przypisany żaden system plików i również był widoczny wykrzyknik, dlatego sformatowałem tę partycje programem gparted na ntfs. Niestety winda nie chce dalej się zainstalować na tej partycji, a ja błądzę.

A teraz od początku, jeśli ktoś chce poczytać. Podczas pracy zawiesił mi się win7, z którym od kupna wraz z kompem nie miałem żadnych problemów. Nie mam pojęcia dlaczego, nic nawet na nim wtedy nie robiłem, po prostu stał włączony, przestała reagować klawiatura, działała tylko myszka którą nie mogłem nic otworzyć ani zrestartować systemu. Że mi się spieszyło, tylko złożyłem lapka, (normalnie powinien przejść w stan hibernacji). Po kilku godzinach rozłożyłem, wszystko było dokładnie tak samo jak w momencie zwisu, do tego nieopatrznie odłączyłem go od prądu... Po restarcie pojawił się komunikat "bootmgr is missing". Posiadam tylko preinstalowanego windowsa do odzyskania przez preinstalowany samsung recovery solution 5. Pobawiłem się tym programem i skuteczna była tylko opcja "complete restore", która pod drugiej próbie przywróciła mi system z momentu zakupu. Świeży system działał ładnie kilka godzin, po czym się po po prostu zwiesił raz na amen, dokładnie tak jak za pierwszym razem (stąd do teraz nie wiem czy straciłem system w momencie pierwszego zawieszenia czy odłączenia od prądu) i po restarcie znowu komunikat "bootmgr is missing". Kolejna próba z samsung recovery już się nie powiodła, bo w opcji completely restore nie było już do wyboru żadnego punktu przywracania systemu :/ Odpaliłem zewnętrzną instalkę win 7 z płyty dvd, kliknąłem "napraw". Bez powodzenia, ale dostałem się do "mój komputer" i zobaczyłem, że na dysku C, na którym miałby być mój windows nie ma nic. Był widoczny jeszcze dysk D, na którym mam swoje dane, jednak bez możliwości przeglądania tego dysku, i dysk X - samsung restore, na którym był windows, jak z płyty instalacyjnej, po którym mogłem sobie szperać, z niereagującym jednak "setup.exe". Zatem chciałem zainstalować windows od nowa na c z płyty instalacyjnej - pojawił się błąd 0x80070057 (brak możliwości sformatowania partycji). No to... sformatowałem dysk c z wiersza poleceń z płyty instalacyjnej, poleceniem format c: Formatowanie niby się powiodło. Jednak w dalszym ciągu nie mogłem zainstalować OS, z tego samego powodu. Dowiedziałem się wtedy o opcji DISKPART w wierszu poleceń. Uruchomiłem ją z płyty. Niestety pokazuje się tylko nazwa mojego kompa, żadnych dysków, partycji, nic, nie mogę nawet żadnego polecenia wpisać, mogę tylko zamknąć wiersz poleceń.

Po drugim padzie i braku punktu przywracania zadzwoniłem jeszcze do samsunga (mam gwarancję). Doradca powiedział, że takie rzeczy zdarzają się, kiedy podczas pierwszego uruchamiania po zakupie komputera, podzieli się dysk na partycje... Ja podzieliłem, jak zawsze na c i d. Doradca powiedział jeszcze, że na soft nie ma gwarancji, więc mogą mi co najwyżej wszystko przywrócić do pierwotnego stanu, ale odpłatnie. Na moją sugestię, że sprzedano mi komputer z win 7 w postaci preinstalowanej na dysku i to nie moja wina, że nie mam teraz do tej preinstalowanej wersji dostępu, doradca tylko powtórzył swoje słowa.
    Cóż faktycznie gdzieś poczytałem, że kiedy przy pierwszej instalacji win7 podzieli się dysk na 2 partycję, to druga staje się logiczna i potem mogą dziać się historię.
  • Spec od komputerów
    Na początek to zrób kopię partycji recovery na zewnętrzny nośnik. Zmieniłeś układ partycji i dlatego recovery nie działa. Jak zrobisz kopię to będziemy dalej działać. Do zrobienia kopi polecam partimage z liveCD partedmagic. Link w tym wątku.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10522846#10522846
    SMART dysku podaj.
    Pozdrawiam
    Nic na dysku na razie nie zmieniaj. Namieszałeś trochę. Myślę ,że fabryczny system da się zainstalować z recovery. Czy dane na partycji D są ważne czy można je usunąć ?
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź, linuks. No, niestety 3 razy podczas tworzenia obrazu tego dysku wyskoczył mi komunikat, "Can't read block 766336 from image (135490464)". Dwa razy był to na pewno sam blok, trzeci raz chyba też (kiedy już 2,1 GB obrazu było zrobione). Zgrywana na dwa różne pendrivy. Co do partycji d, to nie mam tam żadnych ważnych danych. Załączam SMART.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Dysk ma niestabilne sektory. Jest mało używany to powinien mieć gwarancję. Niedobrze ,że akurat przypadły na partycję recovery.Spróbuj zrobić kopię partycji recovery programem fsarchiver. Usuń partycję sda5 i sda3 i zwiększ rozmiar partycji sda2 o nieprzydzielone miejsce. Przywrócenie systemu nie powiedzie się prawdopodobnie bo partycja recovery jest uszkodzona. Jeżeli pliki obrazu nie są uszkodzone to można ręcznie próbować oryginalny system przywrócić.
  • Poziom 10  
    Jeśli to uznać za wadę fabryczną, to jest na gwarancji...
  • Spec od komputerów
    Dysk ma niestabilne sektory. Jak na gwarancji to oddaj. Można próbować zerowania ,ale w sytuacji gdy nie masz DVD recovery i nie można partycji recovery skopiować to bez sensu bo utracisz oryginalny system.Przywróć partycje oryginalne tak jak wyżej napisałem i oddaj na gwarancję.
    Przywrócenie systemu w tej sytuacj (gdyby była partycja recovery dobra ) to uruchomić plop boot menager ( jest na partedmagic w extras menu wybierany przy starcie) i wybór w plopie start z partycji sda4.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  

Komputer wrócił od gwaranta z wymienionym HDD. Dysk był od razu podzielony na partycje. Zastanawiam się teraz, czy wszystko jest w porządku, bo poprzednio podział dysku był identyczny, zrobiony przeze mnie podczas pierwszej instalacji win7, a pytam, bo nawet gość z samsunga powiedział mi, że kiedy dzieli się dysk na partycje przy instalacji windy, to potem mogą być problemy.
  • Spec od komputerów
    Wszystko jest ok. Podział jest inny. Porównaj fotki. Rozmiary partycji się różnią.
    Pozdrawiam