Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaz Astra2 do Thor na jednej antenie norwegia

Dabman 14 Feb 2013 11:18 4908 16
    Dabman
    Level 12  
    Witam. chcialem zamontowac konwertery
    1 Astra2 .quad
    2 Astra/HB Monoblock .quad
    3 Sirius quad
    4 Thor .quad

Zastanawiam sie nad zakupem Monoblock Quad Opticum HD 0,1 dB SAT-152 + 3x Quattro Opticum 0,1dB SAT-150.

Antena to TRIAX TD-80

Do tego planuje zakup 4x DiSEqC 4x1 GT-SAT

Dlaczego tak?
    Juz tlumacze jaka mam wizje
    Kabel z Kazdego konwetera (monobloc 1 kabel + z kazdego pozostalego po 1 kablu) do DiSEqC 4x1 GT-SAT i z tego do tunera.

Chce rozdzielic te 5 satelit na 4ry tunery.

DiSEqC 4x1 GT-SAT chyba nie potrzebuje zewnetrznego zasilania, planuje go przymontowac (je) w plastikowwj puszce zaraz przy antenie.

Pytanie, co mi doradzicie, jakie mocowanie na te konwertery oraz jakie konwertery, jakie anteny i ew. jakie switche gdy nie ten.

Oraz puszke ktora zabezpieczy switche przy temperaturze ok. -25C w okresie zimowym.

Chcialbym odbiera z Polskich N'ke! (HB)
    box.mann
    Level 23  
    Chodzi Ci o Thora z pozycji 0.8W i Astrę2 z pozycji 28.2E??
    Jeśli tak to na Triaxie o rozmiarach 80cm nie ma najmniejszych szans! Nie ma szans w ogóle na jednej antenie zwłaszcza 80cm. Powiedzmy że ustawisz ją na pozycję Hotbird 13.0E. Stąd dociągniesz ZEZa na 19.2 ale na 28.2E juz nie ma szans. Może się uda na 0.8W ale przy 80cm bedzie to bardzo mizerne! Najlepiej mieć dwie anteny. Jedna na pozycje 13.0E, 5.0E i 0.8W oraz druga na 19.2 oraz 28.2E
    Dabman
    Level 12  
    ok, a gdybym pominal astre 2?
    Da rade pozostale dwie satelty ( sirius, thor ) ustawic na 80 badz 90cm?
    ps. jak z konfiguracja switchy i konwerterow, wszystko gra, czy inne propozycje? nie che dodatkowego zasilania do switchy.
    box.mann
    Level 23  
    Multischwitch bez zasilacza?

Sirius, Thor i HotBird juz ok na jednej antenie. Ustawiasz Triaxa na pozycję 5.0E czyli na Siriusa. Z tej pozycji robisz zeza na 13.0E (odległość 8 stopni) oraz drugiego zeza na 0.8W (odległość 5.8 stopnia). Ja mam u siebie zeza z 10.0E na 19.2E i działa lecz mam Triaxa 100cm. Możesz też próbować ustawić czaszę na 13.0E i łapać THORA na 0.8W lecz wątpię by się "odnalazł". Dla mnie za daleko - bo to aż 13.8 stopnia. Co do konwerterów Opticum to się nie wypowiem. Nigdy tego nie kupowałem. Dla mnie kłamstwem jest 0.1dB na naklejce. Z pewnością ma 0.3 - 0.5. Najbardziej niezawodne to Inverto, Sharp, Golden Interstar, Invacom.
    Dabman
    Level 12  
    ok, wiec gdy oleje Astre2
    I zainwestuje w 4x Inverto Black Ultra (Quad), oraz 4x DiSEqC 4x1 GT-SAT
    Chodzi mi o to aby nie ciagnac kabla 230V na dach, aby mozna bylo jedym kablem dac zasilanie do multiswitch oraz sygnal z anteny.
    Jakies filtry potrzebne? oraz jaka wtedy antene? (do 300PLN MAX!)
    box.mann
    Level 23  
    Potrzebujesz anteny - najlepiej coś koło 100-115cm.
    Triax nie koniecznie. Famaval 100-115 też będzie ok a tańszy.

Trzy konwertery Quad, układ zez oraz 4 przełączniki diseq. Całość montujesz za anteną i na dół prowadzisz 4 przewody do osobnych pomieszczeń. W każdym przewodzie dostępne są wszystkie satelity. Można poprowadzić jednym przewodem w tzw. UNICABLE lecz nie wszystkie typy dekoderów będą na tym działać. Ta instalacja jest najprostrza.

Całość montujesz i łączysz w taki sposób:
    Montaz Astra2 do Thor na jednej antenie norwegia
    Dabman
    Level 12  
    ale tak z 5 satelit, zeszlismy na 3.
    mialem na mysli Astre, HB, Sirius, Thor. Pomijajac astre2, daje 4 satelity
    Wszystko ladnie, jak rozwiazac zasilanie, jakie multiswich zastosowac?
    box.mann
    Level 23  
    Kolega musi się zdecydować. To ma być ten Multischwitch czy nie?
    Centralkę będziesz musiał zamontować jak najbliżej anteny by nie ciągnąć 16 przewodów od konwerterów przez pół chałupy! I tam właśnie trzeba by było doprowadzić 220V. Centralka MS nie powinna być jednak na zewnątrz. Wspomniane -25 mogło by ją "ubić"

Jeśli chodzi o 4 satelitę to dokładasz jeszcze jeden konwerter i zmieniasz DISEQi na takie które mają 4 wejścia / 1 wyjście. Różnica cenowa 6-9zł tyle że będzie problem z sygnałem.
    Antena stojąca na pozycji 5.0E może nie złapać Astry na 19.2! Piszę że może bo to zależy od średnicy czaszy i od tego że Astra 19.2 to bardzo, bardzo silna pozycja.

