Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowa różnicówka rozłącza zasilanie

perkoss 10 Sty 2013 10:42 24927 16
  • #1 10 Sty 2013 10:42
    perkoss
    Poziom 7  

Witam
    Od kilku dni mam problem dotyczący różnicówki w moim domu, dlatego zwracam się do was o poradę.
    Zaznaczam że jestem w tej kwesti laikiem w związku z tym proszę o wyrozumiałość.

Postaram się streszczać.
    Dwa tygodnie temu jeden z silników (230V) od bramy wjazdowej, na wskutek wilgoci dostał przebicia na uzwojeniu pomiędzy N i PE, w związku z tym zadziałała główna różnicówka odcinając zasilanie w całym domu.

Dodam tylko że brama od samego początku tzn. odkąd jest zainstalowana, posiada "niewielkie" zabezpieczenie postaci dwóch wyłączników nadprądowych.
    Pierwszy z nich (Hager MB 116A) znajduje się w głównej szafce rozdzielczej, i zabezpiecza on pewien segment odbiorników w piwnicy. Z tego zasilania wydzielona jest linia dla zasilenia bramy wjazdowej, tu zamontowana jest osobna skrzynka w której zainstalowane są dwa nadprądowe wyłączniki (GE B6 G61 - jeden zabezpiecza brame wjazdową, drugi wideodomofon)

I tu właśnie przed wyłącznikami nadprądowymi postanowiłem dołożyć dodatkową różnicówkę.
    Założenie było takie że w momencie ponownego przebicia w pierwszej kolejności wybije różnicówke w piwnicy, a różnicówka na tablicy głównej pozostanie "nietknięta". Wczoraj wszystko zamontowałem, różnicówka w piwnicy wydaje się działać poprawnie, ponieważ wciśnięcie przycisku "test" powoduje jej rozłączenie, natomiast martwi mnie inna rzecz. Tzw sztuczne wytworzenie przebicia za różnicówką pomiędzy przewodami N i PE powoduje wybicie obu różnicówek tej w piwnicy oraz tej na tablicy głónej, tym samym wyłączając prąd w całym domu.

Poniżej zamieszczam taki "laikowy" schemat jak to mam podłączone.
    Proszę o weryfikację i jakieś wskazówki.

2 16
  • Deimic One - Szkolenia
  • Pomocny post
    #2 10 Sty 2013 11:00
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Aby nie "wybijało" ci różnicówki głównej,przy awari bramy/ domofonu różnicówka obsługująca bramę i domofon powinna być zasilona z przed (z góry) różnicówki głównej.

2
  • #3 10 Sty 2013 11:00
    retrofood
    Moderator

Wskazówka jest jedna. Nie rozumiesz ani zasady działania, ani roli tych zabezpieczeń, więc mam prawo domniemywać, że już wystarczająco nabałaganiłeś w instalacji. Zwróć się do kogoś kto to obejrzy, przemyśli i rozwiąże Twój problem, doprowadzając instalację do ładu.

-1
  • Deimic One - Szkolenia
  • Pomocny post
    #4 10 Sty 2013 11:09
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Sty 2013 12:13
    perkoss
    Poziom 7  

stanislaw1954 napisał:
    Aby nie "wybijało" ci różnicówki głównej,przy awari bramy/ domofonu różnicówka obsługująca bramę i domofon powinna być zasilona z przed (z góry) różnicówki głównej.

Też już o tym myślałem, ale wtedy pozostała część odbiorników które są na tej lini w piwnicy zostanie pozbawiona ochrony różnicowo prądowej. Innym wyjściem jest
    założenie tej jednofazowej różnicówki na tablicy głównej zaraz po nadprądowym 16A, przepinając główną faze na piwnice przed różnicówke główną ?

retrofood napisał:
    Wskazówka jest jedna. Nie rozumiesz ani zasady działania, ani roli tych zabezpieczeń, więc mam prawo domniemywać, że już wystarczająco nabałaganiłeś w instalacji. Zwróć się do kogoś kto to obejrzy, przemyśli i rozwiąże Twój problem, doprowadzając instalację do ładu.

