Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obijanie skrzynek basowych

mukade 09 Feb 2005 10:06 5420 23
    mukade
    Level 31  
    Witam serdecznie! Sprawa wygląda tak: nie wiem jak to zrobić, żeby okleić moją (a właściwie moje) skrzynki czarną włókniną tak, żeby nie było widać zakładek i łączeń tegoż materiału. Budową subwooferów zajmuję sie od lat, więc spoko. Wiem wszystko o obliczaniu, strojeniu, dobieraniu itp, itd. ALE DO JASNEJ ANIELKI, JAK ONI TO ROBIĄ W TYCH ZAKŁADACH CAR AUDIO ŻE WSZYSTKIE PROGI I KRAWĘDZIE SĄ GUSTOWNIE ZAOKRĄGLONE, A ŁĄCZEŃ POPROSTU NIE MA! SUB WYGLĄDA JAKBY BYŁ OBITY JEDNYM KAWAŁKIEM MATERIAŁU!!! Pomocy!!! Pozdrawiam i proszę bardziej doświadczonych ode mnie o poradę :sm2:
  • Helpful post
    Lodoo
    Level 16  
    ja to robie tak, ze docinam wykladzine mniej wiecej i przyklejam cala oprocz laczen. zostawiam tak po 5cm przy laczeniach nie przyklejonedocinam nozykiem od linijki (listwy) jedna strone laczenia rowniutko i przyklejam. potem docinam druga i przyklejam "na styk". laczenia NIE MOGA byc na krawedziach bo beda odlazic. trzeba laczyc na gladkich plaskich powierzchniach w miare mozliwosci. wybieraj dosc wlochate wykladziny - jak sie postarasz i nie bedziesz szybko robil to wyjdzie ladniutko :) jak sie przyjrzysz z bliska to zawsze wypatrzysz laczenia :)
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Łączenie jest. Gdzieś od spodu. Skrzynia oklejana jest dookoła a boki klejone metodą na zakłądkę: dwie warstwy tkaniny na siebie i jedno cięcie (tak jak wykładzine podłogową). Wtedy nawet jak pójdzie trochę nierówno, to tak samo z dwóch stron. Po oklejeniu można materiał na łączeniach lekko "zaczesać" lub nałożyć na linię łączena trochę kleju i zamaskować łączenie "włoskami" materiału.
    mukade
    Level 31  
    Dzięki chłopaki. Czyli wychodzi na to ze nie ma specjalnych sztuczek, tylko trzeba równiutko dociąć krawędzie, żeby po bokach zrobiła sie "czteroboczna koperta", tak? A czym to kroicie? Bo ja np. nożykiem introligatorskim, tylko że nie potrafie tego równo uciąć bo to jest nie dosyć że ciągnące to jeszcze pancerne!!! (podałbym nazwe firmy, tylko nie wiem czy wolno..) Może musze się bardziej postarać... Jak byście mogli to dajcie jeszcze namiar na dobry materiał i jakiś fajny bezbarwny klej, który dałoby się rozprowadzać szerokim pędzlem. Jak kleje wikolem, ale potem przebijają białe plamy... Z góry dzięki. Pozdrawiam.
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam
    tak jak już Błażej pisał na zakładke i wtedy nawet jak nirówno utniesz to i tak jedno z drugim będzie sie zgadzac bo będą dwie strony tak samo uciete:)
    A mam takie pytanko do Ciebie mukade :)
    Posiadam głośnik basowy Sony Xpold model: XS-L1235 jets to 800 W max a w RMS 200, 30 cm śr. :)
    I chce do tego zrobic paczkę jak byś mógł mi powiedziec jakich rozmiarów ma byc i czy ma to byc otwarta czy zamknieta :)
    Z góry dziękuje pozdrawiam Paweł :)
    mukade
    Level 31  
    wybaczcie pwelsiara i błażej, ale nie bardzo rozumiem sposób klejenie na zakładke. Tzn. nie widze co by miało na co zachodzić i na której ściance. Gdybyście mogli sie postarać tak baaardzo łopatoligicznie mi to wytłumaczyć. Krok po kroku...