Musisz też podać lokalizację w tej Norwegii. Jakie to miasto??
    Może się zaraz okazać że jeśli to kompletna północ to i 100cm Cię nie uratuje :-)
    Ratunek jest taki by postawić drugą antenkę na Astrę 19.2. Wystarczy dobra 70cm i po problemie

Dodano po 2 [minuty]:

Mozna też postawić dwie anteny po 100cm.

Antena 1:
    Pozycje 0.8W - 5.0E - 7.0 lub 9.0E (ustawiona na 5.0E)

Antena 2:
    Pozycje 13.0E, 19.2E oraz 28.2E (ustawiona na 19.2)

Wtedy jest 6 satelitów.
    Dabman
    Level 12  
    Drammen, okreg Buskerud.
    Napiecie doprowadze, multiswich musi byc na zewnatrz, nie bede ciagnac 16 kabli (jak to brzmi...:-)).
    Widzialem anteny szerokokatne, jak to sie ma do mojego zestawienia.
    W ogole jakie satwlity jest sens odbierac po za hb (nka) astra (fta) thor (canal digital) sirius fta. Co jeszcze mozna interesujacego darmowo odebrac?
    Tuner jeden to 5800sx N, oraz drugi taki sam do canal digital, trzeci do nki i fta tez 5800sx z enigma2

TV Panasonic 55" VT50, chcialbym miec mozliwosc ladnego odbioru. Przy 32" moge ogladac "kazdej" jakosci, lecz na 55" chcialbym aby to ladnie wygladalo, myslalem nawet o klonie DM800
    KIEROWCA_VW
    Level 35  
    W jakim celu ten multiswitch?
    Na dekoderach z "n" nie zobaczys nic poza Hotbirdem i Astrą 19,2 (na oryginalnym oprogramowaniu)
    romeok01
    Level 35  
    Polecam stronę KSW, gdzie jest opis montażu jednej anteny na satelity, które wymieniłeś
    -> Link

Można poczytać o przełącznikach stosowanych w technice satelitarnej -> Link

Chcesz zastosować przełączniki DiseqC - one nie wymagają zasilania.

Nie będzie działać połączenie Monoblock - przełącznik DiseqC, bo Monoblock ma wbudowany w środku przełacznik DiseqC.

Pozostaje Ci zakup 5 konwerterów Quad i 5 przełączników DiseqC.
    box.mann
    Level 23  
    Jedynie z 28.2E masz dobrych Brytyjskich kilkanaście typu Zone Horror, Zone Film, Men for Men, sporo muzyki itp. Moim zdaniem nie ma sensu kupować MS. Kolega chyba nie wie ile kosztuje MS na 4 satelity.

Do MS będzie szło 16 przewodów po 4 z konwertera Quatroo. Na dół już tylko 4 przewody do każdego dekodera z osobna. Dekodery N w oryginale widzą tylko Astrę 19.2 i HotBirda w tym nie pełne listy kanałów tylko "namazane" przez ITI.

Mówię...
    0.8E, 7E i 13E z jednej anteny. Dodatkowo małą 70cm na Astrę 19.2E i po temacie.

4 x konwerter Sharp Quad = 4 x 36zł
    4 x diseq C 4in1 = 4 x 12zł
    1 x Corab 90cm = 75zł
    1 x Corab 70cm = 42zł
    ZEZ rurkowy do 90cm - sztuk 2 = 18zł
    wtyki FF - łącznie - sztuk 40 x 0,50zł = 20zł
    dwa uchwyty pod anteny - 2 x 15zł = 30zł
    Dabman
    Level 12  
    Wszystko cudnie, tylko dlaczrgo nie inverto black ultra, nie ma to sensu?
    Tutaj jest problem z dluga zima.
    box.mann
    Level 23  
    romeok01 wrote:
    Polecam stronę KSW, gdzie jest opis montażu jednej anteny na satelity, które wymieniłeś
    Quady się wszystkie nie zmieszczą. Na dodatek próbowałem na Triaxie 100 złapać 28.2 (Triax na pozycji 13.0E) i w Warszawie jest tragicznie z sygnałem. Miernik Trimax TM6600. Uwierz na słowo że czasza ustawiona co do mm! 8 piętro - panorama czysta. Konwertery Inverto Black. Najsilniejszy TP miał 42-46% jakości. Wszystkie 33-35%. Podczas deszczu sygnał ginął więc dostawiłem Coraba 80cm na 28.2 i jakość jest na poziomie 72-75% średnio

Dodano po 2 [minuty]:

Dabman wrote:
    Wszystko cudnie, tylko dlaczrgo nie inverto black ultra, nie ma to sensu?
    Tutaj jest problem z dluga zima.

Bo tak naprawdę to wydawanie kasy w błoto! Testuję od początku zimy SHARPY z najnowszej serii i nie widzę różnic w stosunku do Inverto! Widzi je miernik z deka lecz nie oko "zawieszone" na ekranie. Golden czy Sharp to też dobre marki! Za goldena zapłacisz 60-80zł a za Inverto 149 - 200zł! Nie warto! Naprawdę.
    Dabman
    Level 12  
    Przy 55" calach nie bedzie widac?
    Antena cobra, czy lepiej famaval lub trix?
    niko91
    Level 11  
    @Dabman

Nie rozważałeś możliwości zastosowania obrotnicy?
    Wyszłoby taniej.
    Może także jakaś lekka antena SELFSAT, ale te relatywnie drogie są.

pozdrawiam