Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat przetwornicy na układach SG3525 I BUZ11.

RADKON 23 Feb 2005 15:30 30490 26
    RADKON
    Level 12  
    Potrzebuje schemat przetwornicy na układzie SG3525 i na dwuch tranzystorkach BUZ11 ,żeby z 12V robiła mi 220V o mocy wyjściowej w przedziale od 500W do 1Kw lub większej jeśli to możliwe.
    Prosiłbym o przysłanie mi jakiegoś schematu pod e-mail: radcon(malpa)wp.pl
    Dziękuję !!!
    Level 36  
    po 1 poszukaj po 2 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1258179#1258179
    jak uda mi sie zmniejszyc skan to tam wruce przetwornica bedzie na sg3525 moc zalezy od transfromatora jaki zrobisz a i przy 1kW prad pobierany z 12V bedzie wynosil 84A czy masz takie wydaje zrudlo zasilania ? trzeba bedzie polaczyc kilka BUZow ze soba
    RSP
    Level 27  
    Człowieku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gdyby istniała taka możliwość to zamiast budować nową elektrownię zrobili by takie rozwiązanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Żeby po tych wszystkich zabiegach uzyskać 1KW to trzeba najpierw z sieci pobrać 1800W !!!!!
    a nie 10W. Z 10W po takim przetworzeniu uzyskasz najwyżej 6W !!!!!
    RADKON
    Level 12  
    Znalazłem sobie wreście jakiś ciekawy schemacik przetwornicy na uładzie SG3525 i dwóch tranzystorkach BUZ11 :D
    Chciałbym się tylko dowiedzieć jakie parametry mogę wyciągnąć z tej przetwornicy i czy mogę nią zasilać sprzęty o mocy od 500W do 1kW ???
    Prezydentrp
    Level 18  
    Może to pytanie odbiega trochę od tematu ale i tak zapytam. Jestem w trakcie naprawy wzmacniacza samochodowego Clarion 1001A. Poniżej zamieszczam schemat układu sterowania tranzystorami w przetwornicy. Te tranzystory to 2SD1669 (NPN 50V 12A) i właśnie one są uszkodzone. W sumie jest ich 4, ale dla uproszczenia narysowałem tylko 2. Niestety nie są dość popularne i tak łatwo nie uda mi się ich kupić (chyba że w TME, ale to długo trwa i przesyłka kosztuje sporo). Moje pytanie brzmi więc - jak można je zastąpić mosfetami np. IRFZ 44 (bo takimi dysponuję), chyba że ktoś zna jakieś łatwo dostępne zamienniki bipolarne tych tranzystorów
    Prezydentrp
    Level 18  
    Wczytałem się trochę w tą rozmowę i muszę zapytać się kolegi "RADKON", po co mu 220V o czętotliwości ponad 40kHz (bo przy takiej częstotliwości pracują najczęściej przetwornice)!!! Przecież wszelkie domowe urządzenia zasilane są prądem 0 częstotliwości 50Hz!!! Pomijam tu nawet projekty oszczędności energi godne Leonarda Da Vinci ;-). Każde urządzenie ma przecież sprawność poniżej 100%, a przetwornice nawet grubo poniżej, co oznacza że muszą pobierać więcej niż oddają. Trafo 10W 220/12V odda na wyjściu nie więcej niż 1A (P=U x I) a pobierze około 20% więcej energi niż odda. A tak poza tym 84A przy 12V to już chyba prostownik rozruchowy Więc zanim napiszesz jeszcze jakiś post to się nad tym poważnie zastanów, bo skąd niby miałaby się brać ta darmowa energia!!
    -RoMan-
    Level 42  
    Prezydentrp wrote:
    ... Clarion 1001A. Poniżej zamieszczam schemat układu sterowania tranzystorami w przetwornicy. Te tranzystory to 2SD1669 (NPN 50V 12A) i właśnie one są uszkodzone. W sumie jest ich 4, ale dla uproszczenia narysowałem tylko 2.

Mam nadzieję, że w emiterach tych tranzystorów są rezystory wyrównawcze?
    Poza tym - czy aby te rezystory 4.7 om nie powinne być pomiędzy bazą końcowych a masą a nie w szereg pomiędzy emiterem sterujących a bazą końcowych?

Prezydentrp wrote:
    Niestety nie są dość popularne i tak łatwo nie uda mi się ich kupić (chyba że w TME, ale to długo trwa i przesyłka kosztuje sporo). Moje pytanie brzmi więc - jak można je zastąpić mosfetami np. IRFZ 44 (bo takimi dysponuję), chyba że ktoś zna jakieś łatwo dostępne zamienniki bipolarne tych tranzystorów

Nie możesz ich zastąpić MOSFETami bez znacznej przeróbki stopnia sterującego. Co do innych bipolarnych - znasz parametry - idź do sklepu i zapytaj, co mają o podobnych.