Dodano po 3 [minuty]:

A skrzynke pod Twojego eksploda z checią zaprojektuje. Spodziewaj sie gotowego projektu dzisiaj w nocy albo jutro rano. Czy te parametry się zgadzają: XS-L1235:Z = 4ohms
    Revc = 3.2ohms
    Levc = 1.2mH
    Fs = 23.5Hz
    Bl = 13.8T.m
    Qts = 0.39
    Qes = 0.43
    Qms = 4.9
    Vas = 104L
    Mms = 0.1753kg
    Xmax = 5mm
    ?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Błażej
    Na bokach. Jak "obwiniesz" już pudło tkanina, to musisz ją pozakładać na boki.
    Cięcie na zakładkę: tam gdzie spotykają się dwa kawałki tkaniny, nie tniesz ich oddzielnie na wymiar, tylko nakładasz jedna na drugą, czyli robisz zakładkę i dopiero wtedy przycinasz. I nawet jak ci cięcie wyjdzie nierówne, to nie musisz sztukować. Bo to, co wyciąłeś z jednej strony, to naddałeś z drugiej. I łączenie jest idealne.
    mukade
    Level 31  
    No! Teraz zrozumiałem o co chodzi z techniką cięcia na zakładkę. I jeszcze taki drobiazg: Ja to robie tak, że przednią, górną, tylną i dolną ściankę owijam jednym kawałkiem a boczne ścianki osobnymi kawałkami. Czy tak jest dobrze? I jak powinny iść linie łączeń, tzn., jaką figurę powinny tworzyć na bocznych ściankach boxa? Dodatkowo spytam jakiego kleju używacie. Wiem że to już było na innych postach, ale interesuje mnie wasza opinia. :)
    Pawelsiara, Twoja skrzynka właśnie powstaje :twisted:
    Chcesz znać tylko obiętość i rodzaj skrzynki czy życzysz sobie dokładny projekt z pełną rozpiską co i jak masz wykonać..? To dla mnie kwestia kilku minut więc jakby co to z miłą checią zrealizuje tą drugą opcję :sm24: .
    Błażej
    Klej: tapicer.
    Dobrze jest jak efekt końcowy jest zadawalający. Przypatrz się jak sa oklejone "firmowe" skrzynki. Mają zrobioną jakaś fazę w bocznych ściankach i wepchany tam materiał: ze ścianek bocznych i zaginany z przodu, tyłu... a to po to, by łączenie nie występowało na kancie skrzyni. Materaił nie bedze się wtedy zadzierać przy przesuwaniu, przestawianiu...
    mukade
    Level 31  
    Faktycznie, oni to tam chyba wpychają. Ale wtedy docinanie na zakładkę traci sens prawda :cry: ???
    No nic, dzięki wam za pomoc i już więcej nie zamęczam bo już wyjaśniliście chyba wszystko co się dało. Pozdrawiam i życzę udanych skrzynek...
  • Helpful post
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam na poczatek wielkie dzięki za zainteresowanie sie moja prośbą.
    A co do kleju to ja używąłem jakiegos do drewna nawet nie pamiętam nazwy ale nie wiem czasem czy nie był to tytan czy cos takiego chodzi o to zeby klej po wyschnieciu był przeźroczysty :) raz używąłem butaprenu bo nie miałem innego a spieszyło mi sie tylko że tym łatwo poplamić materiał i późnij nie wyglada to najestetyczniej :) co do Cięcia na zakładke to Błazej wytłumaczył Ci to bardzo ładnie i wiedze ze dobrze go zrozumiałeś :) ale jak byś czegos jeszcze nie wiedziął to pisz....:)
    A co do mojej obudowy to jak Ci się tam będzie chciało jeżeli nie miął byś co robic to możesz podac dokładną rozpiske był bym bardzo wdzięczny
    a co do mojego głosnika to dokładnych parametrów nie mam.....:( podam Ci parametry jakie znam:impedancja 4 ohm, pasmo przenoszenia od 20Hz-2500 Hz, czułość 89 db/w/m, membrana polipropylenowa, moc wejściowa w RMS 200W, a maxymalna 800W, srednica 30cm. Więcej nic o nim nie wiem.
    Nie wiem jak Ci sie odwdzięcze za pomoc :)
    pozdrawiam wszystkich :)
    mukade
    Level 31  
    Właśnie wyczaiłem jakiś fajny uniwersalny klej do takich rzeczy. Można go nakładać pędzlem i jest bezbarwny. 18zł za puszkę. Jeżeli kogoś interesuje to moge kiedyśtam sprawdzić jak się nazywał...
    Pawelsiara wysłałem ci wszystko jako prywatną wiadomość, więc sprawdź swoją skrzynkę ne elektrodzie. (sory że pisze takie coś na forum)
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam wielkie dzięki Ci za wszytsko:)
    Mam jeszcze jedno pytanko czy można było by ta paczk zrobić z drzewa a nie z płyty?? bo mam możliwość zrobieina z drzewa czegos takiego za małe pieniądze a nawet zadaromo...... tylko nie wiem czy to możer tak być jezeli można to z jakiego drzewa i jakiej grubiości mają być elementy i czy rozmiar skrzynki z tego powodu się nie zmieni????
    Pozdrawiam Paweł
    mukade
    Level 31  
    Z drzewa powiadasz. 8-) hmm, nie mam w tyb żadnego doświadczenia. Właściwie powinno grać dobrze, ale nie wiem jakie drzewo, jakie łączenia i jak to będzie reagować na wilgoć... Ważne żeby skrzynia była SZTYWNA I SZCZELNA! :ok: Profesjonalne kolumny hi-end'owe są robione z drzewa ale nie wiem czy nie wymaga to dodatkowych umiejętnosci. No cóż, powiem tak. Na pewno najlepszy dźwięk uzyskasz jak użyjesz płyt MDF 22mm. Ja bym nie ryzykował inaczej, chyba że masz doświadczenie w budowaniu mebli albo coś, no to spoko. :spoko: A to ma być do domu czy do samochodu? W ogóle to piękny głośnik. :P Jaki masz do niego zamiar podłączyć wzmacniacz? :?: (ps: doszło wszystkie 5 obrazków?)
    Pozdrawiam, Paweł
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam
    Obrazki wszytskie dosżły jeszcze raz wielkiie Ci dzięki za to:) wszystko fajnie wytłumaczone:) co do tej skrzyni to jeżeli chodzi o wykonanie jej z drzewa to mam mozliwość w sumie to profesjonalnego wykonania kumpel ma zakład stolarski i nie miał bym z tym problemu, co do łączenia to wszytsko było by lkejone i skrecane czyli na 100% będzie szczelne i sztywne:), a co do wilgoci to wydaje mi sie że jak była by ladnie zrobiona to nie tzreba było by jej obijać tylko ładnie pomalować lakierem ewentualnie bejcą zmienić koloro i później na to lakier, wygladalo by naprawde super już z nim gadałem o tym to nie ma problemu z robotą:)
    Narazie ten subwoofer będzie stał w domu ponieważ mam maluszka i ne wiem skąd miał bym uzyskać z niego taka moc żeby go zasilić a nie będe kombinowa z alternatorem bo to już stary trup jak zmienie autko to wtedy pójdzie do samochodu:) co do wzamcniacza to w domu podłącze do niego końcówkę mocy sharpa SM-7700H(BK) ma ona 550W poboru z sieci końcówka mocy w niej to STK4241V 2*120 można zmostkować czyli było by tak ok 200W pasmo przenoszenia końcówka ma od 20Hz:)
    A do samochodu myśle zakupic taki wzamcniacz: XM-1502SX sony aplod