Nigdzie nie pisałem że jestem fachowcem tudzież specem / wyraźnie na wstępie zaznaczyłem że jestm laikiem. Nie widzę za bardzo sensu do wzywania fachowca żeby podłączyć trochę inaczej zasilanie bramy. A jeśli mowa o bałaganie...podczas remontu domu kilka lat temu wziąłem sobie profesjonalnego elektryka, który wymienił tablice, instalacje etc...oto efekt jego pracy. Bez urazy wobec osób po fachu, ale jak dlamnie to jest bałagan właśnie.

lordpakernik napisał:
    ...Masz instalację 3 fazową? Jaki to układ sieci? Nie rozumiem po co te różnicówki są szeregowo wpięte.
    Nie ma zachowania selektywności między nimi i mogą się wyłączać jak chcą...

Tak, instalacja jest 3 fazowa L no i oczywiście N zero oraz PE ziemia.
    A czy możesz służyć podpowiedzią jak inaczej to podłączyć?
    W zasadzie podłączenia dokonałem według wzorca z tego zdjęcia, z tą różnicą że tu przed różnicówką jednofazową jest zastosowany rozłącznik izolacyjny - przyjąłem że zasada podłączenia będzie taka sama.

0
  • #6 10 Sty 2013 12:18
    retrofood
    Moderator

perkoss napisał:

Nigdzie nie pisałem że jestem fachowcem tudzież specem / wyraźnie na wstępie zaznaczyłem że jestm laikiem. Nie widzę za bardzo sensu do wzywania fachowca żeby podłączyć trochę inaczej zasilanie bramy. A jeśli mowa o bałaganie...podczas remontu domu kilka lat temu wziąłem sobie profesjonalnego elektryka, który wymienił tablice, instalacje etc...oto efekt jego pracy. Bez urazy wobec osób po fachu, ale jak dlamnie to jest bałagan właśnie.

To po co zwracasz się do elektryków, skoro wiesz lepiej? Typowe podejście profana. Jestem laikiem, ale i tak lepiej sobie poradzę niż fachowiec.

Nie wiem jakiego "profesjonalnego" elektryka wziąłeś i skąd to przekonanie o jego "profesjonalizmie". Ja znam wielu murarzy, którzy uważają, że z instalacją sobie poradzą, a Ty też uważasz, że to żadna sztuka. Powodzenia zatem!

-5
  • #7 10 Sty 2013 12:28
    perkoss
    Poziom 7  

[quote="retrofood"]

Cytat:

To po co zwracasz się do elektryków, skoro wiesz lepiej? Typowe podejście profana. Jestem laikiem, ale i tak lepiej sobie poradzę niż fachowiec.

Nie wiem jakiego "profesjonalnego" elektryka wziąłeś i skąd to przekonanie o jego "profesjonalizmie". Ja znam wielu murarzy, którzy uważają, że z instalacją sobie poradzą, a Ty też uważasz, że to żadna sztuka. Powodzenia zatem!

Miło że pomogłeś. Póki co zauważyłem że na wielu forach internetowych gdzie z reguły jest przyjęta zasada pomocy - jeśli o takową ktoś poprosi - zawsze starasz się sprowadzić osobę pytająca do parteru, przy okazji umniejszając jej.
    A odpowiadając na twoje pytanie, za bardzo nie stać mnie na kolejnego elektryka który poprawiłby moją instalację w moim domu. Z przykrościa muszę stwierdzić że poprzedni elektryk odwalił fuszerkę od strony porządku w okablowaniu za tablicą.
    A czy podłączył wszystko jak należy to tego nie wiem, ale póki co spełnia swoją funkcję...myślę że to ja popełniam błąd w podłaczeniu, dlatego zwrociłem się z pytaniem co jest nie tak...? A póki co traktujesz grzebanie w instalacji elektrycznej przez osoby do tego nieuprawnione jak zakazny owoc.
    A propo skąd wiedziałem że profi...tak się tytułował, zezwolenia miał etc
    Gdybym uważał że to żadna sztuka nie pytałbym.

