Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Compaq 610 - nie działa wentylator , bateria, podświetlenie matrycy (Win XP)

eMuQ 13 Gru 2012 16:14 2490 9
  • #1 13 Gru 2012 16:14
    eMuQ
    Poziom 8  

Witam, otóż to jest jakiś dziwny problem z laptopem,

Kiedyś laptop zaczął się wyłączać bez zasilania przewodowego, czyli przyjąłem że bateria padła, natomiast później w ogóle nie chciał ładować z oryginalnego zasilacza, więc kupiłem zamiennik, no i po zakupie zaczął ładować, przeszedł z windowsa 7 na windowsa xp (na xp nie ma podświetlenia ekranu, widać wszystko ale na przyciemnieniu ale o tym później) , z racji że zbyt głośno pracował wentylator, i na xp było to samo wiec postanowiłem rozkręcić laptopa i dostać się do wentylatora, (odpiąłem baterie, odkręciłem górna pokrywę z przyciskiem zasilając i klawiaturę po czym dostałem się do wentylatora), przy wyłączonym laptopie jak i odłączonym z prądu, wyczyściłem go patyczkami do uszu, następnie, powierzchownie odkurzałem lekko kurz, by niczego nie uszkodzić, po sprawdzeniu że nie zostawiłem niczego, włączyłem laptop, i co się okazało, ze wentylator w ogóle nie startuje, dodam że mimo wyczyszczenia wcześniej go włączyłem i chodził, ale było słychać takie jakby brzęczenie łożyska podczas pracy wentylatora. Wtedy wykonałem odkurzanie które opisałem wcześniej.

Więc co się mogło stać??

Teraz dalej odnosząc się do matrycy i do baterii, zacznę od początku, przy zakupieniu tego zasilacza(zamiennika) podłączając go do laptopa, nie świeciła się kontrolka ładowania baterii, natomiast dziwny zbieg okoliczności ma niedziałanie wentylatora, ponieważ po włączeniu laptopa, i podłączeniu oryginalnego zasilacza jak i zamiennika, kontrolka ładowania się świeciła, i nawet przez chwile do ponownego włączenia laptopa, było podświetlenie matrycy, teraz znów jest ciemny ekran choć wszystko widać bez podświetlenia, wygląda to tak jak by ładował baterie i pobierał prąd z baterii, ponieważ na laptopie Toshiba którego posiadam, mam pełne podświetlanie a też bateria jest padnięta i zasilam prosto z kabla.Opcje zasilania odnośnie podświetlenia matrycy odpadają to nie jest to podświetlenie o jakie chodzi poprzez oszczędzanie czy max wykorzystania baterii .Dodam że przy podłączeniu kabla do wejścia zasilania, zwykłe poruszenie kabla do góry , powoduje wyłączenie laptopa.

Więc czy ktoś ma jakieś rady odnośnie tego całego wątku i problemu??

Prosiłbym o szybkie konkretne przedstawianie odpowiedzi, zależy mi na czasie, w ramach tego będę śledził wątek na bieżąco i odpowiadał od razu, jeżeli potrzeba jakiś screen z programu pisać, czy to BatteryMon czy z innego typu podającego napięcia lub temperatury z poziomu komputera wstawie jak najszybciej

1 9
  • #2 18 Gru 2012 21:15
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

eMuQ napisał:
    ale było słychać takie jakby brzęczenie łożyska podczas pracy wentylatora

Wentylator jest łożyskowany ślizgowo, a ośka i tulejka nawet nie leżały koło smaru stałego we fabryce... Nawet ja byłem ofiarą tego problemu jeden dzień przed końcem gwarancji. Na YouTube jest nawet filmik pokazujący ten sam problem w zupełnie nowym laptopie... Odrobina smaru załatwia problem, ale wentylator w tym modelu nie daje się rozebrać, pozostaje tylko WD40.

Problemy z zasilaczami, podświetleniem oraz wentylatorem wskazują wskazują na problemy z zasilaniem na płycie głównej. Ja tu nie pomogę. Zasilacz oryginalny też należałoby sprawdzić pod kątem stabilności napięcia. Podświetlenie jest LED, więc o inwerterze zapomnij.

BTW. Jaka jest wersja BIOS?

0
  • #3 18 Gru 2012 23:13
    poldi

Poziom 16  

Przyglądałeś się gniazdu wejściowemu zasilania. Może ci nie styka co jakiś czas.
    Czasami wystarczy prze lutować, jak puściły luty, a czasami wymienić.

0
  • #4 25 Gru 2013 15:23
    eMuQ
    Poziom 8  

okazało się że wejście do wymiany, a wentylator mimo instalacji nowego biosu, laptop po czyszczeniu wymianie past, dalej kreci się na 100% przyczyną może być potencjometr jak to stwierdzili w naprawie.

0
  • #5 25 Gru 2013 16:04
    boro1234567
    Spec od komputerów

eMuQ napisał:
    a wentylator mimo instalacji nowego biosu, laptop po czyszczeniu wymianie past, dalej kreci się na 100% przyczyną może być potencjometr jak to stwierdzili w naprawie.

Kto taką diagnozę postawił?

0
  • #6 25 Gru 2013 16:06
    eMuQ
    Poziom 8  

boro1234567 napisał:
    eMuQ napisał:
    a wentylator mimo instalacji nowego biosu, laptop po czyszczeniu wymianie past, dalej kreci się na 100% przyczyną może być potencjometr jak to stwierdzili w naprawie.

Kto taką diagnozę postawił?

diagnoze postawił Pan z serwisu SerwiKomp A.P w Gliwicach.

0
  • #7 25 Gru 2013 16:22
    boro1234567
    Spec od komputerów

Nie chcę nikogo o nic osądzać lecz to błędna diagnoza, tam nie ma żadnego potencjometru.
    Prawdopodobnie wentylator został podłączony na stałe pod zasilanie stąd jego praca na max obrotach.

0
  • #8 25 Gru 2013 16:31
    eMuQ
    Poziom 8  

boro1234567 napisał:
    Nie chcę nikogo o nic osądzać lecz to błędna diagnoza, tam nie ma żadnego potencjometru.
    Prawdopodobnie wentylator został podłączony na stałe pod zasilanie stąd jego praca na max obrotach.

normalnie został wpięty swoim kabelkiem w gniazdko do płyty głównej.

0
  • #9 25 Gru 2013 17:36
    boro1234567
    Spec od komputerów

[quote="eMuQ"]

boro1234567 napisał:

To niczego nie zmienia, sam fakt ściemy z potencjometrem mi się nie podoba.
    Możesz wkleić fotkę okolic złącza wentylatora.
    Potrafisz wykonać pomiary na płycie?

0
  • #10 25 Gru 2013 17:40
    eMuQ
    Poziom 8  

[quote="boro1234567"]

eMuQ napisał:
    boro1234567 napisał:

To niczego nie zmienia, sam fakt ściemy z potencjometrem mi się nie podoba.
    Możesz wkleić fotkę okolic złącza wentylatora.
    Potrafisz wykonać pomiary na płycie?

fotke mogę wstawić po nowym roku a pomierzyć nie umiem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo