Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR ATmega8, pobór prądu -

KKK14 18 Paź 2012 21:32 1725 6
  • #1 18 Paź 2012 21:32
    KKK14
    Poziom 9  

Witam!
    Moja ATmega8 przy pracy na wewnętrznym oscylatorze 8MHz pobiera aż 85 mA przy podłączeniu do niej tylko zasilania i programatora? Ma ktoś pomysł co może być tego przyczyną ? Przez pony-proga mogę odczytać urządzenie wiec jakoś tam niby działa.
    dziękuje za propozycje.

0 6
  • #2 18 Paź 2012 21:48
    perlon
    Poziom 19  

Pokaż schemat jak to mierzysz i co do tej ATMegi jest wgrane.

0
  • #3 18 Paź 2012 21:49
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Przyczyn może być wiele - przede wszystkim przekroczenie dopuszczalnego napięcia zasilania. Pamiętaj, że nie powinieneś przekraczeć 5 V - sprawdź czy masz tyle. Sprawdź ile pobiera po odłączeniu programatora. Wymuś (po odłączeniu programatora) stan aktywny na pinie RESET - wtedy też tyle bierze prądu?

0
  • #4 18 Paź 2012 22:07
    KKK14
    Poziom 9  

perlon napisał:
    Pokaż schemat jak to mierzysz i co do tej ATMegi jest wgrane.

http://hobby.abxyz.bplaced.net/img/art001_schemat1.png schemat jest taki jak tu tylko bez kondesatorów filtrujących, jest to układ podłączony na płytce stykowej i myślę ich brak chyba nie może powodować takiego poboru prądu. Wgrany w nią jest prosty program, który ustawia PORTD jako wyjścia a PC0 jako wejscie, 1 lub 0 na PC0 ma powodować zmiane stanu na pinach portu D.

Dodano po 5 [minuty]:

tmf napisał:
    Przyczyn może być wiele - przede wszystkim przekroczenie dopuszczalnego napięcia zasilania. Pamiętaj, że nie powinieneś przekraczeć 5 V - sprawdź czy masz tyle. Sprawdź ile pobiera po odłączeniu programatora. Wymuś (po odłączeniu programatora) stan aktywny na pinie RESET - wtedy też tyle bierze prądu?

Tak jest 5,05V z zasilacza stabilizowanego, zresztą z tego zasilacza korzystałem już przy kliku programach i działało bez zarzutu fakt, że nie sprawdzałem wtedy poboru prądu tylko dopiero teraz kiedy zaczęły się jakieś dziwne rzeczy dziać sprawdziłem. Teraz zmierzyłem i pobiera już nie 85 mA a 68mA bez programatora także . W trakcie resetu tez tyle bierze.

Dodano po 1 [minuty]:

A i mierze to po prostu podając zasilanie na uC przez amperomierz.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Paź 2012 22:09
    tmf

W takim razie musisz mieć gdzieś zwarcie, bo procesor w trakcie RESETU nie ma prawa tyle brać. Przejrzyj połączenia, pomierz, płytki stykowe mają niektóre piny połączone (pomyślane jako rozprowadzenie zasilania) co może skutkować zwarciem. W ostateczności sprawdź inny procesor - jeśli twój egzemplarz był wcześniej "źle traktowany" to mógł się uszkodzić.

0
  • #6 18 Paź 2012 22:23
    KKK14
    Poziom 9  

Przepraszam ten schemat:
    http://hobby.abxyz.bplaced.net/img/art002_schemat1.png

Dodano po 9 [minuty]:

tmf napisał:
    W takim razie musisz mieć gdzieś zwarcie, bo procesor w trakcie RESETU nie ma prawa tyle brać. Przejrzyj połączenia, pomierz, płytki stykowe mają niektóre piny połączone (pomyślane jako rozprowadzenie zasilania) co może skutkować zwarciem. W ostateczności sprawdź inny procesor - jeśli twój egzemplarz był wcześniej "źle traktowany" to mógł się uszkodzić.

Okej, Dzięki za poświęcony czas. Podłączając inną ATmega8( taktowaną 1MHz) bierze 5 mA.
    Czyli tamten musi być uszkodzony. Ale ciekawe czemu mogę ją z czytać.
    Ogólnie to obsługiwałem za pomocą niego mostek-H ( Silnik zasilany 24V) pewnie wtedy coś niedobrego się stało.

0
  • #7 18 Paź 2012 22:28
    tmf

Nie zawsze musi paść cały procesor. Przekroczenie dopuszczalnych parametrów może uszkodzić np. bufory pinu IO. Skoro sterował mostkiem H niewykluczone, że uszkodziła się np. dioda zabezpieczająca związana z pinem. W ten sposób zrobiłem sobie przez przypadek jeden z pinów IO jako permanentny pin typu OC :)

0