Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom \\ Atmega8 - Tablica matrycowa LED5x7 z książki Marcin Wiązania

alluser 10 Gru 2012 10:39 3147 9
  • #1 10 Gru 2012 10:39
    alluser
    Poziom 10  

Witam,
    Mam problem. Chodzi o listingi z książki Marcin Wiązania - Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom
    W książce są dwa przykłady sterowania matryca Led 5X7
    Pierwszy przykład z książki ma za zadanie wyświetlać znaki po kolei i to działa. Natomiast drugi listing ma za zadanie przesuwać znaki z lewej do prawej. I to już nie działa. Schemat ten sam różnica jest tylko w programie.
    Wgrywałem to do Atmegi8 kilka razy zmieniając różne parametry ale wyświetlacz milczy.
    Wygląda na to ze na pianach danych jest wszędzie stan wysoki natomiast na pianach przełączających pięć kolumn jest wszystko ok – piny kolumn działają cyklonicznie od 1 do 5
    Siedzę nad tym już parę dni i próbowałem także wgrać to do innego procesora Atmega8 i jest to samo.
    Nie buduje żadnego urządzenia jest mi to potrzebne do zrozumienia działania a jak cos nie działa to próbuje samemu naprawić ale niestety tutaj moja poczatkująca wiedza nie dała rady.
    Bardzo proszę o pomoc. I z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Kod:

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 9
  • #2 05 Mar 2013 19:13
    Mazur9
    Poziom 2  

Udało się znaleźć przyczynę problemu??
    Ponieważ mam taką samą sytuację, pierwszy program działa bez problemu, natomiast drugi (Tablica LED) mimo usilnych starań nie działa.

0
  • #3 07 Mar 2013 00:12
    alluser
    Poziom 10  

Witam,
    Niestety nie udało mi się znaleźć przyczyny problemu. Zatrzymałem się na tym etapie i czekam na pomoc… ale wciąż nic :(

0
  • #7 08 Mar 2013 00:46
    alluser
    Poziom 10  

Witam,
    Napięcie podłączone jest prawidłowo tak jak matryca.

W książce jest jeden schemat i dwa programy. Jeden z programów działa - czyli wyświetla tekst znakami po kolei – tu jest OK (czyli matryca podłaczona dobrze)

Natomiast drugi program (listing wyżej) ma za zadanie przesuwać tekst - to niestety nie działa.

Dodatkowo poza wykonaniem układu ścignąłem wersje demonstracyjną PROTEUSA (http://www.labcenter.com/download/prodemo_download.cfm#professional) i w programie proteus jest tak samo. Pierwszy program działa natomiast program przesuwający teks już nie.

Auto książki pisze że oba programy powinny działać na schemacie który zamieściłem wyżej ale jak widać nie tylko mi nie działa.

Nie mam pojecia co jest nie tak :(

Pozdrawiam

0
  • #8 08 Mar 2013 19:27
    Mazur9
    Poziom 2  

U mnie po zmianie tekstu który ma zostać wyświetlony z Bascom AVR na 12, na matrycy zaczęło się coś wyświetlać, ale nie to co powinno. Zamiast 12 wyświetla się 1,8,<,: i $, w różnych odstępach od siebie, i np. 8 wyświetla się dwa razy i to jedna po drugiej. Całość normalnie przesuwa się od prawej do lewej.

0
  • #9 19 Mar 2013 19:32
    heyka
    Poziom 17  

Witam

Ja mam matrycę sterowaną przez 74LS164 przerobiłem program z książki ale u mnie też nie działa, mam zamiar samemu coś napisać.

0
  • #10 28 Mar 2013 08:45
    heyka
    Poziom 17  

Do Mazur9, sprawdź czy masz dobrze podłęczone zasilanie do procesora i czy masz kondensatory filtrujące zasilanie, u nie dziwne zaki pojawiał się do momentu podłączenia kondensatorów filtrujących zasilanie.

0