logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie dysku 3,5 i CD-ROM do laptopa 486 przez ATA 100/133 - możliwe konflikty?

skoq 13 Lut 2005 20:53 1128 4
REKLAMA
  • #1 1225919
    skoq
    Poziom 13  
    Posty: 115
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Witam, wiem że można do laptopa podłączyć dysk 3,5" poprzez przelotkę 2,5" -> 3,5". Ale zastanawiałem się czy można poprzez przelotkę i taśmę Ata 100/133 podłączyć dysk i cd-rom razem. Czy mogą wystąpić jakieś konflikty, może poprostu nie wykryje on cd-romu i dysku??? Zasilanie to nie problem ponieważ laptop ma służyć do pracy stacjonarnej w samochodzie jako odtwarzacz mp3. Dodam że chodzi o laptopa 486, ale nie o jakiś konkretny model.

    P.S. jakie największe dyski obslugują laptopy 486 w najlepszym przypadku?

    Pozdrawiam :)
  • REKLAMA
  • #2 1226036
    stan000
    Poziom 22  
    Posty: 351
    Pomógł: 51
    Ocena: 14
    wszystko zależy od BIOSu 512>2 Gb> 8Gb
  • REKLAMA
  • #3 1226183
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38712
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    Konfliktów być nie powinno - to jest normalny kontroler EIDE i powinien sobie poradzić z obsługą użądzenia ATAPI, oczywiście trzeba odpowiednio ustawić zworki Master/Slave. BIOS nie musi wykryć CD-ROMu, nie ma takiej potrzeby.
  • REKLAMA
  • #4 1226367
    jankolo
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 32197
    Pomógł: 1792
    Ocena: 584
    A co z zasilaniami? Wydaje mi się, że dyski 3,5" wymagają napięć 5V i 12V, a dyski 2,5" zasilane są tylko napięciem 5V.
  • #5 1228218
    skoq
    Poziom 13  
    Posty: 115
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    stan000 , tzok dzięki za odpowiedzi na moje pytania :).
    jankolo dysk i cd-rom będą zasilane z instalacji samochodowej po dodaniu odpowiednich stabilizatorów, więc nie ma żadnego problemu.
    Pozdrawiam
REKLAMA