Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator temp. Termet do pieca gazowego Swiebodzice

12 Lut 2005 12:05 7232 10
  • Poziom 15  
    Witam.

Mam problem z programatorem jak wyżej. Otóz programator ten zakłóca odbiór TV i radiowy w momencie gdy znajdzie się na progu wyłączenia pieca (zadanej potencjometrem temperatury).

Sprawdziłem przekaźnik, a dla pewności wymieniłem go. Później zmierzyłem napięcie , które podaje zasilacz na układ elektroniki.
    W stanie jałowym było ok. 30V, w czasie pracy przekaźnika 24V.
    Pomyślałem że to za duży skok, więc wykonałem i dołączyłem prosty stabilizator. Teraz skok napięcia (dU) jest na poziomie 0,8V. Ale programator dalej dalej zakłóca. Sprawdziłem również potencjometr - przełączając piec na drugi (nocny). To samo.
    Acha. Zauwazyłem ,że gdy temperatura narasta szybko (nadmyuch szuszarką - wyłączenie jest OK- tzn. bez zakóceń).

Elektonika wykonana jest na polskim odpowiedniku stabilizatora napięcia u723. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie.

Zaczynam podejrzewać pompę w samym piecu - ale nie jestem pewien.
    Dziękuję za odpowiedzi.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    problem masz ze sterownikiem pieca próg zadziałania wynosi 0,3 st cels i dlatego masz częste pykanie przekażnika przy cieplejszych dniach jet mała wymiana temperatury i sterownik dostaje głupoty proponuje przesunięcie progu do 1,0st i będzie ok lub wymiane na nowy sterownik cena około 150 zł sterownik elektroniczny pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Można spróbować styki zbocznikować diodką
  • Poziom 15  
    Kol. 2105 - no mylisz sie - sterownik ma histereze o szerokości 1 st. C. I przekaźnik nie pyka. Tak jak napisałem - ma problem z wyłączeniem się przy powolnym dochodzeniu do temperaturu zadanej.

Kol. waldekl - możesz jaśniej - niby jak styki zbocznikować "diodką" jeżeli na stykach jest napiecie przemienne sieci 230 V ??
  • Poziom 28  
    Jeżeli przyczyną są te styki przekażnika (można to sprawdzić odłączając to napięcie ze styków), a zasilanie jest prądem zmiennym to diodka nic nie pomoże, ale można dać kondensator ok. 0,22µF.
  • Poziom 15  
    Podłączyłem równolegle do styku przekaźnika szeregowy obwód RC, czyli kond. 220 nF i 680 om.
    Zakłócenia jakby nieznacznie mniejsze - ale dalej są. Jutro spróbuję zmienic kondensator na innej pojemnosci. I dziękuje kol. waldeel za radę.

A moze ktoś ma jeszcze coś do zaproponowania.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Moze zmienic telewizor:))))
  • Poziom 15  
    Do kol. aadamuss - świetna porada. Czy radio też mam wymienić - bo w pierwszym poscie jest też że zakłóca odbiór radiowy.

PS. Daj sobie spokój jeżeli masz udzielać takich porad.
  • Poziom 9  
    Witam !

Jako że temat już dość dawno przestał być kontynuowany, pozwolę sobie podłączyć się. Mam prośbę aby ktoś mi doradził jaki sterownik mogę sobie zamontować do pieca (typ Świebodzice). Mam teraz ręczne sterowanie które jest dosyć uciążliwe, jest podłączone kablem do pieca. Teoretycznie można na nim ustawić temp ale faktycznie można tylko załączyć piec lub go wyłączyć, gdyż temperatura ustawiona nijak ma się do rzeczywistej. Najważniejsze dla mnie jest to żebym mógł zaprogramować nowy sterownik tak żeby w określonym przedziale czasowym załączał piec na full :), a przez resztę czasu żeby był wyłączony. Będę bardzo wdzięczny jak ktoś podpowie mi który model sterownika mógłbym zamontować (jakiś link ? )

z góry dziękuje
    Maciej
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Udaj się do pierwszej z brzegu hurtowni instalacyjnej lub sklepu i poproś o Eurostera albo auratona- to praktycznie to samo-zainstaluj to sobie w domu na ścianie i po kłopocie. Cena ok.150PLN. Dla wygodnych dostępne wersje za sterowaniem radiowym- już o jakąś 100 drożej.
  • Poziom 9  
    Tak też zrobię, dziekuję :)

pzdr
    Maciej