Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Samsung RL36EBNX - wybija korki

mekis 06 Lis 2012 02:30 7974 9
  • #1 06 Lis 2012 02:30
    mekis
    Poziom 10  

Witam,
    Od soboty walczę z lodówką Samsung RL36EBNS - ma 7 lat. Postanowiłem opisać przypadek, bo nie znalazłem podobnego na forum. Lodówka normalnie pracowała, w sobotę wieczorem wybiło korki - różnicowy + obwód kuchenny. Po załączeniu z powrotem wybija ponownie. Lodówka postała godzinę, została podpięta z powrotem, wybiło korki. Została podpięta do innego gniazdka w kuchni - działała całą noc.

W niedzielę został wymieniony kabel zasilający na nowy, nie pomogło, lodówka nadal wybija korki.

W poniedziałek przywiozłem miernik z pracy, między pinami sprężarki a masą nie ma zwarcia, rezystancja nieskończona. Między pinami opór na poziomie 20-40 omów.

Odpiąłem wszystkie urządzenia podpięte do gniazdek w domu aby wyeliminować prądy upływu. Lodówka jako jedyna podłączona do gniazdka w kuchni wybija korki.

Problem udało się na tyle zdiagnozować, że po odłączeniu przewodu uziemiającego z wtyczki sieciowej od masy lodówki, lodówka normalnie się włącza, pracuje i mrozi jakby nigdy jej nic nie było. Podpięcie masy z powrotem do uziemienie powoduje wybicie korków.

Odpiąłem także agregat od kabli zasilających, wtedy lodówka uziemiona nie wybija korków.

W obwodzie agregata jest kondensator 3,5uF, zmierzony miernikiem po odpięciu kabli ma pojemność 2,7uF.

Nie mam więcej pomysłów, ale nie chcę, aby nieuziemiona lodówka nie pozabijała żony i kotów w domu.

Jakieś pomysły?

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Lis 2012 07:12
    electro_Nick
    Poziom 33  

Masz przebicie, nawet doszedłeś do tego że gdzieś na agregacie.

2
  • Sklep HeluKabel
  • #3 11 Lis 2012 23:36
    vidmo
    Poziom 14  

Witam
    mam również lodówkę RL36EBNS i bardzo podobny problem
    tyle że walczę z nią od pół roku.
    Lodówka wybija różnicówkę tylko .
    A żeby nie było zbyt prosto z diagnozą to robi to w różnych odstępach czasu ..
    raz na 2 tygodnie
    raz na tydzień
    dwa razy dziennie
    ostatnio się zniecierpliwiła i mam objaw prawie codziennie
    Obwiniam sprężarkę chodź daje jej jeszcze szanse

0
  • #4 12 Lis 2012 06:40
    Jacek Rutkowski
    Poziom 24  

Obaj macie rozwiązanie. Agregat drży podczas pracy i choć w trakcie pomiaru wyłączonego nie wybija a podczas pracy tak, znaczy iż uszkodzeniu uległa izolacja wewnątrz agregatu np. na wyprowadzeniu uzwojenia i jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana lub ostatecznie zasilanie przez trafo separujące ale takie trafo kilkaset VA tanie nie będzie.

1
  • #5 13 Lis 2012 13:19
    vidmo
    Poziom 14  

A skąd na pewność ze to agregat ? bo ja bym sobie palca za to uciąć nie dał

ps. lodówka jest nofrost wiec i grzałkę posiada.
    po za tym ja np. nie mam pewności ze wybija różnicówke na programie (chłodzenia)

1
  • #6 09 Lut 2016 13:10
    kondziu
    Poziom 10  

mekis napisał:
    Witam,
    Od soboty walczę z lodówką Samsung RL36EBNS - ma 7 lat. Postanowiłem opisać przypadek, bo nie znalazłem podobnego na forum. Lodówka normalnie pracowała, w sobotę wieczorem wybiło korki - różnicowy + obwód kuchenny. Po załączeniu z powrotem wybija ponownie. Lodówka postała godzinę, została podpięta z powrotem, wybiło korki. Została podpięta do innego gniazdka w kuchni - działała całą noc.

