Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki typ żarówek LED wybrać zamiast halogenów?

_Arecki_ 16 Sty 2013 17:36 23577 11
  • #1 16 Sty 2013 17:36
    _Arecki_
    Poziom 15  

Jako że LEDy stają się bardziej przystępne cenowo zastanawiam się nad zmianą obecnego oświetlenia halogenowego na LED.

Czytałem już dziesiątki artykułów oraz postów na forum i mam już niezły mętlik w głowie.

Obecnie mam:
    Sypialnia
    3 x halogen 50W, GU10 (230V)

Kuchnia
    7 x halogen 20W MR16 (12V)
    2 x halogen 20W G4 (12V)

Ponieważ w sypialni aż tyle światła nie potrzebuję, chcę zmienić na LEDy o sumarycznej mocy odpowiadające żarówkom ok 60-80W. Myślę, że wystarczyłyby LEDy w sumie ok 10-15W i jakieś 600-800lm. Barwa biała ciepła.

W kuchni światła trzeba więcej, ale że punktów świetlnych też jest więcej to LEDy ok 3W i jakieś 150-250lm na punkt powinny wystarczyć.

Pytania moje są takie:
    Czy założenia co do mocy LEDów są w miarę poprawne? :)
    Jakie wybrać rodzaje "żarówek"? Skłaniam się do power-ledów lub COB, chociaż to żółtko trochę mi się wizualnie nie podoba. "Żarówki" z kilkudziesięciu diod (SMD lub DIP) raczej są na drugim planie (podobno są bardziej awaryjne).

Wiem, że "chińszczyzna"* sprzedawana na all... jest przeważnie bardzo awaryjna i warto zainwestować w coś lepszego, ale też muszę liczyć się z ograniczeniem cenowym aby cała akcja była ekonomicznie uzasadniona. Założyłem sobie, że "żarówki" do ok 30zł za sztukę to górna granica opłacalności.

Na forum swiatelka.pl znalazłem fajny temat z jedną z żarówek rozłożoną na części pierwsze (dosłownie), z którego można dowiedzieć się dokładnie czego można spodziewać się po konkretnej żarówce. http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9613
    Brakuje więcej takich tematów, wtedy dużo łatwiej byłoby wybrać.
    Obecnie ilość informacji udzielanych przez sprzedających jest bardzo mała, a często też niezgodna z prawdą.

Na all... jest od groma różnych LEDów, mimo że wybór ograniczam do sprzedawców oferujących gwarancje na swój towar.

Będę wdzięczny jeśli ktoś może polecić jakieś LEDy o zbliżonych parametrach.
    Przydatne będą również informacje o "żarówkach" na których się zawiedliście.

*) użyłem słowa chińszczyzna w cudzysłowie, ponieważ większość produktów, nawet markowych, jest tam produkowanych. Dla mnie miejsce produkcji ma drugorzędne znaczenie, ważniejsza jest jakość wykonania i żywotność produktu.

PS.
    Spodziewam się, że wcześniej czy później może pojawić się odpowiedź, że w tej cenie, w której szukam nie znajdę porządnej żarówki i to co kupię nie zdąży się zwrócić. Ale zakup za kilkadziesiąt, czy ponad 100zł jest dla mnie nieopłacalny. Dlatego próbuję znaleźć coś czym warto zastąpić aktualne oświetlenie.
    Poza tym nie potrzebuję "żarówek" idealnych.

• Pomocny post
    #2 16 Sty 2013 17:57
    matam
    Poziom 13  

600lm barwy 2700-3500k poświeci najwyżej jak ~50W zwykłej żarówki, 800lm to już ~60W.
    COB są fajne, bo świecą intensywnie i dosyć szeroko, a powerled z kolei świeci bardziej punktowo. Konstrukcja złożona z kilku-kilkunastu SMD nowego binu [od 5050] też jest dobrym pomysłem, ale tylko z soczewką.
    Druga sprawa to cena: można mieć i 6W za 30zł, ale co z tego, skoro będzie miało niskie CRI/Ra? Przy tanich ledach może się potem okazać, że barszcz będzie szary, a biała kartka fioletowa.
    Tanio to można mieć zimne ledy do ubikacji, gdzie nie musisz odróżniać barw ;)

• #3 16 Sty 2013 20:22
    _Arecki_
    Poziom 15  

Dzięki za odpowiedź.