# 2/1 kanał
    # max. moc wyjściowa 2 x300W/ 1 x 760W (4 omy)
    # moc RMS 2 x150W/ 1 x 380W (4 omy)
    # impedancja obciążeniowa od 2 oma
    # wzmacnianie tonów niskich (bass boost)
    # płynnnie regulowane filtry dolno- i górnoprzepustowe (50-200Hz)
    # stopień zasilający MOSFET
    # możliwość podłączenia sygnału z wyjścia głośnikowego
    # wyjście liniowe
    # pozłacane złącza
    # obudowa w kolorze czerwonym
    # wejście 6V
    Pozdrawiam paweł:)
    mukade
    Level 31  
    Aha! :please: Jak tak sprawa wygląda to oczywiście wyoknaj go z drzewa. Efekt wizualny bedzie świetny. Lepszy nawet niż oklejanie fornirem itd. Jakbyś kiedyś robił jego zdjęcia, to ewentualnie mi prześlij. Jestem ciekaw jak to wyjdzie. Pozdro, miłej zabawy. :spoko:
    renard m.
    Level 21  
    Malucha powiadasz....jesli chcesz raz dziennie ladowac akumulator to zachecam rowniez do pracy tworczej...;)
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam
    OK nie ma sparwy jak zrobie uż paczkę to porobie zdjecia i wyśle Ci, tylko to chwile potrwa bo wszystkie elementy trzeba pokleić żeby to miało ręce i nogi:) jak byś mógł to podaj mi maila łatwiej bedzie mi sie skontaktować z Toba bo nie wiem kiedy bede miał ta paczkę:) jutro mu zlece to zadanie to może sie wyrobi szybko z tym:)
    A jeszcze jedno pytanko mam jak mam ustawić głośnik na przedniej ścianie na jakiej wysokości i jak ustawić basrefleks czy musi być zachowana jakaś odległość od głośnika i od ścianek bocznych i górnych??
    I czy to można obić w środku jaką gąbką taką specjalna watą wytłumiającą czy zwykłą gąbka. Ale chodzi mi o to żeby nie traciło to na niczym czyli wole kupic coś lepszego żeby nie tracić na jakości dźwięku:)

