Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik nie grzeje - Grzejnik nie grzeje

doira 09 Gru 2012 21:55 7377 24
  • #1 09 Gru 2012 21:55
    doira
    Poziom 7  

Witam

Nazywam się Dorota i szukam pomocy. Liczę, że ktoś pomoże mi rozwiązać problem. Grzejnik grzeje mi tylko od góry do połowy na całej szerokości. Od dołu jest zimny. Mieszkam w bloku i mam własne ogrzewanie, kocioł dwu funkcyjny. W mieszkaniu raptem trzy grzejniki. Od samego początku grzejnik nie grzał do końca. Hydraulicy wymieniali zawory odpowietrzali płukali grzejnik i nic. Raz jeden przeczyścił sprężarka powietrza. Pomogło na jeden sezon, a potem wszystko wróciło do normy i grzał do połowy. Na kotle wszystko jest dobrze ustawione. Jestem bezsilna. Kazano nam wymienić grzejnik, wymieniliśmy na nowy. O dziwo grzał super ( tylko jeden sezon ) Widocznie za bardzo się cieszyłam. W tym roku okazało się, że znowu temat wrócił i grzejnik zachowuje się tak jak ten poprzedni. Zaprosiłam fachowca ten stwierdził ze prawdopodobnie jest odwrotnie zamontowany i trzeba przełożyć ( powrót i zasilanie jak dobrze pamiętam) Sprawdziłam w drugim pokoju tak samo zamontowany i grzeje super. Wiec Pan stwierdził, że nie będzie przekładał tylko rozskryzował do końca grzejnik, ciut lepiej zaczął grzać, a problem mi nadal został. Stwierdził, że możliwe jest wduszenie rury i nie ma takiego przepływu. To ja mam teraz skuwać podłogi wszędzie ? Instalacja tych rur idzie w podłodze.( nie mylmy z instalacją typową podłogowa, bo takowej nie mam). Panowie pomóżcie mi. U mnie w domu to tak jak w telewizji w programie usterka. Przychodzą kasują, a zero efektów. Czy znajdzie się ktoś kto mi pomoże ? Dodam jeszcze, że grzejniki na termostacie ustawiłam minimalnie, a tamten na ful. Niby lepiej grzeje, ale za to ten dobry na minimalnej temperaturze zaczął pukać i to dość głośno i musiałam jednak na wyższa temperaturę ustawić na głowicy termostatycznej. Ustało pukanie. Dziś okazało się, ze jak ustawiłam grzejniki na maxsa to grzejnik który do połowy grzał wcale nie chciał grzać. Znów tamte zmniejszyłam to tamten zaczął grzać ale tylko górą. Pomocy Panowie.
    Za każdą pomoc serdecznie dziękuję.
    Dorota

0 24
  • #2 09 Gru 2012 22:07
    brofran
    Poziom 37  

Jak już tyle czasu fachowcy nie mogą dać rady , to zabuduj pompkę CO ( z regulacją obrotów) do tego grzejnika i na pewno będzie mocno grzał.

0
  • #3 09 Gru 2012 22:10
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

doira napisał:
    Witam
    Nazywam się Dorota i szukam pomocy. Liczę, że ktoś pomoże mi rozwiązać problem. Grzejnik grzeje mi tylko od góry do połowy na całej szerokości. Od dołu jest zimny. Za każdą pomoc serdecznie dziękuję.
    Dorota

Jeśli tak jest to dobrze bo ..... tak ma być :!:

0
  • #4 09 Gru 2012 22:39
    tomekiewa
    Poziom 14  

A czy wyczyścił ktoś filtry przy kotle??? sprawdzał przepływ po zdjęciu feralnego grzejnika???
    domyślam się że w kotle jest pompa obiegowa i na 3 grzejniki to na najniższych obrotach powinno dawać radę!!! Zacznij od wyczyszczenia filtrów !!!!!!!!!!!!! Inną przyczyną może być jakiś element blokujący przepływ w instalacji (np filtr z papierosa miałem taki przypadek) pomaga płukanie instalacji :idea:

0
  • #5 09 Gru 2012 22:39
    zybie
    Poziom 30  

Jeżeli masz zamontowany filtr na powrocie wyczyść go jest szansa że pomoże.

