Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp XR-1S - Nie odpala lampa uszkodzony balast

05 Lut 2013 09:20 3168 4
  • Poziom 24  
    Rzutnik trafił do naprawy bo nie zapalała się lampa. Wysłaliśmy palnik do regeneracji z zastrzeżeniem żeby sprawdzić palnik przed regeneracją. Stwierdzono że był już mocno zużyty i zregenerowano go ( na 99% palnik jest sprawny ). Po zamontowaniu palnika rzutnik nadal jednak nie odpala lampy. Próbowaliśmy do tego rzutnika podłączać lampę z innego działającego rzutnika i też nie odpaliła, była to co prawda lampa 250W AC ( w tym Sharpie jest lampa SHP60 150W DC). Zatem uszkodzony balast.
    Poniżej postaram się opisać czynności które wykonałem, zaznaczam że z balastem tak konkretnie to mam po raz pierwszy do czynienia ( rzutniki nie są zbyt popularne z naszych stronach ) więc proszę o wyrozumiałość.
    Bezpieczniki sprawdzone, tranzystory Q713, Q715 i Q716 na 100% sprawne - Q716 podmieniany.
    Zmierzone także dokładnie następujące elementy: L713, L714, C723,
    C722, ZD712, D714, R750, R749, C724, C725 i R od 740 do 748 - oczywiście wszystkie elementy OK ( C722 i C723 podmieniane) . Na tranzystorze Q714 ( katoda D714 )napięcie około 160V. Na katodzie ZD712 napięcie około 12V - impuls też o tej amplitudzie.
    Na G tranzystora Q715 impuls około 400 V - wyglądem przypomina zmieniający częstotliwość impuls prostokątny. Wszystkie te impulsy pojawiają się na 2 - 3 sekundy w czasie gdy rzutnik sygnalizuję diodą LED próbę włączenia lampy.
    Oczywiście 370V zasilania na tym tranzystorze jest. Na S Q715 impuls podobny jak na G. W "środku" L714 ( cewka ta ma dwa uzwojenia nawinięte innym drutem ) jest impuls około 40 V nałożony na napięcie stałe około 160V . Na nóżce 1 lampout impuls około 370V, na nóżce 2 lampout + napięcie około 160 V z małym impulsem ok 40 V. Gdyby balast pracował poprawnie to „pożegnał bym się" z przyrządami.
    Oczywiście napięcie na D714 pojawia się tylko na kilka sekund w czasie gdy dioda sygnalizuje załączanie lampy. Impuls na Q715 pojawia się też w tym samym czasie.
    Patrząc na schemat wydaje mi się że wysokie napięcie powinno pojawić się na pinie 2 na lampę - tylko "nie mieści mi się w głowie" jak na cewce L714 może pojawić się takie napięcie - jej konstrukcja wydaje mi się nie pozwala na pojawienie się na niej tak dużego napięcia - ale tu zaznaczam że tak dogłębnie naprawiany przez nas rzutnik to pierwsza sztuka.
    Podłączając pin 2 wyjścia na lampę do świetlówki ( 40 cm na 230VAC), pin
    pierwszy przedłużam i nawijam kilka zwoi na rurze - przy próbie startu lampy w świetlówce widać lekkie świecenie.
    Do kondensatora C723 próbowałem dokładać równolegle drugi podobny bo na
    tym C od strony Q715 był impuls a od strony L714 praktycznie brak impulsu - brak efektu.
    Jest w tym balaście pionowa płytka której schematu nie ma w instrukcji serwisowej, są na niej trzy IC, diody na płytce podłączone do pinów 14, 16, 18 i 19 przemierzyłem - wyglądają na dobre. Układ IR2111 na tej płytce podmieniłem - bez efektu. Napięcie zasilające na pinie 13 jest prawidłowe, pin 18 nie jest podłączony. Na pinie 1 gniazda 1712 pojawia się impuls załączający i przechodzi przez transoptor. Za radą Pana regenerującego mi lampę próbowałem zwierać wyjścia trasoptorów - lampa nie zastartowała.
    Zamieszczam fragment schematu który udało mi się zdobyć - jest to schemat modułu zasilacz - balast, niestety nie ma tam schematu płytki sterującej.
    Bardzo proszę o jakieś rady bo już brakuje mi pomysłów.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Może ktoś pomoże. Lampę wysłałem do ponownej regeneracji do innej firmy ( Kraków ), zamontowali niskonapięciowy palnik i niestety lampa nadal nie odpala.
    Czy ktoś byłby mi w stanie wytłumaczyć patrząc na schemat co przy próbie startu lampy ma się pojawiać na wyjściu na lampę? Teraz mam na + lampy napięcie stałe ok 160 V z niedużym impulsem ( ok 40 V ), a na - lampy przy próbie startu impuls około 370V - oba napięcia mierzone są w stosunku do masy. Mierząc miernikiem napięcia stałego na zaciskach lampy praktycznie brak napięcia. Zwierając jeden z 3 transoptorów ( pojawia się na nim impuls ) sterowany z pinu ECO/LPS złącza CN1712, to wtedy nie pojawiają mi się żadne napięcia ani impulsy na lampę. Gdy zwieram wyjście transoptora sterowanego z LAMP-EN/SYNC, nie widać żadnej różnicy napięć/impulsów ( 160V na + lampy i 370V impuls na - lampy).
  • Poziom 13  
    Kolego jak dla mnie to gra nie warta świeczki , projektor ma bardzo słabe parametry, rozdzielczość 800x600 do tego jest bardzo głośny, lampa DC, ale jeśli chcesz koniecznie go naprawiać to mam balast DC 250W na pewno sprawny, oddam za parę groszy bo mi tylko zagraca.

Pisz na PW to omówimy szczegóły.

Nie doszukałem się pytania o opłacalność naprawy.
    Widzę za to, że kolega strasznie chce się pozbyć swojego ballastu. Tyle że w projektorze autora wątku pracuje niskonapięciowa lampa 150W i jestem prawie pewien że kolegi ballas jest:
    A. większy gabarytowo
    B. "wysokonapięciowy", widziałem na własne oczy jak sprawny palnik SHP pękał przy próbie odpalenia ballastem od NSH.
    CMS
  • Poziom 24  
    Okazało się że przyczyną niedziałania balastu ( pomimo dobrej lampy ) był element o oznaczeniu L714 ( cewka/trafo ). Jego symbol według oryginalnej instrukcji serwisowej to 98ENZUSYL71400.
    do CMS
    Tak - dokładnie to ten projektor. Dziękuję za wszelką udzieloną wtedy pomoc. Trochę to trwało ale w końcu usterka została znaleziona - jaka satysfakcja!!
  • Administator HydePark
    Gratuluję znalezienia usterki oraz cierpliwości i samozaparcia.
    Jeśli dobrze kojarzę to jest ten projektor, który był u mnie i miał wypaloną z niewyjaśnionych przyczyn dziurę w osłonie zasilacza.

Pozdrawiam.
    CMS