Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonel MZC 300 rezystancja uziomu

20 Gru 2012 12:32 4353 13
  • Poziom 9  
    Witam kolegów, chciałem sprawdzić czy miernikiem impedancji pętli zwarcia można zmierzyć uziom. Jednak w instrukcji jest napisane aby odłączyć mierzone uziemienie od szyny PE. Równie dobrze mogę zmierzyć rezystancję uziomu trafo. Gdy tak uczyniłem na mierniku pojawia się symbol braku ciągłości przewodu ochronnego i pomiar jest niemożliwy. Co źle robię?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 37  
    A co to za uziemienie? Jeden przewód podłączasz do gniazda L i ten przewód włączasz do fazy ( np. wtykasz do gniazdka lub podpinasz gdzieś się w rozdzielni do fazy. Byle nie było w obwodzie z którego korzystasz RCD ) drugi przewód podpinasz do gniazda N PE i ten przewód podpinasz do badanego uziemienia jak już wszystko ok połączysz wciskasz start.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 9  
    Tak myślałem, instrukcja mówi o odłączeniu badanego uziomu od instalacji, po co wprowadzają w błąd... Dzięki...
  • Poziom 37  
    Po co się rozłącza :?:
    Jeśli masz uziemienie które jest podłączone do szyny wyrównawczej a od szyny wyrównawczej idzie przewód do szyny PE by ją uziemić to w tym przypadku musisz odłączyć uziemienie od szyny wyrównawczej bo inaczej jak będziesz mierzył uziemienie np.otokowe czy fundamentowe to zamiast zmierzyć uziemienie ( element metalowy w ziemi i chodzi o jego kontakt z glebą ) to zmierzymy pętle zwarcia a nie rezystancje uziemienia. By zmierzyć uziom nie może mieć metalicznego połączenia z PE ( ew. punktem podziału PEN bo czasem tez jest uziemiony ) bo PE jest uzyskane z rozdzielenia przewodu PEN ( na PE i N ) i tak zamknie się nam pętla zwarcia a ty musisz podczas pomiaru zamknąć pętle zwarcia poprzez grunt ( ziemię ) i po to się odłącza uziemienie od instalacji elektrycznej. Oczywiście tu odniosłem się do sieci TN-C. Więc mając rozłączony a raczej odłączony uziom od wewnętrznej instalacji bierzesz fazę z instalacji L następnie podpinasz się do uziomu ( gn. N PE ) i cyk pomiar wtedy pętla zamyka się poprzez glebę i mamy jakieś rozeznanie co z uziomem jest czy ma dobry kontakt z ziemia czy nie albo już go ziemia strawiła swymi sokami :D Inaczej ci tego nie potrafię wytłumaczyć.

Tak sobie pomyślałem ale tylko pomyślałem że skoro nie masz ciągłości PE bo miernik sygnalizuje ci to nie rozłączyłeś w rozdzielni szynę PE i ją wtedy mierzyłeś bo miernik tak się wtedy zachowa wykrywa brak połączenia w obwodzie ale tylko tak pomyślałem :D
  • Poziom 9  
    Najprościej pisząc, wbijam pręt w ziemię i chcę zmierzyć jego rezystancję.
    Podłączam zacisk miernika PE, N do pręta a drugi do fazy, miernik pokazuje brak ciągłości PE?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    :not: no to już nie wiem :|
    Możesz sprawdzić miernik na gniazdku może przewód niema styku i przerywa obwód szczerze się przyznam że nie mam pojęcia. Czasem robiłem pomiar pętlą zwarcia ale MPI-502 metoda taka sama i nie miałem problemów. Jak bateria sprawna jak wykonuje pomiar na gniazdku a nie chce na uziemieniu to może ma bardzo duża rezystancje poza zakres pomiarowy miernika no przyznam się że nie wiem :|
  • Poziom 9  
    Może powinienem go skalibrować, wczoraj gdy mierzyłem impedancję na obwodzie zabezpieczonym C20, impedancja przekraczała normę i zaiskszyło na styku
  • Poziom 37  
    Tu masz instrukcje jak by co. http://www.sonel.pl/media/files/pdf/ins/MZC-300%20insobs%20v4.2.pdf
    No nie wiem jak ci zaiskrzyło jak robiłeś pomiar między L a PE w gniazdku poprzez przewody 1.2m i jeden wsadziłeś do otworku w gniazdku L a drugim dotykałeś kołka ochronnego to mogło zaiskrzyć podczas pomiaru bo miernik przepuszcza prąd zwarciowy przez siebie ( wewnętrzny rezystor ) i coś może zaiskrzyć bo trzymając sondę w dłoni i ją dotykając mogło dochodzić do ``mikro`` przerywania obwodu i coś tam lekko zaiskrzyło a miernik może ogłupieć w tym momencie bo mu przerywało podczas pomiaru ale to tylko moje wymysły i domniemania :D
    Kiedyś robiłem próbę na przedłużaczu z prawie upalonym przewodem przy listwie zaciskowej i jak pstrykałem pomiar to na styku listwa a przewód strzelało ale pomiar wychodził fakt że wysoki ale miernik podołał :D Trzeba ustalić co iskrzyło to co na górze napisałem jest moją fantazja domniemaniem co robiłeś bo mierzyłeś i iskrzyło więc pomyślałem że pomiar robiłeś L-PE ale to tylko ty wiesz co robiłeś :D