0
  • #6 09 Gru 2012 22:41
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

tomekiewa napisał:
    A czy wyczyścił ktoś filtry przy kotle??? sprawdzał przepływ po zdjęciu feralnego grzejnika???
    domyślam się że w kotle jest pompa obiegowa i na 3 grzejniki to na najniższych obrotach powinno dawać radę!!! Zacznij od wyczyszczenia filtrów !!!!!!!!!!!!!

A co będzie jeśli grzejnik na górze i na dole będzie gorący ?

0
  • #7 09 Gru 2012 22:47
    tomekiewa
    Poziom 14  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    tomekiewa napisał:
    domyślam się że w kotle jest pompa obiegowa i na 3 grzejniki to na najniższych obrotach powinno dawać radę!!! Zacznij od wyczyszczenia filtrów !!!!!!!!!!!!!

A co będzie jeśli grzejnik na górze i na dole będzie gorący ?
    nie bardzo rozumiem co masz na myśli zadając to pytanie.

0
  • #8 09 Gru 2012 22:52
    mirrzo

Moderator na urlopie...

doira napisał:
    Dziś okazało się, ze jak ustawiłam grzejniki na maxsa to grzejnik który do połowy grzał wcale nie chciał grzać. Znów tamte zmniejszyłam to tamten zaczął grzać ale tylko górą.

Jakie są przekroje rur? Być może instalacja jest "za ciasna" Jakiej mocy są grzejniki?
    Pamiętaj też, że woda idzie tam, gdzie ma mniejszy opór.

0
  • #9 09 Gru 2012 23:13
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Postaram się wytłumaczyć bardzo łopatologicznie.
    Instalacja CO jest jak plac budowy.
    W jednym miejscu generuje się energię (powiedzmy, że wydobywa piasek) potem rurami się ją transportuje (ciężarówkami przewozi) a w grzejniku się ją oddaje (wysypuje piasek). Każda cząstka wody to taka mini ciężarówka, która przewozi energię cieplną zamiast piasku. Jest ładowana (nagrzewana) w kotle, płynie (jedzie) rurami do grzejnika i tam jest rozładowywana (oddaje ciepło).
    Idealnym rozwiązaniem jest aby została rozładowana w całości (oddała całe ciepło) zamiast oddać tylko część i wrócić załadowana. W kotłach kondensacyjnych ideałem jest aby temperatura powrotu była niewiele wyższa od temperatury powietrza w obiekcie gdyż zapewnia to maksymalny odzysk ciepła przez wymiennik CO kotła.
    "Ganianie" gorącej wody w całej instalacji jest bzdurą i dlatego między innymi aby uchronić instalację przed ignorancją co po niektórych część firm (poczynając od grunndfos-a) wprowadziła do pomp funkcję auto-adapt, która uniemożliwia powrót zbyt gorącej wody przez obniżenie jej prędkości przepływu.

0
  • #10 10 Gru 2012 10:35
    doira
    Poziom 7  

Filtry były czyszczone. Do Pana Grzegorza cytuje A co będzie jeśli grzejnik na górze i na dole będzie gorący ? Nie rozumiem złośliwości Pana. Nie jestem w stanie powiedzieć czy ktoś sprawdzał przepływ. Przekrój rur jest taki sam we wszystkich pomieszczeniach i wszędzie grzeje oprócz tego jednego pomieszczenia. Piec jest dwufunkcyjny Imergas, ale nie kondensacyjny. Wcześniej mialam Junkers i było to samo.

