Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobrze podłączyłem płytę indukcyjną?

grant1200 12 Paź 2012 19:24 11187 24
  • #1 12 Paź 2012 19:24
    grant1200
    Poziom 2  

W załączniku jest zdjęcie. Będę wdzięczny za opinię czy płyta jest poprawnie podłączoną i czy taka kostka nie narusza gwarancji? Czy dobrze podłączyłem płytę indukcyjną?

dodaje drugie zdjęcie, połączenie przygotowane przez elektryka, zastanawia mnie tylko czemu szary kabel od kuchni jest połączony z brązowym od siły. A szary od siły został pominięty

0 24
  • #2 12 Paź 2012 19:33
    szymonaviko
    Poziom 14  

Gwarancja zostaje naruszona już w przypadku gdy płyta zostaje podłączona przez osobę nie posiadającą uprawnień! Pierwsze pytanie jakie zadaje producent, to czy płyta została podłączona przez osobę wykwalifikowaną i uprawnioną do tego.

0
  • #3 12 Paź 2012 19:36
    Chasmo
    Poziom 12  

Widzę, że Mastercook ... Niby ok. Ja taką podłączałem ale na kostce, niby ok, polski producent... choć jakość tej kostki tragiczna (mocniejsze przykręcenie i przekręcasz tandetną prostokątną nakrętkę, zamieniałem na zwykłe) i następnym razem zrobię na łączówkach jak Ty.

Na wszelki wypadek sprawdź napięcia - by nie było problemu jak ktoś pomylił kolory...

0
  • #4 12 Paź 2012 21:14
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Z tego co widzę to jest błędne podłączenie. Rys 1 230V dwa przewody N zmostkowane oraz L1 zmostkowane a niżej w przypadku 400V dwie fazy Mostki L powinny być usunięte a tu masz dwa przewody N tylko do jednego wyjścia, zamiast dwóch. Zakładam, że zasilanie masz 400V a nie 230V.

0
  • #5 12 Paź 2012 22:21
    Chasmo
    Poziom 12  

Gregory_bg napisał:
    Z tego co widzę to jest błędne podłączenie. Rys 1 230V dwa przewody N zmostkowane oraz L1 zmostkowane a niżej w przypadku 400V dwie fazy Mostki L powinny być usunięte a tu masz dwa przewody N tylko do jednego wyjścia, zamiast dwóch. Zakładam, że zasilanie masz 400V a nie 230V.

Hmmmm nadal nie widzę w tym błędu. Producent zaleca zmostkowanie NN i tak jest, a L1 i L2 kolega dał osobno.....

0
  • #6 13 Paź 2012 00:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Paź 2012 13:01
    Francelektryk
    Poziom 17  

grant1200 napisał:
    nie narusza gwarancji?

Po co jest ta kostka? Przewód czyżby był za krótki? Martwisz się o gwarancję a może powinieneś troszczyć się o użytkowników. Gwarancja dopóki nic się nie wydarzy będzie niby"ok" ale gdy na kostce przewody się upalą to zastanów się dlaczego to się stało i ile będziesz musiał wyłożyć na naprawę i jeżeli tylko na naprawę. Mam taką zasadę - likwidować pośredników do minimum - najlepiej do zera. Tworzysz nowe schematy podłączeń i to jest bardzo niebezpieczne a jak jest faktycznie podłączona kuchnia to z tego zdjęcia nic nie widać.
    Szukasz potwierdzenia własnej "partyzantki".

0
  • #8 13 Paź 2012 16:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 13 Paź 2012 16:35
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Instrukcja jest poprawna i czytelna Kolego Bronek22, nie ma co filozofować na ten temat.
    Podłączenie wykonane przez autora wątku oczywiście jest prawidłowe a uwagi można mieć dwie. Marnej jakości listwa połączeniowa no i gdzie jest puszka, w której to podłączenie powinno się znaleźć?
    Sprawę podbicia gwarancji przez podłączającego pomijam bo o to autor wątku nie pytał.

0
  • #10 13 Paź 2012 18:12
    adamkol45
    Poziom 17  

Kolego Francelektryk - to co piszesz to dla mnie kompletna abstrakcja. Kostka jest po to, żeby podłączyć płytę na 230 lub 400V, a nie dlatego, że przewód za krótki. Moje zdanie - dokładnie jak napisał Kolega mar_cik. Tyle w temacie.

Pozdrawiam

0
  • #11 13 Paź 2012 19:07
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 13 Paź 2012 19:14
    Francelektryk
    Poziom 17  

adamkol45 napisał:
    Kostka jest po to, żeby podłączyć płytę na 230 lub 400V

Teraz wiem po co są kostki!
    adamkol45 napisał:
    dokładnie jak napisał Kolega mar_cik

mar_cik napisał:
    Marnej jakości listwa połączeniowa no i gdzie jest puszka, w której to podłączenie powinno się znaleźć?

A czy ta kuchnia nie ma własnych zacisków śrubowych gdzie są nawet "mostki"?