Rasumując, rozumiem że udzielanie przez ciebie jakichkolwiek rad jest objęte tajemnicą zawodową.

DZIĘKUJĘ

3
  • #8 10 Sty 2013 12:36
    neo_dc
    Poziom 32  

Na jakie prądy różnicowe są te dwie różnicówki - dom i ta do bramy ? Obydwie 30mA ?

0
  • #9 10 Sty 2013 12:42
    bartekfigura
    Poziom 26  

perkoss napisał:
    A póki co traktujesz grzebanie w instalacji elektrycznej przez osoby do tego nie uprawnione jak zakazny owoc.

Bo to kolego jest zakazany owoc. Prąd to nie zabawka, tylko groźna energia która w rękach "niefachowca" może po prostu zabić. Aby być dobrym elektrykiem nie wystarczy jakiś tam kurs SEP zrobiony x lat temu, tylko lata praktyki, doświadczenia i poszerzanie wiedzy. Popieram w pełni słowa kolegi Retrofood.

-3
  • #10 10 Sty 2013 13:39
    perkoss
    Poziom 7  

neo_dc napisał:
    Na jakie prądy różnicowe są te dwie różnicówki - dom i ta do bramy ? Obydwie 30mA ?

Specyfikacja podaje:
    Wyłącznik różnicowo-prądowy 4-biegunowy (3P+ N) HAGER CD 441J
    Prąd znamionowy 40 A
    Czułość 30 mA
    Typ AC - czułe na prądy sinusoidalne
    znamionowy prąd zwarciowy 6kA

Wyłącznik różnicowo-prądowy 2-biegunowy (P+ N) HAGER CD 226J
    Prąd znamionowy 25 A
    Czułość 30 mA
    Typ AC - czułe na prądy sinusoidalne
    znamionowy prąd zwarciowy 6kA

lordpakernik napisał:

1. Co kolega chce konkretnie osiągnąć? Jakie są założenia?
    2. Czy usterka w silniku została usunięta?
    3. Czy układ sieci to TN czy może TT?

ad1. Silnik bramy skrzydłowej miał przebicie na stojanie pomiędzy N a PE. Usterka spowodowała wybicie głównej różnicówki HAGER CD 441J na tablicy, tym samym odcinając całkowice zasilanie w całym domu. Chcę się zabezpieczyć na przyszłość dokładając drugą różnicówkę HAGER CD 226J. Założenie jest takie że jeśli dojdzie ponownie do podobnej sytuacji, wybiją różnicówka w piwnicy dwubiegunowa HAGER CD 226J, natomiast różnicówka główna HAGER 441J ma nie zareagować.
    ad2. Usterka została wyeliminowana poprzez wymianę stojana na nowy.
    3. Układ sieci .... SPRAWDZAM

0
  • Pomocny post
    #11 10 Sty 2013 14:43
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 10 Sty 2013 16:17
    perkoss
    Poziom 7  

lordpakernik napisał:
    Cytat:
    Chcę się zabezpieczyć na przyszłość dokładając drugą różnicówkę HAGER CD 226J. Założenie jest takie że jeśli dojdzie ponownie do podobnej sytuacji, wybiją różnicówka w piwnicy dwubiegunowa HAGER CD 226J, natomiast różnicówka główna HAGER 441J ma nie zareagować.

