Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mende ms195B - Potrzebne sugestie do uruchomienia radia.

elzbych 05 Paź 2012 19:43 3141 20
 • #1 05 Paź 2012 19:43
  elzbych
  Poziom 9  

  Otrzymałem w prezencie piękny odbiornik z 1939 roku Mende MS195B.Jest to radio zasilane z baterii. Jeden przewód zasilający to żarzenie 2v, drugi to napięcia 3v,6v,i120v. Dorobiłem prowizoryczny zasilacz i odbiornik wydał z siebie głos.
  Oczywiście bez rewelacji ale te 72lata mają swoje prawa. Niestety podczas pracy przy odbiorniku popełniłem fatalny błąd.Mianowicie zasilanie żarzenia podpięte mam do zasilacza z regulowanym napięciem i zamiast przy wyłączaniu radia skręcić napięcie do zera pokręciłem w przeciwnym kierunku.Radio zamilkło. Nie całkiem bo wejście gramofonowe działa .Sprawdziłem lampy wszystkie włókna żarzenia są sprawne,ale obwody wejściowe milczą.Schematu w internecie nie znalazłem więc potrzebuję pomocy.Lampy jakie są zamontowane w odbiorniku to KL4, KBC1,KF3,
  i 2A1 ale ona była przecokołowana więc nie wiem co było w oryginale.
  Moja prośba to pytanie, co mogłem zepsuć zawyżając żarzenie,i jeśli ktoś miałby schemat to bardzo bym prosił.

  0 20
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #2 05 Paź 2012 20:18
  Maximuss1973
  Poziom 9  

  To chyba ten schemat. Mende ms195B - Potrzebne sugestie do uruchomienia radia.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 05 Paź 2012 20:26
  krel
  Poziom 18  

  Witaj!

  Ze schematu wynika że do linii zasilania obwodów żarzenia są włączone tylko włókna lamp, jeden kondensator i dwie żarówki.
  Sprawdź jeszcze raz włókna żarzenia lamp KF3 i KK2 (u Ciebie to ta przecokołowana). W ciemności powinno być widoczne żarzenie każdej lampy w górnej części bańki.

  Mende ms195B - Potrzebne sugestie do uruchomienia radia.

  0
 • #4 06 Paź 2012 08:52
  elzbych
  Poziom 9  

  Dziękuję koledze Maximussowi za schemat. Będzie mi pomocny przy uruchamianiu. wszystkie lampy sprawdziłem miernikiem .Włókna żarzenia są dobre i zwarć miedzy elektrodami nie ma.Z objawów wynika że jest niesprawna lampa wejściowa 2A1(KK2). Trzeba będzie zdobyć lampę i sprawdzić co da wymiana. Dodam że wszystkie lampy (4) mają cokoły bocznostykowe (jak AZ1).Gdyby ktoś z kolegów miał taką lampę to proszę o kontakt.

  0
 • #5 06 Paź 2012 09:50
  270274
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 06 Paź 2012 10:51
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  walden2 napisał:
  Podwyższone napięcie uszkodziło katodę, utraciła emisja.

  Zniszczyć emisję wcale nie jest tak łatwo, to nie tranzystor robiący puf! po przekroczeniu parametrów. Jeżeli żarnik jest w jednym kawałku oraz przeżarzenie nie trwało długo (kwestia dyskusyjna, ile to jest "długo"), to emisja może nadal istnieć. Bezdyskusyjnie tę kwestię rozstrzygnie pomiar parametrów lampy.

  elzbych napisał:
  Z objawów wynika że jest niesprawna lampa wejściowa 2A1(KK2). Trzeba będzie zdobyć lampę i sprawdzić co da wymiana.

  Po pierwsze, niełatwo będzie ją zdobyć, a po drugie, są setki inych potencjalnych przyczyn, które uniemożliwiają prawidłową pracę. Tor p.cz. działa poprawnie? Heterodyna oscyluje?

  Ponadto, co rozumiesz pod pojęciem:
  elzbych napisał:
  włókna żarzenia są sprawne,ale obwody wejściowe milczą.

  Cewki są zerwane czy po prostu brak odbioru?

  0
 • #7 06 Paź 2012 11:18
  elzbych
  Poziom 9  

  Nic nie jest pourywane. Do momentu pomyłki radioodbierało stacje ,słabo ale odbierało.Pośrednia chyba jest bo podłączając np. przewód od miernika do anody lampy KK2 w głośniku słychać trzaski, a do siatki tej samej lampy cisza.

