Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje.

28 Mar 2013 11:05 5040 13
  • Użytkownik obserwowany
    Witam. Posiadam odkurzacz Zelmer typ 268,6.
    Silnik ZZSD typ 300.
    Usterka objawia się tym, że silnik iskrzy pod jedną szczotką na żółto, widać wypalenie dwóch działek na komutatorze, jednakże po wyczyszczeniu są takie same jak reszta. Szczotki i łożyska nowe, więc to raczej nie to. Po podłączeniu pod prostownik 12V (bezpośrednio pod szczotki z pominięciem stojana) silnik pracuje, nie iskrzy ale obroty falują a natężenie na prostowniku waha się między 1,5/2A. Czyżby uszkodzeniu uległ wirnik? Proszę o sugestie.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam.Wygląda na uszkodzenie,przerwę na uzwojeniu wirnika.
  • Użytkownik obserwowany
    Podłączyłem go teraz pod 230V no i faktycznie, śmierdzi spalenizną dosyć mocno, jest sens remontować ten silnik czy szukać innego?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Swego czasu miałem podobny problem.Chciałem kupić wirnik,pani w sklepie powiedziała że w śród nowych które sprzedaje zdarzają się uszkodzone,a reklamować można jeżeli wymiany dokona fachowiec w zakładzie usługowym.
    Dałem sobie spokój,poszukałem w internecie,a że w tym czasie nawieźli kupę odkurzaczy z Niemiec z marketów,z drobnymi rysami itp.sprzedawali na aukcjach od 1zł. tak oto za 26 zł. plus przesyłka nabyłem Dirt Devil workowy 2000W.który służy mi już ok.3 lata.
  • Użytkownik obserwowany
    Ja tego odkurzacza nie kupiłem do odkurzania, tylko do kolekcji więc na pewno nie kupię Chińczyka. Do odkurzania domu mam Meteora Super 1400W.

Dodano po 3 [godziny]:

Są dostępne wirniki do tego silnika? Czy tylko wymiana całego agregatu?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    a jaki typ wirnika
  • Użytkownik obserwowany
    Silnik typ 300, jaki tam wirnik siedzi to nie wiem.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    a ile ma około lat
  • Użytkownik obserwowany
    02/92r.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    a może szczotki
  • Użytkownik obserwowany
    Pisze w pierwszym poście że są nówki, i z 4cm w 10sek pracy zrobiła się szczotka 2cm... Wirnik jest do wymiany ma ewidentne zwarcie na dwóch lamelkach, da się ten wirnik dostać jeszcze?
  • Poziom 10  
    koszt wirnika jakieś 60 zł ale czy go idie kupić to nie wiem

Dodano po 1 [minuty]:

może używany silnik gdzieś kupisz bo nowy to raczej już nie
  • Użytkownik obserwowany
    Nowy silnik nie produkowany od lat, a wirnik skoro 60zł to się prędzej opłaca używany silnik kupić, może ma ktoś taki na zbyciu- sprawny?
  • Użytkownik obserwowany
    Jak widać, odkurzacz jest w takim stanie:

Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje. Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje. Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje. Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje. Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje. Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje. Odkurzacz Zelmer 268,6 - Iskrzy wirnik, nie równo pracuje.

Obecnie ma przełożony silnik z tego niebieskiego co widać na zdjęciu, jest sens kupować silnik do niego?