A co do malucha renard m to w sumie moze i bym włożył ta paczkę ale dwa miesiące temu zawalili mi radio z niego:( i nie chce już w niego inwestować bo już jestem 400 zł w plecy na samym radiu a miesiąc przed kradzieżą radia miaęłm w nim subwoofer tylko ze wyciągnołem bo mi zawadzął i nie wkładałem juz później bo nie miałęm czasu, nio i w sumie na tym dobrze wydszedłem bo jak bym wsadził to jeszze by suba wzieli skór........ wtedy był bym w plecy jakies 1000 zł:(
    A co do ładowania to wcale nie tzreba ładowac codziennie tylko trzeba troszke pokombinować z alternatorem:) i nie nadużywać suba przy wyłączonym silniku:)
    Pozdrawiam Paweł
    mukade
    Level 31  
    mukade(malpa)wp.pl Oczywiście się nie spiesz z robieniem boxa :) Do środka możesz dać zwykła gąbkę tapicerską (która nie będzie dużo gorsza od watoliny), ale chyba nie warto, bo watolinę: a/ łatwiej dostać b/ dłużej wytrzyma nie utleniając się c/ nie jest wcale droższa d/ jest grubsza, więc nie trzeba dawać tylu warstw (w zasadzie powinna wystarczyć jedna albo dwie- weź to na odsłuch..). Także użyj watoliny. Jest np. na allegro.
    Głośnik umieszczasz wg. swojego widzimisie- tyle tylko żeby nie powstały problemy natury montażowej... Bass-reflex właściwie też, tylko pamiętaj żeby odległość otworu(tego wewnątrz boxa) od najbliższej przeszkody(tylnej ścianki z watoliną) była minimum 9 cm. No i jak Twój kolega może to niech jeszcze wykona frez pod głośnik (ale nie kosztem szczelności)(żeby "krawędź" głośnika była na równo z płaszczyzną przedniej ścianki), ale w przypadku subwooferów jest to tylko sprawa wizualna (ważniejsze jest, żeby głośnik szczelnie przylegał do ścianki!!!!! inaczej będzie harczeć). Pozdrawiam 8-)