  0
 • #8 06 Paź 2012 11:26
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  elzbych napisał:
  Do momentu pomyłki radioodbierało stacje ,słabo ale odbierało.

  Chyba, że tak stawiasz sprawę. Musisz więc zobaczyć, czy działa heterodyna - najprościej sprawdzisz to mierząc napięcie na oporniku 50k, umieszczonym między katodą a siatką pierwszą. Prawidłową reakcją jest pojawienie się tam niewielkiego napięcia ujemnego (siatka na niższym potencjale niż katoda) lub wywalenie przez miernik błędu przekroczenia zakresu, na skutek zakłócenia go oscylacjami w.cz.
  Sprawdź też, czy lampa ta nie dostała zwarcia między tymi elektrodami. Przegrzane włókno mogło się wygiąć i dotknąć do siatki.

  0
 • #9 06 Paź 2012 11:53
  elzbych
  Poziom 9  

  Na rezstorze 50k mam ponad 80v.Jak pisałem lampa nie ma zwarć wewnętrznych.

  0
 • #10 06 Paź 2012 12:09
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  80V nie ma prawa pojawić się na tym oporniku w normalnych warunkach. Więc albo heterodyna pracuje i miernik głupieje, albo (na przekór Twoim stwierdzeniom) siatka pierwsza styka się z drugą, co jednak jest mało prawdopodobne. Jeśli dysponujesz oscyloskopem, powinien on postawić jednoznaczną odpowiedź.

  Nie napisałeś, do której siatki podłączałeś przewody miernika - sygnał z obwodów wejściowych wchodzi na siatkę czwartą, tam powinieneś np. podotykać śrubokrętem, po sprawdzeniu, że kondensator strojeniowy nie ma zwarcia między płytkami.

  Cytat:
  Nic nie jest pourywane.

  Nie twierdzę, że musi być urwane, by nie działało. Wystarczy przerwa w przewodzie bądź lutach.

  0
 • #11 06 Paź 2012 16:34
  elzbych
  Poziom 9  

  Oscyloskopu nie mam, a co do zwarcia miedzy siatkami to sprawdze jeszcze raz.

  Dodano po 4 [godziny] 14 [minuty]:

  Pomyłka na rezystorze 50k jest 1,7V.

  0
 • #12 06 Paź 2012 17:44
  270274
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 06 Paź 2012 19:41
  elzbych
  Poziom 9  

  No to podotykałem śróbokrętem. I tak.Do anody KK2 ,słychać wyrazne trzaski,do siatki 4 ledwo słyszalne a wydaje mi się że, kiedy radio jeszcze działało to na siatce 4 były dużo mocniejsze.Chba sięwstrzymam do momentu wymiany lampy .Jak zdobędę oczywiście.

  Dodano po 13 [minuty]:

  A teraz ciekawostka. Podniosłem napięcie żarzenia do 3V i odbiornik zaczął działać. Cuda jakieś?

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]

  0
 • #14 06 Paź 2012 20:27
  270274
  Użytkownik usunął konto  
 • #15 07 Paź 2012 07:54
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  elzbych napisał:
  A teraz ciekawostka. Podniosłem napięcie żarzenia do 3V i odbiornik zaczął działać. Cuda jakieś?

  Podniosłeś znacznie temperaturę katod, co przełożyło się na zwiększenie prądu emisyjnego. Zwykła fizyka. Tyle, że tą operacją zniszczyłeś je wszystkie - przeżarzenie o 50% to już nie w kij dmuchał, katoda tlenkowa bezpośredio żarzona doznała poważnych obrażeń, najprawdopodobniej nieodwracalnych. Nie rób tego więcej i, niestety, szykuj się na zakup nowych lamp.

  0
 • #16 07 Paź 2012 10:53
  OTLamp
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Futrzaczek napisał:
  Tyle, że tą operacją zniszczyłeś je wszystkie - przeżarzenie o 50% to już nie w kij dmuchał, katoda tlenkowa bezpośredio żarzona doznała poważnych obrażeń, najprawdopodobniej nieodwracalnych.

