Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xsara Picasso KME DIEGO G3 - Kosmiczne wskazania spalania.

01 Gru 2012 22:46 9612 26
  • Poziom 11  
    Po regulacjach KME Diego G3 mam problem (?)

Kosmiczne parametru zużycia, pokazuje mój komputer pokładowy.
    Bez względu na to, czy autko zimne czy ciepłe, to podciągnięcie na obrotach do ok 3000 pokazuje zużycia gazu do poziomu ...30 l/100 km !.

Jazda na średnich obrotach to wskazania w granicach 12-14 l/100 km.
    Jadąc dopiero na 5 biegu i najlepiej z górki (małe obciążenie) zużycie jest takie jak było przed moimi regulacjami.

Tego rodzaju wskazanie powoduję, że średnie zużycie mam teraz na poziomie 12 litrów a poprzednio było 8-9 . Nie mierzyłem realnego zużycia (mam w baku ok 10 l Pb ), ale już martwię się na zapas co mogłem zepsuć.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Komputer benzyny szacuje zużycie gazu głownie na podstawie czasu wtrysku wtryskiwaczy benzyny. W celu "zaoszczędzenia" gazu zubożyłeś zasilanie gazem - nie tędy droga jak widzisz. Instalacja sekwencyjna lpg sterowana jest faktycznie czasami wtrysku benzyny generowanymi przez ecu. Przy prawidłowo zestrojonej instalacji lpg wskazania zużycia paliwa są identyczne na gazie i benzynie - świadczy to o tym ,że ecu nie zauważa zmiany paliwa i nie wprowadza żadnych korekt - i o to chodzi . Oczywiście faktyczne zużycie gazu powinno byc ok 20-30% wyższe niż beznyny z uwagi na mniejszą energię chemiczną gazu zawartą w 1 litrze niż benzyna, a skład naszego gazu to też loteria więc i rozjazd może się zmieniać.
  • Poziom 11  
    Chyba zapomniałem dodać jedną informację.
    Wskazania na benzynie są również tak wysokie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Tylko reset kompem lub wgranie nowego softu i nastawy podstawowe

Zresetować komputer Diego ? Wybrać po prostu ustawienia fabryczne i już ?

Cytat:
    Ustaw gaz tak, żeby korekty na benzynie były na lekkim plusie.

Daj ze 2 zdania w tym temacie...
  • Poziom 11  
    Autko to Xsara Picasso r. 2002
    Sekwencja Diego G3 + SHARK+ wtryski OMVL REG (niebieskie).
    Silnik to 1,8/16V/116KM

Tutaj nagrany filmik z jazdy:
    Link

Jeszcze jeden z innym modelem:
    Link
  • Poziom 34  
    Spowodowałeś błędną autoadaptację ecu benzyny w wyniku skrajnie zubożonego zasilania na gazie. Ecu jest w trybie awaryjnym i leje benzyną. Sam nie poradzisz bo jesteś kompletnym analfabetą - musisz zapłacić za swoją niefrasobliwość :)
    Warto też sprawdzić sondę lambda . Dłubanie w sterowniku lpg i wstawieni na oślep i bez jakiejkolwiek logiki nic nie da - to pewne.
  • Poziom 11  
    Też mam wrażenie, że wciąga mi za dużo Pb.

Ja raczej tego nie zrobiłem, tylko moi gazownicy...
    Zabrałem się za regulację kompa benzyny bo auto po prostu nie chodziło jak trzeba, nie miało map (testu drogowego), było tylko po autoregulacji.
    W parametrach nie miało nawet wpisane poprawnej konfiguracji (brak śladu wpisu komputera, który powinien to skonfigurować).

Dodam,, że silnik nie działa w trybie awaryjnym- komputer nic nie wskazuje, zakładam więc, że sondy są w porządku.

Zwykłe odłączenia aku nie wyzeruje sterownika silnika (to jest przecież stary samochód) ?
    Jazda na benzynie przez kilka dni, nie "ułoży" silnika ?
  • Poziom 11  
    servicebox jesteś tam gdzieś ?

Zamierzam zabrać się do tego tak:
    W moim przypadku zrobię tak:

a) odepnę akumulator na ok. 1 godzinę, a potem uruchomię autko na postoju na ok. 15 minut, aby złapało podstawowe nastawy.
    b) ok. 100 km pojeżdżę na benzynie, aby "ułożył" się silnik (czasy wtrysków, dawkowanie- czyli to co zepsułem w ECU)
    c) uruchomię program do Diego i wpiszę parametry mojej instalacji, zbiorę mapkę benzyny na wąskim zakresie 2250-2750.
    d) skasuję tą mapkę benzyny (to wyczytałem na innym forum) i zbiorę ją jeszcze raz.
    e) zbiorę mapkę gazu również w całym zakresie obciążeń.

Mapka gazu i benzyny zbiorę w tych samych warunkach (temp., ciśnienie, wilgotność). Najlepiej wyznaczyć sobie koło, po którym zbierzemy w tym samym dniu obie mapy.

f) dokonam automodelowania,

Podpunkty e,f kilkakrotnie, aby uzyskać dobre pokrycie.