800lm w sypialni, czy nawet 600lm to mnie zadowala, oczywiście nie jest to górna granica, ale wiem przynajmniej czego oczekiwać. Światła powinno wystarczyć abym do łóżka trafił, do czytania w łóżku i tak jest osobna lampka.
    A czy punktowe światło, czy rozproszone to w tym przypadku też nie ma większego znaczenia.

W kuchni natomiast światło musi być mocniejsze, ale jak założę 9 x ok 200lm, to wydaje się wystarczająco.
    Tak jak piszesz, CRI przydałoby się większe, 70 to chyba absolutne minimum.
    Dzięki również za podpowiedź o soczewkach w smd 5050. Uwzględnię to w poszukiwaniach.

Na razie skupię się na powerled i COB.
    Na Cree w aukcyjnych ofertach nie ma co liczyć. Napisać tak może sobie każdy, a co jest w rzeczywistości to nie wiadomo.

Wstępnie rozważam coś takiego:

Kuchnia
    ŻARÓWKA LED HIGH POWER - MR-16 - 3X1 W (3 W) 12 V- CIEPŁA

Cytat:
    Ilość diod: 3 High Power
    Typ i rozmiar diody: 3 x 1 W High Power
    Napięcie: DC 12 V
    Moc: 3 W
    Barwa światła: 2700 K ciepła
    Moc strumienia świetlnego: 190 Lm
    Kąt świecenia: 60 st.
    Trzonek: MR-16
    Wymiary: 50 x 48 mm
    Żywotność: 50 000 godz.
    Certyfikaty: CE, RoHS
    Gwarancja: 24 m-ce

lub
    Żarówka LED MR16 COB 12V barwa biała zimna/ciepła/dzienna
    Cytat:
    napięcie zasilania: 12V DC
     moc 3W
     odpowiednik żarówki: 30W
     złącze MR16
     ilość led: 1x COB
     barwa: biała zimna /dzienna /ciepła
     strumień świetlny: 270LM
     kąt rozproszenia: 60°
     wymiar: 50x55mm
     poziom szczelności IP40
     gwarancja 12 m-cy

Sypialnia
    ŻARÓWKA LED HIGH POWER - GU-10 - 4X1 W (4 W) - CIEPŁA
    Cytat:
    Ilość diod: 4 High Power
    Typ i rozmiar diody: 4 x 1 W High Power
    Napięcie: 230 V
    Moc: 4 W
    Barwa światła: 2800 K ciepła
    Moc strumienia świetlnego: 280 Lm
    Kąt świecenia: 45 st.

Trzonek: GU 10
    Wymiary: 50 x 62 mm
    Żywotność: 50 000 godz.
    Certyfikaty: CE, RoHS
    Gwarancja: 24 m-ce

lub

Cytat:
    Rodzaj trzonka GU10
    Ilość diod COB 1
    Napięcie zasilania 220-240V
    Pobór mocy 3,5W
    Wyjściowy strumień świetlny 220lm
    Odpowiednik tradycyjnej żarówki 25W
    Temperatura barwowa biała ciepła 3200-3500K
    Kąt świecenia 80 stopni
    Trwałość znamionowa 50000 godzin
    Współczynnik oddawania barw CRI Ra > 70
    EStopień ochronny IP22
    Efektywność energetyczna A
    Certyfikaty CE, RoHS
    Średnica 50mm
    Wysokość 61mm
    Gwarancja 24 miesiące

Dodano po 12 [minuty]:

Ewentualnie jeszcze, być może pewniejszy produkt:

Zastanawiają mnie te diody HBLED 5mm, wygląda mi to na diody DIP 5mm o podwyższonej jasności. Nie słyszałem dobrze o jakości takich "żarówek", może w przypadku tego produktu jakość wykonania jest lepsza, a tym samym ich żywotność.

Cytat:
    Trzonek GU10
    Napięcie zasilania 230V 50Hz
    Moc znamionowa ~3W
    Strumień świetlny (w/g pomiaru fotometrycznego) 260 lumenów
    Strumień świetlny (w/g specyfikacji chip-ów LED) 420 lumenów
    Barwa światła chłodna 6000-7000K
    Rozsył światła stożek 100 stopni
    Źródło światła 60szt. HBLED 5mm
    Wspł. oddawania barw (CRI Ra) 75
    Trwałość produktu Zgodnie z okresem gwarancji
    Klasa energetyczna A
    Klasa szczelności IP 50
    Wymiary średnica klosza 63mm, wysokość całkowita 63mm
    Uwagi Nie pasuje do opraw sufitowych 50mm typu GU10 / MR16.
    Gwarancja 12 miesięcy

Dodano po 18 [minuty]:

Tutaj przykład na G4
    Diody SMD 5050 (bez soczewek jak sądzę). Zasilanie z przetwornicy.
    Jaki typ żarówek LED wybrać zamiast halogenów?Jaki typ żarówek LED wybrać zamiast halogenów?

