logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Defro. Optima komfort 10,5 kW - Gotowanie w wody w kotle, brak cyrkulacji wody

robolitos 04 Gru 2012 14:18 9192 5
REKLAMA
  • #1 11609314
    robolitos
    Poziom 10  
    Posty: 5
    Ocena: 5
    Witam wszystkich serdecznie,
    Na początek pragnę podkreślić fakt, że jestem kompletny laikiem w tej dziedzinie i potrzebuję pomocy.
    Jak widać na załączonym obrazku "Fachowiec" zamontował na wyjściu w ten sposób pompę oraz zawór różnicowy.

    Defro. Optima komfort 10,5 kW - Gotowanie w wody w kotle, brak cyrkulacji wody

    Problem objawia się w ten sposób, że w pewnych "losowych sytuacjach" Powstaje korek powietrza w kotle i wszystko w środku kotła zaczyna się gotować.
    Gdy mam zbyt duży ogień często już przy temp. 50 stopni zaczynają objawiać się pierwsze symptomy problemów w postaci szuszczenia w kotle. Gdy przydławię na wylocie komina ciąg i klapę z przodu po chwili problem zanika. Gdy zdarzy się tak, że tego momentu nie wyłapie zaczyna się gehenna.

    Zbiornik wyrównawczy jest podłączony do powrotu.
  • REKLAMA
  • #2 11609448
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 965
    Pomógł: 79
    Ocena: 539
    Odkręć śrubę na pompie podczas jej pracy i ją odpowietrz ( to jest ta śruba na środku pompy), podłuż pod nią jakąś miske bo troche wody wycieknie ale nie dużo.
  • REKLAMA
  • #3 11609515
    robolitos
    Poziom 10  
    Posty: 5
    Ocena: 5
    Dziękuje za informację,
    Jednak domyślam się, że jest to rozwiązanie doraźne w momencie wystąpienia problemu. Pytanie co zrobić aby do tego nie dochodziło ?
  • REKLAMA
  • #4 11610780
    piotr_boncza
    Poziom 29  
    Posty: 1058
    Pomógł: 135
    Ocena: 338
    Na początek pragnę podkreślić fakt, że jestem kompletny laikiem w tej dziedzinie i potrzebuję pomocy.
    Jak widać na załączonym obrazku "Fachowiec" zamontował na wyjściu w ten sposób pompę oraz zawór różnicowy.

    Rzeczywiście "fachowiec"
    1. Układ jest najwyraźniej zamknięty
    - wówczas ten zawór kulowy nie jest do niczego potrzebny. Mamy pułapkę grawitacyjną i woda nie ma możliwości swobodnego krążenia poza pompą.
    2. Gdzie jest zawór bezpieczeństwa?
    Jeśli nie masz zaworu bezpieczeństwa to nie wolno ci palić.
    3. Układ jest chyba niewielki
    - pompa załączając się zasysa powietrze, trafia ono do pompy i pod kulę.
    brak właściwych spadków powoduje, że pompa nie jest w stanie pozbyć się powietrza i mieli na sucho, a jak się już zagotuje to para pogarsza sytuację.

    Układ powinien być otwarty albo mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem czyli zawór schładzający - przepłukujący kocioł zimną wodą w przypadku przegrzania.
    np Danfoss typ BVTS

    Jeśli chcesz to przerabiać to daj jeszcze zdjęcia całości.

    pozdrawiam Piotr
  • REKLAMA
  • #5 11612448
    robolitos
    Poziom 10  
    Posty: 5
    Ocena: 5
    Witam,
    W moim rozumieniu układ jest otwarty, z zbiornika wyrównawczego jest odprowadzona rura do odpływu która ma swobodny dostęp do powietrza. To miało być tym zaworem bezpieczeństwa.
    Cały obieg jest rzeczywiście stosunkowo niewielki, co najprościej mogę wykonać samodzielnie aby to miało ręce i nogi? Czy może te moje rozwiązanie wymaga całkowicie przebudowy ?
  • #6 11612978
    piotr_boncza
    Poziom 29  
    Posty: 1058
    Pomógł: 135
    Ocena: 338
    robolitos napisał:
    Witam,
    W moim rozumieniu układ jest otwarty, z zbiornika wyrównawczego jest odprowadzona rura do odpływu która ma swobodny dostęp do powietrza. To miało być tym zaworem bezpieczeństwa.
    Cały obieg jest rzeczywiście stosunkowo niewielki, co najprościej mogę wykonać samodzielnie aby to miało ręce i nogi? Czy może te moje rozwiązanie wymaga całkowicie przebudowy ?


    No i wyszło szydło :P najpierw pisałeś, że robił fachowiec teraz że sam.
    PO PIERWSZE PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ
    strona 12:
    Wskazówka!
    Najważniejsze wymagania dotyczace urzadzen zabezpieczajacych
    1)naczynie wzbiorcze systemu otwartego o pojemnosci
    min. 4-7% całej objetosci instalacji grzewczej;
    2)rura bezpieczenstwa - RB o średnicy uzależnionej od
    mocy cieplnej kotła ; -wystarczy jak zrobisz miedź 28
    3)naczynie musi byc połaczone z rurami: wzbiorcza-
    RW, sygnalizacyjna-RS, przelewowa-RP i odpowietrzajaca-
    RO; u Ciebie można chyba zmniejszyć liczbę rur ale mam za mało danych
    4)rura wzbiorcza, sygnalizacyjna, przelewowa i odpowietrzajaca
    a także cyrkulacyjna pozwalajaca na utrzymanie
    odpowiedniej temperatury w naczyniu. Całość w jednym miejscu więc to tu nieważne
    5)naczynie wzbiorcze powinno byc umieszczone nad
    zródłem ciepła przy pionowym prowadzeniu rur bezpieczenstwa,
    na takiej wysokosci, aby podczas pracy instalacji
    w żadnym punkcie jej obiegów wodnych nie nastapiła
    przerwa w przepływie wody oraz tak, aby istniała
    możliwosc odpowietrzenia instalacji.
    W tłumaczeniu na nasze:
    naczynie najwyżej jak można i powyżej górnej krawędzi grzejników.
    jak będzie za nisko to będziesz zasysać powietrze do instalacji.

    I najważniejsze, coś mi się wydaje, że masz kocioł i grzejniki na jednym poziomie.
    Na grawitacji to nigdy nie pójdzie. Nieźle byłoby zainstalować zawór schładzający np BVTS Danfossa.
    Defro. Optima komfort 10,5 kW - Gotowanie w wody w kotle, brak cyrkulacji wody

    W tym kotle nie ma wężownicy schładzającej więc w powrót od grzejników jak najbliżej kotła i bez zaworów odcinających wstawiasz trójnik. W ten trójnik dajesz BVTS a jego drugi koniec do wodociągu. Tylko pamiętaj jak nie będzie dopływu wody to nie zadziała!
    Policzyłeś może sumę mocy grzejników? Skontroluj też jakie są średnice rur.

    pozdrawiam Piotr
REKLAMA