Jak widać nie dokonuję autokalibracji. Tak wyczytałem na innym forum. Chodzi o to, aby mapka benzyny była bardzo dobrze zebrana (bez używania bezpośrednio przed nią gazu).

3) Oprócz pokrycia mapek, prawidłowo zestrojona instalacja powinna:

a) czasy wtrysku gazu na gazie mają być większe od benzyny na gazie o ok. 1 ms na wolnych obrotach.
    b) czasy wtrysku benzyny na benzynie i benzyny na gazie nie powinny się różnić o więcej jak 0,2 ms
    c) na wysokich, podczas pracy na gazie, czasy benzyny i gazu mogą się do siebie zbliżyć, ale czasy benzyny nie powinny przekraczać tych gazowych,a sonda lambda powinna wskazywać mieszankę bogatą.
  • Poziom 34  
    Jak dla mnie : gitara ! , przynajmniej w założeniach , czekam na wykonanie :)
  • Poziom 11  
    Każdy gazownik kiedyś był normalnym człowiekiem :)
    Skoro teraz jest gazownikiem- musiał się tego wszystkiego nauczyć.
    Ja też się uczę- Internet to kopalnia wiedzy. Jeżeli czegoś nie będę wiedział- zapytam, a ktoś (m.in Ty) mi to wyjaśni.

Sam przecież pisałeś:
    Cytat:
    Lubię takie przypadki bo w mojej okolicy żaden zakład gazowniczy sobie z nimi nie radzi. Natomiast warsztaty które nie robią gazu, też nie wiedzą o co chodzi. Kasują błędy- błędów brak, a samochód nie pracuje właściwie. W nowych samochodach nie pomaga nawet zdjęcie klemy.

Dopuszczasz zdejmowanie klem. Moje autko jest stare- to 10 letni model.
    Błędy- co z tego, że jakieś będą, skoro gazownik (inny majster) mi je skasuje a ja dalej nie będę wiedział co i jak.

Znajdź dobrego speca od KME, który na bank mi to zrobi. Mam szukać w promieniu 100 km ?...

Zdam relację z tego co się udało.

Wniosek nasuwa się jeden: ludziska pytają czy mają dobrze wystrojone mapy i na tym kończy się cała porada (w większości przypadków). Moje mapki zostały zestrojone a system nie działa jak trzeba. Zamontowany jest jednak absolutnie poprawnie. To wiem, bo przestudiowałem zasady montażu tej instalacji.
    Problem tkwi w regulacji tego ustrojstwa, a na tym już się moi gazownicy nie bardzo znali.

Pojechałem na przegląd po 1000 km. Podpięli laptopka. Spojrzał jeden i do drugiego mówi- "Pobaw się tym". Spojrzał drugi i ... po oczach widziałem, że nie wie co tam dalej zrobić, ale laptopem przy mnie zaszpanowali.

Zobacz jak to wyglądało po moich pierwszych strojeniach:
    Link

A tak po kolejnych:

Link
  • Poziom 11  
    Zerknijcie na te czasy...
    Czym to skorygować ?

Xsara Picasso KME DIEGO G3 - Kosmiczne wskazania spalania. [/img]
  • Poziom 34  
    Sam pisałeś p. 3 a) , a masz odwrotnie : czasy gazu krótsze od benzyny . Wniosek : za duża wydajność wtryskiwaczy. Ciśnienie masz ok, 1 bar więc tu już nie obniżaj. Masz za duże dysze . Kup nowe i wymień. Sprawdź jaka jest obecna średnica dysz. Ktoś kto je dobierał nie ma pojęcia o lpg , więc nie pisz że masz prawidłowo zmontowaną instalację , z pewnością ma inne błędy.
  • Poziom 11  
    Że czasy są złe to widzę, ale nie mam pomysłu jak to zmienić.
    Ciśnienie na 0,9 ?...

Instalacja jest założona prawidłowo. Przynajmniej wizualnie rozmieszczenie elementów.
    Jedynie do tych dysz się można przyczepić i ...

Czy złe wskazania czujnika poziomu gazu mają jaki wpływ na pracę sterownika ?
    Po 100 km pali mi się już rezerwa a mam tam jeszcze na 200 km gazu.

Na wolnych jest ok, ale potem się odwraca.
    Czasy Pb na gazie i benzynie są takie same (na wolnych).

Przełączanie płynne, autko dynamiczne, ale te czasy martwią.
    Dodam, że chwilowe zużycia wróciły do normy. Zrobiłem to co pisałem wyżej.

Nie da się tego wyprostować na tych zamontowanych dyszach?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Sam pisałeś jakie mają byc czasy na wolnych , a teraz pytasz. Nie da się tego naprawić nie ruszając dysz - to banalnie prosta sprawa. Wskazanie ilości gazu jest bez najmniejszego znaczenia.
    Ponieważ masz mylne pojęcie o tym jak została zmontowana Twoja instalacja to popatrz jak to się robi, zwróć uwagę jak nawiercono kolektor i zamocowano wtryskiwacze .
    Link
    Spróbuj też maksymalnie zmniejszyć ciśnienie gazu ( wiesz jak?) , a potem wpisz tą wartość do sterownika w zakładce ciśnienie robocze, ale wtedy reduktor może pracować mało stabilnie.
    Nie pisałeś jakie masz komponenty ( wtryski, reduktor) , ale nie sądzę że jakiś kosmos , więc popatrz jak wyglądają dysze i nie poskąp tych paru groszy. :D
    dysze
  • Poziom 11  
    Nie pytam jakie ma być ciśnienie, ale myślałem, że można to podregulować ciśnieniem na reduktorze + zmiana na niższe w programie.