0
  • #13 13 Paź 2012 19:18
    Arturo2005
    Poziom 33  

.sk napisał:
    Wyrzuć te kostki i daj jakieś porządne. Te co najwyżej nadają się do łączenia halogenów na 12V...

A to niby dlaczego? Napięcie izolacji napewno jest odpowiednie a prąd..? porównywalny z prądem pobieranym i przez żarówki halogenowe na napiecie 12 V i przez płyte indukcyjną.

0
  • #14 13 Paź 2012 20:07
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 13 Paź 2012 20:10
    Arturo2005
    Poziom 33  

.sk napisał:
    nie zakładał bym gorszej od tej:

Gorsza, lepsza.... akurat ta z fotki do dobrych nie należy. Mocniejsze dokręcenie i blaszki spod srubki się wyginają.

0
  • #16 13 Paź 2012 20:40
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 13 Paź 2012 21:23
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Tańszą kostkę (In 15A) chyba trudno znaleźć. Ponieważ wypowiadają się siłacze, którym śrubki i podkładki gną się w rękach, nie można pominąć faktu że każdy przewód w zależności od przekroju, materiału i sposobu łączenia wymaga innej siły docisku. Ta kostka od biedy nadaje się, ale osobiście linki wprost bym do niej nie wkładał. Zresztą nawet prawidłowe wykonanie podłączenia przewodzące wyłącznie prądy znamionowe po jakimś czasie owocują awarią. Każdy minimalny błąd w montażu skraca czas bezawaryjnej pracy.
    Upalenie powstało w trakcie normalnej i prawidłowej eksploatacji. Musiałem odciąć 15cm by usunąć zgorzeliny. Kwestie konserwacji i przeglądów darujmy sobie, jako oczywistość . :D

Francelektryk napisał:

Chyba właśnie dlatego producent woli dołączyć kawałek przewodu niż "zaprosić" do wnętrza odbiornika montera ze zbyt silną ręką lub nieodpowiednim przewodem i ryzykować późniejsze spory czy przypadkiem jego mostki czy zaciski śrubowe nie były za słabe i dlatego płyta padła

0
  • #18 13 Paź 2012 21:34
    Chasmo
    Poziom 12  

.sk: podałeś przykład kostki, na którą właśnie narzekałem - badziew jakich mało, choć na pierwszy rzut oka nie wyglądała. Wymieniłem 3 czy 4 te badziewne prostokątne podkładko/nakrętki na normalne (jakoś weszły) bo dokręcając normalną siłą przewód 2.5mm2 przekręcały się... Następnym razem jakbym musiał na niej robić to od razu na spokojnie powymieniałbym nakrętki, albo po prostu użył zwykłej łączeniówki jak autor wątku, ale może nieco mocniejszej.

0
  • #19 13 Paź 2012 22:32
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

To kolego podaj przykład kostki mocnej dobrej na którą nie narzekasz :D Mogę prosić o link, fotkę.
    Stosuję te badziewia czarne i nie narzekam w końcu ma łączyć a nie przenosić siły rozciągające dwa odcinki przewodu. Przy przewodach linkach obowiązkowo zaciśnięte tulejki.Co do zwykłych kostek to co mam do nich nie tak: potrafi pęknąć korpus lub śrubka potrafi tak wciąć się w żyłę że `` robi z niej bezpiecznik topik `` i albo upali się żyła lub nastąpi grzanie i się usmaży ale to moje spostrzeżenia.

0
  • #20 14 Paź 2012 09:53
    adamkol45
    Poziom 17  

Francelektryk napisał:

Nie, ta kuchnia nie ma własnych zacisków śrubowych ani żadnych innych. Wyprowadzone gołe przewody. Stąd kostka

0
  • #22 14 Paź 2012 10:47
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Obawiam się że zbyt proste i zbyt drogie.. :(

2
  • #23 14 Paź 2012 14:35
    serwisor
    Poziom 29  

Popraw też, bądź wprowadź do końca odizolowane części przewodów, bo widać że obierane niezbyt precyzyjnie i wystają poza części przewodzące kostki, co może prowadzić do porażenia.

Poza tym, nie zaznaczyłeś który przewód z której strony przychodzi, ale ok, idzie się domyślić.

Są profesjonalne puszki instalatorskie, kosztują około 5 czy 6 złotych, mają skręcane połączenia, do dostania w każdej hurtowni, najważniejsze że są zamknięte.
    Zakładam że zamkniesz to łączenie w puszce, ale wolę powiedzieć.

0
  • #24 20 Paź 2012 16:18
    grant1200
    Poziom 2  

dodaje drugie zdjęcie, połączenie przygotowane przez elektryka, zastanawia mnie tylko czemu szary kabel od kuchni jest połączony z brązowym od siły. A szary od siły został pominięty. Nic nie wspominał, że kable nie odpowiadają kolorom
    Czy dobrze podłączyłem płytę indukcyjną?[/quote]

0
  • #25 20 Paź 2012 16:48
    andrefff
    Poziom 36  

Bo nie ma żadnej różnicy między brązowym,szarym i czarnym przewodem. Dla kuchenki oczywiście. :)

1