RoMan
    RADKON
    Level 12  
    Popieram wypowiedż kolegów bo pewnie dłużej siedzą w elektronice odemnie , ale co do przetwornic to nadal będę na nich experymentował :D

Dodano po 4 [godziny] 33 [minuty]:

Mam jeszcze takie pytańko , jaką bym osiągną moc na wyjściu przetwornicy gdybym podłączył zasilacz ATX o mocy wyjściowej 500W pod przetwornicę ???
    raffq
    Level 16  
    Oj,Oj ale patenty ,Moc zasilacza ATX jest to moc ktora on oddaje na wszystkich napieciach(+3 +5 +12)tak wiec moc na 12 woltach to ok20-22% oddawanej przez zasilacz.Jesli mialbytobyc 500W to na 12 woltach odda jakies 100-120 W
    Prezydentrp
    Level 18  
    Na poprzednim schemacie nie dorysowałem jeszcze rezystorów 150ohm które są połączone z bazą tranzystorów 2SD1669 i masą - pokazane są na poprawionym rysunku. Poniżej załączam też sposób w jaki chcę podmienić te tranzystory mosfetami. Jest on zaczerpnięty ze schematu przetwornicy z EDW, tylko że tamta wykonana była na TL494, a on ma nieco większy prąd kolektora, bo SG 3524 ma max 100mA, a typowo 50mA. Czy to wystarczy?
    RADKON
    Level 12  
    Ktoś mi kiedyś powiedział że tranzystory IRFZ44 są lepsze od BUZ11
    Czy to prawda co mówią ???
    Prezydentrp
    Level 18  
    Tak. Mają większy dopuszczalny prąd, chyba 49A a buz11 ma 30A
    RADKON
    Level 12  
    Dzięki za szybką odpowiedż !!!

A tak przy okazji to mam jeszcze 5 bardzo ważnych pytań :D

1.Czy moc wyjściowa przetwornicy zależy od zastosowanego tam trafa ?
    2.Jeśli zrobiłem sobie przetwornicę na układzie SG3525 i dwuch tranzystorkach BUZ11 to jakie musiałbym zastosować trafo żeby osiągnąć np. 1kw mocy na wyjściu ??
    3.Ile będzie pobierała ta przetwornica na wejściu ???
    4.Czy ma ktoś schemat przetwornicy na elementach , które wymieniłem powyżej i mocy wyjściowej 1000W ????
    5.Czy wogóle jest jakieś urządzenie do zwiększania mocy ?????

Bardzo proszę o udzielenie mi jakiś odpowiedzi :)
    -RoMan-
    Level 42  
    1. Tak.
    2. Trafo o mocy 1 kW i nie na dwóch BUZ11.
    3. Więcej niż 1 kW.
    4. Ktoś ma.
    5. Perpetum mobile nie istnieje.

RoMan
    raffq
    Level 16  
    No tak rzezcywiscie z tym trafem to jest duzy poroblem trafo1kw jest sporych rozmiarow i troche kosztuje:(Oczywiscie zrobienie takowej przetwornicy musialbys wykonac na tranzystorach o wiekszej mocy...BUZ11 tylko pierdnie:)
    Co do IRFZ44 napomne ze ma wbudowana zenerke na bazie co go zabezpiecza.
    -RoMan-
    Level 42  
    Prezydentrp wrote:
    Na poprzednim schemacie nie dorysowałem jeszcze rezystorów 150ohm które są połączone z bazą tranzystorów 2SD1669 i masą - pokazane są na poprawionym rysunku. Poniżej załączam też sposób w jaki chcę podmienić te tranzystory mosfetami. Jest on zaczerpnięty ze schematu przetwornicy z EDW, tylko że tamta wykonana była na TL494, a on ma nieco większy prąd kolektora, bo SG 3524 ma max 100mA, a typowo 50mA. Czy to wystarczy?

Dla stosunkowo małych częstotliwości wystarczy. Przy wiekszych tranzystory będa się grzały. Nie prościej wymienić 3524 na 3525? O ile mnie skleroza nie myli są nóżkozgodne.

RoMan
    RADKON
    Level 12  
    Wielkie dzięki za udzielenie mi wszystkich odpowiedzi , to mi bardzo pomogło :spoko:
    Pozostaje tylko czekać na schemacik :D
    RADKON
    Level 12  
    Po tych wszystkich odpowiedziach to mam rozumieć , że przetwornice mają za zadanie tylko zwiększać napięcie z 12V na 220V , a nie tak jak to wcześniej myślałem , że zwiększają moc z 10W na 1000W.

Czyli zwiększają tylko napięcie , a nie moc :|
    Czy dobrze to rozumuję :roll: ???
    Prezydentrp
    Level 18  
    Zrobiłem tak jak to wcześniej narysowałem i śmiga ładnie. SG 3525 nie jest zamienny z 3524. Poza tym ma on koplementarny stopień wyjściowy - w przeciwieństwie do 3524, który na wyjściu ma wbudowane po jednym tranzystorze (tak samo jak TL494)
    -RoMan-
    Level 42  
    Prezydentrp wrote:
    Zrobiłem tak jak to wcześniej narysowałem i śmiga ładnie. SG 3525 nie jest zamienny z 3524.

No, niestety. Teraz dopiero sprawdziłem.

Prezydentrp wrote:
    Poza tym ma on koplementarny stopień wyjściowy - w przeciwieństwie do 3524, który na wyjściu ma wbudowane po jednym tranzystorze (tak samo jak TL494)

Ale komplementarny jest właśnie do MOSFETów i jest to jego zaleta w tym wypadku a nie wada.

RoMan
    RADKON
    Level 12  
    Czy ma ktoś schematy przetwornic DC12V/AC220V-50Hz o mocy 500W i 1kW opartych na układzie SG3525AN ???
    Gdzie można znależć schematy takich przetwornic ???
    Proszę o jakiś link lub schematy.
    RADKON
    Level 12  
    A z tej przetwornicy co jest powyżej na układzie SG3525 i 2xBUZach , czy da się z niej wyciągnąć takie moce i napięcie 220V na wyjściu i czy częstotliwość na wyjściu będzie wynosić 50Hz ???
    Jaką będzie wtedy pobierała moc na wejściu ???
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Poczytaj co koledzy napisali powyżej a nie powtarzaj pytań