Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Corsa 1.2 75KM - Długie czasy wtrysków na benzynie -przepływomierz, lambda?

18 Gru 2012 00:24 7020 12
  • Poziom 10  
    Mój samochód to Opel Corsa C (1.2 55kW 16V Z12XE, 2004, instalacje gazowa STAG 4, wtryskiwacze REG wymieniane rok temu, sonda Lambda oryg. też wymieniana w podobnym okresie).
    W weekend pojechałem na przegląd gazu do autoryzowanego warsztatu AC i pan zauważył, że na benzynie mam za długie czasy wtrysku (bodajże ok.5-6ms).
    Ustawił mi mapę gazu tymczasowo, pod te wartości z benzyny, ale jak to naprawię, to mam pojawić się ponownie na właściwy przegląd i korektę mapy.
    Według niego, najprawdopodobniej winny jest przepływomierz (czyszczenie, ew. wymiana) bądź sonda lambda.

Po przejechaniu ok.10km od momentu wyjazdu z zakładu, zapaliła mi się kontrolka Check Engine. Dodam, że od ostatniego przeglądu rok temu, nie było żadnych errorów, więc jest to najpr. powiązane z nowymi ustawieniami map LPG. Mam interfejs ECM, więc sprawdziłem błędy w OP-COM:

Total number of fault codes: 4
    P0300 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
    P0301 - Cylinder 1 Misfire Detected
    P0130 - O2 Sensor Circuit Low Voltage (Bank 1 Sensor 1)
    P0170 - Fuel Trim Malfunction (Bank 1)

Skasowałem je wraz z mapą benzyny. Włączyłem też nagrywanie parametrów LIVE na odcinku ok.10km.

Tutaj zamieszczam plik z danymi LIVE:
    http://chomikuj.pl/szym17/Dokumenty/Livedata_...sa-C_Engine__Z+12+XE_201212151859_wtrysk.xlsx

Tutaj natomiast mapa z AC GAS:
    http://chomikuj.pl/szym17/Dokumenty/mapa,2228775414.jpg

Ustawienia sterownika gazu:
    http://chomikuj.pl/szym17/Dokumenty/ustaw,2228777678.jpg

Czy na podstawie powyższych plików, można stwierdzić co jest powodem złych czasów wtryskiwaczy?
    Na innym forum dowiedziałem się, że podejrzane jest że Przepływka (MAF) w stanie spoczynku (idle) ma wartości zerowe. Nie jestem mimo wszystko pewien, czy to nie jest wina szczegółowości pomiarów. Zauważyłem, że występuje wielokrotność 9kg/h (18,27 itd.)

Z góry będę wdzięczny za wszelkie wskazówki!

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum. Proszę to poprawić. [ociz]
  • Poziom 35  
    Nie ma czegos takiego jak zły czs wtrysku. Czas jest to reakcja czynniki wpływajace na prace silnika. Masz uboga mieszanke dlatego masz te błedy. Sprawdz cisnienie paliwa, przepływke, lewe powietrze, wydajnosc wtryskiwaczy, cisnienie sprezania.

Czyli wszystko ca ma wpływ na mieszanke.
  • Poziom 10  
    dzięki za odpowiedź!

Trochę dużo rzeczy wymieniłeś, mam nadzieję że jak podjadę do dobrego mechanika, to będzie w stanie stwierdzić co jest nie tak.
    W związku z tym mam pytanie, na ile jest to groźne i pilne? Podczas jazdy nie odczuwam, żeby samochód gorzej się prowadził, w związku z tym nie wiem czy powinienem odpuścić i jeździć dopóki nie zacznę tego odczuwać, czy lepiej jak najszybciej się tym zająć?
  • Poziom 42  
    Czy na benzynie jest normalny nie ma jakichś objawów...świece "kakałko"
  • Poziom 10  
    autoas napisał:
    Czy na benzynie jest normalny nie ma jakichś objawów...świece "kakałko"

zapomniałem dodać, że wczoraj wymieniłem przepływkę. Kupiłem org, używkę Bosch, zero zmian.
    Świece wymienianie 15k km temu (VI.2011).
    Na benzynie dobrze się prowadzi, jak ta lala bym powiedział ;)
  • Poziom 11  
    Jeżeli wcześniej miałeś źle wyregulowaną instalację gazową mogła rozwalić mapę benzyny (opel jest bardzo czuły na to). Więc pozostaje ci tylko jechać do serwisu opla na wgranie orginalnej mapy benzyny a następnie na pożądną regulację gazu.
  • Poziom 42  
    1026 napisał:
    wgranie orginalnej mapy benzyny

No weź przestań...
    Skoro jeździ dobrze to nic nie grzebać, można by mu zresetować bloki i zobaczyć czy coś zmieniło (można też odłączyć akumulator)
  • Poziom 10  
    tak jak wczesniej pisalem, mam interfejs ECM i resetowalem mape benzyny (long i short -term). pojezdzilem troche na benzynie, zeby sie ustawila mapa i nastepnie sprawdzilem mape LPG, jest bardzo zblizona do PB.
    w zasadzie jedyna niepokojaca rzecz w tym momencie to te dlugie czasy wtryskow benzyny na biegu jalowym, oscyluja w granicach 5ms. Z drugiej strony samochod ma juz swoje lata, wiec skoro jezdzi dobrze, to tak jak autoas pisze, nie wiem czy jest sens ruszac..
  • Moderator Samochody
    Przecież ten silnik był całkowicie zimny (na screenach), to jaki byś chciał czas wtrysku...
  • Poziom 10  
    ociz napisał:
    Przecież ten silnik był całkowicie zimny (na screenach), to jaki byś chciał czas wtrysku...

ok.5ms jest przy ciepłym silniku 90stopni.
  • Poziom 35  
    markos17 napisał:
    ociz napisał:

to jaki masz skład? powinno byc bogato z jakiegos powodu.
  • Poziom 10  
    fuelinyourblood napisał:
    markos17 napisał:
    ociz napisał:

to jaki masz skład? powinno byc bogato z jakiegos powodu.

jak to sprawdzić?
  • Poziom 35  
    analizatorem spalin?