W większości przypadków opis był taki sam:
    Cytat:
    - moc 2,4W (odpowiednik halogenowej żarówki o mocy 20W)
    - trzonek G4
    - zasilanie AC 10-18V lub DC 10-30V
    - całkowita długość 41mm
    - średnica Ø 31mm
    - grubość 10mm
    - temperatura barwowa 3000ºK
    - strumień świetlny 170lm
    - kąt rozsyłu światła 120º
    - 12 super wydajnych nowoczesnych diod SMD typu 5050 (3-chip)
    - znak CE, zgodność z normami europejskimi
    - trwałość 30000h
    - nie stosować ze ściemniaczem
    - do użytku wewnątrz pomieszczeń

W jednym przypadku opis się trochę różnił:
    Cytat:
    Wymiary diody: 5050 EPISTAR
    Pobór mocy: 3,3W
    Wyjściowy strumień świetlny: 220lm ciepła, 240lm zimna
    Współczynnik oddawania barw Ra ciepła > 75, zimna > 85

Nie wiem czy spowodowane jest to innym egzemplarzem diody, czy raczej zasileniem większym prądem, który może skutkować szybszy zgon z powodu przegrzania.

Zastanawia mnie żywotność takiej "żarówki". Czy tyle diod na tak małej powierzchni zamkniętej w obudowie halogenowej nie będzie się za bardzo przegrzewać?

• #4 17 Sty 2013 00:23
    matam
    Poziom 13  

Zacznę od końca, ponieważ to akurat może być najciekawsze. Mianowicie większość jeśli nie wszystkie LEDy na G4 są pozbawione optyki, ponieważ są na ogół przeznaczone do lampek biurkowych. Mam taką w swojej lampce i powiem Ci, że te powyżej nie zastąp[ią Ci 20W halogenówki jaka jest standardowo w lampce biurkowej. Taki halogen ma około 300lm.

A co do reszty żarówek - tak na prawdę trudno powiedzieć. Powerledy świecą światłem skupionym ok 60* (mniej więcej tak jakbyś latarką świecił), COBy 90*, natomiast SMD i DIP bez soczewki 180* (stopni).

Jak dla mnie współczynnik CRI =80 to minimum, gorsze to do ubikacji albo składzika :)

• #5 17 Sty 2013 10:26
    _Arecki_
    Poziom 15  

Co do G4 to akurat takie mam jako lampki podszafkowe w kuchni. Te 2x170lm w sumie z pozostałymi 7 x ok. 200lm (MR16) powinny być wystarczające.

Power ledy mają podobny kąt rozproszenia światła do halogenów, więc efekt powinien być zbliżony do aktualnego. Ale w sumie nie ma to dla mnie większego znaczenia, w kuchni punktów świetlnych jest sporo i nawet skupione światło dobrze ją oświetla, a w sypialni jest to dla mnie bez znaczenia.

Dzięki za przypomnienie ilości światła halogenów G4.
    Mam takie też przy lustrze w łazience i zamiana z 2 x 300lm na 2 x 170lm byłaby błędem. Albo poszukam mocniejszych, albo o wyższej temperaturze barwowej.

A co do współczynnika odwzorowania barw to zastanawiam się czy do kuchni nie wziąć zimniejszych, tyle że by nie wyszła trupiarnia, coś ok 5000K to chyba maks.
    Ewentualnie te na MR16 wziąć chłodne, a te 2 na G4 wziąć ciepłe.

Fajnie jakby ktoś wypowiedział się jeszcze na temat jakości tych egzemplarzy które podałem, czy warto w to się pakować, czy nie.