W niedzielę został wymieniony kabel zasilający na nowy, nie pomogło, lodówka nadal wybija korki.

W poniedziałek przywiozłem miernik z pracy, między pinami sprężarki a masą nie ma zwarcia, rezystancja nieskończona. Między pinami opór na poziomie 20-40 omów.

Odpiąłem wszystkie urządzenia podpięte do gniazdek w domu aby wyeliminować prądy upływu. Lodówka jako jedyna podłączona do gniazdka w kuchni wybija korki.

Problem udało się na tyle zdiagnozować, że po odłączeniu przewodu uziemiającego z wtyczki sieciowej od masy lodówki, lodówka normalnie się włącza, pracuje i mrozi jakby nigdy jej nic nie było. Podpięcie masy z powrotem do uziemienie powoduje wybicie korków.

Odpiąłem także agregat od kabli zasilających, wtedy lodówka uziemiona nie wybija korków.

W obwodzie agregata jest kondensator 3,5uF, zmierzony miernikiem po odpięciu kabli ma pojemność 2,7uF.

Nie mam więcej pomysłów, ale nie chcę, aby nieuziemiona lodówka nie pozabijała żony i kotów w domu.

Jakieś pomysły?

czy udało sie zdiagnozować usterkę?
    posiadam samsunga RSH5ZLBG i mam podobne objawy (nie odłączałem jeszcze agregatu)- rowniez wywala bezpiecznik i róznicówkę ;
    początkowo obwiniałem gniazdko elektr.-po wymianie nie wywalało przez jakiś czas.
    Obecnie jest tak, że lodówka działa ale raz na kilka dni wywala bezpieczniki-
    cięzko ustalić w jakim momencie następuje zwarcie.
    zastanawiam się więc czy nie jest to przypadkiem grzałka ? jak ją najszybciej sprawdzić?
    1,5 roku temu wymieniałem czujnik temperatury ponieważ "stawał" wentyalator od nadmiaru lodu.

Edit:obecnie wywala tylko różnicowke -przed wymiana gniazdka wywalało bezpiecznik i różnicowke.

0
  • #8 17 Lut 2016 21:46
    kondziu
    Poziom 10  

vidmo napisał:
    Moja lodówka doznała cudownego uzdrowienia i pracuje po dzis ;) wiec przykro mi

Dziękuje za info.
    Odłączyłem grzałkę (no frost) i od prawie tygodnia jest ok...
    Wyglada wiec ze grzałka ma przebicie do masy ;
    Sprawdzałem ja omomierzem i wyglada ze jest sprawna, z drugiej strony po rozgrzaniu wszystko może się zmienić ...
    Reasumując -zmieniam grzałkę i dam znać
    Pozdrawiam

1
  • #9 19 Lut 2016 20:05
    kondziu
    Poziom 10  

Dla potomnych.
    W związku z tym , ze różnicowe wywalało w dość powtarzalnych odstępach czasu postanowiłem wymontować grzałkę (no frost).
    Przez ok tydzień lodówka działała bez problemów.
    Grzałkę testowałem omomierzem -wyglądało , ze wszystko jest ok.
    Aby mieć pewność , ze grzałka jest jednak trafiona, pojechałem na testy do firmy, która robi grzałki na zamowienie. Potestowali i stwierdzili, ze jest uszkodzona i to ona powod.zwarcie.
    Wczoraj zamówiłem nowa grzałkę , dzisiaj ja zainstalowałem-jeśli coś się będzie działo to napisze ; mam nadzieje, ze to jednak koniec problemów.
    Pozdrawiam!

0
  • #10 18 Wrz 2016 23:17
    sylvio-71
    Poziom 1  

Kondziu a ta grzałka to ona jest na dole lodówki czy na tylnej sciance w zamrażalniku???

5