Dodano po 26 [minuty]:

To tak żeby nie było żadnych wątpliwości :D
    pawelsiara74
    Level 22  
    OK wielkie dzięki skrzynka już sie zaczyna robić tylko mam jeszcze jedno malutkie pytanko na której ścianie proponowal byś umieścić głośnik i czy to ma jakies znaczenie na której będzie głosnik i czy nie było by lepiej tak jak w niektórych subwooferach jest że glośnik jest na jednej ścianie a basreflex jest na innej?? Tak tylko pytam z ciekawości:) ale głównie mi chpdzi o to która ściane zrobic frontową?? :)
    Pozdrawiam Paweł
    mukade
    Level 31  
    Witam :) Ja to sobie wyobrażałem tak jak za obrazku poniżej, czyli bass-reflex koło głośnika umieszczone razem na ściance AxB. Ale oczywiście możesz dowolnie (no prawie, nie np.żeby to miało cztery metry długości i było płaskie jak naleśnik :boss: ) zmieniać wymiary, według swoich upodobań. Ważne żeby pojemność wewnętrzna była ta sama. Umiejscowienie zarówno głośnika jak i bass reflexu też są dowolne (chociaż najbardziej klasycznie jest dać oba elementy na tej samej ściance). Nic nie stoi na przeszkodzie żeby rura była na górze albo z boku. Tylko z tył jeszcze nie próbowałem ale też można. Oczywiście uwzględnij kształt swojego przyszłego bagażnika, żeby nie było gafy, że np. skrzynka nie wejdzie, albo bass-r. bedzie zasłonięty przez tylne oparcie :lol: Aha i pisz śmiało w razie jakichkolwiek wątpliwości. Z chęcią pomogę. Pozdrawiam. Cieszę się że skrzynka się już robi :sm15:

Dodano po 1 [minuty]:

O tak bym to widział...
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam
    wszystko spoko tylko nie widze żadnego obrazka:/ nio ale ja myśle że frontową sciane zrobie tą o wymiarach 424x564 przynajmiej mi sie tak wydaje ze było by tak ładnie ale ostateczna decyzja zapadnie jak juz będzie paczka wtedy najlepei j będzie widoczne wszystko. A i myśle ustawic to tak: głosnik na środku wzgledem bocznych ścian a wzgledem górnej i dolnej to lekko w góre podnieść i bas-r na srodku pod głosnikiem:) wydaje mi sie ze było by ok tak :)
    Skrzyneczka powinna juz być w sobotę ewntualnie w anstępnym tygodniu na początku :) jak już będe miał wyśłe Ci foto:)
    Pozdrawiam Paweł

Dodano po 6 [minuty]:

Ok jest obrazek za pierwszym razem nie wyświetliło mi ale to wina mojego neta
    Sorry za tamto
    :) pozdrawiam

Dodano po 56 [sekundy]:

Sorry za tamto

Widze że nawet tak samo myślimy co do ustawienia głośnika:)

Dodano po 4 [minuty]:

Sorry za tamto

Widze że nawet tak samo myślimy co do ustawienia głośnika:)
    i jeszze jedno pytanko na allegro jest watolina do wytłumiania tylko że ma ona 6 cm a mówiłeś coś kiedyś o 4 cm czy mogła by być 6 cm?
    mukade
    Level 31  
    Jasne, że może być :) Daj spokojnie 6cm. Będzie grało tak samo dobrze. Zasada jest taka: jeżeli dźwięk jest "metaliczny i niekontrolowany"- dodajesz wytłumienia. Jeżeli jest "matowy i ociężały" musisz dać go mniej. Watolinę najlepiej przybijać takerem. Oczywiście w ramach testowania dźwięku możesz ja tylko luźno poukładać. A tak w ogóle to myślę że będzie dobrze już od początku. Jedna warstwa, czyli 6cm, jest ok. Pozdrawiam.