Przeprowadź pomiar na gniazdku porządnie między L a N wtykając obie końcówki sond pomiarowych i zobacz co miernik pokaże. Między fazowo nie możesz nim mierzyć pętli bo wypaczyłem w instrukcji że max napięcie to 255V.
  • Specjalista elektryk
    macco1987 napisał:
    wczoraj gdy mierzyłem impedancję na obwodzie zabezpieczonym C20, impedancja przekraczała normę i zaiskszyło na styku

Iskrzenie świadczy o słabym styku pomiędzy końcówką pomiarową i badanym elementem.
    W miernikach MZC podczas wykonywania pomiaru przepuszczany jest w czasie 10ms prąd o wartości ok. 19A.
    Pomiar tak dużym prądem czyni uzyskany wynik dość wiarygodnym.
  • Poziom 9  
    Wiem, że nie mogę mierzyć między fazowo. Robiłem pomiar między L a N, jak wspominałem obwód był zabezpieczony nadprądowym C20 i nie zdał egzaminu. Impedancja o 0,45 oma za duża. Sprawa się rozwiązała tak jak wcześniej przypuszczałeś rezystancja uziomu przekraczała zakres miernika 199.99 oma. Sprawdziłem to bardziej wskazanym do tego miernikiem innej firmy. Dzięki za podpowiedzi i życzę Wesołych Świąt...
  • Moderator
    macco1987 napisał:
    jak wspominałem obwód był zabezpieczony nadprądowym C20 i nie zdał egzaminu.

A co to za obwód?
  • Poziom 9  
    Niestety, ktoś podpiął pod C 20 dwa obwody gniazd i oświetlenie, instalacja TN-C...

Dodano po 9 [minuty]:

macco1987 napisał:
    Niestety, ktoś podpiął pod C 20 dwa obwody gniazd i oświetlenie, instalacja TN-C...

Oczywiście całość była na tym jednym zabezpieczeniu
  • Moderator
    macco1987 napisał:

Dodano po 9 [minuty]:

macco1987 napisał:

Oczywiście całość była na tym jednym zabezpieczeniu

A Ty mierzysz, zamiast najpierw doprowadzić instalację do ładu. Przecież już przy oględzinach powinno figurować w protokole jak byk, że zabezpieczenie dobrano niewłaściwie, jego wartość jest zbyt duża i ma niewłaściwą charakterystykę czasowo - prądową.
    A poza tym mam wrażenie, że reszta instalacji też nie wygląda zbyt ciekawie.
  • Poziom 9  
    Mierzyłem, z czystej ciekawości jakie wystąpiły nieprawidłowości... Co do reszty instalacji jak byś kolego zgadł, niewłaściwie dobrane zabezpieczenia to dopiero początek;
    -brak zerowania,
    -obwody świetlne z przerywanym zerem
    -zbyt wiele obwodów na jednych zabezpieczeniach
    -zabezpieczenia przeznaczone dla urządzeń 3-fazowych, zabezpieczają obwody pojedyncze w różnych częściach budynku...