Dodano po 17 [minuty]:

Właśnie dzwoniłam do majstra i wszelkie uwagi przekazałam. Majster stwierdził, ze pomylone jest zasilanie z powrotem. Tłumaczy mi, że tamte grzejniki na maxsa grzały, ale jak zmniejszyłam na głowicy termostatycznej to zaczął pukać ten dobry grzejnik. Twierdzi, że to jest przyczyna. W łazience grzejnik nie puka na mniejszym ustawieniu, ten co grzeje do połowy też nie puka. Można naprawdę się wykończyć. Nikt nie może dojść sedna sprawy. Wszystkim dziękuję za wszelkie rady. :D . Mimo to jestem podłamana :cry:

0
  • #11 10 Gru 2012 17:02
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

doira napisał:
    Do Pana Grzegorza cytuje A co będzie jeśli grzejnik na górze i na dole będzie gorący ? Nie rozumiem złośliwości Pana.

To nie była złośliwość skierowana do Ciebie.
    Jeszcze raz napiszę :

Grzejnik ma być na górze gorący i na dole zimny :!:

Jeśli jest inaczej to jest źle. :!:

0
  • #12 10 Gru 2012 18:30
    brofran
    Poziom 37  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Grzejnik ma być na górze gorący i na dole zimny

No może należałoby napisać prawie zimny , ale takie stwierdzenie jest aktualne do b.dobrze zaprojektowanej instalacji . Nie wiemy czy autorka postu taką ma , a raczej na pewno nie ma , skoro są z grzejnikiem problemy . Fachowcy stwierdzili ze pomylony dopływ z odpływem - dla mnie to niezrozumiałe. Coś jednak jest zle zrobione ( wszystko wskazuje na przytkaną rurę , lub za mały jej przekrój ) i jeżeli nie ma możliwosci poprawy ( rury w stropach zabetonowane ) , to doradziłem zabudowę dodatkowej pompy do feralnego grzejnika . Prostszego sposobu nie widzę .

0
  • #13 10 Gru 2012 18:47
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Ideałem dla kotła kondensacyjnego jest aby temperatura na dole grzejnika była ... taka sama jak powietrza w pomieszczeniu lub 1 st. C wyższa.
    Obecnie, gdy grzeje u mnie kocioł stałopalny mam cyrkulację grawitacyjną i coraz bardziej jestem przekonany, że montaż pompy obiegowej przy instalacji z grzejnikami na kotle stałopalnym jest zbędny .... natura i fizyka są nadal lepsze od auto-adapt grundfosa :D . Woda w instalacji sama wie lepiej kiedy ma popłynąć do kotła aby uzupełnić utratę energii. :D

0
  • #14 10 Gru 2012 20:09
    doira
    Poziom 7  

Panowie już mówię instalacja była robiona 12 lat temu. Jestem skłonna uwierzyć, że prawdopodobnie jest gdzieś wduszona rura od samego początku jak się tu wprowadziłam i pomimo wielu starań żaden hydraulik na to nie wpadł. Nawet nie myślę o takim scenariuszu. Nie wiem jak sprawdza się powrót i zasilanie który jest który ( lewy cieplejszy, prawy zimniejszy) czy tak powinno być? Z waszą pomocą nakieruje lub oświecę jakiegoś hydraulika. Filtr został wyczyszczony, grzeje nawet lepiej grzejnik. Nie wiem jak długo?. Zdam relacje za jakiś czas co się u mnie zmieniło czy na lepsze czy na gorsze :cry: .

Dziękuję serdecznie za wszelkie informacje :| .

0
  • #15 10 Gru 2012 20:57
    lolson28
    Poziom 14  

doira napisał:
    Jestem skłonna uwierzyć, że prawdopodobnie jest gdzieś wduszona rura od samego początku jak się tu wprowadziłam i pomimo wielu starań żaden hydraulik na to nie wpadł. Nawet nie myślę o takim scenariuszu. .

No i nie myśl bo tak nie jest. Sama napisałaś że był taki okres kiedy grzejnik działał prawidłowo według Ciebie.