To powinny być dwie RCD niezależne. Z oddzielnymi szynami N oczywiście wspólną PE. Ty na tym rysunku masz 2 RCD wpięte szeregowo i między nimi jest brak selektywności. Raz może działać pierwsza raz druga a czasami dwie, to jak im się zachce. Poza tym po co ten wyłącznik nadprądowy przed RCD. Naprawdę jeśli masz tak podłączone jak na 1 rysunku zamieszonym przez siebie to masz tam wielką kaszanę.
    Powinno byś coś takiego, czyli 2 RCD równolegle względem siebie i są wtedy nie zależne.

Powinno być bo, żeby dokładnie narysować schemat trzeba widzieć co jest. Chodzi tylko o podłączenie różnicówek. Przyjmuję, że masz układ sieci z rodziny TN.

Dziękuję za pomoc choć nie ukrywam że mam trochę problem z poprawnym zinterpretowaniem rysunku :), ale domyślam się że faze dla różnicówki dwubiegunowej powinienem wziąść z przed różnicówki głównej tzn pominąć ją ?
    Tak wygląda ta skrzyneczka umnie - bałagan kabelkowy jest, ale na układanie przyjdzie czas jak wszystko będzie ok. Aczkolwiek w skrzynce jest chyba wszystko wporządku, jeśli chodzi o połączenia?:)
    Przy okazji pozdrawiam elektryków którym się włos zjeżył na głowie ;)

1
  • Pomocny post
    #13 10 Sty 2013 16:25
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kania, GE, Hager - więcej członków "parafii" nie było ?
    A mnie włos się tylko zjeżył, jakby się ktoś pytał.

perkoss napisał:
    podczas remontu domu kilka lat temu wziąłem sobie profesjonalnego elektryka, który wymienił tablice,

Wy chyba razem do tej samej szkoły chodziliście, jak widzę.

1
  • Pomocny post
    #14 10 Sty 2013 20:14
    arturavs
    Poziom 38  

Tak nieśmiało zapytam; a dlaczego PE jest połączone z CZARNYM przewodem?

Kolega , jak widać z postów ma bardzo mizerne pojęcie nt. instalacji elektrycznych.
    A temu Pseudo Elektrykowi Profesjonalnemu , to bym podziękował .

elpapiotr -> dobrze napisałeś.

0
  • #15 10 Sty 2013 21:01
    perkoss
    Poziom 7  

arturavs napisał:
    Tak nieśmiało zapytam; a dlaczego PE jest połączone z CZARNYM przewodem?

Przepraszam, mój błąd - pisałem będąc w pracy z pamięci. PE jest połączony z niebieskim. A dlaczego taki kabel z żyłami, brąz-czarny-niebieski - zaadaptowany z siły już nieczynnej

Póki co wracając do tematu.
    Dziękuję za odpowiedzi oraz sugestie. Zrobiłem według propozycji kolegi "lordpakernik" oraz "stanislaw1954" Tzn cały obwód na którym jest także brama oraz domofon przepiąłem przed główny wyłącznik różnicowo-prądowy.
    Teraz wszystko działa jak należy.
    Pozdrawiam, wątek jest do zamknięcia.

1
  • #16 10 Sty 2013 21:28
    retrofood
    Moderator

perkoss napisał:

Dziękuję za odpowiedzi oraz sugestie. Zrobiłem według propozycji kolegi "lordpakernik" oraz "stanislaw1954" Tzn cały obwód na którym jest także brama oraz domofon przepiąłem przed główny wyłącznik różnicowo-prądowy.

I wydaje Ci się, że dobrze zrobiłeś? Masz rację. Wydaje Ci się.

-5
  • #17 10 Sty 2013 21:37
    perkoss
    Poziom 7  

retrofood napisał:
    perkoss napisał:

I wydaje Ci się, że dobrze zrobiłeś? Masz rację. Wydaje Ci się.

Aha, no tak. Zapomniałem dopisać że ten przepięty obwód również jest na wyłączniku różnicowo prądowym / no przecież to nie jest oczywiste !

3.1.9. [retrofood]

0