  Tego akurat wiedzieć nie możesz bez pomiarów, a krótkotrwałe przeżarzenie katody tlenkowej w starych lampach nierzadko działa na nią korzystnie. Sprawa dotyczy tu raczej tylko lampy 2A1. Podwyższenie napięcia żarzenia spowodowało poprawę parametrów części oscylacyjnej tej lampy w wyniku czego pewnie zaczęła pracować heterodyna, a z nią całe radio. Lampa 2A1 miała w starszym systemie oznaczeń radzieckich dwie wersje - z katodą barową SB242 i z katodą tlenkową SO242. Możliwe że ta 2A1 ma katodę barową, a bardzo silne przeżarzenie (to za pierwszym razem) rzeczywiście może znacznie ją zużyć (w katodach barowych warstwa tlenku baru jest znacznie cieńsza niż w katodach tlenkowych, więc bar w nim uwięziony znacznie łatwiej odparowuje, sam tlenek również).

  0
 • #18 07 Paź 2012 12:28
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  OTLamp napisał:
  Tego akurat wiedzieć nie możesz bez pomiarów, a krótkotrwałe przeżarzenie katody tlenkowej w starych lampach nierzadko działa na nią korzystnie.

  Owszem, niekiedy tak. Jednakowoż, nie zalecasz chyba przeżarzania lamp bez kontroli parametrów ich pracy. Nie wiemy, jak długo ono trwało (co najmniej tyle, żeby dostroić się do jakiejś stacji), ponadto, procesowi temu zostały poddane wszystkie lampy, a nie tylko 2A1.
  OTLamp napisał:
  Podwyższenie napięcia żarzenia spowodowało poprawę parametrów części oscylacyjnej tej lampy w wyniku czego pewnie zaczęła pracować heterodyna, a z nią całe radio.

  Heterodyna zdawała się pracować już wcześniej, tylko nachylenie przemiany mogło być za niskie. Nie ma to jednak teraz większego znaczenia.

  0
 • #19 07 Paź 2012 12:55
  OTLamp
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Futrzaczek napisał:

  Jednakowoż, nie zalecasz chyba przeżarzania lamp bez kontroli parametrów ich pracy.

  Oczywiście, że nie zalecam, nawet z kontrolą parametrów, jeśli nie ma takiej potrzeby. Z taką samą stanowczością nie twierdzę jednak jak Ty, że wszystkie te lampy zostały w wyniku tego przeżarzenia zniszczone i że trzeba szukać nowego kompletu.
  Futrzaczek napisał:

  ponadto, procesowi temu zostały poddane wszystkie lampy, a nie tylko 2A1.

  Ale to nie znaczy, że wszystkie zareagowały na to tak samo, a akurat 2A1 jest tutaj najbardziej krytyczna.

  0
 • #20 07 Paź 2012 16:13
  elzbych
  Poziom 9  

  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.Radio odstawiam do czasu kiedy zdobędę lampę KK2 lub zamiennik.Poinformuję wtedy kolegów, jakie są rezultaty.

  0
 • #21 08 Paź 2012 08:16
  studisat
  Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

  walden2 napisał:
  . Przyżąd pomiarowy wskaże jakąś
  wartość, jeżeli jest sprawna. Bez wskazań, szukać sprawnej.


  Nic nie uzyskasz takim testem. Masz inna sprawną do porównania prądu?
  Jeśli nie to taki pomiar można sobie w 4 litery wsadzić.
  Wskazania wg Twojej metody nadal będa gdy lampa będzie mieć na tyle słabą emisję że nie będzie pracowała w układzie. Twój test daje tyle samo co stwierdzenie ciągłości włókna żarzenia. Nic więcej.

  Jedyne co to znaleźć punkt pracy w katalogu, zrobić układ pomiarowy pod podane dane napięć - pomierzyć prądy i ocenić nachylenie lampy. To da wiarygodne wyniki.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Bateryjne lampy wieloelektrodowe/mieszające są bardzo kapryśne w praktyce. Niewielkie osłabienie (i tak małego nachylenia lampy) skutkuje szybko odczuwalnym pogorszeniem czułości. Najszybciej milknie zakres krótkofalowy.
  Nie ma znaczenia czy to stare lampy 2V jak KK2 czy tez nowsze jak 1R5t czy DK96.
  Czasem pomaga prosta sztuczka (pokazywana jako typowe połączenie dla DK96!!!) zamian biegunowości włókna żarzenia - wtedy siatki osłonne są łączone z wyższym potencjałem - wzrost prądu anodowego przy okazji powoduje wzrost nachylenia lampy. Ale lampa nie może być mocno ubita.

  0