0
  • #16 10 Gru 2012 21:33
    saskia
    Poziom 38  

Jezeli faktycznie dzialal kiedys prawidlowo, to sadze ze przy probach oszczedzania gazu, zostaly zmienione parametry grzania, a ten pechowy grzejnik jest najdalszym grzejnikiem od kotla, w calej instalacji.
    Skutek jest taki, ze okresy pracy kotla sa zbyt krotkie, aby ten ostatni grzejnik nagrzal sie odpowiednio.

0
  • #17 10 Gru 2012 21:35
    maruda2
    Poziom 12  

Moim zdaniem najpierw trzeba ustalić czy grzejniki sa podłączone prawidłowo czy odwrotnie. W tym celu trzeba w każdym kolejno zakręcić zawór , odczekac aż ostygnie i odkręcić zawór. Jedna z rurek zacznie byc gorąca najpierw, potem druga. Ta pierwsza jest zasilaniem. Znając typ grzejnika trzeba znaleźć na stronie producenta sposób podłączenia ( albo zapytać kogoś obeznanego z tematem).
    Jeżeli jest dobrze - zostawić, jeżeli odwrotnie to w zalezności od sytuacji zmienić przy grzejniku ( grzejnikach) albo przy piecu.
    Może też zachodzić sytuacje że grzejnik jako taki jest podłączony prawidłowo, ale zawory są źle dobrane do typu grzejnika.
    Zarówno przy odwrotnym podłączeniu grzejnika jak i przy niewłaściwym zaworze zawór może stukać.
    Jeżeli już grzejniki sa prawidłowo podłączone należy zająć się kryzowaniem, ale nie tylko tego który grzeje źle , ale wszystkich. Te które są całe gorące trzeba przydławić, żeby na dole były zimne ( letnie).
    Jeżeli i to nie pomoże to trzeba się zająć piecem, a dokładnie filtrem i pompą obiegową, bo sytuacja wskazuje na za mały przepływ. Być może pompa pracuje na za niskim biegu.
    Wszystko co napisałem powinien wiedzieć i umieć zrobić każdy rozsądny instaltor.

0
  • #18 11 Gru 2012 11:23
    doira
    Poziom 7  

Witam wszystkich wspierających mnie. Bardzo dziękuję za wszelkie rady. Odpisuje grzejnik nie grzał od samego początku jak się wprowadziłam. Tylko do połowy. Dlatego zmieniliśmy grzjnik na nowy i grzał pierwszy sezon ok. Więc możliwe że to nie wina rur pod podłogą. Kupiłam pechowe mieszkanie i tyle. Po miesiącu mieszkania już mi rury pękały łazience co powodem było spadanie wody na kotle. Najgorsze w tym było, że zalałam aptekę !!. Usterką było że pod posadzką były rury plastikowe bez otulin !!!. Na złączkach puszczały i mało tego znaleziono malenką dziurkę. Poprawiono i było fajnie przez trzy tygodnie. Poszło w następnym miejscu. To jest naprawde przykre kupujesz mieszkanie bierzesz kredyt robisz łazienkę i co ? Po miesiącu jest rozskuwana ( trzy razy). Teraz jest ok. Wymieniłam całą instalacje w łazience. Gdybym rozwiązała problem grzejnika to byłabym szczęsliwa. Najlepsze jest to, że wczoraj się chwailłam , że grzeje grzejnik. Późnym wieczorem okazało się że znowu nie grzał. To mnie już jasna cholera wzięła. Głowica była ustawiona na maxsa, wzięłam skręciłam na 5 a za moment na 6 i znowu grzało od góry dobrze dołem zimno. Ciekawe zjawisko.

0
  • #19 11 Gru 2012 18:09
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Byłem pewien, że wszyscy specjaliści od ogrzewnictwa wiedzą, że im większa jest różnica temperatury góry i dołu grzejnika przy tej samej temperaturze zasilania tym grzejnik mocniej grzeje (oddaje więcej ciepła do pomieszczenia).
    Zastanawia mnie tylko skąd się bierze przeświadczenie, że grzejnik ma być gorący od góry do dołu ?