Mam reduktor Shark 1200 (autko 116 KM).
    Wtryskiwacze OMVL REG FAST.

Czy istnieje taka możliwość, że instalacja zasysa mi również Pb ?
  • Poziom 34  
    Masz zbyt duże dysze i zbyt niskie ciśnienie aby to załatwić zmniejszeniem ciśnienia, ale przecież nic nie szkodzi spróbować.
    Wątpliwe , aby podsysało benzynę ( choć można sobie wyobrazić uszkodzony wtryskiwacz benzyny - tyle że na benzynie też by się nie domykał), chyba że masz ustawioną opcję podpierania się benzyną powyżej progu obrotów.
    Jest zima , więc silnik naturalnie więcej pali benzyny, a do tego silnik dłużej się nagrzewa. Jeśli masz wątpliwości wyłącz pompę paliwa ( bezpiecznik) po uruchomieniu. Będziesz słyszał , czy jest różnica w pracy silnika.
  • Poziom 11  
    Dzięki manio 123

Sugerujesz dysze 2.0 czy raczej 2.2 ? Nie chcę potem latać i szukać mechanika, który mi rozwierci mniejsze.
  • Poziom 34  
    Nawet nową dyszę trzeba nawiercić, chyba posługiwanie się zwykłą wiertarką nie wymaga pomocy mechanika ? Sprawdź jakie masz teraz dysze : w tym celu wykręć dyszę i włóż w nią wiertło , to które będzie wchodziło suwliwie , bez luzów określi średnicę dyszy. Lepiej wiercić dwa razy, niż rozwiercić za duże.
  • Poziom 11  
    Samym ciśnieniem rzeczywiście nic nie podziałałem, ale zauważyłem ciekawostkę.
    Ustawiłem inne przesunięcie, nachylenie i pozbierałem mapkę benzynową.
    Po niej zacząłem zbierać gazową.

Podczas zbierania gazu wszystkie czasy były WZORCOWE. Nawet lambda na bogato przy dużym obciążeniu. Niestety mapy rozjechane, a po modelowaniu problem z czasami powrócił.Xsara Picasso KME DIEGO G3 - Kosmiczne wskazania spalania.
  • Poziom 34  
    Skoro nie można obniżyć ciśnienia gazu to daj sobie spokój z regulacją, sprawdź czujnik temperatury gazu bo ma rozwarcie, pewnie się przewód oberwał.
  • Poziom 11  
    Kupię dysze i dalej zobaczymy co z tym wszystkim zrobić.
    Na razie dziękuję :D

A na ten "przejściowy" czas zostawić to tak jak na obrazku czy dokonać modelowania i rozjechania czasów ?
  • Poziom 11  
    Przy dyszach 2,00 , zwiększyłem ciśnienie na reduktorze do 1,15 . W programie ustawiłem na 0,9.

Auto idzie bardzo dobrze. Tylko te czasy .... Pomiędzy PB i LPG zawsze jest kilka ms. Zawsze LPG dłuższe.
    Pokażę strojenie, oscyloskop, mapki. Jeżeli uznacie, że może zostać- OK, jeżeli nie- rozwiercę na 2,2 -tak jak sugeruje program.

Ciśnienia już chyba nie ma sensu podnosić.

Link
  • Poziom 11  
    Nie wiem czemu się to dalej pieprzy...

Wróciłem do dysz 2,5 bo trochę Regi nie wyrabiały przy takim ciśnieniu.

Czasy na Pb i NOPb-ok. 4 ms -czyli OK.
    Czas na jałowym LPG w stosunku do Pb - ok. +0,8 ms - czyli OK
    Na depnięciu do 12 ms- jest dobrze, potem jest już gorzej- większe o ok. 2 ms na Pb

Mapy mam zgrane idealnie.

Ale komp benzyny zawyża średnie spalanie. Po prostu uznaje, że jest za ubogo i wydłuża czasy wtrysków.
    Spalanie kompa to 9,5 l. a rzeczywiste to 9 l.
    Wciąga dużo benzyny.
  • Poziom 11  
    Czy ktoś z Was mógłby zerknąć na wykres sondy LAMBDA ...
    Xsara Picasso KME DIEGO G3 - Kosmiczne wskazania spalania.

Czy ktoś z Was wie, której sondy to dotyczy ? Bo chyba są 2 -przed i za katalizatorem.
    No i na koniec- gdzie one są (gdyby trzeba wymienić).

A tak było poprzednio:

[img] Xsara Picasso KME DIEGO G3 - Kosmiczne wskazania spalania. [/img]