Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303. Trzeszczy i buczy - Kilka pytań.

16 Lut 2005 13:51 9237 25
  • Poziom 27  
    Witam!
    Jak w temacie.
    Tosca 303 trzeszczy (losowo), nawet na skręconym potencjometrze głośności. Które tranzystory i na jakie wymienić?

Jeden kanał buczy (50Hz). Po podłączeniu kolumny buczy wzmacniacz i głośniki. Po podłączeniu przez 200 Ohm cichutko gra, ale rezystory się palą. Czy to spalona końcówka mocy?

Dodam, że próbowałem mierzyć trochę tranzystory mocy, ale niczego dziwnego nie zauważyłem.

Proszę o porady od czego zacząć, co zmierzyć. Nie chcę wymieniać wszystkich elementów na chybił-trafił.

Pozdrawiam i dzięki.
    Michał
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    wymien tranzystory
    bc307 w koncowym wzmacniaczu tj para roznicowa na wejsciu
    moga byc za nie bc557
  • Poziom 34  
    Cześć.
    I elektrolity w zasilaniu (a ściślej tam chyba jest jeden 2x4700uF/40V)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    wymien wszystkie elektrolity w koncowce jak i w preampie pewnie ktorys wysch i puszcza stala skladowa
  • Poziom 27  
    No udało się! Wymieniłem wszystkie cztery bc307 i już nic nie trzeszczy! Stare aż były zwęglone. Koszt naprawy 1,20zł. :)

Jednak to jeszcze nie wszystko. Prawy kanał ciągle mi buczy - czy to jest spowodowane wadliwym kondensatorem? Czy jednak coś z końcówką mocy? dodam, że na wyjściu utrzymuje się napięcie ok 60V i nie zależy od położenia potencjometru głośności. Niektóre tranzystory w końcówce mocy mają zwęglone nóżki.

I kolejne pytanie. Przy okazji próbowałem przestroić radio, bo nic niestety nie łapało. Wywaliłem z GFE-105 kondensatory C9 i C13. Mam w tej chwili pasmo ok. 80-102MHz.
    Co się stanie jak wywalę C1? podniesie mi się pasmo, czy będą problemy z heterodyną i może się zdarzyć, że nic nie będzie słychać?
    Nie mam niestety specjalistycznego sprzętu, a radia chcę słuchać... i najlepiej nie płacić w serwisie za przestrojenie :)
  • Poziom 13  
    mialem podobny problem wymienilem bc307 ale ostatnio cos mi potencjometr od balansu walalał jak sie krecilo na lawy albo prawy głośnik to nie bylo nic słychac. a dzis okazalo sie ze lewy kanał mi gdzies uciekł ;/. coz moze byc ??
  • Poziom 10  
    miałem ten sam problem..sprawdź najpierw kable od układu do wyjścia lewego kanału...
    a co do wahania balansu to proponuje najpierw wymienić potencjometr bo być może ścieżka mu popękała...miałem identycznie..
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    jeśli masz stałe napięcie na wyjściu to pewnie padły tranzystory mocy ( te na radiatorach). Posprawdzaj je i wymień jeśli uszkodzone.
  • Poziom 37  
    Sposób przestrajania "Toski" jest przerobiony do bólu. Oczywiście C1 należy
    wylutować. Zakres odbieranego pasma zależy od wartosci elementów LC
    w heterodynie. Jeżeli jest zbyt wąski mimo wylutowania C13, można zmienić
    trymer C14 (ja wstawiam 1÷11 pF), lub skrócić cewkę L5 o 1 zwój.
    Pamiętaj o zmniejszeniu pojemności C17 na 2,2 pF (ARCz).
  • Poziom 20  
    Fajnie tylko myśle iż autor naprawiła sprzęt 2 LATA TEMU
  • Poziom 14  
    Mam ten sam problem strasznie trzeszczy mi tosca 303 trzask jest strasznie głośny praktycznie niezależnie od nastawienia potencjometra głośności czy balansu. Tosca non stop pracowała jako włączona użytkowana z podpiętym PC.

Może to jednak końcówki mocy ?

Dzieki
  • Poziom 39  
    Mario[PL] napisał:
    Czy może mi ktoś wskazać na zdjęciu które to są bc307 ?

Schemat na elektrodzie jest? Jest!
    Pisze, że para różnicowa? Pisze!
    Pisze, jakie tranzystory? Pisze!

Proszę zrobić pożytek z tych informacji.

Ponadto pokazywanie nam drutowanych bezpieczników, z których jeden może mieć w niedługim czasie zwarcie z rezystorem emiterowym to już szczyt.
  • Poziom 26  
    Jak ktoś już wyżej wspomniał wymień kondensatory elektrolityczne. Kilka z nich jest już jest wyraźnie wybulonych ( wyraźnie widać to na zdjęciu ). Bezpieczniki to koszt 50gr sztuka ( aż tak oszczędzać nie musisz :D ) Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Panowie wymieniłem 4 tranzystory bc307 niestety nadal buczy identycznie jak przed wymianą, proszę o porady co jeszcze mogło zostać uszkodzone ?

Sądzę że przyczyna jest w kondensatorze 2x4700 na jednym wyjściu jest 29,5 na drugim 19,5
    Oryginał Zamiennik
    2×4700µF 40V (zespolony) 2×4700µF 63V*

*Dwa kondensatory o pojemności 4700µF należy połączyć szeregowo.

Czyli + - . + - a kropka to zero czy tak ?
  • Poziom 20  
    Chwila chwila a czy słychać coś w ogóle ? czy samo buczenia ?

Swego czasu gdy naprawiałem tosce, przez moją nie uwagę 2 razy kupowałem tranzystory koncowe, aż w końcu wymieniłem wszystkie elementy aktywne w wzmacniaczu nie zależnie czy były dobre, na mierniku były dobre ale buczało i paliło stopień końcowy.

Możliwe iż gdzieś po latach masa się urwała, jakiś kondensator? lub mikro pękniecie na lucie. Moją tosce nabyłem na allegro, gdy ją otwarłem pierwsze słowa "k***a co to jest" w srodku panował syf a od strony laminatu, laminat się sypał... ale teraz jest gites.

natomiast ten 4700uF jest jeszcze względnie dobry, niewierze że jest całkowicie padnięty jednak jeśli bardzo chcesz możesz go zastąpić 2x6000uF, łączysz "-" z "+" w miejscu łączenia masz to "zero", czyli tak "- 0 +"

Proszę poprawić pisownię postu.
    Regulamin pkt. 8.2, 15, 10.9.
    GM
  • Poziom 14  
    Słychać głośne buczenie niezależnie od ustawień potencjometra.

Kondensator nie wygląda zbyt dobrze:
    Tosca 303. Trzeszczy i buczy - Kilka pytań. Tosca 303. Trzeszczy i buczy - Kilka pytań.

Tylko mam wątpliwości co do wartości uF jakie zastosować ?
    Uzasadnij że ma być 2x6000uF a nie 2x4700uF - wyczytałem na forum Unitra
  • Poziom 39  
    Mario[PL] napisał:
    Uzasadnij że ma być 2x6000uF a nie 2x4700uF - wyczytałem na forum Unitra

Możesz tam włożyć nawet 2x10000uF lub 2x22000uF - filtracja napięcia będzie jeszcze lepsza - ale czy jakość dźwięku niskich częstotliwości się rzeczywiście polepszy...? Przy tak dużych kondensatorach wartowałby dodać niskooporowe rezystory mocy tuż przed mostkiem prostowniczym ograniczające pierwotny (spory wtedy) prąd ładowania.
  • Poziom 20  
    Jeszcze raz czy słychać w tym buczeniu jakiś ddzwięk z pc muzyka, o to pytam?
  • Poziom 14  
    Tak słychać ale buczenie zagłusza strasznie.

Dodam jeszcze że tosca była włączona non stop, nigdy jej nie wyłączałem chodziła 24h na dobe nawet jak komputer był wyłączony.
  • Poziom 39  
    Mario[PL] napisał:
    Tak słychać ale buczenie zagłusza strasznie.

Jakie masz napięcie stałe na wyjściu bez sygnału?
  • Poziom 14  
    Nie mierzyłem a obecnie wylutowałem kondensator i zamówiłem 2 nowe 4700uF czekam na dostawę.

Proszę tylko o potwierdzenie czy mierząc kondensator podwójny i na jenym wyjściu jest 29,5V a na drugim - 19,5V to oznacza że jest uszkodzony, czy może być inna przyczyna ?
  • Moderator
    Mario[PL napisał:

Proszę tylko o potwierdzenie czy mierząc kondensator podwójny i na jenym wyjściu jest 29,5V a na drugim - 19,5V to oznacza że jest uszkodzony, czy może być inna przyczyna ?

Odepnij kolektory końcówki która buczy. Sprawdź napięcia, powinny i muszą być równe. Jeśli będą to uszkodzenie masz w tym właśnie stopniu i dlatego zaniża napięcie. Napewno nie jest to wina elektrolita, bo buczenie byłoby w obydwu kanałach. Nie wiem dlaczego , ale nie piszesz że drugi kanał nie pracuje poprawnie. Nie pracuje ponieważ nie dostaje symetrycznego zasilania.
  • Poziom 28  
    Witam.Diody w mostku sprawdzone?
  • Poziom 14  
    Przepraszam za nieścisłość głośne buczenie jest na obu kanałach, w tle słychać muzykę
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Wymiana kondensatorów pomogła w 100% założyłem 2szt 4700uF 63V

Tosca 303 na nowo zachwyciła mnie czystym wspaniałym dzwiękiem, dziękuję za porady.
    Zaraz przypomniał mi się wakacyjny klub stereo :)

Pozdrawiam,