0
  • #20 11 Gru 2012 18:55
    doira
    Poziom 7  

Panie Grzegorzu ja nie jestem specjalistą w sprawach ogrzewania centralnego. To niech mi Pan wytłumaczy czemu dwa grzejniki oddają ciepło na całej powierzchni, a ten tylko do połowy od góry? Wnioskuje z Pana wypowiedzi że prawidłowo powinno być góra ciepła do połowy od połowy do dołu zimny. Niech mnie Pan źle nie zrozumie, ale mam w tym pokoju czujnik temperatury i jeśli ustawie np. na 22 stopnie to więcej też zużywa gazu, bo dłużej schodzi mu nagrzanie pomieszczenia. :D

Pozdrawiam
    Dorota

0
  • #21 11 Gru 2012 19:38
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest większe trzeba dostarczyć więcej ciepła.
    Kocioł gazowy musi je wyprodukować aby grzejnik mógł oddać.
    Jeśli ten grzejnik opatulisz dokładnie kocem (uniemożliwiając oddawanie ciepła) to zobaczysz, że przy otwartej głowicy będzie on na górze i na dole gorący, Jeśli zostawisz ten koc na noc grzejnik nadal będzie gorący na górze i na dole ale w pomieszczeniu które ogrzewa będzie zimno.
    Jeśli na następny dzień zdejmiesz z grzejnika koc będzie on gorący na górze a na dole chłodny ale w pomieszczeniu zrobi się cieplej.

Zastanawia mnie tylko dlaczego żaden monter/serwisant czy inszy specjalista nie nauczył się tego w szkole aby móc Ci to wytłumaczyć.

Zanim dasz komukolwiek dotknąć się do jakiejkolwiek swojej instalacji sprawdź jego wykształcenie (a nie reklamę/wizytówkę). Samozwańczych partaczy jest u nas pod dostatkiem.

0
  • #22 11 Gru 2012 20:15
    doira
    Poziom 7  

Panie Grzegorzu myślę, że już nie długo moja córka mi tu pomoże. Studiuje na drugim roku Politechniki Poznańskiej w tym kierunku. :D.

Pozdrawiam

0
  • #23 12 Gru 2012 20:47
    wegier1
    Poziom 10  

Witam. Mam taki sam problem. W ubiegłym roku zamontowałem kocioł 2 funkcyjny JUNKERS - przedtem miałem jednofunkcyjnu BERETTA i grzejniki konwektorowe. po remoncie - wymanie zamontowałem też grzejniki PRORAD z dolnym zasilaniem. Od chwili uruchomienia instalacji wszystkie grzejniki są o wiele cieplejsze na górze niż na dole tak gdzieś do połowy, nie mam zamontowanych głowic tylko same zawory regulujące- chwilowo nie kupiłem głowic a poprzenie nie pasują do tych grzejników. pokryzowałem grzejniki - są 3 w lednej linii i na zaworach usatwiłem 1 na 2, 2 na 4 i 3 na 6. Myślałem, że to pomoże, lecz niestety bez zmian. Wyczytalem, iż możliwe jest złe podłączenie grzejnika- tylko jak powinno być to sprawdzone U mnie jest tak, że zasilanie wchodzi w grzejnik, bezpośrednio idzie na zawór regulacyjny ( bez głowicy) do samej góry grzejnika. Instaslację wielokrotnie sprawdzałem i jest odpowietrzona. Przestawiłem w piecu pompę na najwyższe 3 położenie i nadal nie ma zmiany. W przedpokoju mam podobny grzejnik 1 płytowy i on jest cały gorący ale jest na innej gałązce rur i jest bliżej pieca CO. Cała instalacja jest z miedzi, czysta woda.
    Może to zabrzmi śmiesznie, lecz nie jestem fachowcem ale sam próbuję wiele rzeczy zrobić nie za bardzo wierząc tzw fachowcom. Jak usunąć taki problem samemu. Z góry dziękuję za podpowiedzi. :D