• #6 17 Sty 2013 10:35
    matam
    Poziom 13  

Niektórzy lubią takie klimaty a`la prosektorium ;) Najlepiej to widać jak się przejdziesz przez blokowisko wieczorem.
    Do kuchni i do lustra ja bym brał coś dobrego, bo jak mówię potem okaże się, że barszczyk będzie siny, a pomyśl co powie żona po malowaniu przed źle oświetlonym lustrem ;)

• #7 05 Mar 2013 11:07
    Robinson74

Poziom 16  

Po przeanalizowaniu tego i kilku innych tematów, mam spore wątpliwości, czy na dzień dzisiejszy jest sens zastępowania 50W halogenów GU10 (230V) na LED-y.
    Jeśli jednak miałbym pozostać przy 50W halogenach, to mam pytanie, jako że zauważyłem, że dwa różne halogeny 50W potrafią różnić się odczuwalną jasnością.
    Dlatego prosiłbym o poradę, które halogeny 50W (jakiego producenta, jakie modele) są dobre pod względem przyjemnej barwy, wystarczającego kąta i wystarczającego strumienia.
    Wiem, że w sklepach łatwo dostępne są halogeny firm GTV i Anlux, ale czy są one coś warte?

• #8 05 Mar 2013 20:15
    _Arecki_
    Poziom 15  

Robinson74 napisał:
    przyjemnej barwy, wystarczającego kąta i wystarczającego strumienia
    Ciężko tak doradzić, jednemu wystarczy klimat a'la prosektorium innemu nie wystarczy 3000K.

Ja ostatecznie kupiłem takie ledy:
    Cytat:
    Typ: Żarówka ledowa
    Rodzaj gwintu (mocowania): GU10
    Kształt: Reflektor
    Ilość diod: 3
    Rodzaj diod: POWER LED
    Moc całkowita: 3W
    Efektywność energetyczna: A
    Barwa światła: Biała ciepła
    Temperatura światła: ok. 4000K
    Kąt świecenia: 60°
    Strumień świetlny: 270 lm
    CRI – współczynnik oddawania barw: Ra > 80
    Żywotność: 20000h
    Napięcie zasilania: AC 230V
    System zasilania: Zaawansowana przetwornica prądowa
    Materiał obudowy: Aluminium
    Waga netto: 0,05 kg

I dla mnie są wystarczające, ale dlatego, że tego oczekiwałem, mimo że w porównaniu z halogenami 50W światła jest trochę mniej, a temperatura światła wyraźnie zimniejsza.
    Kąt świecenia jest rzeczywiście szeroki, może nawet minimalnie większy niż w halogenie.
    Ja jestem z zakupu tych LEDów zadowolony.

Podobne kupiłem też na 12V, ale o tym napiszę później, bo zasługują na szerszy opis (likwidacja zakłóceń).

• #9 05 Mar 2013 20:54
    Robinson74

Poziom 16  

_Arecki_ napisał:
    w porównaniu z halogenami 50W światła jest trochę mniej, a temperatura światła wyraźnie zimniejsza.
    Czyli to jednak potwierdza fakt, że raczej w rozsądnych cenach nie można dostać obecnie LED'ów o jasności bliskiej jasności halogena 50W. Szkoda.

• #10 17 Lut 2014 11:28
    bully
    Poziom 10  

@_Arecki_ Co możesz napisać o tym "halogenie LED" po prawie roku używania? Sam stoję przed problemem wyboru źródeł.

• #11 11 Kwi 2014 12:02
    maxbor
    Poziom 9  

Ja mam na GU10 5W o strumieniu świetlnym 490 lm. Moim zdaniem zamiennik halogenu 50W. Świeci już od lipca 2013 roku. Cały czas tak samo, inwestycja już się zwróciła. Dodam, że kupiłem "chińczyka" ale naprawdę bardzo dobrze wykonanego i o niezawyżonych parametrach. Jak coś mogę podać jakieś namiary na sklep on-line.
    Pozdrawiam

• #12 20 Gru 2014 11:31
    _Arecki_
    Poziom 15  

Po blisko dwóch latach użytkowania muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z tych ledów (tych na 230V). Świecą cały czas tak samo dobrze, mogę je polecić.

Co do tych na 12V to zakłócały mi trochę radio :)
    Dodałem kondensatory filtrujące i jest lepiej, ale używam 7 sztuk tych żarówek w jednym miejscu, więc zakłóceń jest więcej i może to być zauważalne. Przy jednej, czy dwóch sztukach nie powinno być problemu. Poza tym zauważyłem, że tylko niektóre zakłócały.
    Mimo wszystko używam je również i jestem zadowolony.
    Świecą cały czas tak samo dobrze nic się z nimi przez ten czas nie działo.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo