Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Mińsk - Nie chłodzi?

dociekliwyja 17 Feb 2013 20:21 4011 11
Wago
    dociekliwyja
    Level 9  
    Witam!

Mam następujący problem:
    Lodówka co prawda ma już chyba 15 lat, jednak "żyje", a właściwie to żyła aż do dzisiejszego poranka. Do tej pory działała bez żadnego zarzutu jednak rano przy otwarciu lodówki zauważyłem, że nie jest w niej odpowiednio "zimno", później zaczęło się wszystko rozmrażać. Agregat z tyłu lodówki jest poprostu zimny (no te kratki), czyli domniemuje, że nie odprowadza ciepła z wnętrza. Poza tym lodówka nie wydaje z siebie żadnego dziwnego dzwięku, a właściwie żadnego nie wydaje. Poza tym nic szczególnego nie zauważyłem. Światełko się świeci. ;)

Co to może być? Właśnie ten agregat? Czy problem może siedzieć gdzie indziej?
    Podałbym konkretny model lodówki jednak papierów do niej brak.
    Jednak przeglądając podobny temat wydaje mi się, że jest to model 15M (a raczej na pewno, wskazuje na to również termostat TAM 133)
  • Wago
    kwantor
    Level 38  
    Sprawdzić, czy działa termostat, o ile potrafisz..
    Na kompresorze jest równierz automacik rozruchowy..
    Jednak trzeba mieć jakieś pojęcie o elektryce.
    Takie pojęcie miewają goście z ogłoszeń, serwisujący lodówki.
    dociekliwyja
    Level 9  
    Spoko, wielkie dzięki za odpowiedź.

Myślę, że z pomocą znajomego dam sobie z tym radę, sam też siąde i poczytam, i może dowiem się jak sprawdzić ten termostat.
  • Wago
  • Helpful post
    snoze
    Level 12  
    Kolego, jak masz jakieś pojęcie za co się zabierasz, to bardzo prosto sprawdzisz termostat. Przede wszystkim, na początku wyciąg wtyczkę z gniazdka. Potem wykręć termostat, powinieneś mieć dwa kable. Połącz je ze sobą, tak by nie dotykały obudowy lodówki. Włącz wtyczkę do gniazdka. Jeżeli sprężarka ruszy, masz padnięty termostat, można go wymieć. Jeżeli nie to padła sprężarka i lodówkę należy zutylizować.
    dociekliwyja
    Level 9  
    Wielkie dzięki :)
    Każda opinia na wagę złota, także jak komuś jeszcze coś przychodzi do głowy, to z chęcią poznam opinie i porady innych.
    Ze znajomym jutro się za to zabierzemy i dam znać jak nam poszło.
    dociekliwyja
    Level 9  
    Ok aktualizuje :D

Tak jak mówiłem, z pomocą znajomego udało mi się sprwadzić. :D Sprawdziłem ten rozruch, później termostat zwarłem i... sprężarka zaczęła działać. :D Więc teraz zostają mi poszukiwania termostatu.

Ktoś wie gdzie dostanę w Krakowie termostat:
    TAM133, W4 lub 5467?

Bo w innych tematach znalazłem, że takie mogą też pasować.
  • Helpful post
    kwantor
    Level 38  
    Wigmors- Lea 114.
    Krasińskiego -Iglotech.
    dociekliwyja
    Level 9  
    Dzięki!

Jeszcze, wyczytałem w podobnym temacie, że kapilara to część termostatu i kupie ją razem z nim. Problem z tym, że podłączona ona jest w tej lodówce za parownikiem. Jeżeli odkręcam parownik od wewnątrz to go nie mogę na tyle odchylić aby się dostać do tego połączenia i je rozłączyć, poniważ "trzyma" parownik z lewej strony metalowa rurka która wchodzi do lodówki z zewnątrz. Natomiast od strony wewnętrznej lodówki, mam chyba dostęp do parownika "od tyłu" właśnie, tylko musiałbym odkręcić te kratki odchodzące od sprężarki z tyłu. i dopiero mógłbym go odkręcać. Mogę to odkręcić? Czy da się do tego dostać jednak od wewnątrz?
    kwantor
    Level 38  
    W lodówce są 2 kapilary.
    Jedna to część układu wtrysku czynnika z tyłu lodówki- tego nie ruszaj.
    Kapilara termostatu jest wprowadzona do obudowy i dotyka gdzieś tam parowacza, staraj się ją po prostu wyciągnąć od tej strony co termostat.
    dociekliwyja
    Level 9  
    I właśnie tam gdzie łączy się on z parownikiem mam problem, bo połączony on jest za blachą.

Wygląda to tak jak w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic577065.html

Tak wygląda tył lodówki od wewnątrz:
    Lodówka Mińsk - Nie chłodzi?

I gdzieś pod tą literką "B" jest podłączona kapilara.
  • Helpful post
    kwantor
    Level 38  
    Nie jest podłączona, tylko dotyka celem kontaktu termicznego.
    Należy to wyciągnąć i nie ma bola, aby to nie było wykonalne!
    Nie pamiętam jak tam jest, ale mam na myśli kapilarę prowadzącą od termostatu- żebyś czasem nie wyrwał kapilary zasilającej czynnikiem bo jakoś na powrocie ona jest mechanicznie zespolona z rurką ssania, celem bodaj dochłodzenia cieczy (taki rodzaj ekonomizera.)
    Całkiem realne, że gnany chorobliwą chęcią oszczędności i zysku, będziesz musiał oddać lodówkę żulom, jak ją rozszczelnisz :D
    Jeśli były by faktycznie takie trudności, to urwij (utnij) tą kapilarę (tą właściwą) i zamontuj obok niej nową. Ma dotykać parowacza- jej położenie odbiegające od oryginalnego, nie jest tak istotne, wpłynie ewentualnie na próg działania termostatu, lub histerezę.
    Może ktoś precyzyjniej określi jak to zrobić, ktoś kto doskonale zna ten model.
    Pozdrawiam.
    dociekliwyja
    Level 9  
    Dzięki wielkie!

Wyszło na to, że poprostu źle rozumiem działanie kapilary.
    Z tą kwestią już sobie poradziłem, ale masz jakieś sprawdzone metody zakładania spowrotem gumowych osłon na złącza? Tak jak przy termostacie? Z kabli które dochodziły do termostatu zdjąłem je żeby zewrzeć i teraz nie mogę ich spowrotem założyć.

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

Przepraszam, że post pod postem, ale z waszą pomocą i znajomego, udało mi się naprawić!:D

Ogromne dzięki kwantorowi i snoze'owi, za okazaną mi pomoc, podpowiedzi, i cierpliwość! :D :D

Ogromnie jestem zadowolony. :)

Pozdrawiam wszystkich! :D