0
  • #24 12 Gru 2012 22:09
    saskia
    Poziom 38  

wegier1 napisał:
    Witam. Mam taki sam problem. W ubiegłym roku zamontowałem kocioł 2 funkcyjny JUNKERS - przedtem miałem jednofunkcyjnu BERETTA i grzejniki konwektorowe. po remoncie - wymanie zamontowałem też grzejniki PRORAD z dolnym zasilaniem. Od chwili uruchomienia instalacji wszystkie grzejniki są o wiele cieplejsze na górze niż na dole tak gdzieś do połowy, nie mam zamontowanych głowic tylko same zawory regulujące- chwilowo nie kupiłem głowic a poprzenie nie pasują do tych grzejników. pokryzowałem grzejniki - są 3 w lednej linii i na zaworach usatwiłem 1 na 2, 2 na 4 i 3 na 6. Myślałem, że to pomoże, lecz niestety bez zmian. Wyczytalem, iż możliwe jest złe podłączenie grzejnika- tylko jak powinno być to sprawdzone U mnie jest tak, że zasilanie wchodzi w grzejnik, bezpośrednio idzie na zawór regulacyjny ( bez głowicy) do samej góry grzejnika. Instaslację wielokrotnie sprawdzałem i jest odpowietrzona. Przestawiłem w piecu pompę na najwyższe 3 położenie i nadal nie ma zmiany. W przedpokoju mam podobny grzejnik 1 płytowy i on jest cały gorący ale jest na innej gałązce rur i jest bliżej pieca CO. Cała instalacja jest z miedzi, czysta woda.
    Może to zabrzmi śmiesznie, lecz nie jestem fachowcem ale sam próbuję wiele rzeczy zrobić nie za bardzo wierząc tzw fachowcom. Jak usunąć taki problem samemu. Z góry dziękuję za podpowiedzi. :D

Pierwsza zecz to powinienes sprawdzic jaka jest faktyczna kolejnosc podlaczenia grzejnikow od strony kotla, dryga to stopniowanie, im dalej tym wiekszy przeplyw.

0
  • #25 13 Gru 2012 12:41
    wegier1
    Poziom 10  

Podłączenie wygląda tak - z pieca CO jedna nitka idzie na grzejnik łazienkowy i z niej odnoga do przedpokoju na grzejnik, z drugiej nitki wszystkie pozostałe grzejniki pokoje ikuchnia. Kuchenny jest ostatnim grzejnikiem i z niego idzie powrót do pieca CO. Zasilenie jest pod każdym grzejnikiem i powrót również - wszystkie są wlutowane w rury miedziane. Podejście pod grzejnik z 15mm rury miedzianej. Na każdym zaworze w grzejniku jest oznaczenie od 1 - 6 , przez co rozumiem, że 1 to najniższa kryza czyli zdławienie największe a 6 to odwrotnie największy przepływ wody. tylko, że na części mosiężnej jest mała kreska wybita i to myślę że jest jakiś odnośnik ustawień . Jeszcze raz dzisiaj sprawdziłem - grzejniki są wszystkie odpowietrzone dobrze, minimalny ruch odpowietrznika na górze grzejnika i wysącza się woda. Zdławilem też dzisiaj odpływ wody na grzejniku w łazience - nie ma tam na zaworze wejściowym pod głowicą żadnych oznaczeń i dlatego wkręciłem o 3 obroty zawór na odpływie - na klucz imbusowy, lekko też przykręciłem zawór w przedpokoju, narazie po 2 godzinach nie ma żadnej zmiany- grzejniki pozostałe są nadal takie jak były. Pozdrowionka.!

1
  Szukaj w 5mln produktów